Guest johndoe23

distributie v50 2.0d 2005

32 posts in this topic

Eu am 106000 si nu o schimb pana la 120000, poate si mai mult.

Sa spuna Roberto cati km are cu cea originala  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In programul All Data asa este specificat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

....si eu am cu a mea 176000 si nu o schimb..in germania cand am intrebat au zis 240000...si au zis ca nu conteaza autostrada sau oras...oricum urmatoarea  nu se compara cu cea originala....pe de alta parte nu cred ca plateste nimeni motorul daca se rupe la 239000, decat ghinionistul proprietar....

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Romania se schimba mai repede distrubutia. Nu are treaba cu faptul ca nu avem autostrazi.

Praful si mizeria de aici afecteaza cureaua si componentele distributiei.

Eu unul, nu as incerca sa vad cat poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat-o la 110.000km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Robertooooooooooooooooo cat ai la bord? Km. nu grade  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am asa mult :D, in jur de 180.000 si ceva, nu a fost schimbat nimic la masina asta, curea originala, bujii originale, doar chestiile uzuale gen ulei, placute si o data discuri de frana.

Am sa o schimb si eu cat de curand, ca oricum am si bujiile originale pe undeva prin vre-un sertar castigate pe ebay cu 0.99 centi  :D si daca le schimb le fac pe toate odata dar nu prea am timp si bani.

Ah, nici rulmentul de ambreiaj stricat de 1 an si.. nu l-am schimbat  :D, I know, I'm crazy, dar indura masinuta asta, ma mai asteapta si ea cat poate, promit ca am sa ii fac o revizie stufoasa cat de curand cadou  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D U are funny .

Asa ziceam si eu la V70, cum domle sa schimb cureaua ca am abia 100k km si 8 ani iar in Vadis zice 180k km si 10 ani, mecanicii de la Volvo au incercat sa-mi explice ca in RO nu curge apa calda mereu la robinet, ca aerul este poluat, eu batman batman pana cand a inceput sa scartzaie, da rau de tot nu asa si o facea mereu.

Evident ca asta s-a intamplat cand ramasesem fara bani ca asa se intampla, am schimbat distributia la 102k km, deci dupa maxim 1000km de cand primisem sfatul sa o schimb, avea atat de mare jocul una din role incat toata lumea s-a mirat ca nu s-a rupt.

Recomandarea mea este uitati de Vadis sau AUTODATA, in RO distributia la Volvo se schimba la 80k km sau 5 ani, eu tot asa recomand acum .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat-o la 175000 km la Volvo service Baia Mare ( tot un v50 2.od 2005 am) si cei de acolo mi-au spus ca noua curea o sa duca 120000 km.    Miram-as sa traiasca atat noua curea. Oricum ei mi-au spus ca au pus curea originala ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

cit costa schimbatul distributiei = 25 mil

cit costa reparatia unui motor la care s-a rupt cureua in mers = 100 mil

oricum, raportul, idiferent de masina, se mentine pe undeva la 4 la 1

daca ai bani : platesti de 4 ori mai mult

daca n-ai bani : astepti de 4 ori mai mult (sau "te doare" de 4 ori mai mult)

nu acceptati riscuri care va pot pune ulterior in situatia sa acceptati riscuri inacceptabile !

Share this post


Link to post
Share on other sites

cureaua de distributie e ca femeia : trebuie schimbata la timp,pina nu e prea tirziu !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cureaua se duce ci rolele din cauza prafului .

Si cand se gripeaza o rola atunci .......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unu nu am riscat sa se duca tinand cont de cum se merge in romania.I-am facut distributia la 71.000 km.Mie aia la volvo mi-au zis ca in romania cam la 80.000 se schimba si in afara la 120 000.asa ca am optat la 71 000 :D.(Piese bune Alex are, si n-o sa te doara la buzunare, atat de tare :P:P)

Share this post


Link to post
Share on other sites

V50 2,0d 2005, 186k curea neschimbata. Am zis ca o schimb la 200k. Adica prin primavara. Eu zic ca ii ok asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Eu am 173k si cureaua e inca originala. Pe la primavara tarziu o sa o schimb si eu. Atata timp cat si in cartea service zice ca se schimba la 240k nu cred ca o sa fie o problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am 160k si n-am schimbat distributia pana acum....pana pe la 220k nici nu ma gandesc. Curea arata bine!

In cartea masinii scrie ca se schimba la 240.000km.

Pana acum am urmat intocmai planul de service si nu am avut nici o problema.

Deci...daca vrei o poti schimba (ca asa zic mecanicii de la VOLVO RO) si au facut special cartile service pt RO ca sa aiba de unde scoate mai multi bani.

De ce producatorul recomanda in  FRANTA, GERMANIA, ITALIA, BELGIA...ETC schimbul la 240k?  :D

aaaaa, stiu...pentru ca ei au autostrazi.

Si la noi de ce nu ar merge schimbata la 240k?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sti ce e culmea?

La reprezentanta in Baia Mare, mecanici de acolo au zis ca trebuie schimbata la 240k. Or fi sub influenta austro-ungara? ;D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@badgogo

Probabil ca sunt mai aproape de vest...si mai bine crescuti ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-un final mi-am schimbat si eu distributia + curea alternator si intinzator ;D

Costuri: 1950ron la reprezentanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de banii aia schimbai la 2 masini distributia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now