Guest

Intrunirea Nationala 2009

Cand IE mai bine , si unde?   32 votes

  1. 1. Cand IE mai bine , si unde?

    • Vatra Dornei 04-06 Septembrie
      10
    • Vatra Dornei 28-30 August
      7
    • Calimanesti-Caciulata 04-06 Septembrie
      6
    • Calimanesti-Caciulata 28-30 August
      9

Please sign in or register to vote in this poll.

752 posts in this topic

Domnilor, am mai zis, drumul de la Falticeni spre Vatra Dornei este mai bun decat daca veniti prin Bistrita. Cel putin, pe prima varianta aveti cel mult 20 km de drum rau, si asta adunand toate portiunile in lucru.

De la Bistrita pana pe la Prundu Birgaului abia au inceput lucrarile, si chiar nu vi-l recomand. De la Prund pana la Vatra Dornei ar trebui sa fie in regula, caci la inceputul anului trecut mai aveau vreo 20 km de asfaltat si se lucra „intens†la structura de sprijin pe versanti.

Pe ruta Humor-Dorna, portiunile in lucru sunt in general in preajma podetelor, si a intrarilor sau iesirilor din localitati, sau doar prin unele localitati rurale. Imaginea preluata e posibil sa fie din zona Vama-Moldovita (cel mult 5km), unde cu adevarat sunt cele mai intarziate lucrari, dar nu e chiar de speriat. Atentie insa la trecerile de cale ferata.

Pentru cei care vor sa treaca muntii, le recomand inca odata sa treaca pe la Sf Gheorghe-Lacu Rosu. Si apoi sa vina prin Tg Neamt spre Humor. De la Lacu Rosu pana la Humor, portiunea cea mai rea este prin Tg Neamt, in rest se poate merge si cu 100 cine isi permite.

Personal nu citesc Monitorul de SV pentru ca multe chestii sunt voit manipulate. M-am convins de multe ori de neprofesionalismul lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim pentru aceste sfaturi  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Pentru cei care vin dinspre Bucuresti pe E85  pot alege si varianta Roman-Piatra Neamt-Bicaz-Poiana Largului-Vatra Dornei.  In Piatra Neamt se poate face o oprire si o plimbare cu telegondola (15 Ron perosana dus-intors) , recomand caci este o priveliste peste tot orasul si imprejurimi, apoi la vreo 30 km este barajul de pe Lacul de acumulare  Bicaz unde se poate face o plimbare de jumatate de ora cu vaporasul ( 10 ron persona) . De la baraj pana in coada lacului sunt vreo 2 semafoare (se lucreaza la podete) dar se recompenseaza cu privelistea catre lac si catre Ceahlau. De la Poiana Largului (coada lacului) pana la Vatra Dornei drumul serpuieste pe langa raul Bistrita si este super privelistea. Pana la Vatra Dornei se mai poate face un popas si la Zugreni cam la 12 km inainte de Vatra Dornei.

  Eu cel putin decat sa aleg varianta Roman-Falticeni-G Humorului-C Lung -Vatra Dornei  , mai ales ca intre G Humorului si C Lung se lucreaza la drum si sunt semafoare  eu as alegea pe prima , cred ca se lungeste durata traseului cu pana la 2-3 ore cu tot cu popasuri dar eu zic ca merita mai ales pt cei care nu au fost prin acele zone niciodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

super - e o varianta interesanta, mai ales daca vom fi macar un "alai" de vreo 3-4 masinutze (sper).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc ca imi va trebui cash pentru una alta in pensiune nu ? Nu se poate plati cu card sau ?

Am sa iau cash oricum.

