Brava

Nisipurile de Aur - Bulgaria .

87 posts in this topic

M-am intors aseara, impreuna cu sotia, de la Sunny Beach unde am perfectat tranzactia inchirierii unui apartament de 2 camere intr-un Apart Hotel pentru 30 de zile incepand din 4 iulie.

Am facut un pic sub 3 ore Bucuresti-Giurgiu-Varna, plus inca o ora pana la Sunny Beach. Nu am avut nici o problema. Ca stil de condus gaseam cate un bulgar care mergea repede si mergeam dupa el. Daca mergea altul si mai repede, dar sa nu exagereze, ma tineam si dupa ala ;D, asa ca i-am dat frecvent 120-170 Km/h (cu Yaris-ul !!!). Drumuri OK, in afara de o portiune de 20 Km de autostrada unde a fost "ca la noi" dar nesemnalizata ca "e in lucru".

Agentul (roman) ce mi-a gasit apartamentul la intoarcere m-a rugat sa il iau si pe el, dar surpriza la locul de intalnire era cu un prieten estonian, asta ni s-a parut un pic bizar dar nu am avut evenimente.

Am ajuns azi pe la ora 16.00. Drum fara probleme. Nu am exagerat cu viteza. Am intalnit cateva radare care nu ma-au bagat in seama. ;D . M-am "ciupait" (am facut baie) un pic in Marea Neagra, m-am bucurat de serviciile nemtesti (LTI BERLIN GOLDEN BEACH). Primele ore de vacanta au fost OK.

Sa ne vedem cu bine!

Am stat si eu la LTI BERLIN GOLDEN BEACH acum 2 ani. Servire ireprosabila. Mici minusuri: internet exagerat de scump, umbrele mai scumpe ca in Spania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Au luat-o cu tot cu masina cand barbatul coborase sa ia ceva, niste apa, din mijlocul orasului.

I-au extras un rinichi, ca deh, ce sa faca ea cu doi."

Noroc ca n-am apucat sa citesc asta mai devreme. Vinerea asta m-am plimbat vreo 3 ore singura prin Sofia  :-[

Mi s-a parut un oras mai primitor si mai sigur decat Bucurestiul. Oricum, mult mai putina "smecherie si talent" decat la noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu rinichiul, personal mi se pare cam trasa de par. De ce trebuie sa ia o masina cu tot cu nevasta, sa-i scoata un rinichi femeii, cind poate lua un aurolac, un copil al strazii fara sa aiba aceleasi probleme?  ??? De kk oricum!  si ca gluma macar ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu rinichiul, personal mi se pare cam trasa de par. De ce trebuie sa ia o masina cu tot cu nevasta, sa-i scoata un rinichi femeii, cind poate lua un aurolac, un copil al strazii fara sa aiba aceleasi probleme?  ??? De kk oricum!  si ca gluma macar ...

Asa am zis si eu la toate povestile de genul asta. Pana n-am cunoscut pe cineva, n-am crezut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tineti si voi un card de diabetic, sau ceva boala nashpa, in portofel.

Si cand dati de mafiotii astia care va vor rinichiu':

"Sa il luati pe ala albastru, nu pe ala verde, ca inca mai platesc rate la el"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pot decat sa confirm in continuare serviciile ireprosabile.

Internetul a devenit GRATIS in conditiile in care ai un laptop cu wireless ;D. Pentru umbrele nu am platit nimic. ;D

Parcarea este pazita, asa ca pana una alta Volvica nu a avut de suferit nimic. ;D ;D

O sa ma chinui sa beau o bere, doua si in cinstea voastra :occasion14:

Cele bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maurice: Depinde cind s-a intimplat evenimentul. Eu prima oara am fost in Bulgaria in 2000, trecind spre Turcia. Am luat-o pe un drum secundar stiut de un prieten, prin munti. Noaptea pe la 12, ceata si toate semnele de circulatie erau ciuruite de gloante. Ma uitam atent si am vazut rugina cursa, deci erau de mai demult si m-am mai linistit.  Sa nu uitam ca bulgarii au trecut niste perioade crunte in sf anilor 90. Daca ce spui e recent, atunci Betty are dreptate si treaba-i naspa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu fac destul de des drumuri de Bulgaria. Am auzit destule povesti despre tot felul de atacuri de masini, persoane etc. Nu fac apologia Bulgariei, dar mai sunt si alte povesti care nu sunt stiute de catre toti romanii. Masini de mafioti ciuruite de politie, interventia acestora in diferite cazuri (vezi arestarea sefului politiei din Velico Tarnovo etc.), romani carora " li s-a furat masina" pentru asigurarea casco, si asa mai departe. Toate natiile au uscaturile lor. Situatia de razboi existenta in Bulgaria in anii 90 a cam incetat in ultima perioada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plec maine la Sunny Beach pentru 30 de zile. Am inchiriat un apartamet de 2 camere cu vedere la mare intr-un ApartHotel.

In Romania nu mai merg de 10 ani, anul asta vreau sa stau mai mult cu copilul la mare, asa ca Bulgaria e exact ce trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunny Beach e super. Mi-a placut mai mult decat Nisipurile de Aur. Insula Nessebar e deosebita, si aquaparcul meriata deplasarea. Distractie placuta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now