paunionutz

Troncanit dreapta spate

176 posts in this topic

Am si eu Vida, dar la fiecare click imi da cate o eroare pe care trebuie sa o inchid si ma scoate din sarite! Trebuie sa reinstalez Windouzu si Vida!

Cred că dacă scoţi arcurile şi amortizoarele, împreună cu braţul inferior pe care se sprijină acestea, poţi scoate lejer şi bara antiruliu:

http://www.volvo-clu...attach_id=29415

Pai la tine cum a scos-o cand a schimbat bucsile? Sau le-a schimbat acolo, cu ea montata? Sau nu ai ramas in service in timpul operatiunii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu n-am schimbat-o. ;D

PS: În poză este puntea spate a maşinii mele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu n-am schimbat-o. ;D

PS: În poză este puntea spate a maşinii mele.

Pai n-ai schimbat bara, dar ai schimbat bucsile! Bucsile, cum au fost schimbate? Nu a fost data bara jos?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, bre! N-am schimbat nici bucşele! Doar pe cele din faţă! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aaaaaa.... nu stiu de ce am trait cu impresia ca pe spate ai pus cele poliuritanice!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tata a schimbat bara stabilizatoare spate , o sa il intreb ce si cum a demolat ionele , da-mi un sms maine sa imi aduci aminte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daaaa... am gasit in Vida! Intradevar trebuie desfacut un amortizor, tobele pana la catalizator, bieletele antiruliu si intr-un final bara stabilizatoare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat bara stabilizatoare pe spate si se pare ca zgonotul a disparut. O sa va tin la curent, daca reapare zgomotul. Bara mea stabilizatoare avea o uzura un pic mai mare intr-o bucsa, adica bucsa era putin deformata, insa nu era dezlpita de pe bara si nici nu avea joc in suport. Sa speram ca asta a fost problema

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aleluia! De cativa ani astept cu sufletul la gura raspunsul asta. Incearca sa treci peste o denivelare in curba cu vreo 40 la ora si vezi senzatia. Eu trec aproape zilnic prin fata bisericii de la Eroii Revolutiei unde sunt 2 randuri de cate 2 canalizari in 2 curbe succesive :D testul suprem. De fiecare data suspensia pica testul si nu reuseste sa tina masina pe viraj deci sufera de fenomenul "bump-steer". Credeam ca asa face toate V70. (Din motivul asta credeam ca subaru meu e mai bun ca volvo si sper din suflet sa ma fi inselat)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma, se pare ca "mingea tot sare prin portbagaj". Astazi mergand incet si cu muzica oprita (eram intr-o conversatie si nu am fost atent), am auzit iarasi acel zomot.

Recapitulare:

Zgomotul acesta era decand am cumparat masina (mai pronuntat ce-i drept)

Am schimbat:

- amortizoare

- flanse amortizoare

- bucsi brate

- bielete antiruliu (de doua ori)

- bara stabilizatoare

- aliniat traseu tobe

Masina se comporta perfect pe strada, nu mai are nici un fel de simptom, dar se pare ca eu am modelul cu "minge in portbagaj" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai trapă?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păcat... ;D

Bre, la ce nivel îţi este benzina în rezervor? Se mai aude şi aia, când e la un anumit nivel, cum se loveşte de plafonul rezervorului.

La mine, motorina se aude când e undeva la 2/3, pe indicatorul din bord.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este nici de la benzina, ca in ultimul timp a stat mai mult pe rezerva, daca nu am prea mers cu ea si zgomotul este acelasi.

Mi-a zis Midnight astazt, de un client de-al lui, care avea o problema asemanatoare si un meserias Volvo s-a spus sa monteze mansoane de cauciuc la ambele capete ale arcurilor spate (adica si sus si jos), ca este trecut in caietul de service la Volvo, cel putin pentru XC90

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, da... şi eu am pus. Sunt cele de aici:

"Problema" e că le-am dat jos acu' vreo lună, că se aduna prea multă mizerie şi umezeală din cauza lor şi tot nu am "minge în portbagaj". Înainte să le pun, aveam, dar a dispărut când am rezolvat problema distanţierelor saboţilor de frână.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca o sa incerc si varianta asta si gata :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merită. Se adună noroi degeaba. Nu înţeleg pentru ce au făcut Volvo bulletinul ăla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cica la XC90 se aud zgomote in portbagaj. Troncane ceva! Ma gandesc ca S60-ul o fi facut dintr-un XC90 casat (chiar daca in 2001 nu exista XC, o fi facut dintr-un prototip incercat la rollover test) :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred că mai degrabă a ieşit WC90-ul dintr-un S. S-uri face Volvo din '96 (pa'zeciu'), cu prototip/concept din '92. XC-urile au apărut din versiunea cross coutry (X-ul e crossul şi C-ul e de la country) a V70-ului I, care este varianta break a S70-ului, deci tot un S... ;D

WC90 se fabrică din 2003.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai cumparat masina bantuita , pune si tu o icoana in portbagaj , usturoi , argint :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai cumparat masina bantuita , pune si tu o icoana in portbagaj , usturoi , argint

... da, să mai zdrăngăne şi alea... ;D Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Macar stii ca a plecat fantoma , le auzi numai pe alea .

On a serious note , verifica si inchiderea banchetei , mie aia imi zdranganea la ford 50 :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

... şi, ca să nu se audă benzina din rezervor, se poate completa cu aghiazmă până la plin... ;D

Sugestia cu bancheta e de luat în considerare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nope, la mine se aude la roata

Share this post


Link to post
Share on other sites

si la mine se aude (stanga spate) si nu gasesc buba , am pus bucsi la bara stabilizatoare dar degeaba , am fost la un service pe elevator si nu am descoperit nici un joc iar cei de acolo au zis ca amortizoarele sunt buba (desi nu cred )

daca a rezolvat cineva problema asteptam cu interes solutia (fara investitii inutile, si probe pe banii nostri) :)

 

Edited by kelyoss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now