Guest adjyus

Ford s-a decis: vinde Volvo chinezilor

117 posts in this topic

Ford s-a decis: vinde Volvo chinezilor

Ford Motor Co a decis ca e timpul sa ia taurul de coarne si sa caute cumparatori pentru Volvo tocmai in indepartata Asia.

Dupa cateva tentative esuate de a vinde brandul suedez, compania americana testeaza piata asiatica.

Ford este singurul producator american care a refuzat ajutorul din partea guvernului federal sustinand ca nu are nevoie de sprijin financiar din partea statului.

Cu toate acestea, Ford cauta cumparatori pentru Volvo, marca pe care o are in portofoliu din 1999 si pentru care a plati la acea vreme nu mai putin de 6,4 miliarde de dolari.

Acum, in vremuri de criza, s-ar multumi si cu mai putin, dar nu prea se arata nimeni interesat.

Printre potentialii cumparatori se afla SAIC Motor Corp, cel mai mare constructor de automobile din China, precum si Guangzhou Automobile Group Co sau Chery Automobile Co, de asemenea din China.

Sursa: Capital

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dream on...

Nu o sal ia si ford nu o sal vanda :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici idee nu aveti cate injuraturi imi vin acum la gura

:angryfire: :angryfire: :angryfire::angry5: :angry5: :angry5::blob8: :blob8: :blob8:

Share this post


Link to post
Share on other sites

In momentul de fata, totul este posibil. Sa ne rugam sa nu fie asa. CO de la Ford vede altfel lucrurile >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acesta este spiritul american..."banul".Pentru ei nu conteaza altceva nimic...

Bine spunea Doroftei(boxerul);in America daca ai carte ai parte...si arata "cartea de credit"... 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ford este singurul producator american care a refuzat ajutorul din partea guvernului federal sustinand ca nu are nevoie de sprijin financiar din partea statului.

Pai voi nu vedeti ca Ford "are" prea multi bani ca sa apeleze la ajutorul oferit de Guver?! Adica GM a cerut ajutor si i s-a dat, Crysler la fel, mai nou europenii fac la fel (PSA, Renault, BMW) japonezii asemenea(Mazda, Mitsubishi, Toyota), dar Ford nu are nevoie. Ford o duce "mirobolant". Pe mama lor de americani!!!!!!

Si Guvernul suedez doarme. Sa se duca dracu'!!!!

Pacat, ca Volvo si SAAB chiar nu merita o asemenea soarta. Sper sa nu fie acesta inceputul sfarsitului.

oricum eu voi fi fan Volvo in continuare

VOLVO. FOR LIFE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vedeti ce ssangyoange, geely-uri si chery-uri or sa faca chinezoii pe platforma volvo...  :-\ Doamne fereste, dupa ce si-au batut joc de aston-martin, vine la rand volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miron ce legatura are SsangYong cu Chery???? SsangYong a dat faliment acum o saptamana si era firma koreana deci nici o legatura cu China .

2 la mana cine si-a batut joc de Aston-Martin ? Aston Martin este cel mult o firma Kuweitiana :D

3 la mana,  singura firma europeana detinuta de o firma chinezeasca este MG, care din 2005 se chinuie sa supravietuiasca iar Chinezii dupa doar 3 ani au scos un model nou, chinezesc evident care va purta in Europa emblema de MG, este vorba de Roewe 550 .

Deci experienta chinezeasca ne-a aratat ca se poate face ceva de calitate si in China, nu este nevoie decat de bani, bani pe care chinezii ii au pt ca ei vand foarte bine in America latina si Asia, pietele cele mai mari ca nr de populatie .

