rushenescu

Romania asa cum este ea

229 posts in this topic

Mi-a placut comentariul de la zimbrul din carpati:

”kiss our romanian ass, all the gipsy are made from spain!”

jean:

”je suis francaise. J'ai ete comme Erasmus en Roumanie.C'est pas vrais!!!!!!J'adore ce pays. Il est tres beau. Je vais rentrer en vacance en Roumanie.La honte pour celui qui a fait ce site:RASISTE!”

stefan:

”.. in the world.., we have given humanity the best engineers ever, we invented the supersonic plane, we had romanian people in space... you (i mean spanish, italian) are nuts.. you don't have anythig to be proud with... like romanian people will say: there is no forrest without it's failness...”

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate pozele astea sunt reale, rar intalnite, dar totusi reale.

Cine a fost in Barcelona, cum mergi pe Rambla spre port, daca o iei la dreapta dai de un cartier plin de arabeti, indieni, tiganii lor si toate scursurile lor. In plin centul orasului, cum ar fi la Unirea/Sincai in Bucuresti. Noi am gresit un pic drumul si am iesit transpirati din zona dupa ce refuzasem 1000 de dealeri de orice, de la fete pana la cocaina. Nu mai spun de bataile si furturile din "El Corte Inglés" de anul nou de unde am iesit cu geaca taiata pe la buzunare iar fetele care nu si-au ascuns gentile sub haine au iesit fara.

Si marea majoritate erau ai lor, nu doar emigranti asa cum le place sa se eschiveze.

O sa pun cateva poze cand ajung acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"De acord, poze ca cele din link-ul de mai sus se pot face in orice tara"

Corect, numai ca in alte tari iti trebuie, sa zicem, o saptamana ca sa realizezi un "album" de acest gen, iar la noi e necesara o singura zi de plimbare prin Bucuresti.

Am cochetat f serios cu ideea de a deveni apatrida. Dar n-as mai niste drepturi esentiale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tara frumoasa nu are nimic de a face cu romanii, nu e meritul romanilor ca au astfel de tara, sunt multe tari la fel sau chiar mult mai frumoase

insa calitatea poporului scade pe an ce trece si nu se va mai indrepta, uitati-va care era comportamentul societatii acum 10-20 ani, incercati sa ii atrageti acum atentia unuia care a parcat masina in mijlocul strazii sau care fluiera dupa nevasta-ta pe strada, la un hot care il prinzi cu mina in buzunar etc.... in general la atitudinea fata de munca si corectitudine

nu imi e rusine ca sunt eu roman, imi e rusine cei mai multi romani nu sunt ca mine si eu devin o ciudatenie

iar in concluzie, as prefera copii mei sa viziteze doar romania ca fiind tara unde au trait parintii lor, deoarece peste 20 de ani va fi o mocirla umana cu peisaje frumoase

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, nu mai departe decat ieri la Iulius Mall in Cluj. Ca orice parcare interioara de mall, e stramta, cu multe colturi la 90 de grade si cu semne de circulatie menite sa asigure o normalitate. Mergeam pe un astfel de sens unic si exact intr-un colt din-asta de 90 de grade vine pe contrasesens si vrea sa continue pe interzis un Rover cu numere de Spania, locuit de imaginea-emblema a celor ce ne umple de mandrie pe afara - mi-e sila sa il descriu, dar ii stim cu totii cum arata. Reusim sa evitam impactul, iar eu de buna credinta cobor geamul si ii explic frumos ca e pe contrasens, in naivitatea mea am crezut ca omul n-o mai fi venit de mult pe la Cluj si n-o fi observat nici cel mai mare semn de obligatoriu la dreapta pe care l-amn vazut eu vreodata in trafic si nici pe fratele lui - semnul de interzis, la fel de mare. Si exponatul asta coboara din masina sa ma ia la bataie... In loc sa vina civilizati de pe unde umbla, vin cu niste aere si cu o impertinenta rare, si din pacate predispusi la violenta.