Intreb din nou, e vreunul de prin Oradea, Deva care merge la intrunire sa ne intalnim pe drum ? Sa stiu pe unde sa o iau, via Oradea sau via Deva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@misu_servici.  Sa inteleg ca este mai bun DN 17B?? Si eu ma gandeam la varianta asta. Se pare ca este  mai scurta si  mai frumoasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum facui socotelile ....si iese doar cu 7 km mai lung traseul lui misu ....deci categoric este o optiune de luat in seama. ;)

multumim misu ai da dat un redbull  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate, poate voi incerca si eu anul asta varianta prin Bicaz, caci voi veni dinspre Vaslui.

Zic poate, caci in primavara anului trecut era dezastru, si nu as vrea sa imi stric si mai tare masina fata de cum e acum (am un huruit-harsait si ceva chitcait-ciripit probabil pe la roti sau in legatura cu bucse si chestii de acest gen).

Ma voi baza pe flerul sotiei de asta data, caci le nimereste deseori, in ciuda a ceea ce cred eu legat de vreun traseu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

super - e o varianta interesanta, mai ales daca vom fi macar un "alai" de vreo 3-4 masinutze (sper).

pai tu, io si biri, sintem deja 3...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la un punct sigur va veni si alex (midnight) ... asa ca, gata ... iata 'alaiul' :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Avand in vedere ca intre G Humorului si Vatra Dornei inca se lucreaza la drum si sunt semafoare eu as alege prima varianta prin Roman-P Neamt-Bicaz-V Dornei. Eu am fost saptamana trecuta la Bicaz dar am fost Suceava -T Neamt-P Neamt-Bicaz-Poiana Largului-T Neamt-Suceava. Sunt 2 semafoare intre baraj si coada lacului din cauza unor lucrari la podete dar la ce priveliste este nici nu-ti doresti sa mergi cu viteza. Ma gandesc ca intre Roman si P Neamt nu se pune problema sa fie drum rau. Dupa baraj la vreo 6 km este o pastravarie in localitatea Potoci pt cei ce doresc sa consume un peste proaspat  ::). Poate trag si eu o fuga pana la V Dornei .  Drum bun si atentie la radare, prin zona Bacau -Roman obisnuiesc sa patruleze si sa te ia din mers.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai dragii mei

va aduc la cunostinta ca nu o sa scapati de mine la aceasta intrunire=si sper si la urmatoarele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumim misule pentru indicatii. Traseul cred ca e batut in cuie pentru cei care pleaca din Bucuresti:

Bucuresti (spre com.Voluntari),  E85  Buzau, Ramnicu Sarat, Focsani, Adjud, Bacau, P Neamt, Bicaz, V Dornei.  Sa speram ca drumul intre Bicaz si Vatra Dornei nu ne va rupe nervii si masinile.

"Alaiul" e format (momentan) din masinutzele fericitilor posesori: Matrixxx, Iulirx (il vom "culege" din Buzau probabil), Biriv. Plecarea din Bucuresti vineri in zori, pe la 04-04.30.  Pe racoare trage mai bine turbina  :D

Cine mai doreste sa mearga cu noi pe acest traseu, sinteti bineveniti si asteptati.

Popasul la o cafea il putem face pe malul lacului Bicaz la restaurantul Pescarus ori pe lac la restaurantul-hotel plutitor Lebada.  Sau mai devreme, la o benzinarie , pentru motoarele mai gurmande  :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma alatur si eu alaiului care pleaca din Bucuresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt cei ce veniti pe ruta Roman-Piatra Neamt, drumul nu este ca in palma dar nu sunt cretere  ;) Eu il fac saptamanal si sunt portiuni unde merg si cu 160Km/h. Mare ATENTIE la radare fiindca stau mai ales pe portiunile unde sunt limitari de viteza si unde stau de regula baietii. Nu este foarte rau fiindca inainte mureau pe capete pe acest traseu.

Am vorbit cu Alex si speram sa plecam din Piatra Neamt pe la 14.00, vineri. Cine vrea sa se sincronizeze...

