LucianBBN

OT 06 BBN

222 posts in this topic

M am hotarat sa mi prezint masina. 

Titlu este acesta pt ca el va fi numarul masini. 

Sa incepem cu inceputul. 

Masina este Volvo S 40 II an fabricatie 2007. 2000 D 

IMG_2400.JPG

IMG_2401.JPG

IMG_2402.JPG

IMG_2403.JPG

IMG_2404.JPG

IMG_2405.JPG

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are aproximativ 196000 km pe care tind sa cred ca chiar ii are. Am cumparat o de la Braila cu 4900 de euro. Nu arata asa cum este acum. 

Modificari aduse de mine grila fara semn cost 300 de la dezmembrari Falticeni. 

Etrieri vopsiti de mine cu rosu imperial cost 20 de lei. 

Va continua .... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

S a reparat tapiteria la scaun sofer si cotiera care aveau aceea piele sintetica crapata si rupta. Am un tapiter in Slatina care le a facut identice cu originalul. Si a folosit exact aceasi piele ca originalul. Pret 200 de lei . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

S au schimbat toate piulitele de la roti. Cost 240 lei. 

S a facut distributia, placute si discuri frana spate, revizie totala filtre si ulei, verificat ulei in cutie, bucsi spate si brate laterale schimbate spate,curatat trothle body, unghiul de fuga facut, cauciucuri de vara si jantele echilibrate. Pret aproximativ 3000 de lei. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut singur trecerea de la becuri normale la led uri in interior....trebuie ceva modificari, mai ales la parasolare si lampa centrala. Cost aproximativ 100. Am pus leduri inclusiv la oglinzile exterioare si in pozitiile din faruri, led uri si pe lampiile de marcharier. 

IMG_2480.JPG

IMG_2481.JPG

IMG_2482.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Capacul motor nu l avea. Cost 80 de lei de la dezmembrari, l am vopsit regie proprie. Nu am poza acum. Revin cu ea. 

S a curatat filtrul acela mic prin care vin 2 furtunele de aer si are treba cu turbina...nu stiu cum se numeste....situat in partea dreapta a motorului langa baterie. L am facut singur. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pedale sport de Ford Focus ST. 

Made in China by Ebay. Cost 40 de lei. 

Calitate destul de ok. 

IMG_2483.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

A intrat apa pe la antena(codita de rechin) pe care am siliconat o deocamdata. Nu mai intra acum....insa nu sunt multumit de rezultatul estetic....asa ca probabil o sa o dau jos si refac acolo. 

Se vede in poza pata de apa. 

Stopurile spate sunt colantate cu o tenta neagra. Inclusiv semnalizarile de la oglinzi. 

Incercarea mea este o masina cu tenta neagra peste tot si fara nici o sigla pe ea. Inclusiv siglele de pe centralul rotilor le am colantat. Cost 10 lei 

Am demontat panoul central pt a ajunge la casetofon intrucat cd ul nu iese si nu intra si se blocheaza c d playerul. Nu am rezolvat....asa ca acum sunt in cautare de solutii pt muzica . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pleoape faruri 80 de lei. Montate de mine. 

Mai vreau niste presuri interior dedicate dar nu ma hotarasc la ce vreau. 

Masina merge binisor....acum aud un zgomot ca si cum ai batea intr o caldare in partea dreapta fata banuiesc ca ar putea fi flansa telescop.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O singura idee iti dau. Incearca sa scapi de folia de pe triple. Acum 2 luni am fost oprit si eu din cauza asta si am primit o amenda de vreo 625 de lei in 48 de ore + o vizita la RAR care s.a lasat si aia cu vreo 300 de lei cheltuiti. 

In rest, masina arata foarte bine. S.o stapanesti sanatos. 

Edited by Xwinner
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau neaparat sa imbrac volanul si nuca de la schimbator. Pt ca sunt destul de urate! Imi dati o relatie ceva ? Prin apropiere de mine? 

Eu stiu tocmai la Timisoara pe cineva care este chiar meserias pe asa ceva. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am nevoie de un vas de antigel! Are cineva? Al meu e crapat. 

IMG_2355.JPG

IMG_2356.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Altgrad Auto 147 ron nou si nu te mai doare capul ( transport gratuit). Sau intreaba-l  pe forum pe Alex ( @Midnight Caller ), dar cum nu esti din Bucuresti probabil ca vei plati si transport.

http://www.catalog.altgradauto.ro/articol/Sistem_racire_motor/Vas_expansiune_lichid_racire/Vas_expansiune_lichid_racire-9008.html

Edited by Dumi81

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mi ai pus in coment nu se potriveste. 

