rushenescu

Romania asa cum este ea

229 posts in this topic

Degeaba va inrosti degetele de la scris pentru ca nu se va schimba nimic! Poate veti dormi mai bine la noapte stiind ca ati spus ce aveati pe suflet, dar maine o luati de la capat! Asa ca, ce rost au discutiile astea?

Cam asa este. In al doilea razboi mondial, americanii au cerut un raport despre romani, sa vada daca sunt de incredere ca si aliati. Am citit raportul. Jur ca daca nu stiam ca e din 1947 as fi spus ca e facut ieri. Tot asa suntem dintotdeauna. Si tot asa spunem zilnic ca suntem aproape sa schimbam ceva! Murim cu speranta, tipic romanesc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Degeaba va inrosti degetele de la scris pentru ca nu se va schimba nimic! Poate veti dormi mai bine la noapte stiind ca ati spus ce aveati pe suflet, dar maine o luati de la capat! Asa ca, ce rost au discutiile astea?

Discuțiile pot schimba oamenii. Oamenii pot schimba lumile.

Dacii - Adevaruri tulburatoare - Documentar 2012 HD

Edited by Nelu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre somaj - ca acum noaptea, venind de la munca citesc...ce a scris Danyx, de ce, nu stiu.

"Potrivit ANOFM, din totalul somerilor inregistrati la nivel national, 164.064 au fost someri indemnizati si 279.936 neindemnizati. Numarul somerilor indemnizati a crescut cu 10.252 persoane, iar numarul somerilor neindemnizati a scazut cu 6.180 persoane fata de luna precedenta"

Uite frumoasa Anglie:

"Marea Britanie are 2,5 milioane de someri

Numarul somerilor a crescut cu peste 20.000 intre februarie si aprilie in Marea Britanie, ca si numarul persoanelor clasate drept "inactive economic".

Totalul ajunge astfel la 8,19 milioane, circa 21,5% din populatia cu varsta potrivita pentru munca !

Ministrul muncii a spus ca aceste cifre subliniaza problemele cu care se confrunta noul guvern. "Realitatea este ca avem un nivel foarte mare de somaj", a subliniat el"

Cam ciudat...Dar unii probabil au uitat demult ca le mai curge vreo picatura de sange de dac prin vene. Sau nu au stiut niciodata. Sau chiar le e scarba de asta, in rahatul asta de tara.

Oricum, nu ajungem in topicul asta la nici un rezultat castigator... Sint doar ganduri, randuri...

Prea mult dor de duca... Si prea multi copii nascuti din parinti fugiti prin toate cotloanele pamintului, numai aici nu. Nu mai avem de mult un cap de lup infipt intr-un bat, ca steag, doar niste simboluri banale. Mai bine era daca macar ramineam cu gaura aia in drapel, in decembrie `89. Eram si noi...unici. Asa, plecam ca sa fim doar un alt val de emigranti in prea frumoasele tari, aceste El Dorado-uri moderne, fara suflet dar in care te poti..."realiza". Si in care poti justifica in fata propriilor copii, smulsi din scolile lor, din mediul lor, dintre prietenii lor, dintre amintirile lor, orice, prin fraza suprema: PENTRU VOI AM PLECAT DE-ACOLO, BAI MUCOSILOR ! Si m-am sacrificat venind aici, aoleo ce greu mi-a fost...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu si nici nu ma intereseaza cine esti ce ai fost si cine vei fii! Si eu trec prin greutati, si eu sunt familist, si eu am rate, intretinere, facultate si munca! Si eu trebuie sa le tin frau la toate. Din cauza asta, nici eu nu prea mai am prieteni,nu prea mai ies din casa, s.a..... Diferenta dintre noi in schimb este imensa, tu esti trecut prin viatza si ai putut lasa ceva in urma ta (ai avut timp), eu mai putin probabil sa mai fac acelasi lucru! Sunt alte vremuri...

