Victor

Protejati animalele?

58 posts in this topic

Surpriza era sa gasesti 2 chinezi in cutie  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut intr-un magazin o chestie care spunea ca iti goneste animalele din fata, de pe drum.

E un fel de fluier cu ultrasunete care se monteaza undeva in fata masinii, sub capota si se spune ca are rolul de a speria animalele.

A folosit cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate bune cu fluierul pt. animale , dar ce te faci daca dai peste o cutie buclucasa ca @ateo. Oare monteaza cineva lame de buldozer pe masini ?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

singurul incident (si sper ultimul) cu animale pe sosea l-am avut in 2005, pe 1 Ian. pe o autostrada cand o familie de porci mistreti a incercat sa traverseze (in mijlocul zilei  ???)...din pacate pt. ei, doar 1 a supravietuit...noi am lovit frontal pe primul (cel mare) apoi inca 3 masini in urma noastra au "definitivat lucrarea". Din fericire, noi n-am avut nimic...decat masina (primera) a fost distrusa in fata. Atat de distrusa incat asigurarea a considerat-o paguba totala, deci nereparabila. Oricum, important e ca noi am scapat cu bine (decat putin speriati)  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

animalele,ca si noi sunt create de Dumnezeu,noi nu putem crea un suflet, deci nici nu trebuie sa-l omoram. asadar,va rog, protejati chiar si animalele!multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am la activ 3 caini, din care 2 sigur au scapat, ca au "zburat" in lateral dreapta. Faza comica este ca unul chiar a luat-o la fuga dupa masina si latra, iar cel de-al 2lea a avut parte de un dublu impact, pt ca a ajuns pe partea dreapta a drumului, iar eu cand am luat piciorul de pe frana a sarit inpoi, tot in fata mea :D, dar si asta il vedeam in oglinda cum alerga in 4 labe. Cel de-al treilea, mai mult ca sigur nu a scapat, ca a intrat printre roti si in spatele meu era coloana, deci..... O pisica s-a sinucis :D, ca am vazut-o am intrat pe contrasens (nu venea nimeni) si totusi a intrat sub roata din spate si un card de gaste, din care 3 au facut tumbe pe sub masina. Nu am mai oprit, pt ca diesisera tiganii in strada si era periculos.

PS: eu nu trag de volan (franez/opresc daca se poate), decat daca sunt eu in pericol (vreun cal, vaca sau mai stiu eu ce elefant), in rest...Dumnezeu cu mila!!! Sincer pretuiesc mai mult viata mea decat a celui din fata masinii, fie el animal sau om. Spre norocul meu nu am avut parte de evenimente cu oameni, pe care sa-i evit, ca sa va spun cum asi reactiona in momentul acela, decat copii printre blocuri care s-au soldat cu injuraturi de mame :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O pisica la activ, din fericire nu a murit, de fapt nu a patit nimic, a fost doar zbarliva pe sub masina, noroc ca aveam viteza mica si a nimerit intre roti.

Iubesc animalele, incerc pe cat posibil sa le evit dar daca exista riscuri mari si nu am ce face....asta e, sa ma ierte al' de sus  ;D !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu personal nu te-as lasa sa faci SAFARI  ;D ;D ;D

Nici e nu ti-as cere voie, sau parerea  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Animalele nu au ce cauta pe asfalt si nici masinile pe iarba, daca se respecta asta nu sunt probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un prieten si saracu a lovit o vaca, el avea un Iveco Tector si a facut camionul praf, cine plateste dauna? Ce cauta vaca pe DN1 ?

Scutul de metal la V70 este inutil, cred ca am mai spus asta de Èš ori .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Capul cainelui a mutat cutia sus a rupt suportii, cutia a cazut jos, a intrat sub masina si a zmuls planetarele, masina a ajuns in sant, deci poti spune "bogdaproste"

@Heimdallr  Din ce-s facuti cainii? Tu ar trebui sa stii mai bine. Din ce spune omul asta e mai ok sa lovesti un bolovan. Am vazut ca pieton de cateva ori caini destul de mari loviti de masini cu urmari grave numai pentru caini - din ce se vedea cu ochiul liber.

Share this post


Link to post
Share on other sites

n-am nimic la activ pana acum si sper sa nici nu am vreodata! prefer sa fac masina praf decat sa lovesc ceva... bineinteles in limita de protectie a ocupantilor, ca daca apare cainele pe autostrada la viteza mare, ghinion! cainele o incaseaza!

