Midnight Caller

Modificari la S70

75 posts in this topic

Ca sa nu mai poluez topicul de 850/S70 cu inutilitatile mele ;D, o sa pun aici ce am facut pana acum la motorash :

Furtune - SAMCO Sport

BOV - Forge Motorsport

Manual Boost Controller (bleeder type) - de la SRZ

Toate evident monitorizate frumos de un ceas de boost ProSport.

Momentan (cel putin pe ceas, am acum 10PSI boost in loc de 7) - estimativ un 10-20 de HP castig (marginal) la volanta

Urmeaza - Injectoare de S/V70 T5/T5-R (sunt pe drum, azi le-am comandat) - galbene, de 350cc in loc de cele rosii de 320cc stock pe LPT

Va tin la curent ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eheeee .. ce vremuri erau cu V40-ul  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eheee.. Acolo am investit in estetica... Aici las ce e pe-afara clasic insa n-o sa stie cocalarii din Passat ce-a facut "fass" pe langa ei ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu pozele cum ramane? Hai ca deja e prea-prea...  ::)

Vrei sa o faci ca noua? Noua ne place si asa.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa-ti pui si cravata,da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are niste inimioare roz pe ea si nu ies cu polish... :P

Hai, Alexule cu pozele, ca e masina faina, mah!  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Azi masinuta a primit o mica vopseala la furtunele de turbo, si o relocare a furtunului catre ceasul de boost. Acum imi arata si mie vacuum -20mmHG, cum ar fi trebuit de la inceput. Doar ca nu am strans bine furtunele si in drum spre casa a sarit unul, evident ;D

    Personal nu-mi place cum a iesit, pentru ca vopseaua nu e aceeasi culoare cu furtunele de turbo, dar daca voi ziceti ca e bine, o sa mai iau niste spray si o sa "colorez" si capacul motorului, al clapetei, galeria de admisie si eventual rampa de injectie sa fie mai multe la fel.

[attach=1]

    Ce ziceti ? Sa iasa ceva in genul celui de dedesubt

[attach=2]

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Azi am mai trecut pe la 'nea Vadim, si dupa ce l-am ajutat sa duca motorasul de la 850 back home, m-am mai apucat de vopsit una-alta.

    Me doing some vopsea... trei sferturi pe rampa de injectie, un sfert pe mana ;D

[attach=1]

    Vadim ma amenintza cu pistoa(N)ele sa termin mai repede ;D

[attach=3]

Asadar motorasul arata acum asa :

[attach=2]

    Va mai urma si capacul pe care scrie "VOLVO 20 VALVE", dar asta intr-un alt episod ;D

post-7-12877863822709_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

COOOOOOL!!!

Spray-ul nu se curge la temperaturi ridicate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ramane de vazut ;D Momentan am de sters ceva ulei ca am uitat bushonul scos cand m-am intors acasa si... deh ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de spray. Din cate am vazut eu ai vopsit si ceva Aluminiu, ai vopsit cu un spray special pentru Al ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nope... doar am smirgheluit aluminiul ca sa prinda vopseaua mai bine. Iar pe plastic am dat inainte cu PlastoFix... haideti fratilor ca n-am vopsit toba ! De VADIM nu se leaga nimeni ?! :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa dea Dzeu sa tina, eu caut spray pentru aluminiu sa vopsesc etrierele. Cu vopsea normala nu dau nicicum, nu vreau sa frec cu peria de sarma,.. decat odata  ;D Si asa am o leneeeee sa ma apuc sa curat la etriere....

Din cate am mai cititit si eu, chiar si cu vopsea pentru aluminiu, trebuie aplicat inainte un primer. Claudiu2525, ce zici???

@Vadim ne inveti de rau  ;D

@Midnight Caller, in principiu nu a iesit rau, mie imi place!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nope... doar am smirgheluit aluminiul ca sa prinda vopseaua mai bine. Iar pe plastic am dat inainte cu PlastoFix... haideti fratilor ca n-am vopsit toba ! De VADIM nu se leaga nimeni ?! :)))

Cum pui oamenii la treaba VADIME  :D . Saptamina viitoare sopteste-i lui @MC ca arata mai bine cu rosu  ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa dea Dzeu sa tina, eu caut spray pentru aluminiu sa vopsesc etrierele. Cu vopsea normala nu dau nicicum, nu vreau sa frec cu peria de sarma,.. decat odata  ;D Si asa am o leneeeee sa ma apuc sa curat la etriere....

