thor4ever

volvo s40 2005-2006

292 posts in this topic

foarte ok. Insa nu mai spune: i-am dat bine 120-140 - "dat-ul bine" e peste 180  :D

Nu te superi, da ?  :kiss2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu numai nu reusesc sa vad consumul asta pe "utilajul" meu. Ce-i drept nici nu m-am chinuit sa-l obtin.  Dar tare bine arata pe bord! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte adevarat matrixx.dar 180 dai pe autostrada sau pe drumuri libere cu 2 benzi.cred ca sti ce inseamna valea oltului pana la sibiu si apoi pana la sebes iar numa serpentine si multe localitati.fara detector sau statie iar nu ma risc f mult.oricum stiu ca 4.5 pe bord nu i real dar daca adaug si eroare ajunge undeva la 4.8

si cu i am dat bine:D creca m am referit ca am mers constant,dar nici eu nu mai stiu;P

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine dragule, am inteles. Fii fericit cu bijuteria ta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie pe A2,intre 130-140km/h pe cruise control, imi arata instantaneu peste 5 ,aproape spre 6 la 140....2.0D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asa e si normal.Mie aseara pe A2 140 Cruise toata autostrada de la Drajna pana in Bucuresti 6.3 media.Eu zic ca e bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si cat vreti mah 4% ? Eu am media 8% si am 400cmc in plus .

Share this post


Link to post
Share on other sites

este normal ca dupa o curatare de egr sa scoata mai mult fum ca inainte la accelerari mai puternice??dupa asa zisa curatare pt ca nu am fost prezent am plecat cu masina si am turat o mai tare cam 3500.in viteza 1 si 2 nu scoate fum deloc turata brusc pana la 4000 dar in 3,4,5 turata de la 2500 la 3000 puternic scoate fum mult mai tare decat inainte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol pentru tine,dar stii vorba aia ''Cand pisica nu-i acasa soarecii joaca pe masa''

Oricum interesant,din cate stiu daca e sa scoata fum scoate in primele trepte daca e forjata din subturatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deasemenea mi s a zis ca si injectoarele s-au testat si lucreaza in parametrii normali.seful serviceului este un fost coleg de clasa.fum scoate doar in primele 1-2 sec de accelerare apoi nu mai scoate.masina are 152miikm,filtru de aer are 10mii km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai filtru de particule ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

da,asa zice testeru.adica a  dat drumu la diagnoza si o inceput sa faca chestii pacolo gen presiune etc.mi a testat turbina si dpful si a zis ambele ok.si pe bord nu mi apare asa cum zic unii martor de dpf.f posibil ca o sa merg la alt service sa vad ce zic si aia.

azi am mers iara cu ea si in 1,2, a3a nu a mai scos fum...doar din a4a la 2000 ture daca turez mai tare se vede ceva fum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti recomand sa ajungi la reprezentanta Volvo, se pare ca unii nu stiu sa-i dea de cap .

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum aflu si eu cum stau cu aditivu pt dpf din rezervor?si de care tip si pret ar fi.mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu VIDA la reprezentanta poti afla cat aditiv mai ai, de pret am mai spus pe forum cat este, 1150 RON .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am gasit si la 6mil bidon de 3l.din cate stiu tre 1.5l.numa tre sa stiu cum ii zice la aditiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eolys 176?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da asta e aditivul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi bogdane.in carte scrie 1,8l.dar ma gandesc ca daca te anunta masina ca trebuie completat nu te anunta cand mai sunt 10ml.

Share this post


Link to post
Share on other sites
cum aflu si eu cum stau cu aditivu pt dpf din rezervor?si de care tip si pret ar fi.mersi

Thor4ever,

Eu am fost la reprezentanta la Cj pt completarea aditivului (imi aparea mesajul "Motorsystem Wart. Erforderl.")

Mi-au facut diagnoza cu 130.90lei, si completarea aditivului cu 854lei (aditiv :759 + manopera:95). Totul a durat 2 ore jumate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Thor4ever,

Eu am fost la reprezentanta la Cj pt completarea aditivului (imi aparea mesajul "Motorsystem Wart. Erforderl.")

Mi-au facut diagnoza cu 130.90lei, si completarea aditivului cu 854lei (aditiv :759 + manopera:95). Totul a durat 2 ore jumate."

E scumpa protectia mediului  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam scumpa... Daca stiam treaba cu DPF-ul cand mi-am luat masina , as fi optat pt un euro 3 .

Parca vad ca deseul de aditiv rezultat din schimbari repetate polueaza mai mult decat noxele filtrate de catalizatorul euro 4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta a fost solutia gasita de PSA, motoarele volvo au DPF pasiv, acum a aparut si motorul diesel de 2L in 5 cilindri (denumit D3) care deja e pus pe noile C30/S40/V50 si C70 care nu mai are problemele astea si are si 150 de caluti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer mi se par mai atragatoare noile motoare ford care vin puse pe noul focus.1.6 ecoboost 180 cai si 2l de 203cai.si 2.otdci 163cai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now