paunionutz

Troncanit dreapta spate

176 posts in this topic

Erau nivomat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceiasi problema o am si eu la S80-ul meu, un troncanit care vine de nici unde, nu stiu de unde poate fi, pe spate toate elementele de articulatie sunt schimbate noi noute mai putin amortizarele care erau bune, am legat pana si furtunul acela de la gura rezervorului din plastic, l-am infasurat pe tot cu burete sa vad daca e din cauza aceea insa e acelasi lucru, practic nu stiu de la ce se aude, ma pricep si eu la masini insa am zis ca nu sunt capabil si de aceasta, asa ca am fost nu la un mecanic, ci la doi mecanici foarte priceputi si am tras de tot ce se putea pe sub masina, oricat am tras nimic, totul e perfect, acum am decis sa ii demontez bara spate sa vad daca nu cumva de acolo se aude ceva, altceva nu stiu ce i-as mai putea face?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai schimbat toate cele 22 de bucşe, toate opt braţele, bara stabilizatoare, ambele bielete antiruliu, ambele arcuri şi ambele flanşe?! Bravo!

Dacă da, se poate ori să nu-ţi fi montat corect bucşele de la bascula roţii (metoda cu şurubul prin gaura pentru bieleta antiruliu şi măsurarea înălţimii până la punte), ori nu rămâne altceva decât amortizoarele... ale tale sunt nivomat?

... sau poate-ţi joacă ceva în portbagaj, roata de rezervă sau ceva, pe-acolo... ;D

Daca te referi la mine nu stiu ce fel de amortizoare sunt, in portbagaj nu am nimic, am scos afara tot de acolo, nu a mai ramas nimic in afara de baterie care e teapana, toate buicsele si bratele alea de le-am montat la mecanic au fost cumparate noi de la un magazin de specialitate si au fost comandate exact pt modelul meu, daca era ceva in neregula mecanicul meu sigur nu le-ar fi montat, pt asta bag mana in foc!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, toate cele 22 de bucşe şi toate opt braţele?

Dacă mecanicul nu a respectat metoda descrisă în VADIS, de care am pomenit mai sus, cu măsurarea, n-a procedat bine. Bucşele acelea se vor rupe (sau s-au rupt, deja) înainte de vreme.

Dacă sunt groase, amortizoarele sunt nivomat, dacă sunt subţiri, sunt simple.

... sau putem descoperi prin

Ok, sa consideram ca mecanicul meu nu a facut masurarea aceea precum zice VADIS-ul, insa te intreb daca s-ar fi rupt bucsele nu ar fi trebuit sa se simta/vada cand am urcat acum iarasi masina pe elevator la proba manuala??

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ridicat masina pe elevator si am verificat fiecare bucsa in parte pas cu pas, rotile nu le-am demontat dar m-ai facut curios si maine o sa fac si asta!! Crede-ma ca sunt ingrozit din cauza acestui zgomot pe care nu reusesc sa-l identific, nu este un zgomot puternic insa este foarte deranjant!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ma uit si la astea, insa as avea ceva nevoie de mai multe informatii despre ele. Sincer sa fiu nu stiu cum arata, cat de groase sunt cele despre care vb tu si cat sunt cele normale. Btw, daca bag seria de sasiu in VADIS nu imi spune ce amortizoare echipeaza masina???

Share this post


Link to post
Share on other sites

pfffffff, m-ai bagat in ceata rau!! maine o sa ma uit la ele, eventual le fac poza si le postez aici!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci al meu este sigur subtire si spun asta pt ca are o bucata de causiuc sau plastic stil acordeon in partea de sus care e cazuta in jos pe amortizor, retin asta foarte bine pt ca am crezut in prima faza ca aia trocane asa insa cand am pus mana pe ea mi-am dat seama ca nu are cum sa faca acel zgomot o chestie ca asta!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci tu ai recomandat sa controlez bucsele acelea doua care se vad numai daca dau jos rotile, asta am sa fac maine, o sa vad despre ce este vorba si voi reveni cu ceva comentarii aici, daca nici maine nu gasesc la mecanic nimic in neregula jur ca demontez toat spatele de la A la Z, macar sa stiu o treaba!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat clik pe toate link-urile postate de tine, cand am schimbat bucsele sincer sa fiu nu am vazut puntea spate data jos... asa ca de-aia am dubii si eu in privinta acelor doua bucse! Oricum maine vom afla adevarul ! ms pt informatii si efortul depus!

