volvo

ce este acela un vadis?

62 posts in this topic

din ce am inteles eu, vadis-ul este un fel de catalog incare gasesti sfaturi foarte utile despre cum sa-ti repari masina. Asa e?

Este identic cu cartea tehnica a masinii?

unde poate fi gasit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

VADIS este prescurtarea de la "Volvo Aftersales Diagnostic Information System", si este un soft care se instaleaza pe PC si poate fi luat de pe torrente

Share this post


Link to post
Share on other sites

am incercat sa cobor fisierul....dar se pare ce e nevoie de ceva...

Pls mai multe info despre acest torrent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa descarci acel program si orice altceva ce se afla pe un Torrent ai nevoie de programul asta , descarci instalezi, dupa care te duci la,  link-ul de mai sus si mai descarci 1 data torrentul si alegi sa il deschida cu utorrent .

In functie de banda de internet extern si de cei care stau la seed  il poti avea mai repede sau mai tarziu .

Ca parere personala .....e posibil sa il ai cam in minim 1,5 zile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi mult de info, m-am edificat intre timp.

despre timp de download...ai dreptate...cam 1 zi. sper sa n-am probleme dupa ce stau o zi...sa-l cobor :) sa-mi dea ceva eroare...ca si mor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca are un fisier INFO referitor la cum se instaleaza, parca trebuie sa dai data calculatorului in spate cu vreo 2 ani inainte de a-l instala, nu mai stiu sigur-scrie acolo oricum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine bine asta am inteles , dar la ce foloseste?,ce fac cu el pe comp?cum il leg de masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum il leg de masina?

vezi ca ie un nene pe forum care se lauda ca are carlige pt toate modelele  :slap::smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca ie un nene pe forum care se lauda ca are carlige pt toate modelele  :slap::smile:

@Danyx esti foarte rau  ;D lasa bre baiatu'  ;D

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok am gasit si eu VADIS 2005 pe torenti si l-am instalat pe comp. Dupa ce se introduce VIN-ul masinii (Vehicle Identification Number) programul ar trebui sa-ti dea acces la o gramada de info utile, ca de exemplu manuale de service, coduri piese de schimb, diverse operatiuni de reparatii. Dar tot ce am reusit eu sa accesez au fost doar cateva operatii de mentenanta sau verificare (de ex. cum se verifica uzura stergatoarelor). A mai instalat cineva softul asta ? Si stie cineva cum se pot accesa celelalte informatii ? Ati avut vreo problema cu softul ?

p.s.  Stiu si eu ca unele functii din program se pot accesa doar daca se conecteaza laptopul la masina. Si restu' ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In afara de sectiunile:

-Software Manager, Vehicle Communication si Measurements Tools ar trebui sa ai acces la tot restul bibliei.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

... A mai instalat cineva softul asta ? ...

:D Pai.... Cam da! Ca doar nu o dam noi cu Vadis in sus si Vadis in jos doar ca suna trendy...

Trimite nevasta la shopping, alocati ceva quality time alone in fata calculatorului, cu cana de ceai langa tine, si apuca-te de navigat prin el. Chiar daca pare slabut initial, vei descoperi cam tot ;)

AI clicka-it pe icoanele alea mari din partea de sus? Cu motor, electrical, interior, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok am gasit si eu VADIS 2005 pe torenti si l-am instalat pe comp. Dupa ce se introduce VIN-ul masinii (Vehicle Identification Number) programul ar trebui sa-ti dea acces la o gramada de info utile, ca de exemplu manuale de service, coduri piese de schimb, diverse operatiuni de reparatii. Dar tot ce am reusit eu sa accesez au fost doar cateva operatii de mentenanta sau verificare (de ex. cum se verifica uzura stergatoarelor). A mai instalat cineva softul asta ? Si stie cineva cum se pot accesa celelalte informatii ? Ati avut vreo problema cu softul ?

p.s.  Stiu si eu ca unele functii din program se pot accesa doar daca se conecteaza laptopul la masina. Si restu' ?

Atunci cand ai creeat noul user, ai uitat sa selectezi toate informatiile pe care le doresti.

Cele de mentenanta se selecteaza singure, ptr ca sunt prima grupa.

Intra pe setarile contului creat si poti selecta toate informatiile.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da aia era problema. Initial nu am selectat toate categoriile acolo la user. Acuma am reusit. E misto programul. Multumesc pt. indicatii !

Share this post


Link to post
Share on other sites

tot nu vreti sa-mi spune-ti

ce fac cu softu asta-vadis- pe computer?

compu mere la 220v nu vrea la 12v

masina mea are un computer

sa-i mai pun unu? poate gasesc unu care sa mearga la 12 v

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu VADIS-ul instalat pe computer poti gasi rezolvari la problemele aparute la masina , poti identifica pozitia anumitor repere pe masina , intervale de service , ce scule si unelte sa folosesti pt reparatii, rechemari in service, resetarea erorilor aparute etc. , etc. ...........etc. Poti conecta computerul la masina prin intermediul    http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,3237.0.html  . Si daca mai sapi pe forum mai poti gasi si alte indicatii. BAFTA  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@volvo16

mersi

adica tot la mecanic ma voi duce

mersi inca o data

;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@volvo16

mersi

adica tot la mecanic ma voi duce

mersi inca o data

;D

:D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Eu am instalat vadis-ul si imi cere user si parola. Unde le setez sau ce user si parola trebuie sa folosesc ?

10x

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca ai un fisier INFO acolo, il deschizi cu Notepad si ai toate informatiile necesare despre instalare, inclusiv user si parola.

Daca nu ai fisierul respectiv, spune aici si il caut eu. Are citiva Kb, nu e mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am instalat vadisul am reusit pt prima data sa vad citeva date iar a doua oara nu mai reusesc sa fac nimiczice ca nu sunt coleget la server,cum sa fac plzzzz :-[

as mai dori sa aflu procedura prin care reusesc sa vad istoricul masini,am inteles ca vadis are si aceasta optiune

va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

maardraxi, dezinstaleaza-l, citeste inca o data fisierul INFO si fa ca acolo - nu are nici o treaba faptul ca esti conectat la net sau nu, eu am probat ambele variante si merge.

In legatura cu aflarea istoricului, eu zic sa te lasi pagubas - sau sa dai telefon la Primus.

Cu Dvd-ul pe care il ai - si care e sigur crack-uit nu vei afla istoricul masinii. Trist dar adevarat. Il folosim ca o biblie tehnica si atit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now