roco

Ati condus automobilul sub influenta bauturilor alcoolice ?

Ati condus vreodata automobilul sub influenta bauturilor alcoolice?   131 votes

  1. 1. Ati condus vreodata automobilul sub influenta bauturilor alcoolice?

    • DA
      78
    • NU
      53

Please sign in or register to vote in this poll.

133 posts in this topic

Responsabil (si legal) e sa nu bei inainte de a te urca la volan.punct.

Scurt si la obiect !

Acid, dar corect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cateva tari din vest a fi sub influenta la volan nu atrage nici o sanctiune asupra soferului.

Un pahar de bere inseamna la fel de bine "sub influenta" ca si 40 de pahare (de mucenici :D ).

Cunosc cazuri din vest, care erau trecuti de stadiul de a fi sub influenta si doar au fost condusi acasa.

Dupa ce norme iti tragi concluziile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu stiu de unde ideea ca cei care au volvo ar fi mai presus decat aia cu "olsit"...... blink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la ideea de "spirit Volvo"...

Do Doc,in ziua de astazi sunt foarte multi posesori de Volvo dar o mare parte din acestia nici macar nu stiu ce inseamna acest lucru..O simpla masina ca oricare alta

Ma gandesc ca acest lucru tine si de fiecare.Daca x e obisnuit sa consume un paharel si nu are probleme dupa e bine(aatat timp cat nu face un accident sau il prinde radaru) sau poate y sa bea o gura si sa fie "manga" :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu conteaza cat esti de tare si cat de bine crezi ca rezisti la bautura , atata timp cat exista un risc , fie el si de 1%, nu ai voie sa ti-l asumi!

Legile sunt pentru toti, nu numai pentru aia mai fraieri, sau mai prosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu conteaza cat esti de tare si cat de bine crezi ca rezisti la bautura , atata timp cat exista un risc , fie el si de 1%, nu ai voie sa ti-l asumi!

Legile sunt pentru toti, nu numai pentru aia mai fraieri, sau mai prosti.

Cam directa..:unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Situatie ipotetica: nu beau dar imi place sa iau Fenobarbital (vreo 4-5 tablete odata) si sa conduc.

Noi romanii suntem (foarte) buni la un singur lucru: gasit scuze. "M-am dus la chef cu masina, doar nu puteam sa nu beau nimic, se supara sarbatoritu' pe mine. Am baut si io o bere domnu' politist." "Eu cu 1-2 beri la bord sunt mai sofer decat treaz." Aiurea. Spirit de turma. Daca ai constiinta si instinct de conservare, nu-ti distrugi singur una din circumstantele atenuante in cazul unui accident. Dar romanu' cum e unit in mici, in moaste si-n manele, e unit si-n berea la volan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai dramatizati , sunt oameni si oameni .... sa te urci mort de beat e o chestie si sa bei o bere este alta . Daca esti o persoana care bea o bere / vin pe an , o doza te linisteste si deaj visezi frumos , daca ai "antrenament" ( cum suna :lol: ) , o doza de bere este soft

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-o secunda la 100 la ora parcurgi vreo 27 de metri. Daca-ti trebuie secunda aia ca sa eviti o caruta si creierul tau e inecat in alcool etilic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drama e cum e , dar ce te faci in caz de tragedie ! Atunci berea aceea iti agraveaza situatia.De fapt , nu berea , ci omul care a baut o bere isi face singur rau cu mana lui si mai nenoroceste si pe altii. Nimeni nu a murit daca nu a baut un pahar sau o bere , insa cei care au baut , au murit sau au omorat pe altii nevinovati.

Edited by nitu_soare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai c-o dam in chestii morbide...

Eu apreciez macar sinceritatea celor care au raspuns cinstit la sondaj.

Dupa tot ce s-a scris aici, cred ca multi dintre cei care au raspuns"Da", vor ramane doar la "Da, am consumat" si atat. Pe viitor, vor sti sa se abtina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius, nu ma fi trist si zambeste ! Nu cred ca-ti sta bine suparat !

