Guest adjyus

Ford s-a decis: vinde Volvo chinezilor

117 posts in this topic

becul xenon nu este cu filament :P

Asa am scris:

Becurile lor care au supermarea tehnologie descoperita acum o mie de ani, un filament intr-o sticla, plina cu niste gaze mai nou? ;)

Noi nu producem nimic, nici macar produse de baza fara mare tehnologie.

De exemplu noi am renuntat si la cablurile noastre produse in tare, sunt cele mai proaste si scumpe de pe piata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io cred ca romanii ar putea face volvo. nu la calitatea suedeza , insa peste chinezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am primit un email cu o propunere de colaborare, de la o firma din Taiwan.

Spun ca fac piese pentru biciclete si mobilier. Ce or avea una cu alta, nu stiu...

Taree!!!  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai are! daca fac manere de mobila,si le fac mai mari pot fi ghidoane la beciucleta... ;D , iar daca le fac mai mici ,devin maneta de la schimbatorul de viteze...

In alta ordine de idei...de ce stam si ne plangem ..exact ca in povestea lui Creanga, cu drobul de sare...Hai sa dam ...goarna la toti posesorii din lume: sa se ia legatura cu statul suedez,si sa punem mana de la mana  care cat poate si sa cumparam noi volvo de la ford    :glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu... poate o sa zicetzi ca mi-am luat lumea-n cap....

Cand a cumparat Fordul departamentul Volvo Cars, de ce nimeni nu a zis ca volvo va fi o masina americana???? totzi suntem deacord ca mai degraba Ford a facut modela mai europene....

De ce nu s-ar intampla acelas lucru si in cazul Volvo+China.... daca atzi observat Volvo deja arata ca piatza Chineza este importanta (poate e si un mod de a atrage o oferta mai buna pt vanzarea departamentului Volvo-Cars) prin Modelul S80L care este facut doar pt piatza din China.

Stim cu totzii ca la vanzare Volvo-cars for fi datzi si cei din departamenul de proectare testare etc... etc... si credetzi ca suedezii nu-shi vor mentine modul de gandire si de proiectare???

Eu sper ca Volvo va ramane acelas.

O zi buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa nu ai impresia ca volvo se va fabrica tot in olanda, belgia....... clar ca dc va fi fabricat in china va fi o calitate "super"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo S80 se fabrica in China si nu s-a plans nimeni de calitatea lui .

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer nu stiam ca s80 ii facut in china, dar totusi..... ii china shi nu olanda sau belgia. in fine, nu vreau sa zic mai multe pt ca nu cunosc prea multe. poate ca shtiu si chinezii sa faca lucruri cu adevarat de calitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

s80 se face si in china, nu numai in china.

nu cred ca aveam cum sa stim daca chinezii se pling sau nu de s80.

si nu cred ca stiu chinezii sa aprecieze vreo masina....(probabil nu stiu nimic despre masini)

Share this post


Link to post
Share on other sites

primul lucru pe care doresc sa-l mentionez este: nu sunt fan sau sustinator al chinezilor, dar:

- e mai buna optiune "faliment" (vezi cazul opel, nu se gaseste cumparator)

- korea acum cativa ani a copiat masini si tehnologii, acum dezvolta (vezi kia, hyundai sau la elctronice de ex samsung, etc)

- de ce un concern mare chinezesc, care are miliarde de euro la dispozitie (si care probabil e condus de ceva oameni cu suficient creier) nu ar apela la cunostintele inginerilo suedezilor? de ce ar vrea ei sa schimbe tot, daca volvo este o marca de succes?

- se vorbeste foarte urat despre chinezi: oare cum s-a vorbit despre romani cand nokia a inchis fabrica de la bochum si a deschis la cluj?

- oare romanii de prin italia, spania si pe unde or fi ei sunt apreciati chiar asa de mult?

- nu cred ca s-a plans careva dintre noi, ca papucii nike, adidas etc sunt produsi printre altele in china (oare ar fi dispus oarecare sa plateasca dublu, doar ca sa fie fabricati in amrica?)

- citat "cred ca romanii ar face volvo mai bun decat chinezii": eu nu cunosc firma primus, ca sunt din celalat capat al romaniei, dar dupa problemele postate aici, nu as fi sigur (referire la citat)...

- asa ca, daca tot e sa cumpere chinezii volvo (ceea ce nu doresc), de ce sa nu le dam o sansa, ca ura pe ei nu schimba situatia.

- etc etc etc

inca o data: nu sunt prieten al chinezilor, dar trebuie vazute lucrurile macar putin obiectiv

Share this post


Link to post
Share on other sites

e mai bun falimentul decit cumpararea de catre chinezi. intreaba un cunoscator in ale economiei.

corea face hyunday. cam tot asa va ajunge si volvo.

