iulirx

Pentru cei nascuti in anii 60' - 70'

113 posts in this topic

@ateo

fara suparare, eu cred ca aveti o atitudine defetista.  >:(.....

totusi, romania nu inseamna numai manele si neamuri proaste, suntem o societate destul de diversa! inca nu suntem invinsi...

nu este alta solutie decat sa educam tanara generatie in spiritul civilizatiei occidentale. sa le deschidem gustul pentru cultura occidentala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ateo, fara sa vreu sa te jignesc, dar eu cred ca succesul manelizarii/dezumanizarii romaniei rezida tocmai in faptul ca exista persoane care se resemneaza in fata „smecherilor†si a evolutiei generatiei tinere. Lipsa de reactie a celor culti, educati, corecti in fata smenarilor va conduce intotdeauna la dezumanizare.

Iti recomand dilema veche de ieri, unde este un articol pe aceasta tema. Se vorbeste despre infierarea noastra ca popor. Este o practica freventa in mai toate statele europene si se vorbeste explicit de Anglia. Sant de acord cu ateo, probabil si pentru ca santem nascuti in acelasi an  ;D, si cred cu tarie ca nu am ce face impotriva fenomenului. Cocalareala pe care o vedem este rezultatul starii de fapt din tara. Maneaua e doar rezultatul acestei stari de fapt. Pentru manelist asa e viata. Nu pot eu, care am alte "placeri si viziuni" sa ii cer sa fie rezonabil. Cand o vom duce mai bine atunci vor disparea si aceste fenomene sociale.

Si cum spune iurlix, singurul mod de a le arata avantajele de a avea valorile si principiile corecte este sa fie educati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sepukku

Am citit articolul. Banui ca despre asta este vorba :http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=312&cmd=articol&id=12405

Eu nu afirm ca noi suntem mai rai, ci vreau sa subliniez ca tine de fiecare din noi sa reactionam in fata lipsei de educatie. Eu nu sustin ca suntem mai prosti, vreau doar sa atrag atentia ca o atitudine de lehamite/relas/negare/etc... va permite ca actiunile negative/lipsite de educatie sa prolifereze.

Eu nu vreau sa se faca ceva prin vorbe, ci prin fapte concrete. Iar o atitudine de genul ca nu am ce face contra curentului este o atitudine laÈ™ă, din punctul meu de vedere. Starea de fapt din tara este datorita celor care fac CEVA, chiar daca CEVA este sau nu este acceptat de mine, de tine, de altii ca noi.

Discutiile curente aici sunt lipsite de eficacitate daca nu se trece la fapte. Iar fapta fiecaruia dintre noi este sa ne exprimam/comportam civilizat si educat in orice moment al clipelor vieii noastre, in orice tara ne-am afla.

Exact asa vroia sa spuna si articolul. Sunt si la ei toparlanii lor, si au si ei discutii despre acea generatie, dar cel putin  se comporta nivelului lor de educatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sepukku

Am citit articolul. Banui ca despre asta este vorba :http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=312&cmd=articol&id=12405

Eu nu afirm ca noi suntem mai rai, ci vreau sa subliniez ca tine de fiecare din noi sa reactionam in fata lipsei de educatie. Eu nu sustin ca suntem mai prosti, vreau doar sa atrag atentia ca o atitudine de lehamite/relas/negare/etc... va permite ca actiunile negative/lipsite de educatie sa prolifereze.

Eu nu vreau sa se faca ceva prin vorbe, ci prin fapte concrete. Iar o atitudine de genul ca nu am ce face contra curentului este o atitudine laÈ™ă, din punctul meu de vedere. Starea de fapt din tara este datorita celor care fac CEVA, chiar daca CEVA este sau nu este acceptat de mine, de tine, de altii ca noi.

Discutiile curente aici sunt lipsite de eficacitate daca nu se trece la fapte. Iar fapta fiecaruia dintre noi este sa ne exprimam/comportam civilizat si educat in orice moment al clipelor vieii noastre, in orice tara ne-am afla.

Exact asa vroia sa spuna si articolul. Sunt si la ei toparlanii lor, si au si ei discutii despre acea generatie, dar cel putin  se comporta nivelului lor de educatie.

