adrian.mares

Cum sa ne recunoastem pe soselele patriei

227 posts in this topic

aveti grija cu Flash la radar...mai nou primesti amenda

amenda pentru manelele ascultate la maxim si cu geamurile deschise , si pentru ochelarii de soare purtati noaptea, cand or sa dea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ochelarii de soare... sa stii ca exista unii speciali de noapte, cu un ecran protector sau ceva... nu stiu exact ce. Am probat unii odata si nu erau rai deloc. Luminile puternice le diminueaza iar pe cele slabe le amplifica usor. se vede bine cu ei, pe mine m-a deranjat designul.  ;)

Se poarta mai ales de tiristi sau persoane peste 45 de ani.

http://www.bazarnet.ro/ochelarideceata1/index.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ochelarii de soare... sa stii ca exista unii speciali de noapte, cu un ecran protector sau ceva... nu stiu exact ce. Am probat unii odata si nu erau rai deloc. Luminile puternice le diminueaza iar pe cele slabe le amplifica usor. se vede bine cu ei, pe mine m-a deranjat designul.  ;)

Se poarta mai ales de tiristi sau persoane peste 45 de ani.

http://www.bazarnet.ro/ochelarideceata1/index.html

M-ar bate si pe mine gandul sa-mi cumpar o pereche. Oare dauneaza vederii in timp ?

Sa stii ca eu am patit sa primesc flash de radar de la o singura masina din 10. Bine ca nu era Volvo ca poate il consideram salut.

Sa vezi ce frumos e cand nu da nici unul blitz si merg bara la bara din sens opus, detectorul tipa si zici: Daca era radar dadeau blitz astia...si cand vezi masina de politie te infingi in frane parca ti-ar fi sarit in fata o caprioara :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Printre alte calificari pe care le am... o am si pe cea de optician (adica pot si stiu sa fac ochelari).

Mie imi par dubioase. Sunt facute in china si nu ca ra fi rau din principiu asta dar daca te doare capul dupa ce ii porti... sau, na... fiecare vede in dretul sau:. Daca ceva nu miroase a bine... nu miroase a bine  ;)

Toti ochelarii care sunt "for general use" nu pot fi ok ptr tota lumea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Printre alte calificari pe care le am... o am si pe cea de optician (adica pot si stiu sa fac ochelari).

Mie imi par dubioase. Sunt facute in china si nu ca ra fi rau din principiu asta dar daca te doare capul dupa ce ii porti... sau, na... fiecare vede in dretul sau:. Daca ceva nu miroase a bine... nu miroase a bine  ;)

Toti ochelarii care sunt "for general use" nu pot fi ok ptr tota lumea.

Mama e opticiana de 20 ani si cand i-am aratat aseara ochelarii m-au intrebat de cine-s facuti. nu am stiu ce sa-i raspund si mi-a zis clar....  :-X

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am primit acum ...multi ani o astfel de pereche de ochelari..Singurul lucru care imi placea la ei era ca nu te orbeau asa de tare farurile celor din fata...dar de vazut mai bine... ;D...nici vorba,e o senzatie ciudata care te face sa crezi ca sunt deosebiti,dar sincer, nu am vazut "marea diferenta" intre ochelarii aia si una obisnuita de soare.

Dar ma rog...dupa ce dai banii....trebuie sa vezi...dupa cat ai platit... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Experienta personala...anul trecut am cumparat on-line o pereche de ochelarii din astia (30 RON cu tot cu taxe postale)...un plastic galben ordinar...i-am aruncat in torpedou si am uitat de ei....acum cateva luni am plecat la drum spre Suceava pe la ora 3 dimineatza pe o ceatza de iti bagai degetele in ochi....dupa juma de ora de chin, perioada in care nu am depasit 30 km la ora,mi-am adus aminte de ei si i-am pus la ochi....am avut o surpriza foarte placuta...conturul obiectelor in ceatza a devenit mult mai precis si chiar vedeam cu acuratetze sporita prin ceatza densa...facand abstractie de designul ordinar si calitatea lentilelor,eu consider ca si-au facut treaba..

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai original ar fi sa scoatem ceva pe geam....(de exemplu, piciorul)

sau sa scoatem cheile din contact si sa le aratam celui din fata....

;D:D;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Experienta personala...anul trecut am cumparat on-line o pereche de ochelarii din astia (30 RON cu tot cu taxe postale)...un plastic galben ordinar...i-am aruncat in torpedou si am uitat de ei....acum cateva luni am plecat la drum spre Suceava pe la ora 3 dimineatza pe o ceatza de iti bagai degetele in ochi....dupa juma de ora de chin, perioada in care nu am depasit 30 km la ora,mi-am adus aminte de ei si i-am pus la ochi....am avut o surpriza foarte placuta...conturul obiectelor in ceatza a devenit mult mai precis si chiar vedeam cu acuratetze sporita prin ceatza densa...facand abstractie de designul ordinar si calitatea lentilelor,eu consider ca si-au facut treaba..

Tu vorbesti serios sau vinzi ochelari din astia si le faci reclama? :D

Atunci ....hai sa ne recunoastem dupa ochelari  :slap::smile:

:smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu...chiar vb serios....si oricum a fost prima si ultima data cand i-am folosit....acu nici nu mai stiu pe unde sunt...:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci pana la urma cum ramane cu salultul????:)

Parerea mea este ca un flash discret este mai mult decat suficient. Daca respectivul stie despre ce e vorba da reply, daca nu, nu. Poate o sa afle in viitor.