Nu o zic cu rautate ca o duci mai bine in afara, si mie imi place in tara, dar atata timp cat nu ai unde muncii, nu te gandesti de 2 ori? Pe tine te amuza ce vorbim, pentru ca ai alta perspectiva acum, dar noi ramanem in urma daca nu suntem ajutati!

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx

este vorba despre postul de profesor de fizica atomica la Cambridge?

ala l-ai refuzat? sau ala l-ai acceptat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrix , am stat in Romania 33 ani , m-am nascut acolo , am crescut acolo , m-am insurat , am facut 4 copii, am prieteni acolo , am avut un loc de munca destul de bun , ....crezi ca am ales calea asta fara sa ma gandesc ? crezi ca am plecat doar de dragul de a pleca din Romania ? Oare din cauza asta imi sun parintii in fiecare seara ? Oare din ce cauza am facut si invitatii unor oameni de pe forum , sa vina sa stea la mine in caz ca se hotarasc sa viziteze Anglia ?

Pt. ca imi este dor de ei , pt. ca imi este dor sa vorbesc limba Romana , pt. ca imi este dor de ceea ce mi-a placut in Romania .

Intr-adevar este greu inceputul , asa am auzit si asa si simt , dar greul de acum imi este mai usor decat greul din Romania .

Romania unde stateam la un loc cu parintii pt. ca nu aveam nici o sansa sa platesc o chirie si sa stau cu familia pe care mi-am intemeiat'o , o Romanie in care ma duceam cu teama la fiecare sedinta iar intrebarea nu era de "Ce o sa imi spuna de copilul meu ? " ci " Oare cati bani vor mai cere?" si da de cele mai multe ori nici nu se aducea in discutie progresele copiilor ci doar ce trebuie sa se mai cumpere si unde se strang banii . Romania unde nu reuseam sa ma descurc de la un salariu la altul , ce sa mai zic de a strange bani ; Romania unde ma duceam la cumparaturi si alergam cate 3 ore prin magazin ca sa compar preturile , si veneam acasa numai cu "Aro", "Twety" si alte idiotenii ieftine pt ca nu imi permiteam altceva , Romania in care stateam cate o jumatate de ora sa ma urc intr-un jeg de maxi-taxi, ca sa imi pot duce copii la scoala , intr-o aglomeratie si un jeg de nedescris , o Romanie unde cu nici un chip nu reuseam sa ajung curat la munca , o Romanie unde mersul pe trotuar era o adevarata corvoada de la fentele printre baltoci si canale desfacute , la tinerile de respiratie cand treceai pe lanag un maturator care umplea toata strada de praf pana la atentionarile ca nu mai poti merge pe trotuar pentru ca , cade tencuiala sau cad turturi .

Sunt multe despre care as putea spune , foarte multe dintre ele le stiti si voi , .....si cu toate astea , imi e dor .....dar nu de TARA :)

Acum , ....este singurul post pe care il mai scriu despre plecarea mea , pt. ca nu cred ca trebuie sa ma justific in fata nimanui , si indiferent daca Iuli are sau nu dreptul de a ma JUDECA sau de a JUDECA pe cineva , in ce ma priveste .....ai transmit sa isi bage in c*r hotararea judecatoreasca si daca nu-i convine si se simte prejudiciat sa ma dea in judecata .

Hai sa Traiti Bine ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx

Eu am trei copii minori si cateodata stau si ma gandesc ca este un gest de curaj vecin cu inconstienta ceea ce fac eu cu sotia mea, sa crestem dupa normele noastre trei copii, totodata avem si o motivatie extrem de puternica venita tocmai din partea lor.Sa faci 4 copii fara sa ai o situatie economica bine intemeiata mi se pare aproape de condamnat .Nu sunt eu cel care te condamna , eu Iti doresc tot binele tie si familiei tale !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da , .....si uite asa condamnat de unii , ....JUDECAT de altii care au aceasta putere , viata merge mai departe , si INDIFERENT cat de greu ne-a fost am gasit puterea sa zambim sa trecem peste greutati , si sa avem mereu motive de bucurie . Noi , astia judecati si condamnati , iesim chiar acum in parc sa ne jucam , si desi ei, copiii stau langa mine ,acum cand scriu, ma bucur ca nu pot sa citeasca atat de repede incat sa vada cum altii ne judeca si condamna ca le-am dat viata .

