Guest

Intrunirea Nationala 2009

Cand IE mai bine , si unde?   32 votes

  1. 1. Cand IE mai bine , si unde?

    • Vatra Dornei 04-06 Septembrie
      10
    • Vatra Dornei 28-30 August
      7
    • Calimanesti-Caciulata 04-06 Septembrie
      6
    • Calimanesti-Caciulata 28-30 August
      9

Please sign in or register to vote in this poll.

752 posts in this topic

Alex ... stii cum e drumul pe ruta pe care vrei tu sa o iei?

In alta ordine de idei, cei care sunteti relativ de prin zona imi puteti recomanda, va rog, un traseu Bucuresti-Vatra Dornei cu asfaltul cat mai bun? Nu ma intereseaza lungimea traseului, ci sa am o sosea cat mai buna, cat mai mult timp. Fiind (relativ) de curse pregatita masina, garda la sol+suspensiile+anvelopele nu imi permit prea multe 'provocari' ...

Thanks,

Vlad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex ... stii cum e drumul pe ruta pe care vrei tu sa o iei?

In alta ordine de idei, cei care sunteti relativ de prin zona imi puteti recomanda, va rog, un traseu Bucuresti-Vatra Dornei cu asfaltul cat mai bun? Nu ma intereseaza lungimea traseului, ci sa am o sosea cat mai buna, cat mai mult timp. Fiind (relativ) de curse pregatita masina, garda la sol+suspensiile+anvelopele nu imi permit prea multe 'provocari' ...

Thanks,

Vlad

Bucuresti - Bacau - Piatra Neamt poti merge cu orice masina, drum european (e85) + national (f bun)

De la Piatra Neamt iti zice Victor un drum bun  ;)

edit: sau poti merge Bucuresti - Bacau - Roman (e85) iar la giratoriu faci stanga spre Suceava... apoi ai national dar la fel, f bun pana ... nu stiu sincer sa zic unde. Inca vreo 50 km de la giratoriu

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

sunt bucuros ca pe ultima suta de metri am reusit sa ma alatur celor care vor fi prezenti la intrunirea nationala 2009 de la vatra dornei.

azi am platit cotravaloarea cazarii si petrecerii care se va da acolo.

eu si sotia abia asteptam sa ajungem la intrunire. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super tare .....avem cateva prezente noi la intalnirea asta .....daca se mai strang cativa ....poate facem balul bobocilor  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va dau eu detalii de drum pana la Vatra Dornei. Pt cei care vin pe ruta Buc-Bacau, e preferabil sa mearga mai departe spre Roman pana la intrarea in Falticeni, iar de acolo au drum f bun spre Vatra Dornei. E un european proaspat largit pe ruta Humor-Vatra Dornei (dupa 8 ani de munca ca asa-i in RO).

Pt cei care vin dinspre Piatra Neamt, au un drum mai scurt pe langa Lacul Bicaz, insa drumul este destul de rau. Nu doar denivelari si gropi, dar este si pe portiuni de cativa km inca in lucru. Cel putin de la baraj pana la coada lacului. Recomand , pentru cei cu masina cu garda joasa, sau care prefera viteza in locul peisajului, sa se faca iesire din Piatra spre Tg Neamt, continuat spre aceeasi bifurcatie de dinainte de Falticeni, dupa care se continua spre Vatra Dornei. Se ocoleste destul de mult, dar e drumul foarte bun.

Pentru cei care vin din Ardeal, le recomand sa aleaga sa treaca muntii tot pe la Praid -Sf. Gheorghe - Lacul Rosu - Cheile Bicazului, caci pe la Bistrita tocmai s-a inceput munca la largirea europeanului, si e destul de greu. Daca totusi vreti sa mergeti pe acolo, de la Bistrita pana la localitatile Birgaului e drumul in lucru. De acolo este drum deja largit in cele mai multe portiuni.

Pt Ardeal, mai exista varianta pe la Toplita - Borsec - coada Lacului Bicaz - Vatra Dornei. La inceputul anului trecut am fost pe aceasta ruta, pana la Tg Mures, si era DEZASTRU TOT DRUMUL. La cum se fac lucrarile in RO nu am convingerea ca tot drumul a fost rezolvat.

