thor4ever

volvo s40 2005-2006

292 posts in this topic

dupa cat imi dau seama cotiera spate cam incurca al 5lea pasager .posibil ca fara ea cel din mijloc are sprijin mai bun la spate

Share this post


Link to post
Share on other sites

cotiera este bine integrata in spatrul banchetei si nu incurca. Dar bancheta in sine, adina sezutul ei este profilat astfel incat doi pasageri sa stea foarte comod, al treilea care sta pe mijloc mai prost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

puteti sa mi spuneti va rog daca este diferenta mare de confort intre scaunele din tapiterie normala si cele din piele sintetica,asa cum are cojocaru de ex.

se poate vedea daca s-a umblat la kilometrajul masinii?ma gandesc ca daca are istoricul service(cartea service)iti poti da seama!?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

se poate vedea daca s-a umblat la kilometrajul masinii?ma gandesc ca daca are istoricul service(cartea service)iti poti da seama!?!

Pentru treaba asta, intreaba-l pe Bogdan G, ca el e priceput in borduri, poate te ajuta cu un sfat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru treaba asta, intreaba-l pe Bogdan G, ca el e priceput in borduri, poate te ajuta cu un sfat.

Salut! si eu as vrea sa stiu daca se pot vedea km reali ai masinii fara sa o pun pe tester.    ...m-ar interesa pentru viitor(in cazul ca vreau sa-mi schimb Volvel_ul cu un V50...ca in s40 nu ma mai descurc...cu familionul marit).Multumiri!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

testeru il pacalesti.ma gandeam ca poate este o baza de date comuna si poate cauta dupa serie sasiu si sa vada istoricul reparatiilor la reprezentanta.

de confort scaune?inca astept raspuns care stie daca este diferenta.tapiterie-piele neagra normala-si tipul celalalt de piele(eco,semisintetic)

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi puteti spune va rog diferenta intre v50 si s40 pt pasagerii din spate.este mai spatioasa?dar in fata?mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spatiul interior este identic atat la S40 cat si la V50, diferenta fiind doar portbagajul.

Km se pot modifica fara probleme, la volvo nu se pot depista fraudele decat daca sunt facute de un habarnist, ramane eroare  DTC pe bord care zice clar ca a fost umblat la km, daca omul e profi nu se vede decat daca desfaci bordul.

La reprezentanta in RO se poate vedea doar ce a fost schimbat in garantie, sau eventuale updateuri de soft, nu se pot vedea reviziile normale. Iti poti face o idee daca masina este tzeapa numai din asta .

Pana la urma este o loterie cu masina SH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din seara asta sunt posesor de volvo.s40 2006 2D,piele eco,gps,carkit,senzori de lumini/ploaie,dtsc,carlig.masina merge excelent.are mici zgarieturi interior/ext,dar in timp le rezolv.

o singura intrebare:scoate fum cam tare.cum pot rezolva?mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa te bucuri cit mai mult de masinutza ta !!!

Te rog, completeaza-ti profilul, acum esti in marea familie Volvo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

din seara asta sunt posesor de volvo.s40 2006 2D,piele eco,gps,carkit,senzori de lumini/ploaie,dtsc,carlig.masina merge excelent.are mici zgarieturi interior/ext,dar in timp le rezolv.

o singura intrebare:scoate fum cam tare.cum pot rezolva?mersi

Nu ai dat suficente informatii. Fumul e alb, negru? Cand il scoate? Cand accelerezi? Tot timpul? etc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari! Cati km are? Si un pret de achizitie daca nu e secret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aseara eram prea obosit.nu am avut timp de detalii.140mii km,la 10mii oiro.distributie schimbata acu 15mii km.

fum am inteles ca scoate doar cand accelerezi,schimbi vitezele si ii negru.sa fie problema cu filtru de particule?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimba filtrul de aer si vezi daca mai scoate fum .

Sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar daca mi a zis ca nu ar trebui schimbate asta vreau sa fac prima data:filtrele toate schimbate.

cine poate sa mi spuna cam cat este un rulment pe spate original sau alta firma dar sa se potriveasca

PLLSS sa mi ziceti cum fac sa trec de pe meniul CB din germana pe engleza.am inteles ca ar avea ambele limbi;meniul de telefon ii pus in engleza.mersi

LE:am cdul cu germania la gps,unde pot gasi pt restul tarilor...nu ma intere neaparat romania...mai mult de la ungaria incolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cel mai bine asa ar fi. si mai ales uleiul. pune-i un ulei de calitate. verifica si la cutia de viteze, lichid servo, masoara calitatea antigelului ca vine iarna. succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma mir ca sunt asa eftine filtrele,ma refer comparatie cu focusu II pe care l am avut.filtrul de motorina era 1,8mil.restul la fel

nu este nimeni pe forum care sa aibe techdocu cu specificatii complete la masina dupa VIN???

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Tecdoc sa bagi vinu nu prea merge,adica nu ai unde...vinul il bagi doar in programu Volvo,adica Vadis pana in 2005 inclusiv si care il gasesti pe net sa-l copii...dupa 2005 a aparut Vida care nu prea il mai gasesti pe net...ma rog,doar in rusa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi.incerc

cum pot afla si eu daca pot schimba limba din meniul computerului de bord.este posibil sa aibe 2 limbi?acum este in germana si nu inteleg mai nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmm..2 limbi?nu stiu...n-am auzit...in principiu te duci la reprezenta si ti-o face acolo,altfel nu prea ai cum...mai cauta pe forum detalii,dar parca era vreo 200ron,sper sa nu ma insel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se schimba doar la reprezentanta! Vezi tot pe forum preturi  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci nu este un program gen microcat ca la ford unde am dat vin-ul si mi a dat complet tot despre masina:dotari,an,unde este facuta etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma puteti ajuta?

în MENIUL băncii centrale se poate face ceva in afara de o vedea Situatia consumului si o únor mesaje gen usi deschise, etc?

de consula pe bord din meniu in afara de setari radio FM, klimacontrol si inca ceva ce nu inteleg ca este germana AI se poate face ceva?

am citit in carte ca din poti băncii centrale se confruntă cu Mai multe: Setari de gen ESP, etc si nu stiu cum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

erata

numai dupa ce am scris am vazut ce mi a debitat calculatorul:era activat ceva dictionar

unde scrie banca centrala este computer de bord

consula=consola de bord

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now