Legat de cei care consuma alcool si conduc, majoritatea sau o parte din ei sofeaza si sant mai prudenti si mai atenti in trafic decat restul ! Acum depinde si de cantitatea de alcool consumata ;D;D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

accidentele apar datorita incapacitatii soferilor de a evita pericolul sau de a iesi dintr-o situatie periculoasa, potential generatoare de accident.

pericolul si situatia periculoasa pot fi generate de insusi soferul in cauza , sau de alti participanti la trafic, sau toti, impreuna, sau pot fi generate de factori absolut independenti de trafic , cum ar fi caderi de pietre, cutremure, alunecari de teren, etc.

capacitatea de a evita sau iesi dintr-o situatie periculoasa isi are radacinile in : experienta, anticipare, atentie, capacitati fizice si mentale, antrenament, talent, stapinire de sine, starea tehnica a masinii, conditiile de trafic, starea carosabilului, participantii la trafic.

conducerea sub influenta alcoolului sau sub influenta oricaror factori ce diminueaza capacitatile fizice si mentale e doar o foarte mica parte a cauzelor ce produc accidente.

principala cauza a producerii de accidente este neatentia la volan. neatentia INTRINSECA a conducatorului auto. cea care NU e afectata de consumarea de alcoolsau substante halucinogene. aceasta neatentie provine din incapacitatea soferului de a fi atent la mai multe lucruri in acelasi timp : nu are atentie distributiva. atentie cu care te nasti sau nu. aceasta atentie , in unele cazuri, rare, se poate educa si imbunatati, in cele mai multe cazuri, nu.

citi dintre voi stiti ce temperament are propria voastra masina ? h-abar n-aveti nici ce inseamna lucrul asta. parca vad : toate masinile cu tractiune sint subviratorii.....sau toate integralele sint neutre.

citi dintre voi stiti sa accelerati atunci cind asta va scapa de accident, sau sa evitati inainte de a frina ? si ma refer la viteze de maxim 40-50 km/h pe asfalt uscat , ziua. nici 1% dintre voi. asta e riscul mare pe care vi-l asumati cind conduceti, nu bautura !

cind va vad ca sinteti sifonati de 3 copii omoriti de bautura si uitati de ceilalti 30 omoriti din neatentie, imi vine sa ma duc dracu' la polul nord !

sa nu bei e simplu, sa inveti sa conduci e greu. nu e mai usor sa dai vina pe ceva pe care e usor sa eviti decit pe ceva care ar presupune umilinta si munca ?

ba da ! e mai simplu !

heimdallr si irina : invatati sa opriti masina mai repede decit o faceti acum. va va ajuta sa nu omoriti copii nevinovati, MUUUULT mai mult decit faptul ca nu beti la volan.

(E CA ASTA INSEAMNA MUNCA SI ANTRENAMENT ? nu e mai simplu doar sa nu bei la volan ?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. frineaza de la 30 km/h pe asfalt uscat , ziua. la fund pina intervine abs-ul.

invata sa frinezi mai repede decit atit. vei cistiga 0.5 m , sau chiar 1 m.

sa dea dumnezeu sa nu trebuiasca sa-mi multumesti.

2. pune ceva pe drum ( o frunza, o sticla de plastic, etc, ceva nepericulos). la 25 m de ea trage o linie.

vino spre obstacol cu 50 km /h. cind ajungi la linie frinezi la maxim in linie dreapta. marceaza locul de oprire al masinii.

acum vina tot cu 50 km/h si cind ajungi la linie evita linia obstacolului cu 1m si dupa asta pune frina la maxim. noteaza pozitia de oprire a masinii.

compara.

3. alege o parcare de supermarket goala pe o raza de 50 m. cu masina pe loc caleaza stinga la maxim. meri cu viteza a 2-a marind progresiv viteza pina fuge o punte.

fa acelasi lucru cu 2 persoane, una in dreapta , cealalta la mijloc pe bancheta din spate.

compara.

4. pe un drum liber : mergi cu 15 km/h, scoate din viteza.

vireaza brusc de volan 1/2 ture si apoi frineaza in aceasta pozitie la maxim. noteaza pozitia masinii.

frineaza brusc la maxim si dupa asta vireaza brusc de volan 1/2 ture. noteaza pozitia masinii.

compara.

pina aci a fost gratis.

poti consulta pentru o idee generala si linkul...autocontrol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow ce interesant si educativ!

Dragi copii, daca sunteti smecheri nu trebuie sa respectati legea, ii faceti la nenea politist o demonstratie "stintifica" si ati scapat!