Va doresc tot binele din lume , alaturi de familiile voastre ....... bucurati-va acum , cat timp nu va judeca si condamna nimeni ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx, dragul meu prieten nu te judeca nimeni. Sint doar ginduri si atit. Sa fii fericit, acolo unde esti, cu familia ta, pe care ai cladit-o tu, asa cum ai vrut, asa cum te-ai priceput ! Ti-au spus-o si altii, cind inca erai printre noi - sa faci 4 copii in romania iti trebuie mai mult de cit curaj, putina nebunie chiar. Tu stii sau ai stiut mai bine decit oricine ce ai simtit, cind ai vrut sa dai viata copilasilor tai. Eu m-am limitat doar la nebunia de a avea un SINGUR copil aici...si inca nu sint chiar impacat cu mine insumi. Voi putea sa-l cresc bine si frumos, voi putea sa-l fac sa simta ca eu sint cel mai bun prieten pe care l-a avut si pe care-l poate avea vreodata ? Ca ACASA va gasi intotdeauna linistea, iertarea si impacarea cind va veni din nebunia din "afara" casei ? Sper din tot sufletul. Si doar Zamolxe, de-acolo de sus stie daca voi afla vreodata daca, dupa tot ce am facut pentru el va fi un OM, nu un animal.

Ca si mine.

Iarta toate cite te-au intristat din ce-ai citit si mergi mai departe, pe calea pe care ai ales-o.

Si sa ai pace in suflet. Si putere. Si IUBIRE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă datele de aici (http://www.romanialibera.ro/bani-afaceri/economie/top-10-unde-sunt-cele-mai-mari-salarii-din-europa-238535.html) sunt corecte, atunci:

România vs. Elvetia:

Raport PIB/capita : 1 la 5.46 (11895 la 65003), raport salariu mediu : 1 la 10.50 ( 610 la 6407), adică jumătate!

România vs. Danemarca:

Raport PIB/capita : 1 la 4.76 (11895 la 56687), raport salariu mediu : 1 la 9.78 (610 la 5970), adică jumătate!

Şi aşa mai departe…

România vs. Franta:

Raport PIB/capita : 1 la 3.46 (11895 la 41226), raport salariu mediu : 1 la 6.56 (610 la 4001), aproape jumătate!

Aşadar, salariul mediu in Romania este la jumatate ( raportat la PIB/capita) faţă de ţările de mai sus!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx, dragul meu prieten nu te judeca nimeni. Sint doar ginduri si atit. Sa fii fericit, acolo unde esti, cu familia ta, pe care ai cladit-o tu, asa cum ai vrut, asa cum te-ai priceput ! Ti-au spus-o si altii, cind inca erai printre noi - sa faci 4 copii in romania iti trebuie mai mult de cit curaj, putina nebunie chiar. Tu stii sau ai stiut mai bine decit oricine ce ai simtit, cind ai vrut sa dai viata copilasilor tai. Eu m-am limitat doar la nebunia de a avea un SINGUR copil aici...si inca nu sint chiar impacat cu mine insumi. Voi putea sa-l cresc bine si frumos, voi putea sa-l fac sa simta ca eu sint cel mai bun prieten pe care l-a avut si pe care-l poate avea vreodata ? Ca ACASA va gasi intotdeauna linistea, iertarea si impacarea cind va veni din nebunia din "afara" casei ? Sper din tot sufletul. Si doar Zamolxe, de-acolo de sus stie daca voi afla vreodata daca, dupa tot ce am facut pentru el va fi un OM, nu un animal.

Ca si mine.

Iarta toate cite te-au intristat din ce-ai citit si mergi mai departe, pe calea pe care ai ales-o.

Si sa ai pace in suflet. Si putere. Si IUBIRE.

Pt. astfel de OAMENI , imi este dor inca de Romania , din cauza acestora inca sunt pe acest forum , si tot din cauza acestor OAMENI voi dori sa vin din nou in Romania .

