mariusdaniel

Grupul VAG prins cu "maimuța"

65 posts in this topic

Pai sa vedem cum va sta Ford si Opel, ca astia tin de americani.
Fordurile, toate mint la consum ! Nu stiu alte marci , dar fordurile mint. Cel putin volvo nu minte la consum.

..astea benzinare  cam da  dar nu cu mult (ford),diesel este L/L...mai conteaza si cum este traficul..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu consumul e durerea cea mai mare. Pana la urma, pot sa-l declare toti pe cel real si nu vad ce ar avea de pierdut.

Problema sunt noxele de la motoarele Diesel. Se vedea cu ochiul/nasul liber ca polueaza ca niste tractoare. S-au ascuns in spatele emisiei scazute de CO2, dar nu acela ne omoara ci noxele. Iar la astea, motoarele Diesel sunt dezastru. Nu atat la iesirea din fabrica, dar mai ales dupa, cand toate gaselnitele de redus noxele se infunda, sunt scumpe de intretinut, iar jumatate din soferi ajung sa le scoata si sa polueze cat 3-4 benzinare deodata.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la Euro 4 nu mai e asa vizibil nici la Diesel. Pana la Euro 3 da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum ar fi, scandalul e imens si chiar daca se va mai dezumfla balonul, aceasta perioada va ramane in istoria automobilismului ca un reper in timp : "inainte si dupa scandalul Falschwagen, pardon,Volkswagen".

De aici incolo, nimic nu va mai fi ce a fost. Marketingul si tehnicul din fiecare companie auto de pe acest glob pamantesc va fi mai atent la ce emite in spatiul public.

Vorba reclamei : "Viitorul suna bine"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Dupa parerea mea viitorul o sa sune ceva de genul:

http://www.teslamotors.com/

Dat fiind faptului ca Tesla este masina americana si exact acum a inceput sa-si faca reclama si mai mare + in UK au inceput sa monteze super-charge uri (bateria se poate incarca in cateva ore in loc de 16 ore de la priza de acaza) as fi curios daca Tesla si-a bagat degetelele in tot scandalul asta VAG.

 

Edited by gfieraru
greseala la compunerea propozitiei/ repetare de cuvinte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine ma deranjeaza "ancheta interna" a lor. Adica EI scot si vand MINCIUNA si tot EI fac ancheta...De-aia au si trimis tarilor sclave - gen romania manelista - sa astepte raportul final, inainte sa ia fiecare guvern masuri impotriva lor.

Foarte tare !!!

Edited by Matrixxx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sa vedem cum va sta Ford si Opel, ca astia tin de americani.
Fordurile, toate mint la consum ! Nu stiu alte marci , dar fordurile mint. Cel putin volvo nu minte la consum.

Deloc nu minte Volvo , al meu imi arata pe bord consum de 6 maxim 7 in oras  , si in realitate 9 minim mananca !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consum instantaneu , sau consum mediu ?

Consumul mediu trebuie sa fie corect....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consum instantaneu , sau consum mediu ?

Consumul mediu trebuie sa fie corect....

Consumul mediu , ca in talpa cel instantaneu imi arata 99.9% , si cel mediu arata 6 si ea mananca 9 in oras....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine consumul mediu la bord nu difera de cel calculat la pompa cu mai mult de 0.1-0.2 L/100Km si avem acelasi motor ( 2.4 D5 185 cp). Cite odata chiar arata mai mult pe bord decit in realitate si am cauciucuri 225/45/17, deci marime stoc. Eu merg intotdeauna cu 2.5-2.6 bari vara si 2.4-2.5 bar iarna si verific presiunea ori de cite ori merg la peco.

Poate tu mergi cu cauciucurile mai moi...

In Bucuresti imi arata consum mediu 8.3-8.5 si atita e si la pompa ( verificat la 170 km doar prin Bucuresti, dimineata de la 8:30 la 9:30 si dupa amiaza de la 17:30 la 18:30, numai mers prin aglomeratie, altceva nimic...)

