adrian.mares

Cum sa ne recunoastem pe soselele patriei

227 posts in this topic

Nici eu n-am primit nici un raspuns cand am salutat...si am salutat multe masini...

O singura data, cand veneam la intalnire l-am salutat pe Matrixxx care mi-a raspuns...in rest....cred ca tot injuraturi :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit si eu odata, eram cu cineva si i-am zis "Uite bai cu ne salutam noi Volvistii !" si i-am dat flash si ce credeti.....asta din fata i-a dat in gura, a crezut ca cine stie ce grabit cocalr sunt, era un V40.

Vo' 2 ore nu am mai putut vb cu amicul din dreapta ca asta tot radea, si acum mai face misto de mine cand vede cate un Volvo ma intreaba ca nu ii mai salut, gata ?

Deci eu pas din pacate la faza cu flash-uri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faza cu flash-ul v-am spus ca nu e buna - fiecare de partea cealalta a volanului intelege altceva (radar, da-te la o parte ca ma grabesc, etc) - in ultimul rand se intelege ca e un salut...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate Matrixxx, s-au cam dus vremurile alea de acum 20 de ani cand trabantistii se salutau peste tot (si se si ajutau)! Acum fiecare este pentru el, mai putin aici unde fiecare poate primi, macar un sfat de la ceilalti. Nu vorbesc de intalnirile de la Polivalenta cand Matrixxx, si nu numai el, este mecanicul de serviciu....., pentru toti care au probleme.

Mare boier, mare caracter! :salut: :salut: :salut: :salut:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saru`mina pentru apreciere - cuvintele de acest gen valoreaza mult pentru mine. Mereu o sa ajut, daca am sa pot, cu ce am sa pot.

:3some:

Si sa revenim la topic: alte propuneri mai viabile ?...O faza lunga apasata vreo 2-3 secunde ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca este o solutie buna nici asta...riscam acelasi lucru: sa ne luam injuraturi sau sa fuga de noi cei ce nu stiu...

Pe de alta parte, orice salut am face e bun deoarece noi, intre noi, stim despre ce este vorba :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde.

La rulotisti afara se saluta in proportie de 80-90% nu conteaza nationalitatea, rasa, sexul, rulota sau camper.

Afara si de multe ori la noi (cand esti cu rulota) daca te lumineaza unul care-ti vine din fata stii de ce o face, te saluta, si numai taran sa fi sa nu raspunzi.

In alte situatii nu prea se lumineaza.

La noi mai greu, fiecare intelege ce vrea, e radar, da-mi voie sa trec, ba p-a matii, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi interesant daca la 2-3 sec de avari sa fie valabil si pentru cei din fata si cei din spate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Da ..Important sa ne salutam.

  Ne mai copilarim si noi un pic intrucit iubim aceasta marca si ca atare gesturile de prietenie  pe care le facem fie  din faruri sau din "avarie" am dori sa aiba efect aici in romanica .

  Ne indeamna un sentiment placut sa punem semn  de egalitate intre un  suedez si un roman ,amindoi posesori de Volvo  dar ne cam despart asa ca civilizatie ceva ani buni.Spun asta ,legat de unii pe care incercam sa ii "corupem" indirect.Ei nu ne stiu(vad,probabil) dar noi ii vedem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta vara prin Maramures m-am intersectat cu un olandez cu rulota cu un xc 70 identic cu al meu. I-am facut flashuri si chiar mi-a raspuns, iar din priviri omul era chiar bucuros ca se saluta volvistii si pe-aici.

Am mai salutat dupa ce am depasit vreun volvo cu avarile si mi s-a raspuns cu flashuri, deci function dar mai rar daca nu stii care e faza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat si eu aseara sa ma recunosc cu un v40 cu sticker pe luneta stanga sus dar nu s-a ales nimic de flashul sau avaria mea  ba din contra, cred ca mi-am luat ceva injuraturi  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat si eu aseara sa ma recunosc cu un v40 cu sticker pe luneta stanga sus dar nu s-a ales nimic de flashul sau avaria mea  ba din contra, cred ca mi-am luat ceva injuraturi  ;D ;D ;D

pai da si tu un nr de inmatriculare poate cine se simte cu musca pe caciula va spune o vorba doua

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai da si tu un nr de inmatriculare poate cine se simte cu musca pe caciula va spune o vorba doua

Sau macar zona, poate-l dibuim  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sigur nu am fost!Ca mi-a furat un tampit sticker-ul de pe luneta! :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era un v40 cu geamuri fumurii de buzau cred si avea un Y in numar. Stickeru era in stanga sus pe luneta. Era alb sau arginitiu si avea blocuri optice noi, sau cel putin farurile lui era f albastre si luminoase.

era in zona costin georgian pe ploaia aia de urata de diminica. probabil era in vilegiatura omu si n-avea timp de salutat  ;D

oricum mi s-a parut amuzant ca am fost putin dezamagit ca nu m-a salutat, pentru ca eu chiar mi-am dat silinta. vad multe volvo zilnic prin Bucuresti dar niciunul cu sticker.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era un v40 cu geamuri fumurii de buzau cred si avea un Y in numar. Stickeru era in stanga sus pe luneta. Era alb sau arginitiu si avea blocuri optice noi, sau cel putin farurile lui era f albastre si luminoase.

Pai alb sau argintiu, e cam diferenta la culori

Share this post


Link to post
Share on other sites

avx-ule ,ai fost la bucale ?  :P  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

inclin mai mult spre alb.

dar sa terminam discutiile...speriem omu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca, daca suntem calmi la volan, un simplu semn de salut cu mana catre "colegul" de trafic e de ajuns. Daca vrea sa te vada, te vede si daca te ascunzi  ;D. Am salutat , si am primit raspunsuri; dar la fel am primit uneori si niste priviri... de-mi oscila ralantiu' :D . Si daca e coleg de pe forum cine stie, se poate si o cafea ...daca e timp  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda...cred ca degeaba insistam....aseara pe Regina Elisabeta, la semafor, aveam in fata un S40 si in spate un S60. Am zis sa dau doar avarii ca sa ma vada ambele masini. Am dat...si am ramas cu datul... Dupa aceea, am mai vazut doua S80...la fel si in cazul lor...Chiar dezamagire mare...pana acum, de cand am masina, un singur sofer mi-a raspuns la salut... :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu o sa te salut  mereu, nu fii trista. Un salut de-al meu face cit 100 de straini in trafic  :D

:-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai atunci, de fapt, m-au salutat 100 masini pana acum deoarece tu esti singurul care mi-a raspuns  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmmm...... ai prietenul intodeauna alaturi de tine in masina ???? :evil7:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:))) Asta-i tare! Ce poate sa zica oricine la un salut?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D :D :D

poate unii zic, macar in gind:

salut draga, ah ce ti-as (mai) face, etc  :D :D :D

:kiss2:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.