cojocaru27

INSTALATIE AUDIO?

227 posts in this topic

Te primesc numai dacă vii cu rolele ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uof mister G.... la ce cazne ma supui... las' ca parchez masina o strada mai incolo si sun cu rotzile... la domnu' ELECTRICIAN, da ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai ajuns de te-ai spart, cred ca o să ajungă È™i THOR4EVER acasă È™i tot nu ajungi pe la mine ;D

Revenind la subiect trebuie spus ca treaba a fost naspa rău.

Sistemul este High Performance si evident este altfel decat cel BASIC, pana la urma am reusit dar cam dubios as putea spune, adica m-am legat direct dupa covertorul DIGITAL-ANALOG, toate bune si frumoase dar acolo vine direct semnalul pe 4 canale(nu pe 2 ca la BASIC) si nu poti intrerupe 4 canale (poti dar nu iese cum trebuie) .

Am facut un artificiu "tac pac" si a iesit dar din motive necunoscute nu merge controlul de bass si inalte dar merge balans/fader, dubios rau .

Faza tare este ca sunetul de RTI este taiat cand este AUXul conectat, logic de altfel si cred ca nici telefonul nu merge .

Iar cea mai dubioasa chestie este ca atunci cand conectezi un IPOD NANO se aude spart, cu ARCHOSul meu se auzea .....cam de 10 ori mai bine ca la Godfather ;D

Concluzia finala este ca se poate pune AUX IN si pt sonorizarea HIGH PERFORMANCE .

Roberto pt tine am pregatit ceva special, sistemul cu mufa tip PLUG&PLAY ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai ajuns de te-ai spart, cred ca o să ajungă È™i THOR4EVER acasă È™i tot nu ajungi pe la mine ;D

Revenind la subiect trebuie spus ca treaba a fost naspa rău.

Sistemul este High Performance si evident este altfel decat cel BASIC, pana la urma am reusit dar cam dubios as putea spune, adica m-am legat direct dupa covertorul DIGITAL-ANALOG, toate bune si frumoase dar acolo vine direct semnalul pe 4 canale(nu pe 2 ca la BASIC) si nu poti intrerupe 4 canale (poti dar nu iese cum trebuie) .

Am facut un artificiu "tac pac" si a iesit dar din motive necunoscute nu merge controlul de bass si inalte dar merge balans/fader, dubios rau .

Faza tare este ca sunetul de RTI este taiat cand este AUXul conectat, logic de altfel si cred ca nici telefonul nu merge .

Iar cea mai dubioasa chestie este ca atunci cand conectezi un IPOD NANO se aude spart, cu ARCHOSul meu se auzea .....cam de 10 ori mai bine ca la Goodfather ;D

Concluzia finala este ca se poate pune AUX IN si pt sonorizarea HIGH PERFORMANCE .

Roberto pt tine am pregatit ceva special, sistemul cu mufa tip PLUG&PLAY ;D

Eeeee  :D :D

Pai si la mine cum am putea face ? Iti trebuie toata masina sau doar amplif-ul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar cea mai dubioasa chestie este ca atunci cand conectezi un IPOD NANO se aude spart, cu ARCHOSul meu se auzea .....cam de 10 ori mai bine ca la Goodfather ;D

Bine ca esti tu destept  ;D

Pai are 4 boxe in plus, nu-i normal sa se auda mai bine?

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roberto doar ampliful trebuie si capacul din cotiera ca sa pun mufa in el, dupa care l treci firul pe sub mocheta si bagi mufa direct in amplif . Suna bune nu ?  ;D

@Godfather, bai nici eu nu credeam dar chiar sunt, dupa 6 ore de munca evident ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 ore? asa putin? pai eu am venit la tine la 10.30 si cand am plecat era noapte :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdane.bata-l cristos de nano nu pot sa-l fac sa mearga pe aux.nu se aude nik.ddoar bazaitu.am ajuns aseara pe la 22 30 acas(crima de aglomerat).m am dus direct cu lactocu si am pus un film,si mere perfect.se aude foarte bine.noa zi si tu pe aux la sormea mere perfect la mine nimic.de ce?acu tre sa caut un alt mp3 si sa vand ipodu...macaar imi scot banii de drum,

azi incerc telefonnu.cand am ajuns acas si le am zis ca am fo la bucale pt aux or inceput toti sa rada si sa zica ca s nebun.