 

Edited by iulirx
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine consumul mediu la bord nu difera de cel calculat la pompa cu mai mult de 0.1-0.2 L/100Km si avem acelasi motor ( 2.4 D5 185 cp). Cite odata chiar arata mai mult pe bord decit in realitate si am cauciucuri 225/45/17, deci marime stoc. Eu merg intotdeauna cu 2.5-2.6 bari vara si 2.4-2.5 bar iarna si verific presiunea ori de cite ori merg la peco.

Poate tu mergi cu cauciucurile mai moi...

In Bucuresti imi arata consum mediu 8.3-8.5 si atita e si la pompa ( verificat la 170 km doar prin Bucuresti, dimineata de la 8:30 la 9:30 si dupa amiaza de la 17:30 la 18:30, numai mers prin aglomeratie, altceva nimic...)

 

Eu am motorul de 131hp resoftat :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

„Modificările vor avea un impact minor asupra performanțelor. […] Una, două mile pe oră probabil vor lipsi”, a declarat Michael Horn.

:):)  Parca asta conteaza : 3-4 km/h in minus la viteza maxima ! Va scadea cuplul disponibil , se va modifica in rau consumul din aceasta cauza, masina va deveni mai lenesa !

Plaja in care este disponibil cuplul optim se va restringe drastic. Si asta nu e tot , mai urmeaza ! Ia sa vedeti : resoftare mai putin agresiva, injectoare noi, si multe alte "bunatati"...Daca-as avea o masina din astea, cumparata de noua, as cere banii TOTI inapoi ! Am acest drept legal.

Edited by iulirx
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu siguranta, in urma recall, se vor pierde niste cai putere iar diagrama de cuplu se va schimba. Sunt curios cine va da VW in juecata, sa le ceara banii inapoi pe masina. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce s-au hazardat sa-i despagubeasca (a se citi mituiasca) pe americani cu cate 1.000 de dolari, jermanii de la Falschwagen sustin cu dezinvoltura ca nu vad niciun motiv sa-i despagubeasca si pe europeni. In conditiile astea, ar fi minunat daca niciun european nu ar  mai vedea vreun motiv sa-si cumpere "masina populara".

Am impresia ca oficialii fabricantului prins cu maimuta ar trebui sa sutdieze putin cazul tragic "Colectiv". Unde clipa in care un "destept" a clocit mareata idee de a pune niste artificii a facut nu doar sute de victime (morti si raniti), zeci de arestari, dar a declansat o minirevolutie in tara, culminând chiar cu schimbarea guvernului. Nici prin cap nu-i trecea lui Dorel când aprindea chibritul sa dea foc artificiilor, unde se va ajunge. Asa si cu oficialii nemti de la "Masina"...ar fi bine sa fie mai chibzuiti când dau ceva pe gura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce institutie a statului roman, a declarat ca va da in judecata vw si va cere daune in numele romanilor care au cumparat vw pe motiv ca romanasii nostri au fost inselati. Bineinteles banii urmau sa ajunga la statul roman! Nicidecum la romanii care a cumparat masinile masluite. No comment

Off off: Si cu colectivul... a intrat la puscarie patronul clubului. Nu zic ca nu merita. Dar problema e pentru ce a intrat. Ca omu a dat mita ca sa obtina avize. Altceva nu a facut. Dorel nu cred ca a intrat la puscarie. Sunt pe zi ce trece mai dezamagit de tara asta. Raportul zice ca principala cauza a fost buretele... PAI ALA DE CE I-A DAT FOC? Nu domne e de vina buretele ca a luat foc! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, McCIUKEN a spus:

Si cu colectivul... a intrat la puscarie patronul clubului. Nu zic ca nu merita. Dar problema e pentru ce a intrat. Ca omu a dat mita ca sa obtina avize. Altceva nu a facut.

Asta-i tare.

Eu ma gandeam ca-i neglijenta criminala (parca au murit niste unii multi acolo) in premeditata in forma agravanta (stia ca-i de kko locul si a mituit sa-nchida gura dobitocilor cu avizele)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

On topic :  se pare ca grupul VW va rezolva problema softului mincinos, instaland un alt soft peste cel buclucas.

