paunionutz

Troncanit dreapta spate

176 posts in this topic

Incercati si cu greutate in masina si vedeti daca se mai aude sunetul respectiv .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat amortizoarele spate. Se pare ca zgomotul a disparut. Parca mai aud eu ceva pe acolo, dar e portbagajul plin cu diverse si cred ca de acolo se aude. Mercy Bogdan G pentru sugestie :salut:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce amortizoare ai pus? Presupun că eşti dintre norocoşii fără nivomat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normale, clasice Monroe si au fost pomana curata. Daca se strica dupa un an nu-mi pare rau :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar telescoapele leai schimbat ,sau si arcurile ,ca vreau sa le schimb si eu ,ce marca e mai buna stie careva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar amortizoarele. mai bune sunt KYB sau Sachs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incercati si cu greutate in masina si vedeti daca se mai aude sunetul respectiv .

Paunionutz a bagat pâna si mecanicul in portbagaj si tot nu a reusit sa-i dea de cap :P ... poate era omul mai slabut...

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ma duc sa caut ca moroe as cam 200 de euro ,aici in spania poate gasesc la un pret mai bun alta marca mai buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel, Ionut a rezolvat problema schimband amortizoarele spate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poate fi si de la bara stabilizatoare?

Eu m-am uitat la a mea si prin bucsile de la bara stabilizatoare de pe fata vad luminita de la capatul tunelului cu ambii ochi, iar la cea de pe spate doar cu cate un ochi....

dar doar in anumite pozitii ale rotilor/suspensilor... si din cauza asta, vizual poate parea a fi ok totul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi printre bucşă şi bară?! Sau vezi printre bucşă şi suport?

Teoretic, poate fi şi de la bara stabilizatoare, însă aceea nu se depreciază atât de repede pe cât se tinde să se creadă. Şi eu mi-am cumpărat bucşe din poliuretan pentru cea de pe faţă, iar când am desfăcut, surpriză! nici pe departe nu era cazul să le înlocuiesc. Le-am înlocuit, oricum, din moment ce le cumpărasem, şi nu-mi pare rău, dar nu era cazul. Mulţumesc mecanicului care m-a convins că trebuie schimbate, deşi eu am susţinut că nu e cazul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Printre bara si bucsa vad :)...

oricum, de sarbatori o sa merg la Motru si o sa o bag pe un stand ITP sa ii faca un tremurici si sa vad ce joaca pe acolo

As vrea sa ii fac o revizie.

Bara e cap de lista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu problema, sau de fapt ea nu a disparut. Am schimbat amortizoarele, insa un zgomot a ramas. La gropi si la denivelari se aude in continuare ca si cum ar sari o bila in portbagaj. Nu este zgomot metalic, este un zgomot infundat si nu prea puternic. Am facut ordine in portbagaj si am prins/ asigurat tot ce aveam in el si tot se aude. Acum dupa ce am schimbat amortizoarele nu se mai aude troncanitul respectiv la roata dreapta si se aude indiferent cu ce roata dau in groapa/denivelare. Am observat ca s-au rupt sitele in toba spate si daca misc de ea, zornaie, dar zgomotul care-l aud eu este infundat, exact ca o minge care ar sari in portbagaj, adica la o groapa se aude de 2-3 ori sunetul (tup-tup-tup)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim ,,Ce amortizoare ai pus? Presupun că eşti dintre norocoşii fără nivomat. " sa inteleg ca Nivomaturile nu sunt bune ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim ,,Ce amortizoare ai pus? Presupun că eşti dintre norocoşii fără nivomat. " sa inteleg ca Nivomaturile nu sunt bune ?

Sa intelegi ca sunt foarte bune, insa poti sa te consideri un ghinionist cand trebuie sa le schimbi, din cauza pretului foarte mare :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti carcotas mai Ionut, ai scapat de zgomote si ai ramas cu unul singur, nici asa nu e bine ? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut probleme cu trancanitul ala pe spate am avut si eu si la curbe dadea sa sara de spate .dupa ce am intrebat mai multi mecanici am decis sa scimb bieletele antiruliu toate 4 nu erau foarte uzate decat una pe fata stanga care era rupa acea guma si avea pamant inauntru treaba pe care am facuto eu in garaj. acum nu se mai aude nimic si masina e mult mai stabila pe sosea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat si eu bieletele antiruliu pe spate (erau foarte bune cele de pe masina), iar zgomotul nu a disparut! Raman la parerea ca "asa face ele"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai stiu sigur... parca SWAG/FEBI ceva de genul! Dar puteau fi si de plastic, trebuia sa nu se auda cat erau noi noute!

PS: cand am zis "ca asa face ele", m-am referit la astea care "face" nu la toate :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m-am uitat ce natie erau si nici nu mai stiu ce am cumparat inainte, cand le-am schimbat, dar oricum, cred ca tot ceva mediu calitate/pret. Oricum le-am aruncat pe cele vechi, pentru ca la una am rupt burduful de cauciuc dintr-un capat, cand am demontat-o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai am inceput si eu sa aud un zdranganit la roata spate stanga. Se aude asa fier pe fier parca. I.am dat masina unu prieten sa o conduca si eu mergeam langa roata spate si se aude de acolo. Am mers la mecanicul meu..si a tras de toate pe acolo .Am facut balans....totul perfect. Sa fie si la mine telescopul? Si eu am AWD telescpapele is putin altfel...se schimba greu? ca arcul sta pe telescop ca pe fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica ferodourile de la frana de mana. Se rup arculetele si incep sa zdrangane

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie luat in considerare si acel suport care tine placutele de frana la mine are joc placuta cam 0.5 cm si suna exact ca o caruta ... metal pe metal

Share this post


Link to post
Share on other sites

oky. o sa verific si franele. Revin daca gasesc ceva. Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu neaparat trebuie sa se rupa arcurile ca sa faca zgomot.E suficient sa se slabeasca putin sau sa aibe uzura discul la interior.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now