Cristi Muresan

Informatii despre dpf .

266 posts in this topic

Un sfat : 1. Verifici uleiul sa nu fie crescut nivelul .

2. Incerci un rulaj(2500 rpm) pe autostrada (daca nivelul uleiului e normal) si urmaresti consumul cand scade s-a regenerat. Dar e posibil sa ai probleme care sa ingreuneze sau sa nu permita regenerarea , pt. alea te duci la un service sa le diagnosticheze

Spor. Daca mai ai nevoie de ajutor apeleaza cu incredere

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o intrebare baieti in legatura cu dpf-ul asta. Am un prieten care si-a luat passat din 2007 cu dpf si e prima lui masina diesel. Merge ca un taximetrist la economie si tare mi-e ca infunda ceva la masina aia. Ii tot zic sa-i dea mai tare mai turata adica sa foloseasca cei 170 de cai. Si acum intreb : Il ajuta cu ceva ca iasa pe autostrada si merge cu 200 km/h sau indicat ar fi sa puna turbina la munca? De cand o are o mers cam 3000 km si nu s-a regenerat nimic sau cel putin nu si-a dat seama. Da, stiu suna aiurea sa intreb volvisti despre passat dar un sfat in sensul cum sa mearga cu ea nu ar strica. Multam fain baieti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai teoretic daca merge subturat dpf se incarca mai incet . Daca masina nu este in regenerare nu are rost sa mearga cu 200 ca doar se va umple si cand va ajunge in oras va trebui sa se regenreze , sa-si faca o diagnoza la vw mai bine si apoi sa vada .

Daca merge subturat presupun ca va avea depuneri pe admise si pe VNT (TURBO), acuma nu stiu daca il ajuta cu ceva sa mearga pe autostrada cu 200, rau nu ii va face (in tg mures , un service neautorizat vw asa procedeaza inainte sa demonteze turbo sa curete , merge cu ea cu 200 sa incinga turbina si sa se curete vnt-ul) nu recomand doar spun...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nai pt ce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DPF-ul se infunda mai repde daca mergi cu masina subturata. Si la Passat, ca si la alte marci se infunda DPF-ul si se poate face regenerare fortata din tester

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai in manualul masini scrie sa mergi cu turatii mici sa consume putin si sa ai noxe reduse :))

Daca ii dai cox ce presiune diferentiala ai ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai in manualul masini scrie sa mergi cu turatii mici sa consume putin si sa ai noxe reduse :smile:)

Daca ii dai cox ce presiune diferentiala ai ?

Cristi, in manual scrie sa mergi cu turatii mici, nu subturat! Este o mica-mare diferenta! La motorul meu benzina aspirat, este recomandat sa mergi subturat pentru un consum mic, dar la diesel mersul subturat inseamna DPF infundat, turbo stricat, EGR infundat

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica cei cu dpf-uri ar trebui sa puna calutii in functiune nu? Stai sa o luam si altfel..... "Adica mergi batraneste toata saptamana si dupa aia iesi pe autostrada si mergi cu 200km/h." Eu zic ca nu ajuta cu nimic la turbina cel putin, ca in momentul cand el merge cu 200km/h turbina e "oprita". Bine ca n-am dpf si egr ca din cate vad nu ajuta la nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic..La regenerare cu turatii peste 3000rpm din ce imi aduc aminte tehnic vbind,, se face doar o postinjectie intrucit nu mai are timp in secventa respectiva a injectarii combustibil si ca atare consumul este putin mai mic insa se aduna cu ce consuma proportional pt turatii mari , optime de mers.Se poate face regenerare si la max 4000rpm ca este prevazut managementul motorului sa faca asta ,insa mai bine nu .Sub 3000rpm sint 2 postinjectii ,motiv de combustibil crescut aprox. dublu.Vorbesc de D5 generatia T13(mai compact ,economic si mai reusit dintre toate in opinia mea) :smile:

Ai diesel +dpf este un altceva ,de care permanent trebuie avut grija si parerea mea este ,ca un diesel modern cere bani dupa un anumit nr. de km(pina atunci se traieste un vis frumos)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Egr ai si tu @ i love volvo :)) , problema la mersul subturat apare si la tine , cum spuneam la 200 ai aproape 4000 rpm (la vw presupun) si nah dpf clar nu il ajuta cu nimica ,admisia (turbo , vnt) probabil il curata un pic .

Eu nu stiu ce inseamna subturat :))) sau ce considera el subturat , eu incerc sa o tin peste 1500 rpm cam tot timpul si daca vreau sa accelerez o fac peste 1500 rpm . Si schimb viteza intr-una superioara la minim la 2250

Si uneori ii dau full boost 2000-3200 rpm ... sa miste si vnt-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi, imi povestesti duminica care-i treaba cu astea ca habar n-am ce-i ala egr. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oky

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am postat mai sus, in legatura cu o posibila problema la DPF.

Azi am fost la Bogdan G pentru un test, filtrul nu avea nimic , in schimb aveam probleme cu admisia de aer - distribuitorul. A deschis capota motorului si a observat cablurile fisei (imediat linga baterie) ca erau roase si rupte de catre un soarece. Le-a reconectat si s-a rezolvat problema. Pentru mine asta a fost lectia din care am invatat ca motorul intra in safe mode si din alte cauze decit DPF-ul, si de aceea, inainte de orice actiune, trebuie facut un test - cu Bogdan G daca se poate, caruia ii multumesc inca o data !

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti sigur ca a fost doar un soarece?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum spuneam ,hraniti pisicile din fata blocului :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

, am facut un video cu regenerarea de astazi , regenerarea era deja inceputa din oras, si am inceput filmarea dupa ce am iesit din oras , am urcat si coborat un deal , pt a se regenera pana la intrare in oras . Toata distractia a durat aprox 15-20 min , eram in viteza a 4 (mai putin la urcarea dealului) . vizionare placuta !

sa va dati seama cam ce consum apare , la deal , la vale , pe plat , si apoi la sfarsitul regenerari (a trebuit sa accelerez pt a depasii ceva) si apoi regenerarea a luat sfarsit

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merge videoclipul Cristi

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

post-550-14213283825945_thumb.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dinoco, arunca tigaia aia de iPhone :smile:)

Clipul merge foarte bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dinoco, arunca tigaia aia de iPhone :smile:)

Clipul merge foarte bine.

E aruncat de vreo 4 luni.

Lasa ca ma uit cand ajung acasa.

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nush?? , am bifat sa fie public cand l-am upload-at ,

Cand mai prin o regenerare frumoasa incerc sa fac un video mai de aproape , pe telefon se vede bine , dar pe youtube mai putin bine :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici la mine nu merge filmuletul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge filmuletul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, pe laptop merge...nu a mers pe tableta si telefon

Share this post


Link to post
Share on other sites
Da, pe laptop merge...nu a mers pe tableta si telefon

Da, asa este. Nici la mine nu a mers pe telefon/tableta.

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now