E doar un exemplu, personal am intalnit zeci si probabil sunt sute de mii.

Ma imbolnaveste gandul ca nu pot face nimic impotriva astora, ca orice incercare de a le baga mintile in cap in mod civilizat, legal, cu ajutorul autoritatilor, se loveste tocmai de impotenta, indiferenta acelorasi autoritati... Si atunci, ce ne ramane de facut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut pe Animal Planet un documentar cu suricate. Acolo sunt niste reguli clare, cine nu le respecta e out. In societatea umana, si mai ales asta romaneasca, cei care nu respecta regulile sunt privilegiati. Si eu sunt de parere ca o sa ne dezintegram cat de curand, nu mai exista nici un sistem de valori.

Roveristul de Spania nu se poate manifesta acolo. I-ar rupe aia capul. Asa ca vine aici si face pe smecherul. Ca el sunt milioane. Milioanele alea care voteaza cu dosu'. Care urineaza in piscina. Care fac nunti in mijlocul drumului. Care parcheaza pe trecerea de pietoni si in diagonala pe 2 locuri de parcare pentru persoane cu dizabilitati. E lumea lor, fiindca niste politicieni si un presedinte "jucator" le-au dat apa la moara si mass-media ii promoveaza agresiv.

Iar noi ii toleram fiindca nu merita sa ne punem mintea cu ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact asta e si parerea mea. Afara stau ca niste rahati in iarba, nu indraznesc sa faca nimic care i-ar putea face remarcati, ceea ce inseamna ca stiu de frica. Dar aici nu le e frica de nimic; si exact cum spui tu, cand vin isi deschid supapele si refuleaza.

Stiu ca ar trebui sa nu ne punem mintea cu ei, dar... Totusi... Pana unde? Pana cand?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei de genul astuia, care vin "din afara" si se manifesta in modul asta , mai mult ca sigur au frustrari acumulate din traiul intr-un mediu civilizat unde nu li s-a permis sa se desfasoare, si unde "stilul" lor e privit cu dezgust.

Dar nu-i nimic, ca vin aici sa refuleze, si culmea , le tine figura, ba mai mult sunt priviti cu admiratie. Astea sunt la noi simbolurile reusitei, modelele pentru generatiile viitoare.

Am ajuns la concluzia ca nu se pot indrepta lucrurile. Nu putem sa ne razboim 1 cu 1000, poate si mai multi...

Orice argumente civilizate sau logice nu functioneaza.

Exact chestiile de genul asta ma deranjeaza cel mai tare in tara asta.

Nu lipsa banilor, ci lipsa de educatie, minimului de cultura, de bun simt si cel mai tare faptul ca a devenit o mandrie sa fi smecher, hot , bisnitar, etc.

Cei care chiar muncesc, studiaza, vorbesc civilizat sunt fraieri, nu au stiut sa se descurce.

Din pacate nu ma pot adapta modelului romanesc de reusita, asa ca mi se aduna mie frustrarile si trebuie din cand in cand sa merg sa fac "o baie" de civilizatie sa ma mai calmez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact asta e ceea se simt si eu. Pot trece peste multe, dar totusi cand vad astfel de exemple, asemenea comportament venind din partea unor fiinte care se presupune ca apartin celei mai evoluate specii pe care natura a putut s-o produca, ma intristez... Sunt incadrati la oameni, deci se presupune ca au sentimente, ganduri alese, respect pentru viata, pentru cei din jur, ca aspira la cunoastere si evolutie continua pe plan personal...

Bleah.....Evolutia a luat undeva o curba gresita. Mai devreme sau mai tarziu insa, isi va da seama de asta si n-as vrea sa fiu prin preajma cand se va intampla...