Ce poti face impotriva unei culturi? De masuri legale nu poate fi vorba. De obrobiu public..ma indoiesc ca le pasa. Chiar nu vad ce pot face eu  sa conving o anumita parte a populatiei ca..."o arde aiurea"  ;D. Cunosc oameni de genul asta. Stiu foarte bine ce gen sant eu si ca nu imi plac aceste lucruri si cu toate astea..ei se identifica cu acest stil si chiar mi-au spus de multe ori ca lor le place. Pentru ei viata asa este. Cum mie imi da speranta nu stiu ce artist...asa il inspira pe el Guta sa se simta bine ca are "masina straina" sau mai stiu eu ce...Chiar si in presa scrisa si vorbita, se proiecteaza astfel de chestii pentru ca au piata pentru asta. Nu poti acuza presa ca vrea sa faca bani.  Traim doar, in capitalism.

Eu nu ma port asa si nici nu imi petrec vremea cu oameni care au astfel de preferinte sau manifestari, pentru ca vorbim nu doar de un gen de muzica ci de un intreg....Lifestyle. Eu zic mai degraba sa acceptam ca astia santem in acest moment. :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ce poti face impotriva unei culturi? De masuri legale nu poate fi vorba"

Nu chiar a unei culturi...Eu as incepe prin a interzice rahatul asta de manea pe posturile publice mass-media. Cine e ahtiat si i se excita neuronul cind aude "haoleo, ce sa ma fac doamne io" sa asculte aceste sublime simfonii la party-uri, acasa, in masina, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sepukku

Ce poti face? Ceam facut si eu si fac in continuare. Am prieteni care ascultau manele. Le placeau. Asa simteau ei ca poate fi o distractie. M-am intalnit zilnic cu ei si aproape zilnic le-am zis de ce mie nu imi place. Cu greu gaseau motivatii admisibile, exceptand ca le place, sa ma conteste. Acum nu mai sunt atat de dornici sa asculte o astfel de „muzicaâ€.

Efectul se vede inclusiv in comportamentul lor actual comparativ cu cel din vremea cand ascultau manele. Ce le-am oferit in schimbul faptului ca nu asculta manele? I-am atras spre alte genuri, spre alte placeri, spre o altfel de viata. Le-am aratat cum sunt eu, le-am zis cum vad eu viata, si prin discutii aproape am reusit sa le scot manelele din cap.

Acum sunt si ei deranjati de Guta, de copilul minune „devitoâ€, si altii.

Daca crezi in continuare ca nu poti face nimic, atunci imi pare rau nu doar de tine, si de cei care te vad ca pe un exemplu de urmat. Oricare din noi este un exemplu, fie ca vrem sau nu sa recunoastem. SI fiecare din noi avem cel putin un exemplu pe care il urmam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiti ce as face eu improtriva maneleor? Absolut nimic, pentru ca pana la urma e dreptul fiecaruia sa asculta.

Cat despre educarea unui copil sa NU asculte manele... hmm... vorbesc din postura unei persoane care nu are copii... mi se pare destul de greu, daca nu chiar imposibil. Se numeste educatie "cu sila", educatie comunista. Mi se pare normal sa il inveti ca nu e bine sa fure, nu e bine sa se bata, ca e foarte bine sa invete si sa isi formeze un viitor, ca e bine sa fie cinstit, sa fie curat, ordonat, sa nu manance tot felul de prostii etc. pentru ca atunci singur isi va da seama ca nu ii plac manelele. Cel putin eu asa am fost. Parintii mei niciodata nu s-au legat de muzica pe care am ascultat-o cand eram mic, fie ca era house, rock sau hip hop. Am ajuns singur la concluzia ca manelele sunt o copie foarte proasta a muzicii orientale (tre' sa recunosc ca unele melodii arabesti imi plac), cantata foarte prost in romana, pentru prostii care "pun botul" la o asemenea "muzica". Imi amintesc ca, intr-o zi, l-am intrebat pe un fost coleg de liceu de ce ii plac manelele (era chiar o curiozitate de-a mea), mi-a spus ca ii plac manelele pentru ca sunt realiste. Cu asemenea specimen chiar nu ai ce sa vorbesti, nu este o jignire, ci o constatatre. L-am lasat in durerea mea. Ideea e faptul ca daca asculti sau nu manele tine de autoeducare, nu neaparat de faptul ca te lasa sau nu parintii. Din contra, interzicerea unor libertati unui copil pot duce mai tarziu la niste lucruri nu tocmai bune (intelegeti la ce ma refer, nu vreau sa dau exemple). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sepukku

Ce poti face? Ceam facut si eu si fac in continuare. Am prieteni care ascultau manele. Le placeau. Asa simteau ei ca poate fi o distractie. M-am intalnit zilnic cu ei si aproape zilnic le-am zis de ce mie nu imi place. Cu greu gaseau motivatii admisibile, exceptand ca le place, sa ma conteste. Acum nu mai sunt atat de dornici sa asculte o astfel de „muzicaâ€.