Pt. detalii exista si telefoane  :D

Drum intins!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, deci "alaiul" e format momentan din Matrixxx, BiriV, vlpvlp06 si Iulirx (care vine din Ploiesti). Il facem mai mare ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea sa ma alatur si eu pana la urma "alaiului"... numa' sa stabilim odata traseul final ! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din Piatra Neamt ma alatur si eu. Sa stiu doar o ora aproximativa la care sa fiu acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la o scurta cautare pe google...eu vad cam nashpa situatia:

Atasez o poza gasita pe forumul renault de pe 9 iulie 2009, adica acum o luna (!), iar comentariul e si mai bun:

"In poza de pe 9 iulie, drumul e parfum in satul ala fata de ce exista mai incolo pe acea portiune (eu am mers 20 k in circa 1 ora... dupa drumul in cauza tot am schimbat o bieleta) !"

Nu stiu ce sa mai cred despre acest DN17: Monitorul de Suceava (citat de mine mai sus), ce scrie userul de pe acel forum - sau pe tine, Sepukku-le...cind spui ca e minunat...

Off off, mai mai  :D

crede-ma pe mine  ;D

mai baieti...sincer va spun drumul e excelent. eu am fost in campul lung moldovenesc pe 15 august. ce aratati voi acolo e din iulie.

am facut maxim 1 ora jumate din Suceava pana in Campul Lung cu pauza de 20-30 minute in Gura Humorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sepukku, am incercat si eu sa argumentez ca drumul e bun pe ruta Humor-Vatra Dornei. Si asta pentru ca am prieteni care merg zilnic, as putea spune, pe aceasta ruta.

Dar aseara am vb cu un alt prieten despre ruta prin Bicaz-Poiana Largului-Vatra Dornei. Mi-a confirmat ca mare parte din drum a fost refacut, la un nivel acceptabil. Inca se lucreaza la podete, si pe portiuni mai lungi de drum.

Intrucat zona e foarte frumoasa, si cum nu am mai fost pe acolo cu copilasii mei, voi testa si eu, cu aceasta ocazie, acest traseu (ajuta doamne sa nu imi stric bucsaraia la masina). Oricum la intoarcere spre casa voi merge pe ruta Vatra Dornei-Humor-Suceava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-as altura si eu voua dar...... sunteti asa matinali 4:30..... hmmmmmmm mai ales ca eu vin din Motru Gorj vineri.......

Si apoi din bucresti mai iau si alte persoane printre care un bebe mic mic mic

Poate mai pleaca si altii mai tarziu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am ales ora aia ca sa nu dam de aglomeratie si sa ajungem acolo cit mai repede, ziua de vineri trebuie "traita" cit mai mult DEPARTE de Bucuresti, sa ajungem acolo odata !

Ca sambata va trece foarte repede si apoi deja duminica ne gindim la plecarea spre casa.....

:beertogether:            :beertogether:            :beertogether:          :beertogether:            :beertogether:            :beertogether:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi prieteni ....lista finala este gata ...sa ne revedem cu bine .....si sper sa iasa mai bine decat anul trecut . ;)

post-313-12877865860841_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Prieteni, imi fac "mea culpa" pentru absenta in ultima perioada de pe forum (motivata dealtfel...Danyx poate sa confirme... ;D ) si vin pe aceasta cale in intampinarea celor care doresc sa ajunga la "destinatia finala" de joi.

Am hotarat cu fratele meu sa plecam la V.Dornei cu o zi inainte , nu pentru ca ne-ar "manca" talpile ci pur si simplu pentru a ne bucura cat mai mult de frumusetile zonei.

Din ceea ce am citit on topic se pare ca HIROSHIMA si NAGASAKI sunt "pistoale cu apa" pe langa ceea ce ne asteapta, motiv pt care  inca nu am stabilit traseul in zona "calamitata"... :D :D :D

REMEMBER! Daca treceti prin BUZAU, pentru orice fel de problema...just call! ;)

Best, avx.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

inseamna ca vom gasi gratarul cald, nu ?  :D

:3some:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.