paunionutz

Troncanit dreapta spate

176 posts in this topic

Deci mi-au venit piesele de schimb pt masina, cred ca dupa amiaza sau maine dimineata (24/01/2013) merg sa mi le monteze, mi-au ajuns si bucshele pt bara stabilizatoare insa pe ele nu exista nici un PN, daca cineva e interesat le pot face o poza si o atasez aici!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi bine sa le faci poze si sa le atasezi, poate cineva este interesat dupa ce tu le montezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci am montat piesele pe masina, totul este ok, nu mai am nici o "zanganeala" nimic, atentie pt cei care vor sa schimbe bucshele la bara de torsiune, cele de pe masina de la mine au fost turnate/lipite de bara, a trebuit sa le taiem ca sa le putem monta pe cele noi, sunt prinse cu niste dispizitive din aluminium pe acre noi le-am desfacut si le-am remontat in jurul bucselor vechi, totul a iesit perfect pt moment, oricum daca ma vor mai supara vre-o data o sa`mi iau bara de torsiune completa!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da mai multe detalii. De unde ai luat bucsile si cat au costat? Sau cel putin unde/ in ce program sau catalog au fost cautate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da mai multe detalii. De unde ai luat bucsile si cat au costat? Sau cel putin unde/ in ce program sau catalog au fost cautate.

Bucsile au fost comandate pe un site pe care l-am luat de la cineva de pe aici, au costat 27 ron buc si sunt netaiate. pt mai multe detalii iti dau PM numele site-ului, nu as vrea sa fac pe aici probleme!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucsile au fost comandate pe un site pe care l-am luat de la cineva de pe aici, au costat 27 ron buc si sunt netaiate. pt mai multe detalii iti dau PM numele site-ului, nu as vrea sa fac pe aici probleme!

"Nu faci pe aici probleme" pentru asta este forumul parca ziceai ca: "Bucsile au fost comandate pe un site pe care l-am luat de la cineva de pe aici", adune aminte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci piesele toate au fost comandate de pe acest site: http://www.onauto.ro, m-am inregistrat la Ei si apoi am facut comanda folosid un chat in timp real. Tot ceea ce am comandat mi-a fost trimis in timpul pe care mi l-au comunicat, piesele au fost noi si insotite de factura, pe toate ambalajele pieselor, era scris Volvo. Tin sa precizez ca piesele au venit toate ambalate in cutii de carton, pe care scria numele producatorului, in cazul meu Febi, Mapco. Eu mai multe nu stiu ce sa va spun asa ca daca mai aveti intrebari, le astept aici!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"pe toate ambalajele pieselor, era scris Volvo"

dupa care

"piesele au venit toate ambalate in cutii de carton, pe care scria numele producatorului, in cazul meu Febi, Mapco"

Unu la mana nu inteleg ce vrei sa spui, ori sunt volvo, ori sunt mapco ?

Doi la mana, si febi si mapco sunt unii din cei mi slabi producatori de piese, alaturi de optimal, ted gum, si alte ilustre necunoscute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"pe toate ambalajele pieselor, era scris Volvo"

dupa care

"piesele au venit toate ambalate in cutii de carton, pe care scria numele producatorului, in cazul meu Febi, Mapco"

Unu la mana nu inteleg ce vrei sa spui, ori sunt volvo, ori sunt mapco ?

Doi la mana, si febi si mapco sunt unii din cei mi slabi producatori de piese, alaturi de optimal, ted gum, si alte ilustre necunoscute.

Ma scuzi, am vrut sa scot in evidenta ca pe toate ambalajele ce contineau numele producatorului, era lipita o eticheta pe care scria Volvo S60, S70 si S80 sau ceva de genul acesta, am vrut sa fiu cat mai explicit in ceea ce priveste calitatea pieselor obtinute, care nu stiu cat de bune sunt deocamdata, tocmai de aceea am mentionat numele producatorului, nu am intentionat si nici nu intentionez sa stric pe aici afacerile cuiva, daca cumva nu am procedat bine imi cer scuze!!