Efectul se vede inclusiv in comportamentul lor actual comparativ cu cel din vremea cand ascultau manele. Ce le-am oferit in schimbul faptului ca nu asculta manele? I-am atras spre alte genuri, spre alte placeri, spre o altfel de viata. Le-am aratat cum sunt eu, le-am zis cum vad eu viata, si prin discutii aproape am reusit sa le scot manelele din cap.

Acum sunt si ei deranjati de Guta, de copilul minune „devitoâ€, si altii.

NU vad de ce ne-ai vinde gogosi pe forum si te rog nu te supara pe mine dar mi se pare ireala povestea ta. Daca am putea toti sa influentam oamenii din jurul nostru in acest mod lumea ar fi un loc mult mai frumos. Raman la parerea mea, ca oamenii nu se vor schimba daca le spun eu ca nu e bine. Probabil in cazul tau au fost niste conditii speciale.

@matrixxx tocmai tu sa spui una ca asta?  ;D Stii foarte bine ca ce se cere aia se ofera. Un gen de muzica e un gen de muzica, nu o amenintare pe care poti sa o interzici. Interzici droguri nu muzica. Tu esti un tip integru si nu canti manele...Sarbu, Vantu si restu nu sant. Ma bazez pe faptul ca santem vecini si poate nu esti suparacios  :P... dar cred ca daca ar fi vorba de atatia bani poate ai inchide si tu un ochi  daca ai fi in locu lor. Cel putin jumatate  din presa autohtona produce stiri din aceasta lume....

@Lau Sant perfect de acord cu tine. Te-ai gandit insa ca pentru colegul respectiv de liceu , chiar e realitate ce canta baietii aia? Cand  esti needucat, ai trait toata viata in cartier sau in saracie, ai crescut intr-un mediu limitat ,e normal sa ti se para everestul existentei un ban facut usor , o bisnita, o femeie "smecherita"  sau  o masina tunata.

Cred ca toti am ascultat la un moment dat manele. Se fac curand 10 ani de la majoratul meu care, daca mi-aduc bine aminte a continut si cam primele hituri de acest gen. Erau haiosi atunci tot felu de tiganusi care cantau despre mercedesuri si alte minunatii si chiar am amintiri placute din perioada respectiva. Am crescut insa intr-o casa in care tata asculta Led Zeppelin si Pink Floyd si am ales singur calea , fara sa fiu influentat ca si restul "volvistilor". NU cred ca a fost vreunu care sa fi ascultat manele si sa se fi oprit ca ..."nu e bine".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma scuzati toti, dar, de ce ne agitam ca Pepsi=ul?

In definitiv, ce dorim noi, sa oprim manelele?

Hai sa facem un exercitiu de memorie fiecare dintre noi. Cati dintre prietenii dvs., care ii stiti ca au o cultura si un IQ peste 100, asculta manele? Raspunsul dvs. probabil va fi 0. In acest caz, de ce sa ne stresam ce asculta incultii tarii, care, oricum sunt mai multi decat noi?

Uite cum fac eu cand dau de manele: ma scuz, ma ridic si plec. E simplu. Cine vrea sa asculte lalaieli, sa le asculte, cine nu nu. Nu imi permit sa spun nimanui ce sa faca sau nu, pt ca si ei ca si mine au liber arbitru.

Serios, nu va stresati, totul in viata este temporar, si manelele astea o sa treaca asa cum au trecut si alte genuri de muzica.

@rich1974: nu sunt de acord cu afirmatia dvs. De ce cultura occidentala bazata pe muzica pop si fast food e mai buna decat cea orientala? Copiii trebuie sa primeasca informatii despre cultura mondiala, si lasati apoi sa aleaga ce doresc din fiecare. Oricum, manelele nu fac parte din nici o categorie, sunt o porcarie aparuta pe fondul dorintei de a face bani repede si usor, comerciala (populara) tintita la masele mari de oameni din Romania.

