cojocaru27

INSTALATIE AUDIO?

227 posts in this topic

Am gresit, am si eu doar aux  :violent1: Stupid me am confundat cu alta masina  ;D

Oricum degeaba am high performance ca de la gropi imi bazaie doua boxe si ma astept sa inceapa si celelalte.... in tara asta si sa ai cu ce nu poti.... >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am H.P, si sunt foarte multumit de cum se aude, cu oboectia ca mi s-a stricat cd changerul, am aproape un an de cand ascult doar radio, are cineva o solutie pentru cd chager (ceva econd hand, exceptie modulator fm - m-am gandit si eu la asta).

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am o intrebare..cn stie sa imi sp si mie cm sa reglez sistemul de pe un volvo s40 2006?......ajutor.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la High Performance in sus ai egalizatoare in meniu, daca ai cel Basic nu ai din pacate ce sa reglezi.

Modelul de sistem audio apare pe ecran cand ii dai drumul.

Cel mai ieftin si bun upgrade care se poate face la sistemul Basic este adaugarea de niste tweetere in usi, cablajul e tras de fabrica, rezultatul este substantial si merita toti banii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la High Performance in sus ai egalizatoare in meniu, daca ai cel Basic nu ai din pacate ce sa reglezi.

Modelul de sistem audio apare pe ecran cand ii dai drumul.

Cel mai ieftin si bun upgrade care se poate face la sistemul Basic este adaugarea de niste tweetere in usi, cablajul e tras de fabrica, rezultatul este substantial si merita toti banii.

Cine ma poate ajuta si pe mine cu asa ceva?

Nu am tweetere in usi dar as vrea sa-mi pun mai ales ca am basic pe Summum.

Merci mult de ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum nu ai ce sa reglezi ca eu am basic,cd fara mp3 si 4 boxe mari si late si pot regla inalte,joase,balance si fader ???

Ideea cu tweetere ma tenta si pe mine dar pe fata nu le vad locul pentru ca ar trebui schimbate plasticurile din dreptul oglinzilor.In schimb pe spate intra in fata usii,unde e si firul si lacasul pentru tweeter.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum nu ai ce sa reglezi ca eu am basic,cd fara mp3 si 4 boxe mari si late si pot regla inalte,joase,balance si fader ???

Ideea cu tweetere ma tenta si pe mine dar pe fata nu le vad locul pentru ca ar trebui schimbate plasticurile din dreptul oglinzilor.In schimb pe spate intra in fata usii,unde e si firul si lacasul pentru tweeter.

Ce plasticuri sa schimbi ? Nu ai grilaj acolo ? Ai locul rezervat acolo si in spate si in fata, nu vezi gaura pentru ca este un burete sub grilaj. Ia pune o poza !

Reglajele alea inalte,joase,balance si fader sunt.....nu la alea ma refeream, ci la faptul ca ai egalizatoare pe fiecare banda la HP si Premium, adica Hz si nivele si dinalea, nu ma pricep prea bine la denumiri, ceea ce la Basic nu ai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In fata nu am grilaj. Nu este plasticul spart si pregatit ptr tweetere. Dar asta nu este o chestiune dificila sa le pun, intrebarea fiind daca am cablaje trase ptr ele. Mentionez ca este basic si am twet doar pe spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar nu sunt nici gaurele nici bureti pe fata iar de fire nu mai tin minte daca sunt sau nu,stiu ca pe spate sunt sigur.

P.S:Un model ceva de tweetere care s-ar potrivi,ca as vrea sa pun macar pe spate,daca stie cineva si ma poate ajuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In fata nu am grilaj. Nu este plasticul spart si pregatit ptr tweetere. Dar asta nu este o chestiune dificila sa le pun, intrebarea fiind daca am cablaje trase ptr ele. Mentionez ca este basic si am twet doar pe spate.

Foarte ciudat, cele destinate US, au si la sistemul Basic grilajele si cablajele gata facute, doar tweetere sa bagi. La ei doar Basic si Premium s-a echipat, nu au primit High Performance.

Se pare ca cele destinate UE sunt mai cu frast, in orice caz cele destinate US au primit mai multe optiuni misto standard decat cele UE.

Cablajele exista pentru tweetere spate, faruri de ceata, senzori de ploaie si oglinzi electrice la toate modelele si versiunile. Asa e linia de productie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ptr tweetere fata nu????:violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ptr tweetere fata nu????:violent1:

S-ar putea sa nu fie, avand in vedere ca nici nu am stiut ca in EU au nu au lasat capacul cu loc de tweeter pe fata....chiar nu stiu, doar daca te uiti, nu e greu de desfacut usa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ma uit intr-o zi cu soare.

Sper sa fie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Cablajele exista pentru tweetere spate, faruri de ceata, senzori de ploaie si oglinzi electrice la toate modelele si versiunile. Asa e linia de productie.''

Restul le am dar tweetere nu,din pacate.Still daca stiti vreun model sa se potriveasca si sa fie la noi in comert astept indicatii.Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru fata nu se gasesc capacele gaurite separat ca sa pui ce tweetere vrei. Capacele vin cu tot cu tweetere. Am vrut eu sa le schimb ca mi se parea ca scartaie. Cand am auzit ca nu vin separat si cat costa cu tweetere nu mi se mai pare.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar,imi imaginez cat ajunge toata distractia,ma intereseaza macar pe spate sa pun ca acolo e firu si sita respectiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin si separat. Am fost la Primus ieri si am intrebat. Separat capacele coste 90 lei/buc si cu tweetere 700 si ceva de lei.

Se pot comanda separat.

Deja am vorbit cu cineva de la o firma si le aduce la 78 de lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol 78 tweterele .se referea la capacele.cum draq sa fie de la 700 lei la 78 lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Capacele, logic...

Doar nu tweetere......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-am dat pret la tweetere pe mail... Dar totusi mi se pare exagerat ! Nu-ti iei mai bine ceva de la un magazin de audio ? Sau vrei sa ramai "Volvo line" ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi iau no name....tweeter-ul nu e boxa sa fie nevoie de nu stiu ce JBL, Sony, Infinity etc.

Merge si un aftermarket....de 50 lei perechea....baietii astia pe afara isi pun de 25 $ perechea.......

Totusi capace fata nu m-am hotarat de unde sa iau.

Merci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now