parola

No comment!

45 posts in this topic

Sigur era c30!! Probabil in unele tari se dau cu roata de rezerva!!

ps: Diferentele dintre o masina si alta la contactul cu un pieton dupa parerea mea este foarte mica. Orice ai face....la peste o anumita viteza nu mai scapa. Ce este cu adevarat revolutionar....este v40-ul cu airbagul de pietoni. Cat crezi ca amortizeaza o bara de plastic? Sa nu uitam ca sunt destul de dure (Deoarece au armatura de fier in spate)

Eu merg pe premiza...decat sa planga mama...mai bine plange masa!! :downtown:

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am comis o reverenta in trafic pe care nu am sa o mai repet. In general eram atent cu trisorii, gen care depasesc pe linia de tramvai sau care iau straduta ca apoi sa cerseasca intrarea dar acum o sa mai includ o categorie pe lista.

Veneam in coloana, printre ultimii, pe banda a doua spre Aerogarii, coloana se pune in miscare iar o doamna intr-un matiz care voia sa faca stanga de pe contrasens, cerea sa intre. O las si in acelasi timp ma uit in onglinda din dreapta, unde a aparut ca din senin "a raging tico".

Nu mi s-a terminat preview-ul din minte si nu am apucat sa schitez nici un gest, ca deja tico era infipt in portiera fata a matiz-ului.

Nu s-a asigurat nici unul, la o situatie in trafic care zic eu ca cerea atentie. Grav nu parea sa fie, viteza totusi nu a fost mare, doar daune materiale non-serioase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am comis o reverenta in trafic pe care nu am sa o mai repet. In general eram atent cu trisorii, gen care depasesc pe linia de tramvai sau care iau straduta ca apoi sa cerseasca intrarea dar acum o sa mai includ o categorie pe lista.

Veneam in coloana, printre ultimii, pe banda a doua spre Aerogarii, coloana se pune in miscare iar o doamna intr-un matiz care voia sa faca stanga de pe contrasens, cerea sa intre. O las si in acelasi timp ma uit in onglinda din dreapta, unde a aparut ca din senin "a raging tico".

Nu mi s-a terminat preview-ul din minte si nu am apucat sa schitez nici un gest, ca deja tico era infipt in portiera fata a matiz-ului.

Nu s-a asigurat nici unul, la o situatie in trafic care zic eu ca cerea atentie. Grav nu parea sa fie, viteza totusi nu a fost mare, doar daune materiale non-serioase.

Adi, reverentele presupun un anumit grad de educatie din partea celor care "le primesc"... N-ai sa vezi decat extrem de rar bun-simt in Bucuresti!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a mai civilizat situatia si pe aici. Parca nu mai e chiar ca pe vremuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a mai civilizat situatia si pe aici. Parca nu mai e chiar ca pe vremuri.

Ce-i drept, fiecare are nevoie mai rar sau mai des sa treaca de pe o banda pe alta in plina coloana de masini, sau sa iasa de pe o strada laterala. Asa ca majoritatea soferilor sunt mai intelegatori in ziua de azi. Ce nu suport eu, e sa-i las pe cei care depasesc coloana pe interzis si apoi cersesc sa-i lase cineva, ca vine altul din fata si nu are loc de el. Atunci ma fac rau, ca sa se invete minte sa nu mai forteze nota.

Edited by mariusdaniel
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ce rezolvi? Crezi ca ii vei disciplina tu? Eu ii las, chit ca ma caraie pe creieri, cu ocazia asta poate ajuti si la evitarea unor evenimente neplacute in trafic ;)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ofera-i si o floare prin geamul deschis!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine spus Marius. Nici eu nu ii las, E o prostie sa faci asta. Daca politia nu il educa, singura speranta ramane societatea.

Pe asta si mizeaza el. E nesimtit, se baga si profita ca mai sunt "fraieri"si o sa intre.

