rushenescu

Romania asa cum este ea

229 posts in this topic

@iulirx

Chiar daca personal nu sunt neaparat incantat de tonul pe care il ghicesc in spatele randurilor tale, trebuie sa-ti dau dreptate. Dar si tu trebuie sa recunosti ca lucrurile frumoase si/sau bune care ni se intampla sunt foarte rare, pe cand cele nasoale descrise mai sus (sau din aceeasi categorie) fac parte din cotidian. Proportional deci, e firesc sa se vorbeasca mai mult de rau decat de bine. Chiar in timp ce scriu aceste randuri incerc sa-mi amintesc cand a fost ultima data cand mi s-a intamplat ceva demn de luat in seama la capitolul "de bine", ceva care sa ma fi surprins in mod placut, sa ma faca sa zic "uite dom'le, se poate si la noi... Si sa fiu a naibii daca-mi vine ceva in minte. Dar mai incerc, promit.

Edited by Behu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si , cum sa nu preferi sa te simti strain o viata'n treaga in alta parte decat "roman" la tine acasa ?

Cum sa nu iti placa sa ai parcuri la 5 min . distanta , in orice directie o iei , decat sa iti lasi copiii sa se joace pe strada pt. ca nu exista parcuri ?; iar cand se joaca pe strada sa-i vezi goniti de vecini ca fac galagie ? Cum sa nu te saturi de mentalitatea romaneasca , cand cu 3 copiii la gradinita in fiecare luni duceam hartie igienica, servetele , sapun si bani pt. apa , ca , copiii nostri pe care ai duci intr-o institutie care trebuie sa-i educe si sa-i invete , sa aibe minimul de igiena . Sa nu mai vorbim de celebrele fonduri ale clasei , ale scolii, cadourile de Craciun si Paste stranse tot din banii parintilor pt. cadourile invatatorilor/educatorilor ? Sa nu aduc aminte despre activitatile pe care le au unde tot parintele trebuie sa trimita copilul cu materiale de acasa (fructe, legume, ...etc. ? )

Cum sa nu ramai socat cand in alta parte vezi cum ghiozdanul este folosit doar pt. a-si duce mancarea (daca optezi ca, copilul sa isi ia de acasa pachetel) , cum sa nu ramai mirat , cand singura "birocratie " in a inscrie copilul la scoala este sa incercuiesti un simplu raspuns yes / no in care accepti scoala propusa sau nu , cand alearga dupa tine invatatoarea si isi cere scuze ca a uitat sa-i dea copilului creioane pt tema de acasa , cand nu gasesti autobuzele mazgalite de copii pt ca parinti sunt OBLIGATI sa insoteasca copilul LA si DE LA scoala . Sunt multe , ENORM de multe diferente de mentalitate si sistem , in doar cateva luni petrecute intr-o tara .....mai civilizata.

Prin plecarea din tara , am ales sa schimb ceva , ..... viitorul copiilor mei ; vreau sa cred , si ma conving in fiecare zi , ca am facut o alegere buna . ;)

Ai ales sa raspunzi la intrebarea : cine sintem noi , tati ?

Raspunsul o sa fie cel de mai sus ! Insa NU va fi : romani, englezi, olandezi, crocobauri, ci NUMAI cel de sus ! SI, cu precizarea : EU (adica tu) am decis sa fie asa !

ps. Ce-o sa mai pling cind , in schimbul replicii : "v-am adus aici sa va fie bine" o sa primesti raspunsul : "asa?"

Cum le asterni, asa vor dormi. (ce-o sa faci cind copiii tai vor spune : daca tu ai fugit din Romania ca a fost rau, fugim si noi din uk ... in Nigeria.....si ai 3)

Sa dea dumnezeu sa ma dai exemplu negativ !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plecati fratilor care incotro puteti si traiti fericiti in toate colturile lumii ! Actionati in orice fel menit a va da satisfactie ! Nu va mai lamentati !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi NU REALIZATI ca va condamnati MAMA ? Probabil ca nu....

O mama curva , care si-a "nascut copiii" intr-un mare tomberon , o "mama" care nu stie cine ne este "tatal" ..., o mama pe care toti o ia in p*la cand si cum vor . Multam Iuli dar prefer orfan .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Your choice !

Nici tu nu realizezi ca e vorba de mama ta, de-a doua.

Iti urez un sfirsit fericit !

Plecati fratilor care incotro puteti si traiti fericiti in toate colturile lumii ! Actionati in orice fel menit a va da satisfactie ! Nu va mai lamentati !

Problema MARE : defineste : "fericiti". Incearca sa fii intelectual cind raspunzi ! (si, in mod normal, ca un intelectual, ar fi trebuit sa ai raspunsul la intrebarea asta instant)

(E usor sa scrii timpenii...)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Identitatea pierduta - full documentar - noi nu suntem urmasii Romei

Edited by Nelu

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://documentare.d...ial-ratat-2011/

Nu e bine sa judecam pe nimeni vis-a-vis de opinia fata de tara proprie....Pare contra intuitiv dar toti aveti dreptate!