"cu ceva creier".... ma indoiesc .  "miliarde de euro"...ma indoiesc. ideea chinezilor : o luam asa cum e si mai gasim noi ceva de ieftinit. nu va apela nimeni la inginerii suedezi, ca sint scumpi, iar chinezii vor sa ieftineasca.

masina se va face EXCLUSIV pentru china.

la fel ca despre chinezi.

toata lumea se plinge de papucii chinezesti, numai ca nu ni-i putem permite pe cei originali.

romanii ar face mai putine compromisuri. oricum tot dacie le-ar iesi.

o sansa chinezilor ? mai bine tac!

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa cum in muzica ne-au napadit manelele (usor de facut, copiat, si care nu necesita talent si munca) asa ne napadesc produsele asiatice. si tu vrei sa le dam o sansa ????????

cultura europeana se bazeaza pe munca inteligenta, pe investitii in dezvoltare, pe rafinament si evolutie, pe o alta scara de valori decit cea asiatica. asiaticii mai au muuuuult de evoluat pina vor ajunge la degetul al mic al nostru.

asta vrei: sa involuam, sa ascultam manele, sa fim ca ei ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulirx, inclin sa-ti dau dreptate. Insa cred ca acel contract prin care Volvo a devenit o marca a chinezilor a avut si anumite clauze in care sunt prevazute anumite conditiile legate de fiabilitate. Pe bune ca nu cred ca va ajunge Volvo o caruta made in China si cred ca pana la urma totul se rezuma la bani, exact cum era si la Ford. Numai ca piata din Asia are un potential foarte mare, iar faptul ca ei ar sti ca Volvo este o marca de-a lor, cel putin pe plan local ar face ca vanzarile sa fie foarte bune. Sa detii 3-4% din vanzarile auto din China este ca si cum ai detine vreo 10-12% din piata europeana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Lau. Hai sa-ti fac o analogie....A tot fost batuta "apa in piua" ca serviciile publice trebuie privatizate pentru a "creste calitatea serviciilor". Acuma, nu stiu in ce zona esti abonat de gaz sau electricitate...Dar ti se pare tie ca dupa privatizarea lor platesti mai putin la facturi de gaz si energie electrica? Esti multumit de "noile" servicii performante? .... Nimeni nu cumpara pentru a pastra o traditie...ci pentru a face profit...Acuma puteti spune voi ce vreti dar eu sunt convins ca partii chineze ii lipseste o "gena" in afaceri....Pana in prezent in relatiile cu americanii NUMAI de pierdut au avut, sa vedem cum se descurca cu "Europenii". Supraproductia te impinge la gesturi extreme in afaceri de aceea se produce...mult si prost. In state exista o altfel de gandire a unei afaceri macro...Oricum, sunt curios ce se va intampla cu brandul pana la urma...Chinezii nu au produs nimic pana acum, doar "manofactura" ceea ce nu inseamna o economie sanatoasa...Asa cum spunea Iulrix, o traditie de inteligenta nu se inlocuieste cu "manofactura"(asamblare)....Este fortata piata si in timp asta dauneaza TUTUROR!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa dai volvo la chinezi este EXACT cum l-ai pune pe adrian minunatul si pe altii ca el,sa cinte melodiile lui tudor gheorghe sau aura urziceanu, sau aurelian andreescu.

salam nu POATE cinta DECIT ce cinta, altceva NU POATE!

off : pt mine muzica a murit in 85-90

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo made in China ..... daca ajungem acolo caut ceva made in Germany.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multi dintre noi fac o mare gresiala si anume generalizeaza.... Vreau sa va aduc aminte ca unii asiatici sunt mult inaintea europenilor si anume japonezii.....  Sunt cateva amanunte pe care trebuie sa le luam in considerare.... fabricile VOLVO din Europa nu o sa fie inchise sub nici o forma.... iar chinezii vor fi cei care vor manevra robotzii care au sa stranga suruburile si asta in noile fabrici construite in China daca o sa fie cazul.... Parerea mea este ca virgula cumpararea Volvo de catre chinezi este o strategie de marketing, ca industria auto chineza sa intre in rand cu lumea.

Va doresc sa aveti o zi buna 

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea sa nu mai vanda, Ford a anuntat pentru primul trimestru o pierdere de doar 1,5 miliarde, in conditiile crizei o pierdere mica raportata la competitie. Le-au crescut si actiunile la bursa destul de mult, nivelul lunii septembrie 2008.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dumnezeu sa te auda.... Macar asa ar fi multumita toata lumea macar in proportie de 50%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo made in China ..... daca ajungem acolo caut ceva made in Germany.

Surpriza!!, deja pe Volvo-urile noi sunt produse "made in China", ca de exemplu parbrizul meu de la C30 care in 8000 kn are deja o mica spartura >:(.

Calitatea a scazut, lucrurile astea se intampla indiferent de ce vrem noi. E dureros sa ai Volvo made in china in totalitate, dar daca acum desfaci unul nou 50% din electronica e facuta de galbejiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are o mica spartura pt ca ti-a sarit o piatra in  parbriz, este perfect normal la drumurile noastre .

Nu toate produsele chinezesti sunt proaste, numai cele foarte ieftine, este logic de altfel .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now