cojocaru27

INSTALATIE AUDIO?

227 posts in this topic

Salutare,

Stiu ca s-a tot vorbit pe aici, insa nu am gasit nimic coerent pentru s40, ma refer la o solutie completa si d'asta ma gandeam sa fac un thread nou.

Poate singurul mare minus al masinii mele si al altora de pe acest forum, este cu siguranta sistemul audio foarte foarte prost.

Macar unii dintre voi aveti dolby pro2 sau premium sound insa eu am sistemul standard. Binenteles ca nu vreau sa ma apuc sa fac un tunning pe partea audio, nu ma intereseaza asa ceva. Vreau doar sa-mi schimb sistemul cu unul care sa se auda bine sau foarte bine, nu tare, nu bubuiala.

Care ar fi optiunile :

1. Sa caut la dezmembrari un s40 cu sistem premium si sa il schimb pe al meu complet : HU, boxe, etc

2. Sa las unitul meu dar sa schimb boxele, sa leg o statie si eventual un cd changer si un subwoofer.

3.

4.

Cum se poate transforma un sistem audio basic de pe s40 cu unul gen premium sau mai bun???

Eventual si solutii de legare a ipod-ului sau citire mp3, insa in primul rand mi-as dori sa se auda foarte foarte bine si mai ales clar. Acum se aude cumva infundat si spart.

Mersi si scuze daca unii dintre voi o sa fiti nevoiti sa scrieti inca odata aceleasi lucruri, insa nu am gasit un thread complet de s40 cu toate detaliile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

repet si aici...

1. ca sa schimbi sistemul..vorbim de o mie si ceva de euro lejeeeer:)

2. Avand in vedere ca amandoi suntem amarati si avem Sistem audio Performance (basic) singura varianta pe care am gasit-o este asta

http://forums.swedespeed.com/zerothread?id=105447

...dar trebuie sa gasim pe cineva care se pricepe.

Am cautat solutii vreo 2 luni, pe moment am abandonat caci am cedat :)

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt in aceeasi oala mai putin intrarea auxiliar pe care o am din standard.Pentru imbunatatirea sunetului eu m-am gandit la o antifonare buna a usilor si la niste tweetere pe usile spate pentru a se auzi si ceva inalte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu vreun CD de curatare ati incercat?

aaaa, ce sa facem cu CD-ul de curatare?

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

godfather solutia prezentata acolo ajuta doar pentru montarea unui aux care inteleg ca se aude si mai bine. insa problema cea mai importanta nu se rezolva, si anume un sunet de calitate. E interesanta solutia cu antifonarea usilor, schimbatul boxelor si adaugarea de inalte in spate, insa ai vre-o solutie viabila? cat ar costa si mai ales unde s-ar face? oare nu trebuie schimbat si amplifyul head unit-ului, nu conteaza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

man daca iti vinzi masina de ce ti mai bati capul cu investiti inutile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

incercati la optiuni audio sa modificati equalizzer -ul daca sunt toate pe aceeasi linie. e diferenta mare daca le schimbi. eu nu ma pricep dar am incercat mai multe posibilitati si sunt multumit de cum se aude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un prieten care si-a facut antifonare la un golf 5 la be-loud si zicea ca e multumit de cum au lucrat.Gasesti la ei pe site preturi dar nu stiu cat de bune sunt pentru ca n-am apucat inca sa ma interesez mai in amanunt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum ai vazut in postul meu, nu sunt disperat sa-mi vand masina. e o masina foarte buna si chiar imi place, am nevoie de un suv insa pana se va ivi ocazia o sa o tin linistit pe asta pentru ca merge chiar ok. Am sesizat problema asta cu sistemul audio si vroiam sa stiu care ar putea sa fie variantele de imbunatatire a sistemului, binenteles ca daca o sa coste 1000 de euro nu prea se merita insa daca se poate face ceva fara sa modific prea mult la masina si sa nu coste enorm, de ce nu? doar merg cu masina zilnic, putin dar merg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ma prind daca merge un upgrade si de la basic sound system la ata, parca scrie ceva de premium sound si de high performance sund.

Apoi vad ca e doar cd changer, banuiesc ca nu citeste si mp3, ceea ce e naspa.

