paunionutz

Troncanit dreapta spate

176 posts in this topic

Nu am avut timp sa o ridic sa ma uit dar am trecut prin gropite si e asa cum ziceti voi...am trecut cu piciorup putin pe frana...numai apasat putin nu se mai aude nimica.....cum iau piociorul de pe frana..zdrangane de i ia naiba..:)))) unde is acele arculete? eu am frana pe disc si pe spate? cum as putea sa opresc zgomotul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai frana de picior pe disc, iar cea de mana este actionata de saboți in interiorul discului.

Trebuie sa dai jos etrierul si discul pentru a avea acces la arculete.

Oricun intra la categoria asa face toate....

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oky....dar as putea sa cumpar arculete noi? sau pot sa fac ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, este kit de reparatie care contine arculetele.Eu de la ATE am luat, le-am schimbat si tot așa face. ..

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce chestie....o sa desfac cand am timp.....ce sa zic...dezamagitor..:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca zdrangane si calci pe frana si dispare sunelul e suportul de la etrier sau culisantele dar eu mizez pe suportul etrier astazi lam schimbat si eu :D ...

Daca treci prin gropi cu frana de mana trasa si nu mai suna e psibil sa fie arcuri pe la frana de mana ... care ale mele erau beton ca am schimbat si sabotii

Sau cumpara kit frana de mana degeaba

...

Ps suportul nou costa 280 lei in ro si la dezmembrari am dat 50 lei

Ce mi se pare si mai amuzant ca si mie tot pe dreapta imi zdranganea :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat acum 3 zile placutele pe spate si suportii etrier si culisele sunt "tzepene" desi masina are si ea km fara numar. Nu e de acolo zgomotul, cel putin la mine.

Daca deslușesc misterul, va dau de știre :)

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am incercat cu frana de mana trasa prin gropi dar am incercat cu piciorul pe frana si sunetul a disparut instant. Sincer nu prea cunosc ternenii in romana...o poza ceva ? m.am uitata la suportul de la placute..pare cat de cat stabil acolo....am tras putin de el se misca putin nah....banuesc ca ar trebui sa se miste?

Sa fie slabite arcurile care tin suportul la etrier acolo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat acum 3 zile placutele pe spate si suportii etrier si culisele sunt "tzepene" desi masina are si ea km fara numar. Nu e de acolo zgomotul, cel putin la mine.

Daca deslușesc misterul, va dau de știre :smile:

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Eu am patit-o acum cativa ani, cand eram novice, am fost la un service si am schimbat placutele spate si nu mi-a pus bine arcul de la placute/etrier si zdranganea spatele ca toti dracii (nu mai stiu cum era pus, dar merge pus si intr-o alta pozitie). Ia verifica si tu http://www.ipdusa.com/products/4747/114276-rear-brake-caliper-spring-s60-v70-s80-xc70

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ma uit la arcuri. La mine de acolo e problema...ca cand trec prin gropi si apas putin frana de picior...gata..nu mai zdrangane nimica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine sigur nu e nici de acolo pentru ca nu sunt la primul schimb de placute si la fel facea si inainte si dupa schimb... O sa mai rasucesc de siguranta,desi ma indoiesc sa o fi pus-o gresit.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa trebuie sa fiepost-259-0-94212200-1409862217_thumb.jpg

La mine le pusese cumva pe interiorpost-259-0-06945900-1409862504_thumb.jpg

Edited by paunionutz
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am coborat pana la masina. La mine tot rau is puse..:)))) tot pe interior is bagate ca pe fata. Daca te uiti pe fata is bagate dupa colt cumva. Dar pe spate se pare ca nu vin dupa colt ci vin in fata..:) O sa le pun cum trebuie si revin cu parerea..:)))Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine zdranganea si cand loveam mai tare cu piciorul in roata

Share this post


Link to post
Share on other sites

M.am uitat mai bine la masina ale mele is altfel. Etrieri is altfel. Am lovit si eu roata cu piciorul si zdrangane. O sa dau jos etrierul sa curat sa strang putin arcul ca l.am scos cu mana....si l.am pus foaarte usor inapoi..deci clar e slab. :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uitate daca se misca placuta

Defapt aia suna ... nu suportul ala e bine prins in suruburi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima poza este cu etrier de XC90, insa sistemul este cam la fel. Asta este de S60post-259-0-84727000-1409895863_thumb.jpg

Mai indoaie arcul un pic, sa intre putin fortat. Ideea este, ca arcul trebuie sa traga etrierul catre centrul rotii, deci trebuie sa-l mai indoi tot sub forma care o are (nu invers)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da asa arata si ale mele. O sa incerc astazi ca am liber si o sa vad ce pot sa fac..:) Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da asa arata si ale mele. O sa incerc astazi ca am liber si o sa vad ce pot sa fac.. :smile: Multumesc !

Deci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema rezolvata. Am dat jos etrierul. Curatat putin pe acolo..am strans arcul. Nu se mai aude nimic..:) Multumesc tuturor de ajutor!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intre timp am mai schimbat un set de bielete antiruliu (nu aveau nimic cele vechi), dar am zis sa incerc. Nici o schimbare!

Am achizionat o bara stabilizatoare SH, cu bucsile in stare foarte buna, din ce am putut eu constata vizual si cat am tras cu mana de ele.

Intrebare de 20 de puncte. Ce trebuie sa demontez, ca sa scot bara stabilizatoare?

Ca am aruncat o privire pe sub masina si am impresia ca nu o pot scoate din cauza arcurilor si amortizoarelor, sau cel putin trebuie sa scot arcul si amortizorul intr-o parte! Cred :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasi subcadrul motor si caseta de directie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Las subcadrul motor si caseta de directie in jos si apoi ma apuc sa desfac amortizoarele si arcurile spate? :D

Era vorba de bara stabilizatoare spate Alexutu', credeam ca se deduce, din numele topicului

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi's obosit si pe telefon, scuze. Cand am putin timp ma uit in VIDA. Tu nu il ai ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now