cojocaru27

INSTALATIE AUDIO?

227 posts in this topic

eu am basic pe summum.... :violent1::machinegun::rant::banghead::angryfire::angry5::angry7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum naiba sa ai sonorizare BASIC pe echipare SUMMUM? Nu am vazut asa ceva pe nici un VOLVO .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum naiba sa ai sonorizare BASIC pe echipare SUMMUM? Nu am vazut asa ceva pe nici un VOLVO .

Nu subestima seria S40\V50\C30 !

Crede-ma astia au fost muti de beti cand le-au scos, nu stiu ce le-au trecut prin cap dar sa le fie rusine, au facut niste boacane mai mari ca ei.

Did you know ?

La C30, C70, V50 si S40, cele cu volan pe dreapta consola centrala si consola de volan e ca si la LHD ? Adica nu au fabricat si pentru aia care merg pe partea gresita a drumului saracii !

Ca si consecinte, frana de mana e la pasager =)) =)) nu langa sofer, iar maneta de semnalizare e invers pentru cei care conduc pe dreapta !

Poti sa crezi asa ceva ?

Cum arati intr-un C70 nou nout cu plete in vant si ceri pasagerului, "Ia trage frana de mana !" !

Doamne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum naiba sa ai sonorizare BASIC pe echipare SUMMUM? Nu am vazut asa ceva pe nici un VOLVO .

crede-ma ca stiu ce vb

este basic cu boxe doar in usi

acum doua luni mi-am pus eu tweetere un usile spate ptr ca aveam cablajele...pe fata nik...

am si au boala mare pe ei ca au facut asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sa nu ma mai injurati cand va spun ca S40 nu e Volvo autentic :smile:

@Roberto si la S60 clima e una singura indiferent de unde ai volanul, "cut cost" nene ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sa nu ma mai injurati cand va spun ca S40 nu e Volvo autentic :smile:

@Roberto si la S60 clima e una singura indiferent de unde ai volanul, "cut cost" nene ;D

Pai daca e pana acolo nici Ford-ul nu e Ford !

Au luat unii de la altii, dar ce e clar e ca cele cu FoMoCo pe ele sunt claar mai slab calitative.

Nu vrei sa stii din ce plastic ordinar sunt tubulaturile cu FoMoCo pe ele.Cam tot ce e plastic prin compartimentul motor e FoMoCo made.

@Roberto si la S60 clima e una singura indiferent de unde ai volanul, "cut cost" nene ;D

A, pai si asta, am omis-o  ;D ;D

Clima ca clima, dar frana de mana ? Come on

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca e pana acolo nici Ford-ul nu e Ford !

Au luat unii de la altii, dar ce e clar e ca cele cu FoMoCo pe ele sunt claar mai slab calitative.

Nu vrei sa stii din ce plastic ordinar sunt tubulaturile cu FoMoCo pe ele.Cam tot ce e plastic prin compartimentul motor e FoMoCo made.

A, pai si asta, am omis-o  ;D ;D

Clima ca clima, dar frana de mana ? Come on

Aia scrie pe ele ca ma tot chioram sa inteleg ce firma e ;D

La Mazda 3 frana de mana e la pasagerul din dreapta deci ....we are not alone :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off Topic :Scuze ca intervin..FoMoCo este Ford ..Ford Motor Company o "cooperativa " ce lucreaza si pt Volvo din 1999..Deh!Banuiesc ca stiti..Sper sa nu fie un replay

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, dar "Titanium" de la Ford nu se compara cu "Summum"-ul de la Volvo care este de 2 ori peste ...referitor la partea audio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sistemele audio sunt Volvo, fortunately !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@V50Saphir la nici o masina platforma P2 nu o sa gasesti macar o componenta ford, de ce oare ?