Ce parere aveti?

Multi au intrebat..... acuma intreb si eu pt ca nimeni nu a raspuns..... de unde facem rost de autocolantele alea??? exista sau numa ne faceti in ciuda? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

am remarcat ca sunt putini peste 40 care raspund,chiar daca sunt forumisti sau mai mult ca sigur nu.... dar cei mai tineri mi-au raspuns/...

Share this post


Link to post
Share on other sites

io mi-am pus autocolant cu volvo-club.ro si pe luneta (interior)

si pe bara spate (exterior)

si, la fel, salut orice volvo (aproape), insa raspunsuri mai incet....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu propun sa existe acest salut de recunoastere doar printre cei care sunt forumisti. Iar recunoasterea acestora se va vedea prin acest autocolant lipit. Atentionarea si salutul poate fi un scurt flash de lumini, iar cel salutat va sti prin observarea autocolantului ca nu e vorba de un radar ci de un coleg fan volvo. Prin urmare cine vrea sa salute si sa fie salutat sa isi faca rost de acest autocolant. Astfel vom sti si mai clar si cine este forumist.

Apropo de autocolant, de unde imi pot procura si eu unul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

si ....cand tu ai 60km/h iar eu tot 60 sau mai mult ...unde crezi matale ca ar trebui sa fie lipit autocolantul , si ce marime ar trebui sa aibe ca sa il poti depista la timp si sa dai flash-uri  ?......ha ? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Danyx Uite-asa ! in loc de ala galben-zambitor e fetisoara soferului .

post-158-12877851175599_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu vreau un autocolant !! De unde pot lua unul ? Cine imi trimite unul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Personal observ orice volvo la viteze de pana la 100-120 km/ora. Intr-adevar, si imi asum greseala, un autocolant prea mic nu poate fi observat, iar unul prea mare deranjeaza enorm. Cand am scris comentariul m-am gandit la un autocolant care sa poata fi aplicat la exteriorul parbrizului pe banda din partea de sus, chiar pe partea dreapta, astfel incat sa nu deranjeze vizibilitatea soferului si sa fie vizibil celorlalti din trafic, sau aplicat pe partea fata a oglinzii retrovizoare din partea soferului.

O alta problema ar putea fi faptul ca nu este vizibil noaptea. Insa noaptea cu atat mai mult observi mai greu un alt volvist in trafic. Daca insa stickerul ar fi reflectorizant....

In plus, indiferent de conditia aplicarii autocolantului sau nu, daca nu il poti observa pe colegul volvist, nu cred ca mai are rost sa aplici oricare alta semnalizare, decat eventual ca si raspuns la vreun alt volvist care te-a observat si salutat. Chestia cu autocolantul o consider ceva suplimentar, ca si o recunoastere a faptului ca ne-am intalnit cu un coleg forumist. Caci un neforumist cu greu ar raspunde la salut, oricare ar fi acesta.

Ce marime sa fie autocolantul? Presupun ca ceva aproximativ de 10x5 cm nu ar fi nici prea mare nici prea mic, cu exceptia faptului ca unii ar putea fi deranjati de locul aplicarii acestuia.

Ca si concluzie, orice forma de salut ar fi aleasa, doar un forumist ar sti despre ea. Restul ar prelua salutul, POATE, dupa ceva mai mult timp decat am crede noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Personal la viteza de 'jdemii de km/h nu observ. Mai ales ca parbrizele de la masinile noastre sunt inclinate si nu vezi...ni'ca... Iar autocolantul deja lipit pe masinile forumistilor are vreo treij' de cm lungime si vreo 5-5 latime si tot nu-l vezi. Iar despre flashuri... din toti 1714  utilizatori, doar vreo 300 au peste 10 mesaje, adica o oarecare (minima) activitate, asa ca de unde flashuri?

Share this post


Link to post
Share on other sites
... din toti 1714  utilizatori, doar vreo 300 au peste 10 mesaje, adica o oarecare (minima) activitate, asa ca de unde flashuri?

Deci cei care ar sti de acest salut ar fi foarte putini. Chiar mult mai putini fata de numarul forumistilor, care probabil sunt raspanditi in toata tara care foarte rar s-ar putea intalni. Si intr-adevar poate fi dificil in anumite conditii de viteza sa observi un alt volvo. Si atunci, ar mai avea rost sa cauti o metoda de a ne recunoaste, daca oricum in trafic e mai greu sa ne observam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

parerea mea

nu toate masinile vin din sens opus

deci colantul se vede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

parerea ta e gresita ....eu am colant pus in interior partea dreapa spate -sus, daca matale esti cu masina in spatele meu nu ai nici o sansa sa il vezi .....poate doar daca stai in camion  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu riscul de a ma repeta......

De unde sau cel putzin cum arata acele autocolante.

NU sunt singurul care intreb cel putin a doua oara. Deci voi vorbiti de niste bucati de hartie care se lipesc. Ok. Noi tot intreba ce shi cum shi de unde. Voi care shtitzi, nu zicetzi nimic.

In cazul acesta eu propun ca salut sa ne tragem cu ochiul :)). Daca marea majoritate nici macar nu shtim cum arata acele autocolante :)

Oricum. Raman la ideea de a da un scurt flash.

(sper pana la anul nou sa aflu cate ceva de actzibildurile alea :P)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.