Ia sa nu ii mai lasam, la un moment dat nu o sa mai fie rentabil pentru el si o sa renunte..... speram.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! reverente intrafic? le facem toti. fiecare mai mult sau mai putin. referitor la :le aratam noi lor! se numeste condus agresiv sau legal punerea in pericol a sigurantei circulatiei. pe scurt am adoptat metoda distantei. cea mai buna frina este distanta. la fel te tine departe de neciopliti care cred ca strada este a lor. la mine la servici (ratb)se numeste pastila cu nesimtirol. e bine in 95% din cazuri (si la noi sunt timpiti). in alte tari daca greseste unul (din prostie sau nu) nu auzi nici un claxon pe cind la noi....hai sa fim.....cum? sa facem un topic de genul cit de civilizati si intelegatori suntem noi cei cu volvo. poate citesc si altii si ne revenim la normal cu totii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ofera-i si o floare prin geamul deschis!

Daca ai avea sotia intinsa pe bancheta din spate, in drum spre spital, gata sa nasca, cum ai proceda? Stai in coloana ca un om civilizat sau suni eventual la 112 cu solicitarea unei coloane oficiale?

PS: Mai pot exista inca cateva sute de mii de astfel de exemple ...

PS2: La ce mi-ai raspuns tu, eventual ii ofer o injuratura prin geamul inchis ... and case closed ;)

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe azi un reno s-a facut tare spre audi-ul din fata sa se bage pe banda lui, ala nu l-a lasat, a incercat aceeasi schema cu mine, nu l-am lasat, ne-a depasit mai incolo furios pe linia de tramvai si cand a trecut pe langa mine l-am claxonat (imi place sa-mi aud claxonul) si el a claxonat inapoi, doar ca era in dreptul audi-ului de acum, audi care s-a suparat, l-a depasit, i-a franat in fata, au repetat baletul de 3 ori dupa care s-au dat jos sa se ia la bataie. Din reno a coborat si o tanti, s-a hotarat ca ii e mai bine pieton pe carosabil decat in masina cu barbatasu (avea si un copil pe bancheta din spate, pe el l-a lasat acolo).

Daca aveam o punga de popcorn o mancam fara regrete in masina.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aseara, pe la 20:00 pe Drumul Taberei, vis a vis de Favorit, un utilaj, ceva gen macara, cat 2 autobuze, dorea sa intre intr-o curte, dar nu avea loc. Am stat aprox 20 de minute, sa demonteze aia portile, sa bage magaoaia in curte, asta dupa ce am stat 5 min la Moghioros, sa trec intersectia (nu merg semafoarele de 2 saptamani) si ma mai astepta un hop la Orizont (nu merg semafoarele). Eu ma intreb acum, de ce a trebuit sa blocheze nenea ala traficul si sa se apuca de demontat si nu s-a ocupat nimeni inainte? A lasat utilajul perpendicular pe 3 benzi si a rezolvat problema!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa nu amestecam lucrurile! una este sa fii politicos alta sa vezi oameni fara cap.(la figurat)situatii si situatii. situatie: eu, in trafic,gresesc....scap nevatamat. ce facem: ne batem sau imi fac un leasing pentru o remorca frigorifica.(pentru carnita). sa ne uitam in jurul nostru! in oras nu prea ai pe unde sa alergi iar afara..... doi singuri pe stada si-o trag rau de tot. morala? sa ne aducem aminte ca dupa obtinerea permisului am uitat tot sau suntem maniaci si ne facem de lucru singuri. singurul lucru pe care il cer(de la mine in primul rind) este respectul. putem sa avem initiativa(cu toate ca nu sunt membru al asociatiei) si sa lansam un program de care sa ne si tinem cu totii. poate vor si posesorii altor marci.(n.a. -asociatia trebuie sa se implice in orice program sau sa vedem macar propuneri). ce moralist sunt?

Edited by danut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mamelor din lumea-ntreaga eu va dau un singur sfat... nu mai dati XC90-urile pe mana copiilor!

Asta a fost cu dedicatie?! :evil6:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit textul...i-a luat masina mamei, si-a facut plinul cu vodca si a dat..strike!

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am citit prea atent "i-a luat masina mamei"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now