roco

Ati condus automobilul sub influenta bauturilor alcoolice ?

Ati condus vreodata automobilul sub influenta bauturilor alcoolice?   131 votes

  1. 1. Ati condus vreodata automobilul sub influenta bauturilor alcoolice?

    • DA
      78
    • NU
      53

Please sign in or register to vote in this poll.

133 posts in this topic

ana are mere. le are pentru ca a avut noroc in viata.

nicu iese pe portita. binisor din gradinita.

cam asta e logica....care este.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce sa bei si sa conduci cand poti sa fumezi si sa zbori ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oh ba da, am 1 an si 10 zile si sunt la fel de bolnav si la fel de sarac ca inainte sa ma las.

Tastez printr-un paharel de visinata la fel de dulce precum gurita iubitei mele. ;D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca esti tare ! Ai grija sa nu intre fumul la admisie ca zbori si tu si Marcela :D:D:D

;D Spir(i)tul Volvo ;D

De ce sa bei si sa conduci cand poti sa fumezi si sa zbori ?

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marcela: - Eram si eu aici la masa... imi beam apa minerarra(tuica)... si vine unu' la mine "FUM FUM FUM IESE FOCU' IESE FOCU' ". I-am zis "Stai ma nene sa-mi beau si eu apa minerarra ca printr-un fum si-un foc am mai trecut eu"

http://www.youtube.c...h?v=F2nOHASOaAE

Asa ca nu se sperie Marcela mea de un pic de fum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neatentia ucide. Alcoolul amplifica neatentia (sau o genereaza in cazul celor 1% din soferii "atenti").

Caz stiut de mine, intamplat acum 2 saptamani, la tara intr-un sat din nordul Olteniei. Un betiv notoriu s-a gandit sa se ridice din sant tocmai cand se apropia o masina. In masina se afla un pustiulica la volan, iar pe locul din dreapta o domnisoara. Pustiulica avea neuronii si ochii agatati pe undeva prin lenjeria domnisoarei. Cand l-a vazut cu coada ochiului pe betivul aparut in fata, a tras brusc de volan, dar nu in directia corecta. Rezultatul, betivul mort, pustiulica cu dosar penal. Morala: daca era si baut pustiul, sigur nu scapa de puscarie. Asa are o sansa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci ...... femeile is la fel de nocive ca beutura , ....... si asta o zice unu care are 4 , deci trebuie sa ma credeti grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

pina aci a fost gratis. poti consulta pentru o idee generala si linkul...autocontrol
Stimate iulirx,

In primul rand, multumesc pentru reclama gratuita! Ma bucura sa vad ca, la doar doua saptamani de la aparitie, cartea pe care o semnez impreuna cu Titi Aur a ajuns sa fie recomandata spre citire si altor posibili doritori.

Am urmarit cu atentie acest topic si, nu doar pentru a va multumi, tin sa intervin cu o opinie personala. Daca ati parcurs cu atentie cartea "Auto Control - Tehnici si tactici de conducere defensiva si sportiva", si nu doar ati downloadat capitolele gratuite postate pe site-ul pomenit, ati observat, cu siguranta, in sectiunea atat de generoasa care trateaza conducerea defensiva, o idee care strabate, de altfel, intreaga lucrare: aceea ca "nu exista decat doua cauze majore care creeaza evenimentele rutiere: atitudinea la volan si calitatile - aptitudinile, educate sau nu, ale soferului." In continuare, ati citit, cu siguranta, si urmatorul fragment: "Dacă ar fi să le catalogăm în funcţie de importanţă, atitudinea la volan primează în faţa aptitudinilor. Adică, o atitudine corectă poate fi suficientă pentru a evita cvasi‑majoritatea evenimentelor nedorite,chiar în lipsa (aproape) totală a aptitudinilor, a calităţilor care descriu un şofer bun. Reciproca, în acest caz, nu este valabilă. Chiar şi dacă beneficiază de toate calităţile unui pilot de competiţie, un şofer care abordează o atitudine eronată în trafic poate deveni victimă a tragicului rutier, într‑un fel, tocmai datorită propriilor aptitudini. Pentru o înţelegere mai exactă a termenilor, atitudinea greşită la volan implică, în primul rând, lipsa de respect si de toleranţă faţă de ceilalţi participanţi la trafic şi supraestimarea propriului nivel de competenţă, două condiţii care favorizează apariţia unor emoţii puternice (frustrarea, stupoarea, frica, furia), trăiri şi sentimente care duc la scăderea capacităţii de concentrare asupra provocărilor permanente din trafic, la scăderea capacităţii de anticipare şi evitare a pericolelor, la o renunţare conştientă de la a mai respecta regulile de circulaţie." s.a.m.d.

