ironman

Cutie automata - cum procedam?

175 posts in this topic

Salutare. Daca fac schimbul de ulei si filtrul la cutia automata, in alta parte decat reprezentanta, e nevoie de vreun software dupa ce e gata? ceva adaptare, firmware, etc, etc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La geartronic ai nevoie de un reset al counter-ului (sa stie de cate ori sa se incinga pana iti da eroare) probabil asa e si la PS

Share this post


Link to post
Share on other sites
E posibil la cutie automata sa se simta aroma de ambreiaj in habitaclu?

Tu nu ai cutie automata . Ai o cutie powerstift cu 2 ambreiaje. Deci miros de ambreiaj x2. Nu ?

Automata convențională nu are ambreiaj și de aia nu a mirosit nimănui a ambreiaj .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarat. Invat din mers. Oricum, nu s-a mai intamplat, probabil era ceva din afara care a patruns in habitaclu. Despre ajustari din soft dupa schimbul de ulei si filtru stii cumva daca se fac la Powershift?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Îți recomand sincer sa faci schimbul de ulei numai la reprezentanta . Eu sincer nu servisez powershift și încerc sa fug cat pot de tare de ele .

Problema cea mai mare la ele este ca azi merg și mâine nu mai merg fără nici un semn înainte.

La automatele clasice nu se întâmplă asa ceva ele merg sute de mii de km fără probleme .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mi-ar placea la reprezentanta, dar dupa ce am facut schimbul la ei acum vreo 10k km, am probleme la cutie, probleme care inainte nu erau. Imi e ca nu se rezolva nimic cu reprezentanta de aici. Sa vad daca prind o programare intr-o sambata la reprezentanta in Szeged, ca in timpul saptamanii nu pot ajunge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai dacă e asa simplu de ce nu faci singur ?

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt. ca mi-ai recomandat s-o fac la reprezentanta si ziceai ca e delicata operatiunea, ceea mai pare mai apropiat de adevarat. Dar nu poti sa zici ca nu pare simplu din prezentarea aia. Eu initial ma gandeam sa o fac la Samer, banuiesc ca ai auzit de el.

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

O poți face unde vrei tu dar nu mai spune ca e ușor pt ca nu este .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am spus ca e usor. Ci ca doar pare usor. Ca la condusul unei masini sa zicem, pare simplu, dar nu e.

Intre timp am aflat ca nu ar fi nevoie de ajustari din soft, de la una din celelalte reprezentante din RO, ceea ce ma face si mai mult sa-mi doresc s-o fac in alta parte. Alta intrebare: daca am schimbat uleiul cu nu foarte mult timp si km in urma, e musai sa-l schimb tot, sau pot schimba doar o parte? Asta mai mult in sensul de completare a uleiului, in cazul in care nivelul a scazut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai fa nivelul și gata .

Am întâlnit una ce nu avea nivelul corect și făcea probleme la plecatul de pe loc, avea o întârziere și smucea .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

O curiozitate personala: cum faci nivelul la un XC90 ? ( 2008)

se poate verifica nivelul de ulei din cutie pe tester?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se poate verifica pe tester, dar iti trebuie un tester(temperatura uleiului trebuie sa fie intre 50 si 60 de grade)

Cauta totusi pe cineva care stie sa verifice nivelul la TF80SC. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau cineva care face Insignia ca e aceeasi cutie

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau Saab 93 ca e aceiași cutie însă difera diametrul jojei . Procedura e aceiași

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Am fost la Samer și a spus ca Bogdan G ca se poate completa fara alte detalîi in plus. Marti seara tre sa merg. Acu întrebarea mea e se poate completa cu orice ulei care respecta specificațiile sau trebuie musai pus ulei exact la fel cu cel cu care s-a făcut schimbul? Și cam care ar fi costul aproximativ al unei completări?

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce ulei respecta specificatiile in afara de ulei OE Ford sau OE Volvo ? 

Eu folosesc OE Ford, am si pe stoc cateva bidoane .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu. Dar deja ai zis doua. Ford si Volvo. Daca la reprezentanta Volvo mi-au pus ulei OEM Volvo, iar Samer adauga OEM Ford peste OEM Volvo, e ok?

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este fix același lucru înăuntru. Îmbuteliate amandoua în Germania. Prețul difera și disponibilitatea, ala de Ford e pe stoc dar e mai scump cu 5 lei .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles. Merci de info. O estimare de pret aprox poti sa-mi dai, daca tot ai facut-o si tu? Ca sa stiu la ce sa ma astept.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E 90 lei litrul .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun. Deci pt o completare, cu manopera cu tot, n-ar trebui sa treaca de 200. Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da . Maxim 200 lei cu tot cu ulei .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca intereseaza pe cineva, dar nu mai ajung azi la Samer. Am de facut un drum mai lung in mini-concediu, si imi era cam teama sa nu raman fara masina in caz ca se intampla ceva neprevazut. Ma duc de luni incolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now