Nu avem toti dreptate ! Unii, precum Danyx, sint lasi ! Si asta o sa se vada peste o generatie, cu proprii lui copii !

De unde ideea asta ca nu e bine sa judecam pe altii ? Daca putem sa judecam , sa judecam !

NU toata lumea are suficient creier sa judece, ok, insa a sta de pomana si a observa curvasaria asta , fara a spune nimic, e lipsa de patriotism.

Daca as spune ca banii nu sint totul in viata , lumea mi-ar da si nu mi-ar da dreptate, in functie de citi bani are fiecare.

Daca as spune ca ma'sa e curva , toti mi-ar sari in git. Insa , cind chiar ei insisi spun lucrul asta, trebe sa fiu de acord !

Identitatea sintem noi, astia care sintem ! Mai buni , sau mai rai.

Ideea e este urmatoarea : NU FUGI unde cu aceeasi lene cistigi mai multi bani ! Daca esti capabil, POTI FACE ceva in tara ta ! (ca mine, de exemplu, sa nu fiu acuzat de parsivism)

Toti fugim unde e mai usor si unde mincam o piine. Putini FAC ceva !

NU toti sintem destepti, insa toti AR trebui sa fim CORECTI ! Macar cu copiii nostri !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neamul Romanesc

‎'Neamul este o entitate care isi prelungeste viata si dincolo de pamant. Neamurile sunt eternitati si in lumea cealalta, nu numai pe lumea aceasta. Citeodata, pe aceasta linie a neamului se ridica numai indivizi izolati, parasiti de generatiile lor. In momentul acela, ei sunt neamul. Ei vorbesc in numele lui. Cu ei sunt toate milioanele de morti si de martiri ai trecutului si viata de maine a neamului. Aici nu intereseaza majoritatea, fie ea si 99 la suta, cu parerile ei. Nu parerile majoritatii determina aceasta linie de viata a neamului! Ele, majoritatile, se pot numai apropia sau indeparta de ea, dupa starea lor de constiinta si virtute, sau de inconstienta sau decadere. Neamul nostru n-a trait prin milioanele de robi care si-au pus gatul in jurul strainilor. Ci prin Horia, prin Avram Iancu, prin Tudor, prin Iancu Jianu, prin toti haiducii care, in fata jugului strain nu s-au supus, ci si-au pus flinta-n spate si s-au ridicat pe potecile muntilor, ducand cu ei onoarea si scanteia libertatii. Prin ei a vorbit atunci neamul nostru, iar nu prin “majoritatile” lase si “cuminti”. Ei inving sau mor, indiferent. Pentru ca atunci cand mor, neamul traieste intreg din moartea lor si se onoreaza din onoarea lor. Ei stralucesc in istorie ca niste chipuri de aur care, fiind pe inaltimi, sunt batute in amurg de lumina soarelui, in timp ce peste intinderile cele de jos, fie ele mai mari si cat de numeroase, se asterne intunericul uitarii si al mortii.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo ! Nu stiu cine a scris astea, insa asa este ! Asta e esenta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

IuliRX te rog frumos sa fii consecvent, ii poti baga in aceiasi oala si pe: Lik2008, LeChuck, DragosGD, Sorin si multi alti posesori de Volvo care au plecat din tara. Totusi nu cred ca e cazul sa faci pe judecatorul, fiecare a ales pt el, pt binele lui si al familiei .

Nu avem puterea sa judecam pe cineva pe acest forum auto .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si sint ! Insa nu stiu suficient despre "Lik2008, LeChuck, DragosGD, Sorin", asa ca nu ma pronunt.Despre Danyx cunosc suficient incit sa am o parere. (despre Dragos GD am o parere, insa nu e intemeiata decit pe ce scrie, asa ca n-o spun)

TU nu ai puterea sa judeci (si despre tine am suficiente informatii directe incit sa spun ceea ce spun). Eu am,nu ne comparam, nu ?. Si pe acest forum si aiurea. Cit am sa pot, si-am sa fiu

lasat.

In locul tau , nu m-as arunca in gura lupului.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca nu am puterea sa judec, eu sunt un amarat iuzer DAR dvs aveti tăria .........

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-as propune sa te ocupi de becuri , electrice si electronice. Lasa discutiile pe seama mea.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iuli , cum tu zici ca ai puterea sa judeci , eu aveam puterea sa editez orice ai scris tu , si o puteam face a.i. sa para ca te injuri singur , .....dar exista o vorba , daca stai prea mult de vorba cu un "......." ceilalti s-ar putea sa te confunde .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde ma intorc, unde citesc, unde traiesc vad atita inversunare, peste tot, in a arunca la gunoi orice urma de speranta...speranta ca a fi roman mai inseamna ceva in zilele noastre.