Mc mult pt informatie . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti recomand cu caldura la 230RON sa il iei pe cel nou original VOLVO chiar daca astepti mai mult, macar te va tine inca multi ani...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e. Mc mult. Nu am vrut sa fiu rautacios....am f multa treaba si nu am avut timp sa caut atunci. Mc inca o data 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si care este diferenta intre cel "original" Volvo si cel original Ford? Crezi ca cei de la Ford faceau vase de expansiune mai calitative pentru Volvo? de aceea si crapa dupa 10 ani.

Nu vreau sa fiu malitios, eu am luat de la Altgrad vasul, a venit cu eticheta si cutie de Ford, l-am montat acum o luna? cat o tine o sa vad. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, Dumi81 a spus:

Si care este diferenta intre cel "original" Volvo si cel original Ford? Crezi ca cei de la Ford faceau vase de expansiune mai calitative pentru Volvo? de aceea si crapa dupa 10 ani.

Nu vreau sa fiu malitios, eu am luat de la Altgrad vasul, a venit cu eticheta si cutie de Ford, l-am montat acum o luna? cat o tine o sa vad. 

 

Sint la fel  si te inteleg ca te supara un pic aspectul acesta dar probabil ca este forum Volvo ,intelegi si tu    :)

Obiectiv vorbind de ce nu ar fi la fel ,intreb  eu retoric!! Este material care nu se sparge  ci se intinde la efort, la lovituri  si nu se lipeste  deloc cu altceva care sa ii confere aceleasi proprietati temperatura sau presiune.,

 Nu tin partea nimanui insa azi foarte multi vind si putin cumpara ,deci....Daca tot detineti 1.6sau 2.0 eu vad un mare ford si ca atare subansamblele se gasesc peste tot accesibilitatea financiara primeaza ..Asta inseamna  competitie..:)

 firma cu pricina are preturi mai bune si decit unele Sh OEM  pe alocuri .. ..nu fac reclama ci este doar purul adevar.

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu va mai certati fratilor. O sa vad de unde cumpar....si o sa va anunt. Pana la urma urmelor e un plastic. 

Astazi am facut un drum Slatina Bucuresti si retur....asta inseamna aroximativ 400 km, la o viteza sa zic ca si medie de 130 , mers noaptea fara trafic si mi a consumat aproape tot rezervorul. 

Nu vi se pare cam mult? Ce capacitate are rezervorul....am facut plinul din bucatii si nu am retinut cat am bagat . 

Sa ma iau dupa bord? Sau nu e real consumul de acolo? 

Mc mult 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum mi am dat seama....mai am un topic deschis cu distantierele pt spate. Daca e mai bine rog un moderator sa l aduca aici in acest topic. Mc mult 

Midnight Caller te rog sa mi dai si mie preturile pt ce te am rugat la topicul de piese. Mc mult 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ma sfatuiti cu casetofonul? Gasesc o solutie gen yatour? Sau alt device sa ascult si eu altceva decat radioul? 

Sau sa cumpar de la sh alt casetofon si sa  prelevez din el tot mecanismul cd ului pt al inlocuii pe al meu care e blocat!? 

Mc de raspunsuri 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 23.07.2017 at 9:18 PM, LucianBBN a spus:

Nu va mai certati fratilor. O sa vad de unde cumpar....si o sa va anunt. Pana la urma urmelor e un plastic. 

Astazi am facut un drum Slatina Bucuresti si retur....asta inseamna aroximativ 400 km, la o viteza sa zic ca si medie de 130 , mers noaptea fara trafic si mi a consumat aproape tot rezervorul. 

Nu vi se pare cam mult? Ce capacitate are rezervorul....am facut plinul din bucatii si nu am retinut cat am bagat . 

Sa ma iau dupa bord? Sau nu e real consumul de acolo? 

Mc mult 

52 l. Daca vrei sa afli exact consumul, fa un plin, apoi la 100 km inca unul si vezi cat incape.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt acel zgomot infundat de care v am zis mai sus....se procedeaza la remedierea lui. Se schimba stanga dreapta flansele amortizor plus rulmenti. Pret 120 lei roata. Plus manopera. Vom vedea. Piese folosite Febi. Poze "corespunzatoare" 

IMG_2496.JPG

IMG_2497.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now