Si inca ceva: fara sa vreau sa aduc omagii politice nimanui, nu uitati, presedintele tarii si-a facut campanie pe Taraf Tv. De ce? Pt ca a realizat care ii sunt grosul alegatorilor si la ce se uita ei. Bv. lui, ce pot sa zic. In concluzie, suntem condusi de manelisti!  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

influentati pe cine puteti, nu pe cine nu puteti !

cu cit mai multi, cu atit mai bine !

cine poate, poate , cine nu,nu....

toata europa civilizata a inceput sa dea din colt in colt datorita valului de imigranti din africa si asia. acestia , valorificind slabiciunile legii, au ajuns sa impuna (sau , mai bine zis, sa degradeze)

viata obisnuita a localnicilor. toti incep sa se gindeasca la un mod de a opri aceasta degradare.

noi am putea astepta sa ni se intimple si noua, sau am putea reactiona din timp folosindu-ne de experienta lor. noi ,inca, nu avem de-a face cu africani si asiatici, ci trebe sa ne luptam (fiecare cum poate) impotriva tiganilor si a propriilor co-nationali lipsiti de orice cultura si bun simt.

un pas important ar fi sa votam , in cazul avem pe cine, oameni care ne sustin ideile.

ca indivizi separati nu putem face mare lucru pentru societate in ansamblu, in schimb putem face pentru familia noastra si pentru cei apropiati noua, cei care tin cont de parerile noastre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ iurlix: Buna dimineata! Incepi sa te apropii de adevar! Oricum, imigrantii exista deja. Tot timpul au fost, fie ca erau huni, turci, tatari, fanarioti, tigani, asiatici, negrii. Si de fiecare data, tot ce a ramas, dupa un timp mai scurt sau mai lung, au fost eventual niste cuvinte in dictionar de provenienta (vezi mai sus), si mentionari in cartea de istorie. Plus ca nu trebuie sa ne temem de schimbare. Schimbarea sta la baza evolutiei. Iar pt cei ce vad in asta o involutie, sa stiti, ca in natura, si involutia e benefica uneori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haideti sa va dau si vestea buna... ;D 

"MANELIZAREA" ca fenomen si "gen muzical" ( daca putem sa o includem ca atare) este in cadere libera!

Asa cum bine stiti, ma ocup "part time"  :D de sonorizari. Indiferent de activitatile pe care le desfasor, (party-uri, fund raising, evenimente cu mirese, etc. ), hobby-ul acesta mi-a pus la dispozitie  cel mai bun barometru vis a vis de subiectul pe care il discutam.

Spre exemplu, anul trecut NIMENI nu mi-a cerut sa introduc in playlisturi macar 1 piesa de acest gen. Si va rog sa ma credeti ca sunt un tip conciliant, stiu sa "fac atmosfera", sunt spontan, "speculez" orice moment care da bine si  "simt" intotdeauna invitatii acelui eveniment.

Probabil in cazul manelelor, a functionat principiul cauza/efect, respectiv intoxicare/dezgust... ;)

Oricum...sa fie intr-un ceas bun! :D :D :D

@ Iulirx  Scuze de off... :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

atata timp cat ne e frica de ciori si de al do´ basescu, atata timp vom suporta si vom privi cu se pierde tara. insa orice vorba e in zadar. trebuie un razboi civil, boicotati acesti paraziti. linsati pe strada, altfel nu se va schimba nimic. ei fac matu gros, poporul este furat. cineva trebuie sa le dea in gura, cum i s-a dat si d-lui berlusconi. dinspre punctul meu de vedere nu exista alta cale. insa ne lipseste curajul civic. din pacate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nah, e destul de scump sa faci o bomba si romanu nu are bani ;D

Romanului ii place sa fie mintit asa ca mai trebuie sa treaca inca 20 de ani pana o sa intram in normalitate, oricum sincer sa fiu nu prea stiu ce inseamna normalitate in Romania, cand aveam militie era prea rau acum cu politie e mai rau asa ca speranta mea ramana ca in 20 de ani toti vor imigra si ramanem noi aia bunii ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta daca nu plecam noi, in 20 de ani ... si sa ramana ei  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

e cam greu sa-l iei pe roman de supt fusta nevestei si sa-l faci sa participe la o actiune de protest. asta e realitatea!

sincer, poate o sa ma credeti tampit, dar as vrea sa se intample si in romania asa ceva!

http://en.wikipedia.org/wiki/Oklahoma_City_bombing

macar sa le demonstram ca nu am ajuns niste mamaligi!

sa aruncam in aer guvernul ca sa faca ei un mall?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

... până la urmă, generaÅ£ia '60-'70, însemnăm noi, cei de 40-50 de ani, cei ce visam frumos în '89 ÅŸi care am devenit cu fiecare zi mai blazaÅ£i, dezgustaÅ£i ÅŸi plini de lehamite faÅ£ă de ce se întâmplă în jurul nostru ... ÅŸi mai mult de jumătate dintre noi plecaÅ£i prin alte zări ...