In ceea ce priveste aptitudinile, sunt primul care va da dreptate. Sunt necesare, este bine sa fie educate permanent dar, si revin la cele scrise mai sus: "atitudinea la volan primează în faţa aptitudinilor". In primul rand, educatia ar trebui sa se concentreze pe instruirea, educatia sau cel putin sensibilizarea conducatorilor auto in aceasta privinta, pe respectul datorat celorlalti, care si in trafic este la fel de important cum este si in celelalte tipuri de interactiune umana din societate.

Alcoolul la volan nu este periculos doar pentru ca provoaca incetinire a reactiilor sau o reducere a capacitatii de corelare intre gesturile specifice actului de conducere a unui automobil. In primul rand, alcoolul la volan genereaza o modificare imediata in atitudine: disparitia instinctului de conservare, o diminuare a capacitatii de observare si analiza a situatiilor de posibil pericol (pentru soferul insusi sau pentru alti participanti la trafic), instalarea un comportament agresiv, netolerant, neracordat la realitatile specifice situatiei exacte de trafic.

De aceea, in opinia mea, discutia de fata si modul argumentarii nu-si gasesc rostul. Din punctul meu de vedere, este vorba de doua subiecte distincte, ce ar trebui tratate separat: unul se refera la atitudine, celalalt la aptitudini, si din aceasta cauza, probabil, si confuziile sau neintelegerile de mai sus.

Imi cer scuze pentru postul cam lung (cred) si inca o data, multumesc pentru linkul catre site-ul de prezentare a cartii.

Va stau la dispozitie,

Norin Pausan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte interesant si la obiect. De unde putem cumpara cartea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite aici Marius, l-a pus si Iuli mai sus !

http://controlauto.ro/

Foarte interesant si la obiect. De unde putem cumpara cartea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulirx, tu nu zici ceva ce nu ne place , tu zici ceva ce nu ai de unde sa stii. Daca repeti acelasi lucru de mai multe ori , nu devine real automat. Asa incerci tu sa ne convingi? Daca ne tratezi ca pe niste copii prosti nu inseamna ca suntem.

Ce a zis daimyo este foarte adevarat si bine expus. Cam acolo incercam si eu sa ajung.

Am uitat ceva: dupa logica ta de fier , din cauza ca nu bem inainte sa ne urcam la volan, inseamna ca nu conducem bine, si trebuie sa punem mana pe carte :))) tu din ce carte ai tras concluziile astea?

Edited by irina_f

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neatentia este amplificata de alcool, oricat de putin ar fi, asta e clar si cine spune altfel nu e constient; eu am

mai multi ani de cand nu am baut deloc ceva cu alcool, dar recent am luat o gura de whiski si am simtit-o imediat;

iulirx nu spune altceva despre alcool, el ne indeamna sa ne perfectionam in arta sofatului si cred ca are mare

dreptate, chiar daca subiectul e off topic; cred ca multi dintre noi au o rutina, un fel de a conduce masina cu, sa-i zicem

nonsalanta, in virtutea faptului ca vechimea permisului le confera "siguranta" , "stiinta", adunate in atatia ani, ..., etc. ;

eu ma surprind deseori gandindu-ma la ce s-a intamplat peste zi si imi dau seama ca fac greseli uneori, ba chiar

destul de des imi spun ca am avut noroc azi si totusi treaba asta se repeta, de-mi vine sa-mi dau pumni in cap ....