Chinezii au castigat razboiul in lumea auto, ramane sa afle toata lumea acest lucru .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, daca m-ai intreba pe mine intradevar chinezii, ca ne place sau nu, intr-un viitor nu prea indepartat vor ajunge sa aiba pretentii si in acest domeniu, dar va fi la fel cum cancerul a intrat intr-un corp sanatos, un corp sanatos care n-a stiut sa se apere/vaccineze la timp pentru a se apara. Cam asta este China pentru orice domeniu si pentru orice tara, singurul lucru pe care-l mai putem face in acest moment este un tratament cu raze X sau citostatice sa mai impiedicam deznodamantul.

Asa ca sa-i f.............., si sa-i b.................... tot ce va vine la gura. :rant:

De ce naiba au intrat in cacao americanii si vestul europei, ca nu mai produceau nimic, totul made in China sau Made in Taiwan. Furnizorul nostru, Honeywell, este la origine american si ajunsesera dobitocii sa se mandreasca si sa se bucure ca nu stiu ce motor este asamblat in Mexic, nu-i chinezesc. Pai de ce mama voastra de idioti ati inchis fabricile pe care le aveati in state de o suta si ceva de ani? Pentru un profit mare si rapid, pentru ca au platit pentru facut lobby si au subventionat cu milioane campanii electorale ca senatorii alesi sa le dea voie sa facea asta. Niste idioti si mai devreme sau mai tarziu vom avea soarta lor. Am un prieten care a venit din SUA Detroit dupa ce a stat o luna acolo, ne-am uitat in poze si era pustiu pe strada, cladiri de xx etaje cu lacat la poarta din lipsa de activitate, fata mea de 7 ani a intrebat daca era inchis orasul, unde era lumea de pe strada si din magazine.

Noi la firma, in toata gama de produse NU AVEM NIMIC MADE IN CHINA, si nici nu intentionam sa avem, chiar daca exista o groaza de produse pe piata si am putea avea un profit dublu utilizandu-le. Deh, am trecut pe citostatice deja, boicot total pentru galbejiti. Daca eram chinez cu ochii mici m-as fi bucurat si as fi zis ca-i normal, la fel cum daca as fi fost rus as fi fost cel mai mare fan Putin, dar nu sunt, suntem amarati de ex-ceauseii viitori basescieni (ca asta ne paste).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ford a fost proprietarul lui Aston-Martin pana-n 2007, cand l-au vandut kuweitienilor, din motive "contabile". Adica s-au saturat sa faca masini si s-au intors la focus sedan si explorer. Bogdane, dupa mine chinezii nu fac decat niste ricse cu motor, ieftine, poate fiabile dar tot ricse raman. MG era varza la fiabilitate si inainte sa-l cumpere chinezii, de ssangyong am scris ca nu-mi venea alt nume de constructor chinez in minte. Chinezii fac profit fiindca vand la pret de dumping orice fac, de obicei lucruri care nu respecta absolut nici un patent, copyright, norma de calitate sau de protectie a mediului. Daca au fost in stare sa matraseasca laptele copiilor, nici nu vreau sa ma gandesc din ce-or fi segmentii dintr-un chery. Singurul lor interes e sa obtina patente industriale si un nume sub care sa-si vanda porcariile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca au fost in stare sa matraseasca laptele copiilor, nici nu vreau sa ma gandesc din ce-or fi segmentii dintr-un chery. Singurul lor interes e sa obtina patente industriale si un nume sub care sa-si vanda porcariile.

Aici au dres-o, sacrifica cativa galbejiti (ca au de unde, la gramada nu se vede) si isi spala rusinea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Miron tu chiar ai lucrat vreodata cu chinezii? Vinzi produse chinezesti? 

Eu vand de 10 ani produse chinezesti, am inceput cu mp3 playere, am continuat cu Mp4 playere si telefoane mobile, totul se invarte in jurul pretului, exista mp4 playere chinezesti la fel de scumpe ca un IPOD original, pretul sarea de 150E acum 3-4 ani cand le vindeam eu si foarte putini le cumparau pt ca nu cunosteau brandul.