Legat de Romania, asa cum este... Am vizitat multe tari, in unele mi-am petrecut chiar si luni de-a randul. Nu inseamna ca le cunosc, insa nu am vazut nicaieri asa ceva. Sunt sigur ca au si ei partea lor de ghiolbani antisociali, dar probabil undeva mai pe la periferia societatii. La noi e ceva deosebit, e o caracteristica de tara ca astia sa epateze, sa ii vezi in centru in miezul zilei, in mall-uri, cluburi de fite, in sfarsit in mijlocul nostru. Sa-si parcheze masina unde vrea muschiu' lor, sa fumeze langa locul de joaca pentru copii, sa scuipe seminte pe geamul de la masina in timp ce isi urla onomatopeele de imperechere catre fetele de pe strada, sa sicaneze pe oricine vor ei in trafic, sa depaseasca toata coloana la semafor ca e sub demnitatea lor sa stea in rand cu plebea, sa claxoneze cand trec pe langa masina politiei fara centura si vorbind la telefon iar politistul sa ridice mana si sa-l salute cordial, sa intre in fata la banca ca el e client important nu ca fraieru' care-si plateste factura la electrica...

Ceea ce ma surprinde este lipsa totala de reactie din partea noastra, a celorlalti. Chiar daca unul s-ar gasi sa comenteze, nimeni nu ii sare in ajutor si risca saracu' moralist sa iasa si batut din toata povestea. Dar daca 10-15 din jur s-ar alia primului, lucrurile ar sta putin altfel. Vise, taica... Vise.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si , cum sa nu preferi sa te simti strain o viata'n treaga in alta parte decat "roman" la tine acasa ?

Cum sa nu iti placa sa ai parcuri la 5 min . distanta , in orice directie o iei , decat sa iti lasi copiii sa se joace pe strada pt. ca nu exista parcuri ?; iar cand se joaca pe strada sa-i vezi goniti de vecini ca fac galagie ? Cum sa nu te saturi de mentalitatea romaneasca , cand cu 3 copiii la gradinita in fiecare luni duceam hartie igienica, servetele , sapun si bani pt. apa , ca , copiii nostri pe care ai duci intr-o institutie care trebuie sa-i educe si sa-i invete , sa aibe minimul de igiena . Sa nu mai vorbim de celebrele fonduri ale clasei , ale scolii, cadourile de Craciun si Paste stranse tot din banii parintilor pt. cadourile invatatorilor/educatorilor ? Sa nu aduc aminte despre activitatile pe care le au unde tot parintele trebuie sa trimita copilul cu materiale de acasa (fructe, legume, ...etc. ? )

Cum sa nu ramai socat cand in alta parte vezi cum ghiozdanul este folosit doar pt. a-si duce mancarea (daca optezi ca, copilul sa isi ia de acasa pachetel) , cum sa nu ramai mirat , cand singura "birocratie " in a inscrie copilul la scoala este sa incercuiesti un simplu raspuns yes / no in care accepti scoala propusa sau nu , cand alearga dupa tine invatatoarea si isi cere scuze ca a uitat sa-i dea copilului creioane pt tema de acasa , cand nu gasesti autobuzele mazgalite de copii pt ca parinti sunt OBLIGATI sa insoteasca copilul LA si DE LA scoala . Sunt multe , ENORM de multe diferente de mentalitate si sistem , in doar cateva luni petrecute intr-o tara .....mai civilizata.