nu e nimeni de aici prost sau increzut, dar in mod sigur mai putini dintre noi constientizam, asa cum spune iulirx,

complexitatea situatiilor si a locurilor pe unde circulam, multitudinea factorilor de luat in considerare, ... , etc.;

eu nu pot decat sa-i multumesc pt. acuitatea si justetea observatiilor, nu vad ce i se poate reprosa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

70 au votat DA

50 au votat NU

83 de membri au votat

:D8)dry.gif

... cum e asta... ?! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca la incheierea votului se va da un S60 premiu.:laughing7: "Am baut putin mai mult dar nu eram beat!" :laughing9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am condus ametit de bautura, prima si ultima data acum vreo 11 ani, din acest motiv am votat cu DA. Aveam Matiz pe vremea aia, Volvo-urile au intrat in viata mea din 2005. M-am simtit, atunci, cel mai bun sofer din Bucuresti. Nimic nu ma putea atinge, Matiz-ul meu era cea mai puternica masina de pe sosea, gropile erau doar niste jaloane pentru slalom iar partenerii de trafic participau cu totii la starea sublima de fericire absoluta. Nu vreau sa par amuzant, incerc sa va descriu cum ma simteam atunci. Am ajuns cu bine acasa, insa a doua zi am rememorat intamplarea si m-am speriat. Zdravan. N-am mai urcat niciodata baut la volan si nici n-o voi mai face in viata asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

70 au votat DA

50 au votat NU

83 de membri au votat

:D8)dry.gif

... cum e asta... ?! :)

Si unde mai pui, ca, citez : "Acest topic a fost vizitat de catre 55 useri."

Pai, cum au votat 83 de membri, din care 70 DA si 50 NU, cand au vizitat topicul doar 55 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca numara Roberta Anastase, ieseau 150 :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

probabil unii au raspuns si da si nu. sau si-au modificat votul si au fost contorizati aiurea.

nu conteaza : ideea ramine aceeasi : sint si posesori de volvo care au condus sub influenta alcoolului.

nu stiu de ce ne miram ca sintem oameni ca toti oamenii.....

aceleasi raspunsuri o sa le avem la orice sondaj : sintem oameni obisnuiti.

off-topic

in nigeria, examenul de obtinere al permisului se da asa :

mergi cu ce viteza vrea muschiul tau pe o strada cu latimea de maxim 8m si , din loc in loc, politisti care stau ascunsi privirii tale, iti arunca in fata masinii pernute.

daca ai atins vreo pernuta , daca n-ai terminat traseul in 10 min, daca ai iesit de pe carosabil esti respins.

o sa ma intrebati ce legatura are asta cu alcoolul : n-are nici o legatura, nu-i intereseaza deca ai baut sau nu.

si pot spune cu mina pe inima ca nigerienii numai soferi prosti nu sint, iar accidente in nigeria face politia si rata la 1000 de masini e mult inferioara europei.

oricine din voi ar incerca sa conduca in lagos , port-hartcourt, warri, ibadan, etc isi va arunca la gunoi carnetul la prima intersectie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
<br />probabil unii au raspuns si da si nu. sau si-au modificat votul si au fost contorizati aiurea.<br />

nu conteaza : ideea ramine aceeasi : sint si posesori de volvo care au condus sub influenta alcoolului.<br />

nu stiu de ce ne miram ca sintem oameni ca toti oamenii.....<br />

aceleasi raspunsuri o sa le avem la orice sondaj : sintem oameni obisnuiti.<br />

<br />

off-topic<br />

in nigeria, examenul de obtinere al permisului se da asa :<br />

mergi cu ce viteza vrea muschiul tau pe o strada cu latimea de maxim 8m si , din loc in loc, politisti care stau ascunsi privirii tale, iti arunca in fata masinii pernute. <br />

daca ai atins vreo pernuta , daca n-ai terminat traseul in 10 min, daca ai iesit de pe carosabil esti respins.<br />

o sa ma intrebati ce legatura are asta cu alcoolul : n-are nici o legatura, nu-i intereseaza deca ai baut sau nu.<br />

si pot spune cu mina pe inima ca nigerienii numai soferi prosti nu sint, iar accidente in nigeria face politia si rata la 1000 de masini e mult inferioara europei.<br />

oricine din voi ar incerca sa conduca in lagos , port-hartcourt, warri, ibadan, etc isi va arunca la gunoi carnetul la prima intersectie.<br />