Edited by minulescu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba ca strici afacerile nimanui, om bun :)

E vorba sa nu dai TU banii pe piese de proasta calitate, pentru ca tu te chinui cu manopera si banii aferenti ei !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti am si eu o intrebare ,aceas problema o am si eu cu troncaitul spat dreapta ,troncaie numai la denivelari mici inainte nu suna asa de tare acum suna foarte tare,am fost la o gramada de mecanici si toti miau zis nu stim ce poate avea ,mi se pare ceva rar,unde so mai duc fratilor ? mam bagat sub ea mam uitat si eu,dar nimic amortizorul sta destul de bine ,sa fie bucsile ce zice colegu de mai sus ? modelu e s60 2.4 benzina 2003

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucsile de bara stabilizatoare sunt cam singurul lucru care se strica pe spate la S60...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceiasi treaba am avuto si eu la mine, unde am fost nu parea nimic sa bata sau sa fie slabit, insa se auzea din ce in ce mai tare, chestia este ca atunci cand ridici masina pe elevator, puntea se lasa in jos prasand in bara de torsiune, atunci buchele la mine nu "dansau" deloc, de-aia nu-si dadea nimeni seama, intr-un final la mine s-a vazut pt ca si-au facut joc acolo mai tare si a fost mai simplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc baieti o sa ma duc saptamana vitoare iaras la mecanic si o sa ai zic sa se uite direct la ele,trebuie date rotile jos pt a se uita? o sa intru dupa ce le schimb sa va zic daca astea au fost ,ms

nu aveti o poza cu bara sa inteleg si eu mai bine ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu cred ca un mecanic bun nu are cum sa nu stie care e bara de torsiune de pe spate si nici sa rateze bucsele acesteia!!In fine spor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu cred ca un mecanic bun nu are cum sa nu stie care e bara de torsiune de pe spate si nici sa rateze bucsele acesteia!!In fine spor!

Nu as baga mana in foc :glasses9::)) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu as baga mana in foc :glasses9::smile:) !

Daca as avea un astfel de mecanic.. jur ca nu l`as mai cauta!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ms am inteles acum stiu si eu sunt tot felu de oameni ,si de aia am vrut sa stiu si eu

Eu nu stiu sa existe cuvantul asta in limba romana.

Edited by Vita_Fresh
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna baieti am fost iar la un alt mecanic si sa uitat la bara stabilizatoare ,si mia zis in fel urmatot , bucsile sunt bine ,eu nu mai inteleg nimic bataia continua sa sune din ce in ce mai tare ,pana la urma o sa schimb telescoapele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am facut zilele trecute ITP-ul, i-am zis lu' nea ingineru' de problema. S-a uitat si el si nu a gasit nici o roblema pe spate, insa traseul de tobe este foarte aproape de traversa si daca tragi un pic cu mana de teava tobei, chiar atinge in traversa. Nu trebuie tras tare. O sa caut un cauciuc rezistent la temperatura, sau ceva panza de azbest, sa pun intre teava tobei si traversa sa vad daca se mai aude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai reusit sa schimbi cauciucu ala de la toba ? sau tot asa se aude si cu ala ,eu nu stiu ce sa mai fac bate din ce in ce mai tare si nu stiu ce sa mai fac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am avut timp si de problema asta. Oricum, nu este nimic de schimbat, trebuie "adaugat", masina neavand acest cauciucu din fabricatie. Cred ca in timp, s-a deplasat toba si ar atinge in traversa.

Totusi m-am gandit mai bine si nu cred ca problema este de la toba, pentru ca ar trebui sa se auda un sunet ascutit, un zdranganit, pe cand la mine se aude un sunet infundat si am impresia ca isi pierde si un pic din stabilitate, cand dau intr-o groapa cu dreapta spate, sau poate doar asociez eu in mintea mea, sunetul cu stabilitatea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic ca ,mie mi se aude din ce in ce mai tare ,si problema e ca am fo la un servis si mia dat telescopu jos si mea zis ca e bun ,sar putea sa aiva ceva cursa moarta telescoapele stau foarte bine ,dar troncaitul continua sa bata

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa schimb si eu amortizorul, sa vad daca se mai aude si postez aici rezultatul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now