cojocaru27

INSTALATIE AUDIO?

227 posts in this topic

Ma gandesc k ar merge oarecum aplicate pe capacelele existente,mascat cumva mufa si firul si nu se mai cheltuie bani pe acele capacele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu ma gandeam la un moment dat dar poate arata deranjant...

O sa-mi fac un proiect....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la primus le-am comandat. Si initial mi-au zis ca sunt. Cand au venit erau fara gaurele. Nici in vadis nu le-am identificat separat. Iar tweetere poti incerca niste sh de pe la cei care dezmembreaza, dar nu te astepta la cine stie ce reduceri. La unele chestii au pret mai mare decat la piese noi. Nu stiu care e treaba. Ma rog, e de incercat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit tweetere la 10 EUR bucata ptr usile din spate.

Capace de fata nu am gasit.

Mai incolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

De la Sandro..Dezmembrez V70-D5 2001

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-am montat si sunt OK.

Este o diferenta de sound dar nu poti spune ca este ceva extraordinar.

O sa incerc si pe fata ptr ca din fata se aude altfel.

Multumesc,

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai de la niste difuzoare minuscule care fac doar tzis tzis te asteptai ca sunetul tau din masina sa schimbe in unul...extraordinar ?  :smile:

Ai putine inalte in plus, atit. Au rostul lor in acustica insa mai trebuie sa investesti muuuuuult pina sound-ul tau va deveni unul extraordinar. Acum probabil ca este un pic mai bine peste ce aveai (erai obisnuit sa auzi).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da mai trebuie dar nu ma bag sa mai investesc. Nu pot face eu ce puteau face ei din fabrica.

Este adevarat ca se aud inaltele ptr ca de aia sunt tweetere. Oricum nu ma asteptam sa devina extraordinar ptr ca sunt constient de ce pot face doua tweetere.

Incercati daca vreti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva ce caracteristici au boxele originale de pe un sistem Basic,imedanta,putere,diametru si ce mai au ele pe acolo pentru ca as vrea sa fac un ''update'' cu ceva mai bun,astea care sunt din fabrica nu au cine stie ce claritate dupa cum bine stiti.

P.S:Am o statie Blaupunkt de 800 W(asa scrie pe ea) pe care am folosit-o la un subwoofer la o alta masina.As putea sa o leg la niste boxe mai puternice pe HU-ul existent?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate face fara probleme, iti trebuie niste inele din MDF iar ca difuzoare eu recomand Hertz sau BRAX .

Problema este sa scoti din HU semnal pt statie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti dar este deja semnal amplificat si pierzi din calitate, normal trebuie sa scoti semnalul preamplificat nu amplificat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles!Si totusi se poate scoate semnal din HU sau e prea mare bataia de cap ;D

Pentru ca vreau sa ii fac ceva,ori ii schimb boxele cu ceva tot de aceeasi putere dar mai caltitativ HETRZ sau BRAX cum spuneai tu,ori cu ceva mai puternic ajutat de statie.Faza e ca astea care sunt acum nu stiu ce diametru,putere,ohmi au ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca orice boxa sigur scrie pe ea ohmi putere.diametru la fel il afli cand le dai jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai crezi ca e pe alese ? Iei ce Brax sau Hertz gasesti, de obicei au 4 Ohm, oricum cred ca de 4 Ohm sunt si alea de fabrica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

I got the point!Intr-o zi cu mai putin soare ;D o sa ma pun sa dau jos fetele de usi sa vad diametru si boxele :D

Dupa aceea ma apuc si de upgrade :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

cand le demontezi sa ne spui si noua ce ai gasit acolo:)

Din cate m-am interesat eu pana acum singura varianta ok e sa cautam la dezmembrari un s40 cu un sistem audio mai bun si sa il luam cu totul. Insa sunt foarte rare s40-urile de la dezmembrari care sa mai aiba sistemul audio pe ele. Eu unul nu am gasit.

Altfel nu cred ca rezolvi mare lucru cu boxele schimbate, iar de legat o statie la sistemul existent mi se pare cam prea complicat.

bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomand Hertz!Calitateaa este buna,sunetul este bun  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cand le demontezi sa ne spui si noua ce ai gasit acolo:)

Din cate m-am interesat eu pana acum singura varianta ok e sa cautam la dezmembrari un s40 cu un sistem audio mai bun si sa il luam cu totul. Insa sunt foarte rare s40-urile de la dezmembrari care sa mai aiba sistemul audio pe ele. Eu unul nu am gasit.

Altfel nu cred ca rezolvi mare lucru cu boxele schimbate, iar de legat o statie la sistemul existent mi se pare cam prea complicat.

bafta.

De acord cu tine dar eu sunt de parere ca ce au pus din fabrica pe masina nu e totusi ceva calitativ,ca totusi eu un sistem basic!Daca se pun niste boxe mai bune cum spuneau si cei mai sus e foarte posibil sa se schimbe si calitatea sunetului in ceva mai bun,zic eu ???

Cu dezmembrarile nici eu nu cred ca exista vreo sansa,iar cu statia cam greu.. :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks!Citisem postul mai demult postul si oricum ma ''inspiram'' din el cand ma voi apuca de treaba.  ;):D

P.S:Tu tot sistem Basic ai pe masina?

High Performance si suna demential ! Nu stiu Basic-ul cum suna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Basicul suna acceptabil,dar se poate si mai bine....mult mai bine ;D

Probabil au ''obosit'' si difuzoarele,dar sincer la opelul care l-am avut inainte se auzea mult mai bine sistemul original :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now