<br /><br /><br />

Am condus in Nigeria. In Abuja e parfum, dar Lagos e nasol, recunosc. Crede-ma ca nu se compara insa cu circulatia din Karachi sau Mumbai. Abia acolo arunci permisul pe geam, lasi masina in mijlocul drumului si o iei pe jos. Te simti ca si cum ai fi singurul sofer treaz, intr-o multime de betivi isterici, care s-au urcat la volan. In Karachi am platit un sofer localnic, dupa doua zile de trafic pe cont propriu, simteam ca ma lasa nervii. Cel mai tare accesoriu de acolo e flash-ul stroboscopic, pe care baietii il monteaza pe bara din spate, in loc de stopuri de frana. E un deliciu cand franeaza unul dintr-asta in fata ta, te dor ochii ingrozitor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

heimdallr : pe intelesul tau . alcoolul diminueaza ce vrei tu. tot.

ideea este ca soferul conduce cu ce i-a ramas dupa diminuare. atentie, reflexe, anticipare,vedere, auz, sanatate, tot !

io iti spun sa-ti maresti cota de atentie, indeminare, reflexe, etc. tu nu bei . excelent ! vei avea parte in trafic de tot ce detii, fara nici o diminuare. INSA INSUFICIENT !!!!

partea nasoala este ca tu consideri ca eu, de exemplu, as putea conduce mai imprudent decit tine , baut fiind. gresesti. si stii si tu de ce.

sa zicem ca ne aflam amindoi in aceeasi situatie periculoasa in acelasi timp . fiecare isi foloseste resursele pe care le are la indemina.

arta sofatului se evidentiaza prin : LIPSA ORICAROR MOMENTE DIFICILE IN INTREAGA ACTIVITATE DE SOFER. NU PRIN EVITAREA UNOR SITUATII DIFICILE SI PERICULOASE.

bautura reduce capabilitatea.

mariti-va capabilitatile. si nu beti !

CELE MAI MULTE ACCIDENTE SINT FACUTE DE OAMENI CARE N-AU BAUT !!

un sofer cu judecata si capabilitati mai bune decit un sofer cu judecata si capabilitati mai proaste e mai bun. indiferent cit a baut.

asta nu inseamna sa beti daca va considerati buni. asta inseamna sa va cresteti PRIN MUNCA SI ANTRENAMENT capabilitatile.

topicul asta zice asa : nu beti ca se reduce capacitatea voastra , oricum aproape inexistenta, de a conduce sigur.

io va spun : prostii, astea sint prostii. mai intii invatati sa conduceti sigur . indiferent ca aveti la activ 30 de ani de condus si 1 milion de km parcursi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D Heim, stai jos, nota 4, n-ai inteles nimic din ce tot isi raceste gura Iuli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[quote]CELE MAI MULTE ACCIDENTE SINT FACUTE DE OAMENI CARE N-AU BAUT !!

Edited by irina_f

Share this post


Link to post
Share on other sites

a nu consuma alcool e NECESAR si legal ! sustin cu tarie acest lucru !

insa NU E SUFICIENT pentru a conduce in siguranta.

cred ca asta e sopul acestui topic : sa conducem in siguranta , nu ?

scriu, si-am sa mai scriu despre acest lucru, pentru ca asta il invat si pe fii-miu : sa conduca in siguranta.

nu inteleg de ce doresti sa induci ideea ca scriu ca sa ma dau mare. am mai spus-o si mai devreme : nu sint mai breaz decit voi.

cel mai important lucru e sa venim acasa intregi si nevatamati. restul sint doar vorbe.

scriu pentru ca soferii tineri in special au tendinta de a spune : nu beau si totul va fi ok. si e fals si duce la moarte.

scriu pentru ca ei spuna : nu beau, si invat pina la adinci batrineti sa conduc sigur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumos. Asta puteai spune de la inceput fara atata spectacol, despre cum cum conduci tu de bine sau eu si cu Heimdallr de prost :)

Edited by irina_f

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now