Daca stii sa conduci bine e ok sa iti asumi riscuri pentru altii, nu? Poti merge cu 200 la ora, poti bea la volan, etc. Pentru ca ala care nu conduce bine face vreo 10 accidente, iar ala care stie sa conduca e super rezonabil sa faca un singur accident! INCREDIBIL!

p.s. iulirx: am evitat multe accidente, dintre care unul exact prin accelerare cum ziceai, asa ca mai usor cu vorbele in totala necunostinta de cauza. Tipic romanesc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

irina, eu nu spun ca e bine sa bei la volan.

eu spun doar ceea ce scriu. nu extrapola ca nu e cazul.

ma deranjeaza faptul ca va axati pe cauzele MINORE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, şi ce are-a face asta cu restul?! Vrei să spui că poţi opri mai eficient dacă eşti beat?

Irina, lasă-l... e beat... ;D

vreau sa spun ca poti opri mai eficient decit o faci acum.

nu e cazul sa ma jignesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulirx, ar trebui sa te gandesti putin mai mult la ce implicatii au vorbele tale. Tu stii la ce te referi ceilalti nu pot decat interpreta. Cati crezi ca inteleg ce trebuie din ce scrii tu aici?

Iar cauzele astea minore pentru tine, sunt mai mult decat majore pentru cei posibil afectati. Nu raporta totul la tine si la felul tau de gandire. Unele chestii mai bine nu le zici ca pot face mai mult rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu pot fi de acord cu tine. neatentia la volan omoara de 3-4 ori mai multi copii. care pot fi si ai mei.

stiu ce spun si vreau neaparat sa se inteleaga diferenta intre a nu bea si a MUNCI sa devii un sofer acceptabil.

o spun in acest topic deoarece , probabil, e foarte citit. si stiu ca e usor sa nu bei , insa e greu sa te dezveti de greseli.

asa cum e foarte usor sa spui ca altcineva nu realizeaza ce spune.

a spune ca NEATENTIA e mai periculoasa decit BAUTURA, nu inseamna ca BAUTURA NU E PERICULOASA !!!!

PS. irina, daca ai drum prin zona mea, sa ma contactezi si am sa-ti arat cite greseli faci , inconstient; greseli care te pot pune in situatia sa omori ,fara sa vrei ,copii.

gratis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai de unde sa stii ce greseli fac eu sau altii.Si e extrem de arogant si nepoliticos sa afirmi asta.

A spune ca bautura nu e la fel de periculoasa ca si neatentia e o chestie, dar sa zici ca e scuzabil sa conduci baut nu e in regula.

Un om responsabil isi ia toate masurile de siguranta in momentul in care se urca la volan, nu conteaza cat de talentat e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce foc luarati , ....... Heim , ai pus o intrebare , ai obtinut raspunsul , acum daca nu este cel asteptat de ce faci ..."figuri" .

Vrei ca la alte intrebari sa ti-se raspunda pe placul tau doar ca sa evitam "balacarirea" in topic ?

Si ca sa fiu ontopic , .....DA e periculos sa bei la volan , pt ca nu mai ai vizibilitate cand ridici sticla grin.gif, pe cand daca bei inainte ...... rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ideea este sa invatati sa conduceti in siguranta. in cit mai mare siguranta. fara sa beti la volan.

voi NU conduceti in siguranta. nu e nici o scofala ca spun eu asta. trebuie sa invatati sa conduceti in siguranta. inclusiv irina .

ce mare scofala ca va spune cineva ca nu stiti ? nu e asa ? o sa ma ardeti pe rug pentru ca va spun ceva ce nu va place ?

nu va cere nimeni sa fiti piloti. va cere sa fiti soferi ACCEPTABILI !

o sa-mi raspundeti ca deja sinteti, aducind ca argument faptul ca sinteti ca toti ceilalti. tocmai asta e rau ! 99% din soferii din romania sint asa cum sint. adica nu sint capabili sa faca fata unei situatii de pericol. sau o sa-mi replicati ca voi nu sinteti ca toti ceilalti. tot aia e....

mai bine negati adevarul decit sa puneti mina sa invatati.

stiu ca doare sa-ti spuna cineva ca n-are rost sa vorbesti de pericol pe strada atunci cind tu insuti (insati) esti.

alegerea voastra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io NU conduc mai bine decit voi.

si stiu ca conduceti nesigur pentru ca nu faceti parte din cei 1 % care conduc sigur. probabilitatea sa ma insel este de 1 %.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu,da.

dar voi sunteti constienti ca un ''sofer''poate fi mai periculos decit un butoi de tuica?

asa ca........................

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now