In conditiile astea, cred ca nu-mi mai vând masina, ca e doar mecanica si electrica simpla.

Astept deja momentul de echilibru cand, in loc sa-i scada pretul, va incepe sa creasca.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se îngroașă rău gluma. Franța ia în calcul interzicerea pe drumurile publice a unor anumite motoare Diesel, inclusiv a unora de pe modele Renault.

Eu cred că e cazul ca  întreg adevărul să fie spus în legătură cu motoarele Diesel. Poluează în draci, miroase a camion în urma lor, iar simplul fapt că produc doar ceva mai puțin CO2 față de benzinare, nu le recomandă să mai stea prea mult pe piață. Adio Diesel, bun venit eră electrică!

Până atunci, să ne bucurăm de benzinarele noastre de zi cu zi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Franța ca întotdeauna este mârșavă. A încurajat dezvoltarea acestor motoare si acum vrea să le interzică? A fost cel mai mare promotor al tehnologiei diesel.... Asta de la începuturi când renault era regie de stat.

Dieselul nu are ce să caute în orașe. Nu este făcut pentru asta. Iar motoarele de generație Euro5 + după 150000km sunt teroare pentru proprietari. Dacă nu ies în afară des, chiar la mai putini km.

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multă vorbărie degeaba sau mai bine spus de pomana . DIESEL ul nu dispare și nici nu va dispărea. Grupul VAG o duce foarte bine, vânzările sunt bune și banii sunt și mai buni .

Mai trebuie 20-30 ani pana când petroliști vor da voie celor multi sa meargă electric și nepoluant .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da-mi voie sa te contrazic, Bogdan. Deja nu mai tine de petrolisti. Astia isi baga de ani buni banii in altceva. Viitorul e electric, si când spun asta nu ma gândesc la viitorul indepartat, ci la cel apropiat, adica, in 10 ani vânzarile de electrice noi le va depasi pe cele cu motoare termice. In Europa, desigur, dar nici Asia nu va fi departe. Eu unul, cred ca viitoarea mea masina noua (Volvo benzinara, desigur:rolleyes:), va fi si utlima cu motor termic (la cât tin eu o masina...), apoi, electric 100%. Deja fac planuri sa trag curent ca lumea în garaj. Sanatos sa fiu...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbim peste 10 ani. Presimt ca vei avea aceiași mașina iar piața va fi 80% dizal .

Electricele nu sunt momentan rentabile nici pt corporații dapai pt populație.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

DIn punctul meu de vedere benzina nu se merita , benzina este frumoasa la puteri mari , motoarele mici si aspirate pe benzina sunt nefolositoare fata de un Diesel turbo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

" Grupul VAG o duce foarte bine, vânzările sunt bune și banii sunt și mai buni . "

Pentru ca MINT cu nerusinare de atitia timp iar amenzile nu sunt asa de mari incat sa-i puna definitiv pe butuci. Cam ca povestile PSD-iste: ei o duc foarte bine, banii sunt si mai buni.

Diesel-ul fara turbina e un zero barat. Iar daca compari un motor diesel supraalimentat cu unul pe benzina supraalimentat s-ar putea sa ai mari surprize de fiabilitate. Diesel-ul a fost inventat de un om cu origini scotiene...strict pentru economia de combustibil...nimic altceva. Apoi au inceput sa le mai incropeasca, sa le tot adauge...complexitate.

Iar o dam in barci cu benzina vs diesel ? Bucurati-va frate de fiarele astea pe care le are fiecare, pe care le-a dorit fiecare posesor de aici. Viata e scurta, cine stie ce ne asteapta maine ?

 

P.s. Cand o sa vad Formula 1 cu motoare diesel ma convertesc instantaneu B)

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija ce-ți dorești, mai era unu pe aici care spunea ca Porsche diesel o sa existe când va zbura porcul iar acum avem Porsche dizal și Suv, Ferrari hybrid și Bentley Bentayga Suv diesel asa ca ....

Wtcc diesel a fost la fel și Lemans asa ca formula 1 diesel cat de curând.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now