Midnight Caller

Ce fel de ulei ?

567 posts in this topic

Si eu cand am luat masina tot Liqui Moly am avut un ea si se prezenta bine.Am mai mers cateva mii pana sa il schimb cu el si la fel ca si la Ionut nu am observat diferente intre Liqui, Ford si Castrol.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am bagat pana acum numai 5w30, dar nu-mi mananca ulei si nici alte probleme nu am avut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu cand am luat masina tot Liqui Moly am avut un ea si se prezenta bine.Am mai mers cateva mii pana sa il schimb cu el si la fel ca si la Ionut nu am observat diferente intre Liqui, Ford si Castrol.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Eu am bagat pana acum numai 5w30, dar nu-mi mananca ulei si nici alte probleme nu am avut

Nici mie nu-mi mananca ulei, sa zic ca a mancat 500ml in 10k km.

Adica atat a mancat, cand am facut revizia in august am pus 3,5l si ieri dimineata am completat cu restul de 500ml si arata maxim pe joja.

Masina alergata fara bun simt.

Merci de info :thumright:

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si Aral tot in DE e fabricat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai mersi...

Sa raman la 5w30 sau sa trec la 5w40? Tinand cont ca am peste 200k. :P

Daca si 200 k sunt multi,atunci e de ras :D.Vezi ca exista multe uleiurl fabricate in De.Eu personal am incercat doar 2 si anume: Ravenol vsi 5w40 si Addinol 5w40.Iar in final am ramas la Ravenol si nu mi pare rau!De aceeam il si recomand.

ps: 5w40 merge chiar si atunci cand masina ta se apropie de 400 000 km!Pe testate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.nu stiu altii ce ulei folosesc eu doar CAstrol Magnatec b4 10w 40 si sunt foarte multumit.precizez ca il schimb la fiecare 10 000 km.masina are doar 194 000 km Reali.sunt foarte multumit de el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e benzina sau disel? Din ce an e?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care au GPL. Voi ce ulei bagati ?

Vad pe net ca au cei de la LUKOIL un ulei mai special pentru GPL!

Share this post


Link to post
Share on other sites

m bagat recent uleiul Aral 5w40. Mai are cineva experienta cu acest ulei ? Ce parere aveti ? Pe el scrie "Made in Germany", oare e adevarat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am folosit ulei Aral (alte norme, la alt motor). Eu am o părere bună despre Aral, în general.

Merită menţionat că face parte din concernul BP, împreună cu Castrol.

Am discutat câte ceva şi aici:

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este ciineva care foloseste 0w40 in 1.9d?Daca da,cati km are motorul respectiv si care este consumul intre schimburi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa fac schimbul de ulei la motor. La un volvo v40, an 2000, phase1, motor 1783 cmc, benzina, 90 kw (122 cp), B4184S2.

Ce fel de ulei sa pun si cati litri ar intra?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt 24 de pagini scrise pe subiectul asta... in 10 minute le citesti pe toate :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomandat ar fi 5w40,dar merge si 10w40.

Ai nevoie de 5 litri.Ar fi bine sa mai ai 1 litru de rezerva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi lik1999. Conteaza si producatorul ? Vad ca sunt multe tipuri 5w40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alegerea iti apartine!Eu unul folosesc Ravenol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urmeaza schimbul de ulei luna asta si ma gandeam la castrol edge. Nu tot ce-i scump e bun dar la 90€ 5l e cel mai scump si se zice ca si cel mai bun. Pe mine ma inteteseaza daca merge la un motor cu 290k la bord? La v40 merge magnatec 5-40 nu-i bai dar la v70 D5 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru d5 ai o gramada de subiectee!Ai nevoie de 0w30 a5/b5 parca :).Cel mai bine cauti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim in cazul asta se poate folosi 5w40 :D.Eu aveam impresia ca merge doar cu a5/b5 0w30 si 0w40!

Legat de service uri,trebuie sa iti dau dreptate.Pe unde am fost eu,toti au spus ca am nevoie de minim 10w40 :))),dar recomandat ar fi 15w40!In schimb,tractorul meu a vazut doar 5w40 :).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun. Acum ce ma intereseaza daca merge castrol edge? Trebuie sa tin minte A3 B3 B4 sa ma uit pe bidon.

@Heim eu nu ma stiu dar cam toti zic ca dupa 200 k masina are nevoie de ulei mai gros, altii ca mai subtire si tot asa.

Multumesc mult :)

Latino Heim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scris in acelasi timp cu tine de-aia e ca si cum m-am contrazis. Numai dupa ce am postat am vazut ce-ai scris.

Atunci iau ulei SAE 0w30 OEM si stiu o treaba. Incep de maine sa ma uit pe net dupa el.

Parca 5,6 l intra in motor si raman 400ml pentru completare in cazu n-care.

Sa traiesti si multam fain :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@i love Volvo vezi ca D5 ul are nevoie de 6.5 litri daca nu ma insel!

Iar benzinarul 5.2 litri.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci iau 7 litre de pe site-ul dat de tine ca are pret foarte bun. Multumesc mult de tot Heim si Lică.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Ce stiti de gama de uleiuri auto RAVENOL?

A experimentat cineva?

Am primit feed-back bun de la 1 posesor de VW Passat si 1 posesor de Opel Vectra C. Ambii spun ca la Castrol le manca ceva ulei intre schimburi, insa cu Ravenol nivelul se mentine.

Opinii?

Salut!

Ce stiti de gama de uleiuri auto RAVENOL?

A experimentat cineva?

Am primit feed-back bun de la 1 posesor de VW Passat si 1 posesor de Opel Vectra C. Ambii spun ca la Castrol le manca ceva ulei intre schimburi, insa cu Ravenol nivelul se mentine.

Opinii?

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now