Dă click pe textul subliniat cu albastru, e un link... să nu-mi spui că toate linkurile pe care le-am pus până acum le-am pus degeaba! :banghead:

Păi, când a înlocuit bucşele, cum a procedat? Nu a dat jos Dacă nu, îmi vine greu să cred că a înlocuit tot pe-acolo... sau, cel puţin, că a înlocuit cum trebuie...

Ultimul link pe care mi l-ai pus aici nu cred ca are vre-o treaba cu ceea ce discutam noi doi! :smile:

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum este o poza cu o punte demontata, in link`ul precedent era un topic, cred ca era cel intitulat: ce ai facut azi masinii tale?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este perfect pus link-ul si intr-adevar tind sa cred ca nu au fost schimbate acele doua bucse de care vb tu, spun asta pt ca 100% nu a fost demontata puntea, si cu puntea montata nu prea vad sa se poata schimba acele doua bucse!!! Ai idee cumva daca acele bucse se gasesc separat sau trebuie sa cumpar tot acel brat??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se găsesc şi separat.

ok, maine asta am de facut, o sa demontez tot ce e acolo si verific amanuntit cu mecanicul! Din pacate nu exista Volvo asa cum exista service dacia in Romania noastra mare si draga, si uneori e mai bine sa mergi la mecanici no name dar care fac treaba buna in comparatie cu mecanicii recomandati de celebra si mult prea "iubita" Dacia!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine să mergi cu tema făcută, adică să ştii ce are de făcut (preferabil, print din VADIS) şi să-l "călăuzeşti". Dacă nu te lasă, nu e mecanic bun, altul! ;D

Am facut foto la link-ul postat de tine aici cu schema puntii spate care ma ajuta enorm de mult, cat despre mecanic nu e nici o problema, lucrez cu el cot la cot, suntem prieteni buni, insa cand e vorba de pret il tratez ca pe un mecanic ptr ca mereu mi-a facut o treaba buna si stiu ca nu se gasesc mecanici buni la toate colturile!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu intarziere dar cu zcuzele de rigoare! In primul rand vreau sa spun ca masina mea monteaza amortizoare normale care sunt in perfecta stare. Cat despre zgomotul despre care era vorba, acesta e din cauza bucselor de la bara stabilizatoare care sunt noi, insa avand in vedere ca masina monteaza doua modele de bucse, 19 mm respectiv 21 mm, la mine au fost montate bucse de 21 mm pe o bara de 19mm asa ca era normal sa se auda acel zgomot iar la proba manuala nu se vedea deoarece spatiul dintre bucsa si bara era practic inexistent cu masina ridicata. Le-am comandat astazi, maine mi le pun cei de la magazin, sper ca totul sa fie ok. Multumesc frumos pt ajutor si sper sa ne auzim curand cu vesti bune!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se gasesc bucse la bara stabilizatoare pe spate, separat? Eu stiam ca se gasesc doar cu tot cu bara, fiind sertizate pe bara! Chiar ma intereseaza, ca le schimb si eu preventiv, daca se gasesc separat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se gasesc bucse la bara stabilizatoare pe spate, separat? Eu stiam ca se gasesc doar cu tot cu bara, fiind sertizate pe bara! Chiar ma intereseaza, ca le schimb si eu preventiv, daca se gasesc separat

Da, eu le-am gasit, sau cel putin asa mi s-a zis de la magazinul unde am facut comanda, insa pt un raspuns mai sigur asteapta te rog pana poimaine si o sa-ti spun daca imi ajung sau nu! Omul de la magazinul unde am comandat eu mi-a zis aceiasi treaba ca si tine, ajung numai cu bara, insa se pare ca mi le-a gasit si separat?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa pui te rog niste coduri si producatorul, daca gasesti bucsile. Mercy

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine si asa, insa eu nu am gasit nimicc pe net, nici pe unix si nici pe autokarma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru fata, ati gasit bucsi? Daca da, vreau si eu. Ale mele sunt distruse complet :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bara stabilizatoare pe spate are acelasi diametru pe toate modelele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc.

O sa fiu atent cand o sa cumpar :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu. Sunt două diametre posibile, 19 şi 21 mm, dar nu-ţi ştiu detalia. , dar se pare că nimeni nu ştie...

E adevarat, pe spate la bara stabilizatoare exista doua modele de bucsi, 19 mm si 21, nici eu nu am stiut pana nu am luat sublerul in mana si am masurat bara, a mea e de 19 mm, sincer nu exista o regula clara pt a depista diametrul barii din seria de sasiu, cei de la magazinul de piese mi-au zis ca normal se schimba bara si bucsele in acelasi timp, deci asta e treaba!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si in Romania, de unde se pot lua? Ca daca nu au un PN, nu prea vad cum ar aparea in programele de piese auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now