Ce e România astăzi? Spunea cineva că omenirea e alcătuită mai mult din morti decât din vii... Cred că la fel se întâmplă si cu tara asta care nu e nimic fără trecutul ei. Acest trecut trebuie asumat, căci este ceea ce ne leagă, ne face să fim ceea ce suntem. Trebuie să ne păstrăm identitatea! Căci a fi român înseamnă să simti mereu nevoia să te întorci acasă, în tara ta, în limba ta, să-ti fie dor de ele atunci când le părăsesti si să te regăsesti pe tine o dată cu ele.

Să fii român înseamnă să nu poti renunta usor la asta!

"Poate cel mai important motiv pentru care cultura română nu ocupă locul pe care îl merită în rândul culturii europene este dificultatea care se dovedeste de multe ori o imposibilitate de a traduce din limba română în altă limbă. Dacă vorbim despre poezie-trofeul culturii noastre ne dăm seama cât de mult s-ar pierde prin traducerea oricărui vers de-al lui Eminescu, Arghezi, Blaga sau Nichita. Nu stiu cum s-ar putea traduce: "Niciodată toamna nu fu mai frumoasă/ Sufletului nostru bucuros de moarte" sau "Nu credeam să-nvăt a muri vreodată" – păstrându-se miracolul pe care-l presimtim rostind aceste versuri. Farmecul limbii române în care "s-au stratificat toate neîmplinirile acestui neam", cum atât de frumos spunea Noica, rezidă si în faptul că accentul poate cădea pe orice silabă a cuvântului, si pentru poezia română asta e o binecuvântare de care poezia franceză nu se poate bucura, accentul căzând monoton, ca o aspră lovitură de daltă, pe ultima silabă a cuvântului. Dacă unui orb ai putea să-i explici culorile, dacă l-ai putea face să tresară presimtind un apus de soare, atunci ai putea traduce si poezia română, cu bogata ei muzicalitate a cărei culme a dat-o Eminescu, în franceză si în orice altă limbă a pământului."

Toate tarile astea "frumoase" in care fug, vazind cu ochii atitia romani sint patate de MOARTE, de cit au furat si de cit s-a ucis pentru a fi astazi ceea ce sint... Cite razboaie de cotropire a altor tari, cita furaciune a avutiilor statelor mai slabe...cite colonii englezesti (pentru Danyx ! care-i place traiul in faimoasa Marea Britanie masona) au supt viata si avutul acelor oameni asupriti... Da, e muuult mai frumos acolo decit aici...Unde amurgul romanesc vazut de pe un deal romanesc de un suflet simplu si romanesc nu mai inseamna nimic fata de "civilizatia" tarilor "superioare". Hai sa fim tristi cu totii si sa ne uitam la Taraf Tv, sa ne crestem copii in fum de tigara amestecata cu ultima manea a lui guta. Sa ne pierdem unii de altii. Si sa fugim cu totii de aici. E atit de simplu.

Chiar de nu exista, in mintea unora vreo scapare, acest pamint romanesc va avea energia sa telurica, ce a tinut atita amar de vreme acest popor, asa cum e el, cu bune si rele. Oare mai exista undeva, in lumea asta nebuna si frumoasa totodata, vreun popor care-si uraste atit de mult tara mai mult decit...voi astia cu gurile mari ?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Responsabilitatea de a oferi copiilor un trai civilizat bate orice urma de rahat de mandrie nationala!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

..... dupa ce faci trei plangeri fondate la politie, iar de la ultima pleci si amendat, incercand sa te abtii sa nu il dai cu capul de masa pe politistul retard care tocmai te-a trimis pe tine sa cauti faptasul pentru ca el e prea ocupat sa se joace pe calculator...

..... dupa ce platesti impozite si taxe suficient de mari dar iti rupi masina in gropi sau ajungi la servici murdar de noroi pe pantaloni desii te aflii in capitala tarii....

..... dupa ce esti luat la misto ca aduni gunoaie dupa noi sau plantezi copaci dupa ce tot noi i-am furat....

..... dupa ce esti acuzat ca ajuti niste copii.....

........ parca iti vine sa intorci spatele si sa pleci......

Nu ii mai condamnati pe cei care pleaca.

Nu or umbla caini ci covrigi in coada nici pe acolo dar.... macar acolo daca esti cinstit poti avea o oarecare siguranta a zilei de maine.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avem Romania asa cum o pastram.De ceva vreme nu s-a cam facut nimic in acest sens.Scara de valori este data peste cap.O vorba spunea:"Omul sfinteste locul".Din pacate foarte multe locuri sint ocupate dinainte de a se gasi oameni luminati a le "sfintii".Traim un haos generat si intretinut cu sau fara voia noastra.De aici si nemultumirea generala in care s-a ajuns in acesta tara.Unii se elibereaza alegind ,solutia facila a emigra mai mult sau mai putin definitiv.In fond esti liber ca individ si nu numai, sa iti traiesti viata pina la urma sa oferi ce este mai bun copiilor tai, sa crezi in speranta ca vor ajunge sa te depaseasca in tot ce ai facut ca parinte pt ei.