Din cate am mai cititit si eu, chiar si cu vopsea pentru aluminiu, trebuie aplicat inainte un primer. Claudiu2525, ce zici???

@Vadim ne inveti de rau  ;D

@Midnight Caller, in principiu nu a iesit rau, mie imi place!

Mecanicul meu si-a vopsit etrierele cu un spray special, a fost 50 de lei si ajunge linistit la 4 etriere daca dai din abundenta, pe el scrie ca ajunge la 2 masini, dar el a dat sa "fie" :D. Am fost la el cand le-a facut, a iesit pot zice beton avand in vedere ca nu s-a pus sa le curete ca la carte, doar putin cu peria de sarma si cu o carpa cu dialuant, daca te pui sa le cureti ca la carte credca ies superb.

Sunt mai multe culori, el a luat pe rosu, Brembo style  8)

Daca vrei il intreb de unde si l-a comandat

Arata beton 70-ul, poate ma pun si eu sa fac asa ceva la al meu, dar nu am idei inca  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe roshu are deja nenea Matrixxx, si, cum imi place sa fiu original...  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa, fiecare cu culoarea lui ! Cine urmeaza - sa o faca maro  :D :D :D

A iesit super, cel putin din poze asa se vede. Bravo.

P,s Poza cu Vadim cu palarie e bestiala  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex daca ma gandesc mai bine ii ststea mai bine pe galben  :D :D Glumem , told ya ca au iesit bine , btw la cat am cautat spray-ul ala era chiar culmea sa nu iasa bine  :D

@Vadim ne inveti de rau  ;D

@Midnight Caller, in principiu nu a iesit rau, mie imi place!

De ce va invat de rau ? fara "amenintare" la service-urile astea nu mai lucreaza nimeni  8)  :D  :D :D

Mecanicul meu si-a vopsit etrierele cu un spray special, a fost 50 de lei si ajunge linistit la 4 etriere daca dai din abundenta, pe el scrie ca ajunge la 2 masini, dar el a dat sa "fie" :D. Am fost la el cand le-a facut, a iesit pot zice beton avand in vedere ca nu s-a pus sa le curete ca la carte, doar putin cu peria de sarma si cu o carpa cu dialuant, daca te pui sa le cureti ca la carte credca ies superb.

Sunt mai multe culori, el a luat pe rosu, Brembo style  8)

Era cumva Foliatec ?

asa, fiecare cu culoarea lui ! Cine urmeaza - sa o faca maro  :D :D :D

A iesit super, cel putin din poze asa se vede. Bravo.

P,s Poza cu Vadim cu palarie e bestiala  :D

Din cand in cand ne mai dam si noi pe "Vestul Salbatic"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum sa punem si niste poze cu Alex in varianta : "Alex Politist Texan"  :D

post-1287-12877863862674_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuia sa pui Spray-ul in mina - nu telefonul  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Masina va primi azi si un filtru sport conic, pentru un pic mai mult "RRRRR" ;D Nu e ceva extrem, dar pentru sunet e interesant... pacat ca e roshu ;D. Un motiv destul de bun pentru a-l schimba la un moment dat cu unul mai adecvat "dorintelor" mele, asa ca... s-ar putea peste cateva luni sa fie la vanzare !

    Matrixxx, e la fel cu al tau, pana la urma m-am hotarat sa merg pe alegerea ta ;) multumesc mult de sfaturi !

    Dupa ce voi termina cu modificarile pt. o perioada mai lunga, cu parere de rau dar voi sterge celelalte post-uri si voi inchide topicul pentru a mentine o oarecare claritate in pasii pe care i-am facut.

    Update la lista de modificari :

Furtune - SAMCO Sport

BOV - Forge Motorsport

Manual Boost Controller (bleeder type) - de la SRZ

Toate evident monitorizate frumos de un ceas de boost ProSport.

Filtru aer conic Lampa AF-2 Italy (rosu... momentan)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahhh nu puteai sa spui inainte ?! :))) Las' ca pentru prima data e bun si asta, sa vedem ce stie sa faca, si apoi vedem ce facem mai departe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum mi-am adus aminte ca tu ti-ai vopsit in albastru sub capota...de-aia ti-am dat asa tarziu ideile astea...albastre  :-*:-* :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now