Nebun nu stiu .....dar neatent / nepasator .....da  ;)

Prima greseala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai decat sa vinzi IPODul mai bine strici un cablu jack ;D

Asadar si prin urmare trebuie sa faci urmatoarele, tai cablul jack-jack de la jumate si pui cate o rezistenta da 10 Ohmi pe fiecare canal (stanga/dreapta), masa o lasi continua, daca nici asa nu merge mai incerci cu alte rezistente de 33Ohmi-pana la 100Ohmi.

Teoretic trebuie sa mearga .

PS> daca veneai tu cu IPODu era alta viata ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine, la cea din 2004 ,radiatorul care acopera ce e pe acolo are culoare argintie(aluminiu presupun)...e ok sau trebuie sa fie neagra?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am vazut decat negre, important este ce placa electronica are in interior nu ce culoare are la exterior ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mdea... ;D...deci prezenta unei cutii dreptunghiulare acolo in stanga portbagajului inseamna ca se poate si la mine???sau trebuie sa desfac sa vad ce scrie pe acolo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cate stiu eu, pana in 2006 e aceeasi mancare de peste..dupa anul asta apar modificari

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

o venit cineva la mine si are ipod creca clasic ceva mic mic dreptunghiular.l am pus.se aude muult mai bine decat partaitu care l scoate nano meu,dar tot distorsioneaza rau,ca si cum zici ca is boxele sparte.mai incerc si cu altul.o sa incerc atunci si cu metoda ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Godfather nu e chiar asa, difera intre BASIC si HIGH PERFORMANCE si difera bine rau .

@THOR4EVER  distorsioneaza pt ca semnalul care pleaca din el este amplificat prea mult, daca era semnal curat atunci se auzea mai bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci pan la urma o sa fie o problema comuna la toti cu high?vor trebui sa faca aceasi treaba?

sau sa incerc eu si sa zic, daca sper ca reusesc, ce rezistenta trebuie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pt ca se pot pune rezistente SMD direct pe cablaj.

Oricum nu toată lumea are IPOD, unii au ARCHOS ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea din 2004 are cutia aia in spate...cea din 2005  nu...ce e de fapt cutia aia?amplificatorul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am testat azi cu iphone...mere super.

am pus muzica pe gps si mere clar si fain,dar volum cam 1/4 din iphone,archos

poi da mp3urile difera si nu poti pune smduri daca nu ai masina si mp3ul persoanei sa testezi, si nu sti cate sa pui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am rezolvat.cu o rezistenta variabila 0-1000ohmi.cand am ajuns pe la 900-1000 s o auzit clar si bine.am scos o si am pus una normala de 1kilohm.tot dat la maxim ipod/masina se aude cam ca pe cd pe la 40-50% din volum...adica arhisuficient pt mers cu masina.nu mai poti face discoteca si sa te auda vecinii.pe iphone la masina la max si la el la 80% se aude mult prea tare si nu am insistat(tot cu rezistenta pusa).pe moment sunt multumit,dar se poate mult mai bine daca si dai bani pe mp3 mult mai mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vb cu Godfather si el are tot Nano dar generaÈ›ia a 3 a, probabil erau mai bine făcute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm.maine o sa iau alt cablu si o sa incerc si cu alte mp3uri,sa vad daca este diferenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am cumparat un cablu nou si am fost la un magazin si l am rugat sa mi testeze iriveru e200 din stand.mere perfect.se aude putin mai tare decat pe nano meu cu rezistenta pusa....dar cam juma cat iphone/archos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci tot nu duduie boxele ca pe CD/iPhone/Archos ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

deloc.am pus pe cd si se aude la jumate volum mai tare decat la maxim pe nano meu:din cauza rezistentei cred ca taie si din basi,dar se aude indeajuns..pe iriver se aude ceva mai tare,basi frumosi si sunet calitate.dar cd/iphone/archos se aud mai puternic cu basii 4ever.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now