Branduri ca ASUS, IRiver si alte sute de branduri chinezesti dau clasa brandurilori clasice europene .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Branduri ca ASUS, IRiver si alte sute de branduri chinezesti dau clasa brandurilori clasice europene "

defineste : clasa

fa o comparatie documentata intre un brand chinezesc si unul european.

daca reusesti sa DEMONSTREZI ceea ce zici , te cred. daca nu NU.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bogdan parerea mea nu este chiar asa cum zici tu,

1  chi....chiiine.....chi nu pot sa le spun >:(in fine ei  nu sar fi impus pe piata mondiala cu produse de calitate pt ca calitate inseamna costuri mari chiar si pe jupiter si nimeni nu ar fi cumparat o chinezarie chiar si de calitate la aceeasi bani cu una EU o USA

2lucrurile nu au cum sa fie roz sau nici macar sa speram  ca vor fi roz in acest razboi pt ca ei deja au acaparat

3 si cel mai trist e ca noi am permis sa se intimple asta noi toti cu mic cu mare,nu noi suntem care in cel mai fericit caz din 10 obiecte cumparate 2 sunt china si asta pt ca suntem in era consumismului si vrem 10 obiecte chiar daca in realitate 4 ar fi de ajuns si asa usor usor am coborit stacheta si uite cum ne-am trezit la mina lor

ex.acum 30 de ani un nucleu familiar de cind lua finta pina la disparitie cit masini cumparau...max2(noi),TV cam tot 3,mobila 1 data in viata hai sa facem si socoteala in zilele noastre  :-[

eu unul prefer sa nu ma gindesc pt ca ma roade pe bune dar volvo peste 15 ani o sa ajunga ca imitatiile de iphone din tirg,ride lumea de ele,nu ca in ziua de azi cind te intreaba cineva ce masina ai si spui volvo ridica sprinceana ca si cum cine esti tu ma de ai volvo ambasador,oficial ONU chiar daca acel volvo valoreaza 3000e si celalalt are s500

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Iulirx branduri europene, pai hai sa incepem cu Blaupunkt, a devenit produsul de ras in materie de electronice auto, cand vrei sa-ti cumperi o scula low-budget dai fuga si iti iei un Blaupunkt, este teoretic un produs nemtesc DAR este un gunoi .

In schimb cand vine vorba sa-ti faci un calculator este un MUST sau ai placa de baza ASUS, aceasta firma fiind 100% un produs chinezesc, este inginerita (ca sa zic asa) acolo si tot profitul merge in China nu in SUA.

Mai exista si alte branduri mari chinezesti dar te las pe tine sa le descoperi .

@Mardraaxi in RO poti cumpara si produse chinezesti bune dar sunt prea putine, in schimb in tari ca Norvegia si Suedia nu poti cumpara produse chinezesti proaste pt ca acestea nu exista pe piata, exista insa pe piata Norvegiana foarte multe produse chinezesti, destul de scumpe dar foarte bune calitativ.

Problema romanului e alta, ii place sa-si dea cu parerea, nu stie despre ce vorbeste dar ii place sa faca atmosfera.

Produsele chinezesti de orice fel au o singura masura si anume pretul, daca pretul este corect (pt chinez) atunci produsul este calitativ, dupa cum am explicat ceva posturi mai sus exista si produse chinezesti foarte bune.

Poate cineva sa conteste faptul ca laptopurile LENOVO nu sunt foarte bune ?????  Ca sa nu mai spunem ca in materie de calculatoare chinezii se apropie de locul 1 .

Peste cativa ani vom vorbii de zeci de fabricanti consacrati de masini care vor apartine chinezilor, problema este ca nu vrem sa intelegem ca China este puterea mondiala acum, daca ei isi inchid portile 30 de zile lumea nu va avea cu ce sa se imbrace .

