Midnight Caller

Ce fel de ulei ?

567 posts in this topic

Cati litri de ulei de motor intra la un volvo s40,1,6 benzina si ce tip de filtru sa iau cand il schimb?Cu multumiri

Salut, ai raspuns acolo unde ai postat prima data si anume pe topicul :

Schimb ulei Volvo S40 1,8 benzina

Share this post


Link to post
Share on other sites

MULTUMESC!

Inca o problema:am controlat nivelul uleiului(dupa un drum relativ scurt) si mi-a aparut spuma pe joja,nu este decolorata si lichid de racire nu pierd,specific ca tin masina in garaj(umiditatea a fost foarte mare in ultimul timp) sa ma gandesc la garnitura de chiuloasa sau e condens?

Share this post


Link to post
Share on other sites

MULTUMESC!

Inca o problema:am controlat nivelul uleiului(dupa un drum relativ scurt) si mi-a aparut spuma pe joja,nu este decolorata si lichid de racire nu pierd,specific ca tin masina in garaj(umiditatea a fost foarte mare in ultimul timp) sa ma gandesc la garnitura de chiuloasa sau e condens?

Pai undeva mai sus in pagina ai cateva pareri cu privire la spuma pe joja. Poti sa citesti si urmeaza cateva indicatii date de colegi

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

10w60 castrol, 1.8gdi 200000km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. A folosit cineva pana acum Repsol ? Mie asta mi-au pus ultima data la Volvo-Brasov. Mi-au spus ca e cel putin la fel de bun ca si Castrol pe care ei nu-l mai folosesc deloc.

Sincer, nici nu stiam ca exista Repsol si pentru autoturisme si am fost umpic ingrijorat, dar dupa 10000 km vad ca aproape nu mai consuma deloc ulei si motorul se comporta foarte bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc Repsol Elite Competition 5W40 si la Smart si la VOLVO, si intr-adevar motorul nu consuma. Si e si ieftin, undeva la 150RON bidonul de 4L...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci Midnight C.! M-am mai linistit.

Dar stie cineva daca si la alte reprezentante Volvo se intampla la fel? Cei de la Brasov mi-au spus ceva de genul ca Volvo nu mai are "contract de colaborare" cu Castrol. N-am inteles daca numai cei din Brasov sau in toata tara. Este ciudat fiindca si in cartea masinii scrie ca Volvo recomanda Castrol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci Midnight C.! M-am mai linistit.

Dar stie cineva daca si la alte reprezentante Volvo se intampla la fel? Cei de la Brasov mi-au spus ceva de genul ca Volvo nu mai are "contract de colaborare" cu Castrol. N-am inteles daca numai cei din Brasov sau in toata tara. Este ciudat fiindca si in cartea masinii scrie ca Volvo recomanda Castrol.

normal sa scrie in carte ca volvo recomanda castrol pt ca era editata inainte sa se incheie contractul....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@PIPO o stii pe aia cu vrajala la romani ? Exact asta ai patit tu la Volvo BV, daca ai curiozitatea sa ridici capota unui V40 2013, ce sa vezi, un mare sticker ce spune " Volvo recommends Castrol oil products" .

index.109.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o intrebare:

Bidonul de ulei Castrol 5w40 Turbodiesel de 5L este ulei original ?

Cineva din Unix mi-a spus despre Castrol ca nu comercializeaza ulei la bidon de 5L si ca ei nu au in firma Castrol la bidon de 5L.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu prea am mai întâlnit Castrol la bidon de 5L...1L sau 4L sunt acum

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

In curand o sa para ca si Pepsi de sarbatori, la 2,5 L. Nu cumva scrie pe bidon Castro1, sau Castron ? :machinegun:

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadimutz, ala nu "ie" turbodizal ;D

Sunt anumite sortimente de Castrol pe care nu le-am mai gasit la 5L, sau daca le-am gasit, aveau pretul prea mare (raportat la litru) fata de cel de 4L. Probabil stoc vechi, nu stiu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Germania se gaseste ulei Castrol la 5L .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da; un prieten sofer pe camion aducea din germania toate sortimentele de Castrol la 5 l

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi poate recomanda cineva un ulei bun pentru volvo s40 din 2001,1783 cm si 122 cp?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ford Formula E 5W30 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ford Formula E 5W30 .

eu zic ca nu prea merge la 1.8 benzina 5w30..eu merg pe 10w40..acum cred ca depinde si nr de km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ramiro de ce spui ca 5w30 nu merge? E prea subtire ?

Din cate tin minte in carte "am vazut" asa: 5w30 sau 10w30,iar ca alternative 5w40 sau 10w40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ramiro de ce spui ca 5w30 nu merge? E prea subtire ?

Din cate tin minte in carte "am vazut" asa: 5w30 sau 10w30,iar ca alternative 5w40 sau 10w40.

Tare motorul asta, practic e bun aproape orice ulei ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo zice asa .

VolvoOilChart2007UKv5.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@marius greseala mea.vezi foto.

@Bogdan mersi de info.

O sa transmit si eu mai departe.

post-312-0-85949100-1363852923_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now