Sa fim mai sociabili ,mai uniti, mai buni ,mai echilibrati in aprecieri, etc.Sa avem rutina bunului simt .Avind oameni de acest nivel linga noi ,poate putem "corupe" si "hahalerele " sa se mai cizeleze.Educatia se mai face un pic si cu constringere daca nu exista intelegere prin vorba buna.Trebuie sa existe si curaj si vointa ,determinare,etc.

P.S. ..un militian si-a rezolvat relatia de viata cu sotia sa .Exista oameni indrituiti sa vegheze la viata de serviciu a respectivului ,sa stie pe ce lume se afla etc. Sistemul a omorit acesta persoana iar sistemul este facut din oameni....Romania la fel

Unde se afla Romania ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite pentru topicuri ca acesta vreau eu sa nu fim doar un forum tehnic !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Claudiu Craciun la Bruxelles

Edited by Nelu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tipul asta este si simpatic si inteligent! Cati l-au urmat? Io am impresia ca numarul manifestantiilor a scazut proportional cu numarul intelectualilor care au cerut plecarea regimului actual!

Oricum e interesanta si definitia patriotismului.... Spre exemplu americanii il definesc ca acel ce "iubeste, sustine si lupta pentru propria tara". In romana il intelegem ca "sentiment de dragoste și devotament fată de patrie și de popor, statornicit în decursul istoriei" . Seamana dar nu rasare....Adica e mai mult sovietic decat real, poate chiar fortat.

Chestiune aia cu "devotamentul" ma zgarie rau pe creier. Atașament sincer față de o persoană sau față de o cauză și hotărârea de a o servi în orice împrejurare și fără rezerve. Nu sunt caine.

In termeni occidentali imi iubesc tara, o sustin si acum lupt sa o scap de lichelele de la putere care o distrug. In termeni romanesti sunt mai mult un tradator.... Deci? I`m not a dog!

Tot dexul (adica limba noastra oficiala) defineste "patria" si ca :" Mediu politic, social și cultural în care își desfășoară viața și lupta fiecare popor". Sa fiu al dracu daca eu sunt devotat patriei in cazul asta. Asta conform limbii noastre oficiale ma face un tradator! Dar oare sunt? Ne mai impiedicam mult de semantica? Mai lasam mult ceata sa ne invaluiasca creierul? Toti au dreptate, in continuare sustin asta!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot sa-mi iubesc tara si sa urasc o mare parte din omizile care traiesc in ea. Situatia de acum e similara cu cea de dupa Retragerea Aureliana. Au plecat sau pleaca oamenii valorosi si in locul lor vin barbarii, dupa stagii de pregatire in Spania, Italia si Franta.

Oricare din voi sa-mi spuna un lucru bun pe care l-a facut statul asta pentru el in ultimele 12 luni.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg de ce se tot confunda tara cu statul, istoria cu prezentul ...greutatile si porcariile pe care trebuie sa le suportam cu telurile spre care tindem, e o confuzie generala ! Cel mai bine demonstreaza asta , adica neintelegerea notiunii de patrie si de patriotism urmatorul citat din irina f :

"Responsabilitatea de a oferi copiilor un trai civilizat bate orice urma de rahat de mandrie nationala!"

Irina, nici nu realizezi ca antagonizezi traiul civilizat cu mindria nationala...ceea ce e o nedreptate, si , ca sa nu fiu dur, o copilarie....

Faceti diferenta intre conditiile in care traiti, intre dispretul si lipsa de speranta si tot ce-au facut BINE inaintasii nostri.

Faceti diferenta intre CE AVEM si CE NE LIPSESTE !

Intr-un registru spiritual, sinteti ca detinutii politici inchisi de comunisti care "si-au dat seama" in puscarie ca sint, ei insisi, niste intelectuali retrograzi, urmind ca la iesire sa devina ei insisi calai. Unii, pe care voi , acum, ii aruncati la gunoi (rahat de mandrie nationala), au rezistat, dind dovada ca patriotismul NU trece prin stomac, asa cum se vehiculeaza aici ideea.

Pe mine ma ingrijoreaza mai mult "trendul" spiritual din acest topic decit greutatile prin care trecem toti. "Trendul" asta insemna ca multi au ratiunea blocata pe pozitia disperare, iar sufletul pe pozitia crincen. Sinteti ca in tabloul ala de Grigorescu " rascoala"...

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now