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi pare rau.....

compari lucruri diferite.

compara asus cu ceva asemanator, la fel si blaupunkt.

trebuie sa ai in comparatie DATE concrete , pe caracteristici, etc.

ceea ce ai facut tu aici este :

"Problema romanului e alta, ii place sa-si dea cu parerea, nu stie despre ce vorbeste dar ii place sa faca atmosfera. "

sorry...

Share this post


Link to post
Share on other sites

tehnologia e precum caldura : pleaca de la corpurile cu temperatura mai mare la cele cu temperatura mai mica.

din cite se vede china IA tehnologie NU DA ! deci are mai putina decit europa.

ce te face sa crezi ca, cu mai putina tehnologie, se vor face lucruri mai bune ? probabil, nimic.

tu vinzi electrice auto. spui ca de cea mai buna calitate. e vre-un produs chinezesc printre ele ?

probabil , cind te-ai decis sa ne vinzi aceste becuri, ai vrut sa ne dai ce e mai bun, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bogdan nu consider o problema faptul ca ne dam cu parerea in fond asta e rostul forumului,personal cred ca doar 2-5 forumisti sunt calificati 100% (tehnic)sa spuna ce si cum restul impartasesC pareri sau intimplari,nici tu nu poti fii categoric in cea ce scri pentru ca in orice moment poti fi contrazis de o persoana care practic in domeniul respectiv este expert profesional vb,eu cel putin pe orice topic scriu spun ca este doar o parere,pe acest forum se discuta multe de la mecanica la economie,chiar si topicuri nonauto nu putem sa le stim pe toate cu precizie. ;)

revenind la topic repet din nou PAREREA mea a ca volvo va decade ffffmult in 15-20ani max,cu regret o spun :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara nici o suparare, eu sa nu mai aud de Asus, mi-a crapat cea mai scumpa placa anul trecut - cotata in PCxTREME nO.1...

Nu mai merg decit pe placa INTEL, cu chip INTEL, cu NorthBridge si SouthBridge INTEL, ca a mea :)

In rest, sint de acord ca micutzii chinezi pot face si lucruri bune/scumpe - daca situatia o cere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fac copii foarte bune, dupa orice, de multe ori chiar mai bune decat originalul, astea sunt cazurile rare.

La ce sunt buni chinezii intr-adevar este sa faca rulaje pe produse cu tehnologie putina sau deloc, copiate sau piratate, in rest sunt niste rahati galbejiti cu ochii mici care in domeniul in care lucrez eu, automatizari de toate felurile, sunt ZERO barat.

Nu au scos absolut nimic pe piata, decat copii de proasta calitate dupa produse consacrate care merg din an in paste.

Orice firma din domeniu daca isi deschide un rep-office la ei vinde de sparge, ca ei n-au tehnologie care presupune cercetare, dezvoltare, feedback-uri de la clienti, la ei copy-paste si gata, restul sufletul, au un hardware copiat frumos si nefunctional.

Acum 4 ani la expozitia de profil ISH Frankfurt politia a sigilat tot pavilionul cu galbejiti din cauza copiilor gasite la tot pasul.

De vina sunt marile companii occidentale care au preferat sa-si mute productia in china (cu c mic) pentru profituri imediate si guvernele care au permis asta pentru spagile primite.

Vorba aia "Semeni vant si culegi furtuna".

Care sunt super-relizarile chinezilor Bogdane?

Becurile lor care au supermarea tehnologie descoperita acum o mie de ani, un filament intr-o sticla, plina cu niste gaze mai nou?

Sau sutele de scoli care s-au daramat anul trecut la primul cutremur de bine ce au fost proiectate si executate?

Sau barajul ala de unde draq a fost care a creeat numai probleme cu alunecari de terenuri si sate luate da apa construit in goana idioata a autoritatilor care dau energia electrica GRATIS pentru industrie ca sa produca ieftin?

Toate cladirile alea din Shanghai sunt proiectate in Europa, SUA sau Japonia, habar n-au de capul lor.