Pentru cei care vin totusi pe ruta spre Falticeni, in functie de situatie, ii pot astepta la bifurcatie. Dar voi fi mai sigur, abia atunci mai in apropriere de data respectiva.

Sper ca v-am lamurit si va puteti face socotelile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Rebelu: Aha, deci eu daca vin Buc-Brasov-Sf. Gheorghe-Lacul Rosu-Cheile Bicazului-P. Neamtz e drumul bun, sa inteleg !? Sa stiu daca il iau pe BiriV cu mine sau nu ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Midnight, iti recomand sa alegi varianta spre Miercurea Ciuc-Odorheiu Secuiesc-Praid-Sf Gheorghe-Lacul Rosu, chiar daca mai faci cativa km in plus, caci din Miercurea Ciuc spre Sf Gheorghe drumul e destul de rau, denivelari si gropi pe portiuni intinse. Am fost in zona acum 3-4 luni, de Paste.

Pt cei din Ardeal, ar mai fi varianta Brasov-Bacau, pe la Oituz, dar sincer nu mai stiu cum este drumul fata de acum 4-5 ani cand am trecut ultima data pe acolo. Sau dinspre Miercurea Ciuc spre Comanesti-Bacau, cu trecere prin Ghimes, dar care la fel e destul de denivelat.

Stiu ca sunt multe optiuni, dar totul se rezuma la una, dar sa le uram „cele bune†guvernantilor nostri pentru asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sf. Gheorghe-Lacul Rosu-Cheile Bicazului-Bicaz este putin problematic. Cel putin asa era cand am mers eu ultima data.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai problematic este in Sf Gheorghe. Atat inainte, cat si in interiorul orasului dar si cativa km dupa Sf. G.

Oricum, fata de oricare din celelalte trasee, acesta este cel mai bun. Cu putina atentie pe alocuri (daca nu merge cu prea mare viteza), cred ca poate trece si BiriV, pe tot traseul prin Lacul Rosu. Am trecut pe acolo acum 2 saptamani si e destul de acceptabil. Eu, care prefer sa vad peisajele decat viteza, am trecut pe acolo cam cu 50-60 la ora, asta pentru ca deja cunosc aproape tot drumul. Am mai fost nevoit sa pun cate o frana brusca din cauza vreunei gropi mai mare aparute de nu stiu cand, dar aveam pe unde sa o ocolesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Vin si eu cu o intrebare.

Pentru ca, recunosc, nu imi premit sa platesc acum avansul ci pe 31 august cand iau salariul insa imi doresc sa vin.

Ce sanse sunt sa mai gasesc camere acolo?

Avansul ar fi mai mare pentru ca as vrea 2 camere sau un apartament daca se gaseste....

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabilitatea este de 100% sa gasesti camera dar trebuie sa stiu 1000% ca vei veni , si iti fac rezervare.Trebuie doar sa imi spui daca vrei camera dubla sau apartament.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu mor pana atunci 100% vom veni. :)

Pai preferam varianta cea mai ieftina

Daca apartamentul e mai ieftin atunci vrem apartament.

Daca e la fel...... nu mai conteaza :)

Multumesc. Si multumesc mult pentru intelegere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru linistea ta pot vira banii pe 31 seara sau sa vin cu ei la buzunar.

si aduc si un Red Bull de fapt 4 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci varianta camera dubla + mesa si distractia costa 460 lei(la camera dubla cazarea este 100 lei /noapte)

In varianta apartament inseamna 150 lei/ noapte la care mai adaugi 15 lei micdejun/persoana si masa festiva 100 lei /persoana.

Apartamentul este format din 2 camere si poate multumi fara problema 2 familii .....astept un raspuns din partea ta si o garantie verbala + trebuie sa juri pe rosu ca vei veni (asa a facut si biriv) si 2 redbull  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ok varianta cu apartament.

Foarte buna chiar.

