ironman

Cutie automata - cum procedam?

175 posts in this topic

Exista cu siguranta , am coleg cu xc60 , luat anul trecut si in momentul cand comuta pe manual (S) motorul se tureaza si masina are alt comportament.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La modelul meu din 2009 nu am mod sport, numai manual.

Share this post


Link to post
Share on other sites

8c0ab95a4fd1b23de7636734e3b12aff.jpgdadaabbf84557052e8a02e73403870d8.jpgM ul de la cutiile vechi au fost inlocuite cu S, care din punctul meu de vedere tot M este.

Adica Manual

Sent from my Nokia 3310i

79ae2dcc17d817c8ac05fd447c809b56.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci , atunci cand este comutata in M motorul se tureaza altfel decat in D ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In "M" se tureaza pana o rupi si n-ar trebui sa schimbe in treapta superioara. Daca nu gresesc la mine pe XC70 schimba doar când ajungeam pe la 4000-4500 de ture deci inutil de sus.

La cutiile mai noi cu "S" schimba vitezele intr-un mod putin mai sportiv decat in D. Motorul se tureaza mai repede, schimba putin mai sus, in general un comportament mai sportiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In modul S , acceleratia devine foarte sensibila , cutia schimba mai sportiv , si face frana de motor mai serioasa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci , inseamna ca pe "M" neaparat trebuie folosit "+" ca sa nu o lasi sa schimbe ea la 4000-4500 de ture. Asa cred ca se face si in momentul unei depasiri !

Corect?

Edited by flobv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu procedez in felul urmator : daca urmeaza sa fac doar o depasire si am vizibilitate o las in D si nu accelerez pana in fund , daca apare o masina sau vreun obstacol are kickdown care o tureaza la maxim indiferent de mod D/S 

S-ul il folosesc cand fac mai multe depasiri , sau sunt pe serpentine etc. 

Realistic nu ai nevoie de S ... dar face masina mult mai placuta . ( fiind puturoasa de la condus batraneste prin oras)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hopa ! " kickdown  " ce inseamna ? Am cautat rapid pe net dar nu prea am inteles ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ma insel , inseamna accelerarea brusca pana la podea ?

Edited by flobv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kickdownul il faci apasand pedala de acceleratie la fund. Comportamentul cutiei in general este de a schimba in treapta inferioara pentru a-ti asigura cuplu maxim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc , acum ma documentez !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si trebuie mentionat ca in functie de cutie si cererea de pedala/putere o face sa schimbe chiar si 3 trepte in jos.Asta se intampla,mai ales, la cutiile care au mai mult de 6 trepte. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel putin v60-u meu(totusi cred ca toate automatele) are un click (cand pedala e 100% aplicata) dar tu ai semnal de 100% si cand ea este apasata deasupra click-ului (kickdown) care efectiv schimba una sau mai multe trepte in jos . 

Flobv , cauta un manual de utilizare , si citestel , cu un drum descoperi dotari , functii , "mici secrete"

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am postat eu pe aici pe undeva, un pdf despre cutia pusa pe 2.0d. GETRAG DCT 450 (Ford MPS6) unde ai de modul de functionare pana la blocul de valve.

De exemplu cand stai in coloana, apesi pe acceleratie sa pleci de pe loc si daca iei piciorul brusc masina decupleaza si ramane pe N. Cea mai mare uzura la automate din ce am inteles este cand discurile nu cupleaza total, mersul ala de 5 kmh...sunt multe chestii interesante scrie acolo.

 

EDIT:  am gasit linkul

 

Edited by flaviuscristea
adaugare link

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci: 

- la cutiile automate de generatie mai noua (tot 6 trepte) exista acel mod S - Sport - care permite si schimbarea vitezei in mod manual - daca nu ai padele. Acest mod eu il folosesc pe serpentine in special sau daca urmeaza mai multe depasiri.  

- daca doar vrei sa depasesti, nu e nevoie sa o pui in mod manual // sport - apesi scurt pedala pana la fund (sub pedala exista un senzor in podea cred) si aproape imediat accelereaza la maxim sa iti dea acel impuls de care ai nevoie pentru o singura depasire. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unii mai avem si 4C :) Eu folosesc modul dinamic cand o vreau superfasneata dar nu vreau sa trec in manual.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din  2013 odata cu schimbatorul nou a aparut acel "S" in loc de "M" . Functionalitatea este fix aceiasi, o turezi pana in 4000 rpm si acolo schimba, nu e ca la masinile adevarate. La masinile adevarate atunci  cand treci in sport se intaresc amortizoarele, se lasa masina 3 cm si nu mai e masina ta ci o fiara . La Volvo e doar o senzatie de sportivitate ca pe asfalt sau pe hartie nu putem vorbii de un Volvo sportiv . 

Atentie mare la powerstift, are marele obicei de a se strica iar de reparat nu-l repara nimeni in Ro. 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Jupane, eu cand trec pe sport se lasa masina, se intaresc amortizoarele si masina se comporta cu totul altfel.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/2/2016 at 4:41 PM, Intel said:

Unii mai avem si 4C :) Eu folosesc modul dinamic cand o vreau superfasneata dar nu vreau sa trec in manual.

Asta se refera strict la sasiu / amortizoare - nu are treaba cu motorul. 

8 hours ago, Maurice said:

Mai Jupane, eu cand trec pe sport se lasa masina, se intaresc amortizoarele si masina se comporta cu totul altfel.

Te cred si eu :) - pe noul XC90 ai moduri de condus, nu setari independente ale sasiului - 4C si respectiv ale regimului motorului. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 16 ore, maverick a spus:

Asta se refera strict la sasiu / amortizoare - nu are treaba cu motorul.  

Asta cu 4C e discutabila.

Am auzit la multi ca pe langa duritatea amortizoarelor se schimba putin si modul de schimbare al vitezelor/raspunsul motorului.

Eu unul n-am sesizat nimic diferit la XC70 cand treceam pe Dynamic referitor la cutie/motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am condus un v60 my2013 cu 4c , nam observat nici o alta schimbare decat suspensia ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O fi jupane, la variantele mai noi - posibil. 

Eu stiam - nivelul anilor 2011-2012 ca are treaba doar cu amortizoarele // sasiu. Dar ar fi normal // firesc sa fie asa - sa ajusteze toate elementele componente ale condusului intr-un anumit mod - de la directie pana la transmisie si suspensie. 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta se si intampla. Stiu ce zic, am 4C nu am condus ocazional.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Active chassis - Four-C*
Active chassis, Four-C (Continously Controlled Chassis Concept), regulates the characteris- tics of the shock absorbers so that the car's driving characteristics can be adjusted. There are three settings: Comfort, Sport and Advanced.
Comfort
This setting means that the car is perceived as being more comfortable on rough and uneven road surfaces. Shock absorption is soft and the movement of the body is smooth and gentle.
Sport
This setting means that the car is perceived as being more sporty and is recommended for more active driving. Steering response is faster than in the Comfort mode. Shock absorption is harder and the body follows the road in order to reduce rolling during cornering.
Advanced
This setting is only recommended on very even and smooth road surfaces.
The shock absorbers are optimised for maxi- mum roadholding and rolling in bends is further minimised.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now