Si in sfarsit, cred ca asta nu rezolva si calitatea sunetul care acum e modesta totusi pentru asa o masina, cred ca trebuie un kit cu boxe cu tweetere cu un difuzor de bass eventual,etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ma prind daca merge un upgrade si de la basic sound system la ata, parca scrie ceva de premium sound si de high performance sund.

Apoi vad ca e doar cd changer, banuiesc ca nu citeste si mp3, ceea ce e naspa.

Si in sfarsit, cred ca asta nu rezolva si calitatea sunetul care acum e modesta totusi pentru asa o masina, cred ca trebuie un kit cu boxe cu tweetere cu un difuzor de bass eventual,etc.

Credema ca nu ai nevoie de subwoofer la High sau la Premium, dar ca sa faci upgrade de la Basic la celelalte iti trebuie un sac de bani si nu credca merita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai cam asta era scopul topicului, sa aflam cat de mare e sacul ala de bani, cat te costa exact sa treci de la basic la high sau premium, si care ar fi metodele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda...mi se pare absolut demential ce a reusit ala sa faca ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.jimrothe.com/volvo/volvo-dynaudio.html

am mai gasit ceva semioficial si de la volvo, se pare a pe afara se gasesc tot felul de kit-uri de upgrade pentru sistemul audio.

Oricum mi se pare foarte nasol ca o masina premium vine cu un sistem fie el si basic atat de prost. Iar la sistemele superioare lipseste cu desavarsire o intrare aux, chiar inexplicabil.

Poate ar trebui sa facem o petitie ceva, desi in Romania slabe sanse sa obtinem ceva, ma gandeam ca poate luam ceva mai multe detalii despre un astfel de kit de upgrade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie, la Premium, imi lipseste o mufa de AUX. La modelele noi, parca aceasta exista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie, la Premium, imi lipseste o mufa de AUX. La modelele noi, parca aceasta exista.

Da la V 2.0 s-au gandit sa o bage, la fel si mp3 si USB si tot tacamul  >:(

O sa apara candva ceva, ori de la Volvo ori aftermarket

Share this post


Link to post
Share on other sites

deja sunt 5 ani de la aparitia acestui model, nu crezi ca a trecut destul timp, putea sa apara si mama mp3-ului pana acum. Mi se pare o faza destul de naspa pentru volvo, treaba asta. Puteau sa se gandeasca si la noi, sa faca un kit de upgrade daca tot au pus mizeriile astea de instalatii audio pe masini. Iar la aftermarket nu prea ma astept la nimic, la vw sau renault sau alta marca din cele populare cred ca deja poti sa-ti construiesti un super gadget din masina(vezi linkul cu megane-ul).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Si mie, la Premium, imi lipseste o mufa de AUX. La modelele noi, parca aceasta exista.

A mea e din 2006 , am high performance sound si are si aux si usb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deja sunt 5 ani de la aparitia acestui model, nu crezi ca a trecut destul timp, putea sa apara si mama mp3-ului pana acum. Mi se pare o faza destul de naspa pentru volvo, treaba asta. Puteau sa se gandeasca si la noi, sa faca un kit de upgrade daca tot au pus mizeriile astea de instalatii audio pe masini. Iar la aftermarket nu prea ma astept la nimic, la vw sau renault sau alta marca din cele populare cred ca deja poti sa-ti construiesti un super gadget din masina(vezi linkul cu megane-ul).

Eu nu stiu daca ai ascultat un High Performance sau un Premium ca sa poti spune ca sunt mizerii.

S-au introdus toate cele dar din 2007. Exista kit-uri si pentru cele pana in 2007 dar doar daca ai CD-Changer sau....bani multi sa faci direct upgrade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Esti norocoasa irina_f...  la mine ,V50 2008 H.P. si am doar Aux si cd (citeste si mp3)..Usb nu am gasit sa am... :(.

  Sarind de la una la alta ,sper sa nu vbesc aiurea dar la S80 full stiam ca exista B&O (bang olufsen).

  In orice caz nu sint chiar mizerii H.P sau Premium... Mai ascultati si alte sisteme  audio venite din fabrica pe diverse marci  si apoi a-ti vedea ca nu e chiar asa... Usile asigura o acustica buna ..Ma rog nu are sens sa dezvolt

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now