Pentru masa festiva lasa doar 2 persoane

Celalat cuplu are un bebe de 5 luni si cum la ei se face totul impreuna clar or sa stea in camera.

insa vedem acolo

Nu suntem pretentiosi si nici nu incercam sa pacalim pe cineva.

Da uite o sa jur chiar pe rosu de la Red Bull :)

In concluzie mai puneti un volvo si ma bucur foarte mult ca pot veni si eu la intalnire.

Plec din bucuresti asa ca mai vb atunci cu plecarea.

Sa plecam mai multi de aici. E chiar frumos..... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok ......deci 1 apartament iar mic dejun si masa festiva doar 2 persoane ....da?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Micul dejun 4 persoane

masa festiva doua.

daca se poate combinatia asta desigur.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pt cei care vin pe ruta Buc-Bacau, e preferabil sa mearga mai departe spre Roman pana la intrarea in Falticeni, iar de acolo au drum f bun spre Vatra Dornei. E un european proaspat largit pe ruta Humor-Vatra Dornei (dupa 8 ani de munca ca asa-i in RO)."

Eu voi veni pe drumul clasic Buzau-Focsani-Bacau-Roman-Falticeni,etc. Doritorii se vor "culege" de pe drum - eu vreau sa fim mai multi ce impartim acelasi traseu. Spre manastiri si alte frumuseti (si poate Lacul Rosu) voi incerca sa merg atunci cind ma intorc, nu sint sigur. In primul rand vreau DRUM BUN, doar pentru dragul peisajului nu ma lasa inima sa-mi omor bijuteria. Pentru ceilalti ce preferati gropi si nervi dar vedeti frumuseti, va felicit.

Mai avem destul timp pentru a-si spune (alege) fiecare cu cine vrea sa mearga, pe unde, etc.

:iroc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx, cand ai progamat sa pleci? Si eu voi alegel drumul cel mai bun, vizitele le pot face cu cealalta masina, dar cu alta ocazie ... Ca doar n-o sa vin la intrunirea volvo-club cu seatu' doar ca sa vad 3 manastiri si-un lac :)

Deci iulirx poate sa stea linistit, vin la capacitate maxima ... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai daca vii cu matrixx , din buzau incolo avem tot timpul..., nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da da da  :D

VRRRRRRRRUUMMMM !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx. Scuze ca intervin iarasi

Am observat in lista trimisa de tine ca m-ai trecut cu o dubla.

Cred ca e doar o greseala de scriere. Vorbisem pentru un apartament. :)

Sau imi iau si cortul cu salteaua? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pt cei care vin pe ruta Buc-Bacau, e preferabil sa mearga mai departe spre Roman pana la intrarea in Falticeni, iar de acolo au drum f bun spre Vatra Dornei. E un european proaspat largit pe ruta Humor-Vatra Dornei (dupa 8 ani de munca ca asa-i in RO)."

Eu voi veni pe drumul clasic Buzau-Focsani-Bacau-Roman-Falticeni,etc. Doritorii se vor "culege" de pe drum - eu vreau sa fim mai multi ce impartim acelasi traseu. Spre manastiri si alte frumuseti (si poate Lacul Rosu) voi incerca sa merg atunci cind ma intorc, nu sint sigur. In primul rand vreau DRUM BUN, doar pentru dragul peisajului nu ma lasa inima sa-mi omor bijuteria. Pentru ceilalti ce preferati gropi si nervi dar vedeti frumuseti, va felicit.

Mai avem destul timp pentru a-si spune (alege) fiecare cu cine vrea sa mearga, pe unde, etc.

:iroc:

drumul ala proaspat largit ii fain, dar pana sa ajungi la el gropi gropi gropi :)... iar de la lacul rosu tocmai am venit (adica na, din vacanta si am trecut pe acolo) ii foarte aglomerat (prin chei) si drumul este prost (gropi, cozi)...

Dar na, daca aia noroc macar nu prinzi mult trafic si poti sa te bucuri de priveliste :) (lacul ala rosu ii cam verde :)) )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.