Normal ca vor avansa dpdv tehnologic in timp ca vand 3.000.000 de becuri si balast-uri si isi trimit tinerii la studii in Europa sau platesc profesori sa vina sa predea in facultatile lor.

Unii dintre noi stau si se uita cu admiratie la galbejiti ce destepti sunt, sunt doar supusi, niste sclavi, o mare masa tinuta sub teroare ambalata in frumoasa haina a traditiei milenare, marea majoritate traiesc in colonii de munca, blocuri construite aproape de zonele industriale ca sa nu piarda mult timp pe drum, fara posibilitatea de a pierde timp la magazine si cinema-uri. La fel cum era pe timpuri in Romania, servici, acasa ca altceva nu aveai de facut.

Probabil erau prosti care ne admirau si pe noi ca reusim sa ne platim datoriile externe si in tara, cu cateva exceptii era jale.

Cum draq sa-i poti combate cand muncitorii din orice tara civilizata au drepturii, sindicate, manaca si beau in fiecare zi de 3 ori, merg in concediu, vor una si alta pe cand ei n-au nimic, muncesc ca sclavii pe trei boabe de orez?

Chiar acum dadeau la Antena reportajul cu galbejitii din fata ambasadei care dormeau pe trotoar, veniti la munca in Romania.

Sa vedeti ce bine o sa fie cand ei or sa se inmulteasca si la noi si vor avea loc de munca iar multi dintre noi, sufletul, ca avem pretentii.

Ca fapt divers, la hotel Ramada Nord aproape tot personalul de intretinere este galbejit, cu capul plecat, freaca, spala, matura, aspira, Buna ţiua, buna ţiua, Tu intrebi ca prostul: Unde e camera 309? iar ei Buna ţiua, buna ţiua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@maurice si eu sunt de aceeasi parere am spuso si mai devreme,voi chiar credeti ca orezari vor investi sute de milioane de euro in cercetare si retehnologizare,va inslati amarnic vor tine la nesfirsit modelele actuale fabricate din materiale din ce in ce mai proaste vor scadea preturile si vor umple america de sud si asia cu ele,ginditiva cite sisteme a inventat volvo, e de acum in colo vor fi istorie,si totul din cauza noastra,laBADUC anul trecut au adus 100 de orezari pt fasonat fier beton pt ca vezi doamne la noi mina de lucru a emigrat in occident,mina de lucru este destula in tara dar ei vor sa plateasca salari rominesti OK dar nesimtitul cere preturi occidentale de multe ori chiar mai mari,atunci eu cum sa traiesc cu salariu romanesc dar sa platesc preturi occidentale.

eu lucrez in constructi,o sa ziceti ca nu ar trebuii sa ma vait,aveti dreptate nu ma vait dar cind ma duc sa fac un preventiv sa ai vezi cum incep,sti dar materialele sunt foarte scumpe si noi trebuie sa ne incadram in anumite sume asa ca lasa tu din pret ca vezi ce baiat bun sunt eu din atitia parchetari te-am ales pe tine dar si tu trebuie sa fi intelegator,ma ia greata le intorc spatele si plec in limita bunului simt bineinteles cind vezi cit cer pe mp construit(pina in criza)preturi mult mai scumpe decit in occident si asta chiar daca este in detrimentul meu

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Iulirx nu ma refeream la xenoanele pe care le vand eu ci la electronicele pe care le-am vandut acum 3-4 ani, pe vremea aia vindeam mp4 playere si erau branduri necunoscute in Romania DAR care erau foarte cunoscute in Europa. Romanul visa numai IPOD desi Iriver si TMS, Cube, MPIO  se aud la fel de bine.

@Maurice  becul xenon nu este cu filament :P

Daca voi asta spuneti ca chinezii sunt niste prosti care produc produse ieftine si proaste atunci stau si ma intreb romanul ce produce? Produse scumpe si proaste ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now