Prin plecarea din tara , am ales sa schimb ceva , ..... viitorul copiilor mei ; vreau sa cred , si ma conving in fiecare zi , ca am facut o alegere buna . ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intamplare reala: pe o straduta cu sens unic merg eu linistit, pe stanga masini parcate, pe dreapta masini parcate. Mai aveam cam 20 de metri din straduta, cand din fata vine un Vw Sharan, cu numere dă Franța, la volan o croncănitoare. Pe interzis, deci. In spatele meu, un taxi. Ala din fata venit din India nu schita nici un gest cum ca ar dori sa-mi cedeze trecerea (totusi circulam in sensul care trebuia). I-am dat 2-3 flashuri, "persecutatul" nimic. Am ajuns bot in bot, asta se da jos la mine, cu intentii clare de a fuma pipa pacii. Am inchis usile la repezeala, mana pe telefon sa sun la 112. Din spate, ce sa vezi, boul din taxi incepe sa ma claxoneze pe mine, cum ca incurc circulatia fiindca nu-l las pe nomad sa treaca. Pana a venit Militia, cioara s-a evaporat. Acum intrebarea mea e, daca nu-mi era mila de masina mea si-l luam pe tampit la impins, ma coboram la nivelul lui? Sau faceam ceea ce ar trebui sa facem toti in situatii de-astea, sa nu ne mai lasam calcati in picioare de niste minoritari la urma urmei?

Inca n-am copii, dar daca o sa am, ma gandesc serios sa urmez exemplul lui Danyx.

Edited by mironb
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce esti sigur ca taxiul te claxona pe tine?

Oricum felicitari ca nu ai dat inapoi sa ii faci loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Statele Unite, daca ii aplicai o corectie se numea legitima aparare, avand in vedere ca el a coborat la tine. La noi legea e facuta in asa fel incat daca indraznesti sa te aperi esti pedepsit in egala masura cu cel care te agreseaza ( sa ma corecteze cineva daca ma insel).

Si nu numai in cazuri de genul asta, in general legile noastre sunt facute astfel incat sa poata fi incalcate de cine e cu banul sau cu relatiile. Nici un factor decizional nu are interesul sa schimbe ceva, pentru ca majoritatea profita. Asa ca nu, la noi nu ai cum sa iti faci dreptate in mod cinstit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dany_dy, sunt sigur ca pe mine ma claxona, s-a si dat jos sa ma apostrofeze (nu stiu sigur daca nu se cunostea cu rromu'). @irina_f, m-am gandit si eu la asta, ala isi gasea 2-3 prieteni sa se puna martori si sa declare ca eu m-am dat jos la el, taximetristul sustinea si el acelasi lucru si gata cazierul (pentru mine). :) Nu multumesc, ma judec deja de 2 ani pentru o amarata de amenda, nu-mi mai trebuie instante romanesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citesc acest topic nou si va spun : numai simplul fapt ca suntem atâtia români care ne dorim ceva mai bun, care vorbim despre asta, ne stoarcem creierii sa gasim o solutie la problemele grele de zi cu zi si asta inseamna ca suntem salvati !

Da, suntem pe calea cea buna. Sigur ca nu avem cum sa fim unde este Anglia lui Danyx acum. Poate ca nici nu vom fi vreodata.

Dar eu stiu ca in urma cu 23 de ani numai de astea nu ne ardea... pe atunci, marele tel era un pachet de unt, un kilogram de carne sau o bucata de salam de vara. Eventual bucuria gandului ca vom vedea un meci la bulgari, cocotati pe bloc cu o antena si un televizor sport. Spuneti asta copiilor vostri si nu va vor intelege. Asta inseamna ca ne-am schimbat foarte mult.

E bun si cel care pleaca afara si cel care ramane aici. Cel de afara ne va aduce noi puncte de vedere, noi orizonturi, idei mai bune. Cei de aici, suntem binecuvantati ca facem schimbarea asta intr-un timp atat de scurt. Privit lucrurile un pic mai de departe, in perspectiva timpului si vedeti ca suntem pe drumul cel bun.

Romanii protesteaza in piete si ceva se va schimba in acest an al schimbarii. Niciodata nu vom fi multumiti, insa si e normal sa fie asa. Trebuie doar sa nu ne dam batuti.

Iubiti România, dragii mei, caci abia atunci vom fi gata de saltul calitativ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

”Romania asa cum este ea”.

Ea este România așa cum?

... Cu ”moluri”, cu bănci, fără educație, cu... noi, unii români care nu mai vrem să fim români, vrem să fim europeni.

