tommytza

Schimbare odometru

79 posts in this topic

In sfarsit dupa ani si ani de zile cand nici nu mai stiam cati km are la bord masinutza am facut rost de odometru via USA..25 USD plus 100 RON vama..:)....gratie talentului,pasiunii si priceperii acestui om minunat si daruit masinilor Volvo....e vorba despre Matrixx....in frumoasa dupa-amiaza de 03.06.2008 masina mea a inceput sa zica cat merge pe asfalt....3 ore de munca sustinuta...atasez niste poze...vedeta din ele este Matrixx...bordul este al meu... :-[attach=#]

post-279-12877848036843_thumb.jpg

post-279-12877848037634_thumb.jpg

post-279-12877848037892_thumb.jpg

post-279-12877848040178_thumb.jpg

post-279-12877848064634_thumb.jpg

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nea Tomitza ceva piese au mai ramas ? Mai raman piese de un bord ?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

au mai ramas vreo 5 suruburi,exact ca in legile lui Murphy.... ;D......dar nimeni nu stie de unde..X-files??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se lasase seara si ne-am grabit un pic cu punerea la loc a bordului, suruburile nu sint de la bord ci de la aparatoarele de plastic de la picioare stinga - dreapta si 2 de sub torpedou-care trebuie inca o data dat jos cu prima ocazie cind ne vom intalni. Important e ca totul functioneaza corect, toate becurile sint ok (era unul care-l deranja pe tommy ca nu se aprindea si am avut eu in torpedou-de schimb),bordul este fixat bine iar rotitza magica pentru kilometraj isi face treaba  ;)

Oricum, la asa reparatie - in parcare si pe capota motorului - eu cred ca a iesit super ok  :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixx ....asa este,iti multumesc inca o data din suflet! :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitarile mele,atat Matrixxx -pentru reparatie,cat si tommytza-pentru incredere(nu orice lasa pe cineva sa-i desfaca bordu',fara nici un afront personal),si mai mult de atat,cum a zis si Matrixxx "in parcare si pe capota motorului".

Inca o dovada ca familia volvo,e o mare familie...  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumim alexu  :D  Pai, daca nu ma lasa pe mine tommy, trebuia doar sa gaseasca un alt bord (second hand), dar si la ala rotita aia era sigur pe duca, din moment ce nu dureaza decit 10-12 ani, caldura din bord usuca plasticul ala si se rupe un dinte...doi si gata, nu mai ai kilometraj...

Si tommy m-a lasat pentru ca in iarna am facut aceeasi reparatie la a mea. Oricum, la el a durat mai mult pentru ca am fost Extra Atent - stii cum e cind cineva te lasa sa umbli la masinutza lui-doamne fereste sa-i strici ceva  :D

Long Life Volvo 850 T5 !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate bune si frumoase,  insa am si eu o intrebare: pe "masa de lucru" instalata ad-hoc apare embossat ceva foarte familiar mie...KORG!  ;)

A venit de "peste garla" odata cu rotita buclucasa? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

avx, prosopul cu KORG e cel cu care invelesc orga (una din ele)  :D

Si a fost foarte bun, nu am vrut sa zgariem frumusete de capota, m-am gandit la toate, nu ?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

fain treaba! felicitari! pacat ca nu ati facut niste poze cum ati dat jos bordul :) ma asteapta si pe mine o astfel e operatie pt inlocuirea unor becusoare :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca stii un pic de engleza, uite aici, mura in gura - cum se zice. Nu am avut timp sa fac poze pentru ca nu e greu deloc.