Ford foloseste Sony pt sistemul audio si pot spune cu mana pe inima ca se aude infect, eu am Dynaudio la XC70 si se aude genial tocmai de asta recomand la toti cei care isi doresc Volvo sa-si ia sonorizare calumea, toti se uita la diverse optiuni mai putin alea audio, iar dupa putin timp incep sa planga, la Volvo din pacate este greu de schimbat sistemul audio iar la seria S40/V50 este aproape imposibil .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum sunt sigur ca se poate face ceva, adică scoate semnal pre amplificat care sa intre într-un amplificator È™i de acolo la boxe, oricum cine vrea audio de calitate trebuie sa înceapă cu boxele prima data după care sa înceapă modificările hard ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci tot la ideea mea s-a ajuns ;D

Acum sa vina se stranga si finantele si ne apucam de treaba :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

@V50Saphir la nici o masina platforma P2 nu o sa gasesti macar o componenta ford, de ce oare ?

Ford foloseste Sony pt sistemul audio si pot spune cu mana pe inima ca se aude infect, eu am Dynaudio la XC70 si se aude genial tocmai de asta recomand la toti cei care isi doresc Volvo sa-si ia sonorizare calumea, toti se uita la diverse optiuni mai putin alea audio, iar dupa putin timp incep sa planga, la Volvo din pacate este greu de schimbat sistemul audio iar la seria S40/V50 este aproape imposibil .

Ai mare dreptate ce spui.

Doream doar sa spun de sigla FoMoCo aflata pe multe repere de la Volvo si aflate pe P2,nu musai Audio..Sint in domeniul tehnic si mai cunsoc cite ceva cu Ford ,anterior cu Merge des:) .Nu e lauda ,a fost odata.Acum ma ocup cu altceva.Ma bucur ca sint oameni adevarati care isi impartasesc cunostintele din pasiune si in final pot servi interesul altora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am demontat zeci de Volvouri platforma P2 si nu am găsit nici măcar o componenta pe care sa scrie FoMoCo, toate maÈ™inile platforma P2 au sonorizare Made in JAPAN, făcută de Mitsubishi iar modulele sunt facute de ALPS tot Made in Japan si cand spun module ma refer la bloc de lumini, module de usa(DDM), RTI, etc etc etc .

Pt cine nu știe ALPS este firma care deține brandul ALPINE .

Mai mult decat atat multe motorizari Volvo au management motor DENSO JAPAN, de asemenea o multitudine de senzori sunt tot DENSO, nu mai zic de debitmetrul meu de V70 care dupa cod este de TOYOTA ;D

Deci in cazul Volvourilor P2 acest FoMoCo este o necunoscuta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Fara suparare Bogdan ,am amestecat mere cu pere.Eu vorbeam si ma gindeam de platforma mecanica C1 ,dar am confundat cu P2.Banuiesc ca P2 este altceva .Mii de scuze.La ore tirzii iti joaca feste ochii pe literele tastaturii.Multumesc de intelegere.Te-am provocat inevitabil la multa demonstratie a cunostintelor tale in domeniu.

   :77:  Somn usor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si tu ai bre amplificator, "toate are" (C30/C70/S40/V50)  ;D

Problema este ca pana in amplificator ai fibra optica si pt a scoate un line out trebuie sa te legi in amplificatorul actual, scoți de acolo semnal si il pui intr-un amplificator mai de calitate.

TotuÈ™i fiind ceva făcut de Alpine sunt tare curios cat de prost se poate auzi, pana acum nu am auzit nici un Alpine care sa sune prost, deci problema trebuie să fie la difuzoare .

@V50Saphir nu e mai nici o suparare, dar eram contrariat ca nu găsisem nici o componenta ford la maÈ™ina mea ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cand reuseste cineva sa schimbe boxele la sistemul basic sa ne anunte si pe noi de diferenta pls. Si poate ne spune daca a gasit in usi si legaturile pentru tweetere, ar fi ceva,. Thk's

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ziceam si acum jumatate de an tot in topicul asta...

http://forums.swedespeed.com/showthread.php?105447 . Cine poate sa faca adaptarea asta? Topicul de aici este foarte stufos insa documentat la greu..

Da, stiu ca ma reiau, insa intre timp poate apare vreun electrician printre noi :) Ca eu mai am putin si dau cu ea in zid de nervi

Best,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am relee, am cabluri, am mufe, am rezistente, DAR tu ai timp ?

Pai vezi de ce NU are ursul din padure coada :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jura-te ca te bagi si ca promiti sa nu-mi arzi dracu frumueste de Performance  ;D

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now