Nu mai luăm atitudine și preferăm sclavagismul modern pentru că ne-am pierdut omenia. OMENIA… adică relațiile cu oamenii...

Cu oamenii care sunt liberi să aleagă, dacă vor, să doarmă sub cerul liber, să umble desculți prin iarbă, să bea laptele direct din uger de la vacă și să mănânce din piață.

Este drept: este mai ușor să renunți decât să lupți. Este mai ușor să plătim facturi de pe ”meil” și să faci cumpărături dintr-un singur loc. Este mai la îndemână să te înrobești la străini decât să dai prețul corect, la un român. Chiar nu contează repercursiunile!? Nu mai planificăm pe cincinale.

Bine că nu toți gândesc la fel. Dar oare este de ajuns pentru a nu ne înrobi copiii?

Români, fiți liberi, nu vă mai înrobiți, trăiți-vă frumos viața, dacă nu puteți face un lucru bun, nu faceți nici unul rău dar, nu tăceți, exprimați-vă și faceți curat și ordine și, trăiți în armonie.

Nu este totul pierdut. Încă mai putem vorbi despre România, așa cum este ea. Dacă alegem să o abandonăm, atunci copiii noștri n-o să mai poată vorbi despre ea. Și dacă copiii noștri n-o să mai vorbească despre ea, sigur nepoții noștri n-o s-o mai găsească în manualele de istorie, manuale care dacă acum vorbesc despre crainici de televiziune, atunci o să vorbească despre istoria corporațiilor.

P.S. Oamenii habar nu au despre puterea lor reală!...

post-3137-0-19301800-1330818283_thumb.jp

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E buna si cenzura la ceva. Nu in forma adoptata in timpul comunismului.

Ceva de genul unui consiliu de cetateni cu IQ peste 150 care sa interzica oilor cu IQ sub 50 sa asculte/vada orice.

Votul sa fie permis doar celor care si-au luat Bacalaureatul.

Permisul de conducere sa fie dat dupa 1 an de scoala si teste.

N-ai nici un venit declarat dar ai Beemveu, ti se confisca.

Vise de primavara. :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat timp stam cu mainile in san, nu o sa se schimbe nimic in Romania.

Cei de care ne plangem degeaba au ajuns in tari civilizate ca tot 'gunoaie' au ramas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei de care ne plangem degeaba au ajuns in tari civilizate ca tot 'gunoaie' au ramas.

Cat adevar!:D

Intr o noapte am plecat de la Brosov spre casa si pe la Odorheiu Secuiesc ma opreste Politia Rutiera.Dupa cateva intrebari de rutina si o amenda,imi spune ca .."da si sefu' nostru a fost la scolarizare in Germania 2 saptamani ,dar tot un "porc" a ramas":)).

Degeaba incercam " noi" sa schimbam ceva.NU zic ca nu s ar putea.Dar,ar fi foarte greu.

Trebuie "inceput" de sus!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Realitatea pura la Romania Te Iubesc pe ProTv.

@Now.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce va mai bateti joc de Romania....Ce-o mai ridiculizati...Ce-i cautati defectele si ce le mai etalati asa, frumos, in fata.

Nu spune nimeni ca avem o tara, nici macar normala, nici macar acceptabila (din multe puncte de vedere), insa CE VA MAI PLACE sa fiti calai !

Credeti ca sinteti mai destepti ca vedeti ce vad toti romanii ? Credeti ca sinteti mai liberi daca va exprimati parerea despre Romania ?

Observ ca nimeni nu vede nimic bun, sau , cel putin, nu contrabalanseaza discutia si cu lucruri bune.

Ce e topicul asta : O condamnare proletara la moarte ? Un cos de gunoi ? Un loc de dat cu capul ?

Voi NU REALIZATI ca va condamnati MAMA ? Probabil ca nu....

Romania , asa cum e : o poezie, citita in sila cu stomacul gol, in frig , scuipat de altii.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now