Multumesc Matrix , sper sa iti strang mana iarasi , mai curand decat te astepti ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

”Sunt dac , nu sunt roman . Pe romani îi dispreţuiesc.” ( B. P. Haşdeu )

Ei, mai lasati-o naibii de mandrie. :smile: Cati dintre voi aveti steagul Romaniei pe portbagaj? Sau RO scris frumos in ovalul ala standard international?

Deocamdată un brâu din lână, până găsesc un cap de lup potrivit:

post-3137-0-55935400-1331578031_thumb.jp

post-3137-0-78431300-1331578043_thumb.jp

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

”Sunt dac , nu sunt roman . Pe romani îi dispreţuiesc.” ( B. P. Haşdeu )

Deocamdată un brâu din lână, până găsesc un cap de lup potrivit:

Foarte frumos Nelu! Un like de la mie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa ne dam in barci...

Uite cum mi-am strigat eu originile (si apartenenta la Volvo minus club punct ro) prin toata Europa. 8)

post-137-0-79415500-1331652096_thumb.jpg

Edited by Maurice
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dincolo de tunelul ăla, m-am întâlnit şi eu cu nişte motociclişti cu numere de Braşov. Claxonau ca disperaţii, se credeau pe plaiurile mioritice, probabil...

Poate mergeai prea incet sau poate voiau sa te salute :hammer: :hammer: :hammer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum ai reactionat? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx : BINE ai facut ca ai plecat, sa ai putere si sa mergi pe drumul ales,

eu iti doresc mult noroc; am doua fete in Germania, nu le-am sfatuit sa plece,

ele au ales, stiu ca se simt mult mai bine acolo; cea mare castiga 2500 euro aici,

dar nu mai putea sa rabde mizeria morala in care se zbate tara, coruptia, spagile,

invidia vecinilor, loviturile primite in ambele masini (personala si de la serviciu) ca

si "concurenta" la slujba ... asi pleca si eu si nu mi-ar fi dor de rahatul asta de popor

senil si neghiob ..., dar ce sa mai sper la 71 ani? ieri am dat spaga sa-mi faca

conexiunea la net dupa trei saptamani de raclamatii, telefoane si rugaminti, nu am

mai reusit sa rabd, am dat iar spaga ... iti este dor de oamenii pe care-i cunosti si

respecti ... si noua ne este dor de tine, cand vii iti dau un RB :headbang: sa ne anunti ca sa

ne pregatim, toate cele bune tie si familiei tale si un sfat : nu baga in seama criticile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evident că vroiau să mă salute, însă în stilul pur românesc şi bădăran, pun pariu că şi pe stradă principala lor formă de salut era scuipatul printre dinţi...

Hell's Angels, filiala Bragadiru. :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Copii la joaca in Romania anilor 60 - Kids playing in the 60s Romania

Share this post


Link to post
Share on other sites

Copii la joaca in Romania anilor 60 - Kids playing in the 60s Romania

Am prins si eu stalpii aia de iluminat! Ce mai dadeam cu pietre sa le pice farfuria din cap :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe...Arata mai bine atunci decat acum. Si ce trafic de vis!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as spune, ce drumuri de vis :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce vremuri dom'le ! ...ai dreaq' comunisti! :D :D :D

Scuze de off, insa nu m-am putut abtine...

....si tu Avx, ....si tu ?

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suntem nemultumiti de situatia din tara,unii au plecat,altii vor sa plece, dar de situatia Romaniei suntem si noi si inaintasii nostri de vina.Perioadele de bunastare de-a lungul timpului au fost scurte,acum sub dominatia banului nu ne multumim cu PUTIN (a nu se confuda cu presedintele Rusiei),desi multumirea de sine vine din lucruri marunte.Toti blamam actuala conducere a Romaniei,dar facem asta la colturi.Cand nu s-a mai putut am iesit in strada toti.Intrebarea e daca continuam sa ne plangem sau v-om trece la fapte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ancient Cucuteni civilization on Romania current territory

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now