roco

Ati condus automobilul sub influenta bauturilor alcoolice ?

Ati condus vreodata automobilul sub influenta bauturilor alcoolice?   131 votes

  1. 1. Ati condus vreodata automobilul sub influenta bauturilor alcoolice?

    • DA
      78
    • NU
      53

Please sign in or register to vote in this poll.

133 posts in this topic

acest topic ar fi fost bun daca se cautau solutii la probleme nu , asa cum este, declarativ .

spre exemplu danyx ne poate spune unde crede el ca gresit cind a facut accidentul. si ce solutie a intrevazut el, pentru el, pentru a nu se mai repeta. asta e interesant si educativ pentru toti, nu simpla intrebare daca am baut sau nu la volan.

expuneti situatiile grele prin care ati trecut, spuneti unde ati gresit, din ce cauza, si ce solutii se pot adopta. asa cineva are de invatat. unde sint mai multe capete sint mai multe idei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. am mers pe curbe la slanic si masina a derapat usor de spate. ce greseala am facut ? nu am verificat presiunea din pneuri. pe stinga spate aveam 1.2 bar . normal era sa am 2.5 bar.

am mers usurel, usurel pina la prima vulcanizare si am remediat problema. va puteti da seama cum ar fi reactionat masina daca ar fi trebuit sa evit brusc un ciine la 50 km/h.

ce sfatuiesc :monitorizati in permanenta comportamentul masinii si la orice comportament dubios al masinii opriti si incercati sa depistati cauza. daca n-o puteti rezolva pe loc circulati extrem de incet pina la remedierea ei.

ps. si nu beti la volan !

2. masina mea intra in protectie la accelerari mari si de lunga durata . daca incerc sa fac o depasire "din motor" si masina ma lasa fix cind nu ma mai pot replia, am "pus-o".

ce greasala ? nu mi-am adaptat stilul de condus la starea tehnica a masinii. solutii ? depasire din inertie numai in locuri care asigura o repliere eficienta si spatiu ultrasuficient. daca nu, e mai bine sa mergi in spatele respectivului pina apar conditiile de depasire. necesita rabdare de fier.

inca o precizare : daca in spate aveti o alta masina nu e bine sa va angajati in depasire caci daca va lasa motorul si masina din spate va sta "lipita" nu mai aveti posibilitatea de a evita un accident.

ps. si nu beti la volan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei bine, un astfel de topic, cu astfel de postari ne trebuie. Sunt convins ca fiecare a avut incidente mai mici sau mai mari pe sosea. Ar fi minunat sa putem invata cu totii din experientele altora. Ar fi responsabil s-o facem. Pentru noi, pentru cei dragi care calatoresc alaturi de noi, ca si pentru ceilalti participanti la trafic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin 2007 cand inca mai conduceam Dacia, iesisem cu prietena la 'discoteca' ! In orele petrecute acolo am consumat cateva pahare de vodka-orange ( continutul de alcool fiind foarte mic, cred ;D ) .Pe la ora 02:30-03:00, am plecat cu prietena spre casa ei, si, ajunsi in parcarea din fata blocului am mai zabovit putin (o ora, maxim o ora jumate) . Am plecat usurel spre casa, drumul fiind foarte liber si, inainte cu 15 metri sa intru in parcare, am stins farurile ( sa se mai incarce bateria la Dacia ;D ), am urcat masina pe trotuar, am dat inainte, inapoi, pana am parcat cum voaim, si, dupa ce am coborat din ea, vad ca vine o masina de politie pe contrasens din locul unde sta filtrul de obicei . Eu, parcat , practic eram pieton ( nu? ) zic ia sa vad ce mai vrea si asta si, spre surprinderea mea, opreste masina in fata mea, se prezinta si imi cere actele masinii si permisul, dar eu, care eram deja parcat, iam zis ca nu are voie sa mi le ceara pt ca nu m-a oprit in trafic, la care el a chemat inca doi colegi si pana sa apara acestia tot vroia sa-l insotesc la sectie! Cum au aparut cei doi, cum au si inceput sa traga de mine sa ma urce fortat in masina, si , tot impingandu-ma, ma lovi la mana, timp in care am inceput sa tip la ei ca ma hartuiesc ! Mi-au dat drumul la maini si fara sa mai stau pe ganduri am rupt-o la fuga cu ei dupa mine, doi dintre ei au vrut sa ma ia prin invaluire, iar cel mai tanar era pe aratura ( spatiu verde ) dupa mine, si, inainte sa ies printr-un gang, a scos pistolul si m-a atentionat ''stai ca trag'' , timp in care am continuat sa fug, scapand de el ! Dupa nici mai bine de 200-300 metri de alergat, imi simteam picioarele in aer, nu mai puteam deloc sa alerg, la fel si politaiul cel tanar ! Am sta ascuns cateva zeci de minute intr-un bloc, dupa care am plecat acasa , cu ochii in patru ! Cand le-am povestit pretenilor intamplarea mea ''hazlie'' au ras si mau intrebat de ce nu i-am alergat in jurul blocului, dupa care sa ma duc acasa !!! Si acum ma amuz cand ma gandesc ce prostii am facut la viata mea, si inca mai fac ;D;D;D

Acum astept criticile voastre :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar eu macar recunost draga Adrian !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai Iuli, eu eram la subiect, si anume ca am condus automobilul sub influenta bauturilor alcoolice ! Am povestit mai pe larg ce ponoase am tras ! Trebuia sa fi fost cu volvo sau ce ca nu inteleg? Vodka-orange nu este incadrata la bauturi alcoolice? Dupa cateva paharele si atatea ore de zbenguiala tot am putut sa fiu lucid si in forma sa fug de ''stii tu cine'' ( cap de creta, manusi, etc ).

Te rog sa-mi pui comentariul inapoi, bine? Sau nu crezi cele scrise de mine?

am sters elucrubatiile lui andu g. va rog frumos , la subiect !

andu g. te rog fii matur. in caz contrar te rad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este deschis inca acest topic m-am gandit sa votez si eu, de ce nu? Am plecat intr-o seara dintr-o localitate (sat) de langa Sibiu, circa 15 km pe DN1. Conduceam un matiz de la firma si ..... habar nu am cum am ajuns acasa. Vag imi aduc aminte cateva secvente. Dimineata, mahmur am controlat bine de tot masina sa vad daca are vreo zgarietura sau lovitura mai ales pe bara fata/spate. Nu imi era de masina cat imi era sa nu fi lovit cu o seara inainte pe cineva si sa nu stiu. Nu sunt alcoolist dar chiar si in ziua de azi daca beau o bere (in Germania legal fiind) si trebuie sa plec undeva, ma urc in masina si plec. Au mai fost cazuri in care sa beau pana nu mai stiu de mine dar am preferat sa dorm in masina decat sa ma duc acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now