"Capul cainelui a mutat cutia sus a rupt suportii, cutia a cazut jos, a intrat sub masina si a zmuls planetarele, masina a ajuns in sant, deci poti spune "bogdaproste"

@Heimdallr  Din ce-s facuti cainii? Tu ar trebui sa stii mai bine. Din ce spune omul asta e mai ok sa lovesti un bolovan. Am vazut ca pieton de cateva ori caini destul de mari loviti de masini cu urmari grave numai pentru caini - din ce se vedea cu ochiul liber.

poate cainele era "Terminator"  ;) sau poate masina era din Fred si Barney!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un exemplu si trageti singuri concluziile.

Skoda Octavia I cu scut metalic

A lovit vulpea cu viteza relativ mica 80km/h.

Vulpea mai micutza decat cainele.

A spart defectorul de aer si a strambat ultimii doi elementi de la radiatorul aerului conditionat. A scapat foarte ieftin

Scutul metalic e mai in spate si protejeaza baia si cutia intradevar nu si partea din fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-a ferit Cel de Sus ( si eu, cat am putut ) si nu am omorat pe sosea in 120.000 de km, decat insecte.

E drept ca la Nationala am ferit vreo doi trei caini... Alex stie, caci era in spatele meu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

n-am nimic la activ pana acum si sper sa nici nu am vreodata! prefer sa fac masina praf decat sa lovesc ceva... bineinteles in limita de protectie a ocupantilor, ca daca apare cainele pe autostrada la viteza mare, ghinion! cainele o incaseaza!

poate cainele era "Terminator"  ;) sau poate masina era din Fred si Barney!  ;D

Am un prieten, care a lovit cu un Pasat un iepure, la 220 km/h. Bara, radiator apa, radiator AC, si ceva furtune pe acolo, plus ca i-s smuls tobele din coliere. Si totusi era doar un iepure!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,da era si la 220km/h :smile: It's like hiting a rock :D

Si eu am avut ceva incidente de cand am permis,bineinteles fara voia mea si din cauza faptului ca nu le-am mai putut evita.Imi amintesc ca o data am luat o cioara in bara de a sarit toti fulgi din ea si si-a lasat si ADN-ul pe ea.Apoi au fost fazani ;D,pisici,caini(ultimul a fost cand ma intorceam de la nationala,aproape de Buzau era un dulau,deja decedat pe care l-am luat printre roti dar mi-a atins scutul si puntea spate,de a doua zi imi miroseau toti cainii masina :D)and the list goes on!

Share this post


Link to post
Share on other sites

(ultimul a fost cand ma intorceam de la nationala,aproape de Buzau era un dulau,deja decedat pe care l-am luat printre roti dar mi-a atins scutul si puntea spate,de a doua zi imi miroseau toti cainii masina :D)and the list goes on!

Pe ala l-am luat si eu  :smile:;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate, capatana lui ala mort, am simtit-o si eu pe dedesubt. Sper ca n-are nimic masina !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica, s-o urc pe o rampa, caci altfel nu vad cum as putea sa "vad" ! O sa caut undeva o rampa ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci inca un motiv bun sa ma intorc singur  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Capul cainelui a mutat cutia sus a rupt suportii, cutia a cazut jos, a intrat sub masina si a zmuls planetarele, masina a ajuns in sant, deci poti spune "bogdaproste"

@Heimdallr  Din ce-s facuti cainii? Tu ar trebui sa stii mai bine. Din ce spune omul asta e mai ok sa lovesti un bolovan. Am vazut ca pieton de cateva ori caini destul de mari loviti de masini cu urmari grave numai pentru caini - din ce se vedea cu ochiul liber.

Pentru ca....fizica nu poate fi fentata. Masa subiectului este importanta. Cainele are o masa mai mare decat a unui bolovan mic, rezulta ca are energie mai mare si deci....pagube mai mari. Cu cat viteza e mai mare cu atat bagubele....sunt mai paguboase......

La o musca e mai simplu....

Ce ii trece unei muste prin cap la 80km/h?

  Fundul.......

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ii trece unei muste prin cap la 80km/h?

  Fundul.......

;)

Tare asta :D

Deci inca un motiv bun sa ma intorc singur  ::)

Dap,ce-i drept aveam cam dublul vitezei legale ;D Daca mergeam cu 60km/h aveam timp sa il vad :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now