Oare noi chiar n-avem nicio vină că Å£ara asta a ajuns ce-a ajuns?

Share this post


Link to post
Share on other sites

... vreau să spun că NOI trebuia să schimbăm Å£ara asta ... ÅŸi n-am făcut-o ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei lasa ca ne incadram aici si noi cei nascuti in `79 si la fel ca voi aia mai in varsta suntem si noi plini de lehamite, dar nu cred ca suntem devina pt ce se intampla, daca ne uitam inapoi o sa vedem ca Romania a dus-o bine doar cand a avut conducere de alta nationalitate decat cea romana, concluzia este ca un roman nu poate conduce aceasta tara, asa ca sanse prea multe nu prea avem .

Si mai este o problema, romanul cand se ajunge uita de unde a plecat, asa e el facut si nu poti schimba asta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca aceasta tara este de necondus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

EU CRED CA ACEASTA TARA POATE FI CONDUSA DE UN ROMAN.

EU CRED CA ACEASTA TARA ISI MERITA SOARTA, PENTRU CA CEI CARE SUNT DATORI SI OBLIGATI SA FACA CEVA BUN SE COMPLAC IN INACTIUNE, SE RETRAG IN SPATELE FALSEI NEPUTINTE (in realitate e lipsa de dorinta de schimbare).

Am zis si voi sustine mereu:

LIPSA DE ACTIUNE SI LIPSA DORINTEI DE SCHIMBARE ESTE APANAJUL LASILOR, A CELOR CE NU STIU CE VOR DE LA VIATA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceasta tara este condusa de un roman care ne considera pe 99% tigani sau admiratori ai tiganilor. Cat timp stam pasivi, ne dam cu parerea pe forumuri si lasam pe aceeasi nomenclaturisti sa ne conduca pana ies la pensie si dup-aia sa-si lase copiii in locul lor, chiar n-o sa se schimbe nimic. Ma uit la noi cum platim in fiecare an rovignieta pentru drumuri care nu exista. N-am vazut pe nimeni sa mearga in fata ministerului transporturilor sa-l colinde pe berceanu. E doar un exemplu.

Alt exemplu: http://www.gnm.ro/comisar_general.php Nenea asta a terminat ase, a fost membru de partid 10 ani, a fost seful lui baselu' cat timp ala lucra la anvers, brusc in 22 decembrie si-a dat seama ca nu mai poate suporta asuprirea la care era supus de comunism si acum e expert in mediu(cu o mana da amenzi si cu cealalta face studii de mediu). Ce strigau aia in decembrie 2009, ""base nu ne lasa pe mana comunistilor?"

Share this post


Link to post
Share on other sites

De port trening la pantofi,

Cand ma duc la aprozar

Sa iau rosii si cartofi :

Ati ghicit: sunt cocalar

Daca am din club la mare,

Poze eu la “avatarâ€

Noaptea cu-ochelari de soare:

Ati ghicit: sunt cocalar

De am “gigolo†pe bluze

Scris mare si de tipar,

Si ma dau cu gloss pe buze:

Ati ghicit: sunt cocalar

Daca am pe mana stanga

Tatuat stangaci un zar

Si-una dintre unghii lunga:

Ati ghicit: sunt cocalar

De vorbesc in gura mare

Pe metrou la celular

C-am o vila de vanzare:

Ati ghicit: sunt cocalar

Daca port tricou lucios

La pantofi de lautar

D-aia  ... albi, cu varfu-ntors

Ati ghicit: sunt cocalar.

Daca-mi pun poze pe net,

Stand cu mana-n buzunar

Si c-un teanc de bani pe piept

Ati ghicit: sunt cocalar

Daca-mi plac glumele mele

Si rostesc des “gaozarâ€,

Fac campanii cu manele

Sunt Traian, nu cocalar !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now