Scoti gurile de ventilatie laterale si pe cele din mijloc - pentru a putea "gasi" suruburile ce prind plansa superioara. Gurile de ventilatie se scot bagind o surubelnita foarte subtire (eu am incropit una dintr-un betisor de mincare chinezeasca, pilit la varf in forma de surubelnita - pentru a nu zgaria plasticul) in lateralul gurii si impingi usor spre exterior (dreapta sau stinga) pina face un click - nu te speria ca nu se sparge nimic. Curaj. Deci ai unu in lateral stinga, 2 in gurile centrale, unu in lateral dreapta. Apoi ai 2 suruburi deasupra ceasurilor (sub plansa) si gata. Ridici usor plansa si bagi mina incet sa gasesti cele 3 mufe verzi ale ceasurilor. Le scoti (vezi ca au un fel de "siguranta" pe care trebuie sa o apesi ca sa iasa mufa respectiva, sa nu tragi altfel ca nu iese) si apoi ai 2 cleme metalice (ca niste agrafe masive in forma de V) care tin ceasurile fixate acolo - le dai incet in spate, spre parbriz adica. Dai volanul cit poti de jos si de tras spre tine - cu ajutorul tijei care regleaza volanul (in stinga volanului, mai jos o gasesti). Ridici cu grija plansa si incerci sa scoti ansamblul de ceasuri de-acolo. Odata ce l-ai scos, becul respectiv se scoate rasucindu-l spre stinga cu un patent cu virfuri ascutite - sau cu putina indeminare, cu degetele.

Bafta ! Si curaj - nici nu stii ce incredere iti da un lucru facut masinutei tale cu propriile puteri!

http://www.matthewsvolvosite.com/odometer_fix.php

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu w/e asta (pt ca nu o fiu pe langa masina) dar umatorul ii mestereala la bord! o sa spun cum iese (offtopic stii cumva si ce fel de bec se afla in spatele rotitei de clima din partea soferului? ii si ala ars, iar vadisul meu nu il pot instala, pt ca vrea nebunii cu data)(stiu de ODC-ul forumului dar cand intru eu nu am gasit pe nimeni...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un bec mic si subtire de 12V 1,2w, vine cu tot cu soclu. Ti l-am pus in poza, mai jos.

  -Scoti radioul (daca ai unitatea originala) . Ca sa poti scoate/trage unitatea de AC/ECC trebuie sa bagi mina pina in spatele ei si sa impingi putin. Ai 3 mufe verzi pe care trebuie sa le scoti/deconectezi la fel ca cele de la ceasuri, apasind in centru siguranta aia de plastic. Apoi, cu unitatea scoasa - ai 4 suruburi pe care trebuie sa le scoti, cite 2 pe fiecare parte, sint cele insurubate in metal/tabla.

  -Odata ce ai scos cele 4 suruburi, fata unitatii trebuie sa iasa din cutia de metal. In spatele ei vei vedea cele 3 socluri ale becurilor, au fire verzi. Scoti beculetul care e ars si il inlocui. Trebuie sa rasucesti 90 grade soclul becului, o sa-ti dai seama ca e simplu cind le vei avea in fata.

- Le pui toate la loc in ordinea inversa - dupa ce pui mufele la loc impingi usor unitatea in locasul ei pina face un click si se fixeaza.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multam frumos! o sa fac un topic cu operatia asta cand o sa o fac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca tipul acesta de bec il poti gasi intr-un magazin care comercializeaza piese de...Oltcit.  ;D Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va anunt ca de astazi imi functioneaza din nou kilometrajul . Totul datorita lui Matrixxx care mi-a comandat rotita buclucasa mai de mult iar astazi mi-a si montat-o "in parcare si pe capota motorului" . Totul functioneaza ok .

Mii de multumiri si raman dator .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca un client/prieten multumit.

:kiss2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

azi a mai murit un odometru :(

de unde comandati piesa respectiva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

www.ipdusa.com.....e vreo 25 USD, dar vezi ca sunt 2 modele..pt kilometrajul mare si pt cel partial..

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare,

eu am facut comanda de pe ebay (9.9$ rotita 20$ transportul). La voi in cat timp a ajuns rotita?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vine din UE - 1 saptamina. Daca vine din State...3-4 saptamini...

Share this post


Link to post
Share on other sites

din state :) cu USPS First Class Mail ...

din ue nu am gasit atunci si cum eram hotarat sa mesteresc la bord cat mai repede...  ;D

daca vine din UE - 1 saptamina. Daca vine din State...3-4 saptamini...

Share this post


Link to post
Share on other sites

a venit in sfarsit piesa, doua luni mai tarziu (probabil a furat cineva plicul prima oara pt ca asta ii a doua rotita pe care a trimis-o omul). Este vreo metoda sa aflu cati km are masina  acum prin iarna avea 270mii  intre timp am mai mers cu ea :D si as vrea sa nu pun la ghici

PS: Matrixxx nu imprumuti prosopul ala korg? pare a fi o piesa necasara operatiei  ;D ;D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now