Midnight Caller

Ce fel de ulei ?

567 posts in this topic

Multumesc inca o data, lik2008. O sa incerc sa gasesc ulei Castrol made in Germany, poate conving pe cineva sa-mi aduca de la sursa Magnatec 10w40 diesel.

Depinde si cati km ai pe bord.

Dar recomandarea mea este sa folosesti 15w40 sau 10w40 cat este cald,apoi 5w40 cand da frigul.Astfel nu cred ca vei avea probleme.

Daca ai de unde cumpara cauta Castrol 10w40 B4(are norma a3/b4 si este mai special pentru diesel).De asemenea Castrol 5w40 Turbo Diesel.

ps:Sunt inca multi vanzatori care nu stiu ce sa iti mai vanda..ai grija ce alegi..

pss: Verifica uleiul macar o data pe saptamana si astfel mai afli una alta.

Spor la cumparaturi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

a folosit cineva ulei fabricat in sua? eu am folosit numai valvoline syn power full sintetic fabricatie olanda, vreau sa trec pe fabricatie sua, dar nu stiu cum sunt ca si calitate, la prte sunt la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am pus Motul 8100 X-Cess 5W40 si sunt foarte incantat de el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Un ulei recomandat pentru volvo v40 -2001 - 1800 GDI benzina. multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAlutare.MErita sa dau Castrol Turbo Diesel 5w40 pe Mobil super 5w40?

Share this post


Link to post
Share on other sites

NIci eu :))).

Tocmai am comandat Castrol turbo diesel 5w40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, au trecut 10000 km de la ultimul schimb, am bagat ulei Ford Formula F 5w30, masina ( s40T4 din 98' ) s-a comportat foarte bine, ma refer ca a consumat 1l in toata aceasta perioada. Am continuat pe acelasi tip de ulei, iar cat tine de aditivi nu am bagat si nici nu cred ca voi baga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulirx cum sta treaba cu Totalu'?E bun de ceva?

App am dat de un ulei produs in tarile friguroase!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pffttt o scurta povestioara legata de ulei la motoarele pe Benzina.

Acum 1 an mi-au bagat la service 0w40 in masina(fara ca eu sa stiu) pot spune ca primi 4000 5000km masina a mers formidabil, chiar mai bine decat cu orice alt ulei am bagat inainte si la 10.000km mi-a consumat 1L de ulei.(nu recomand acest ulei nimanui la mine a fost o simpla greseala de care am aflat dupa multe luni).Primul schimb de cand am luat masina a fost pe Mobil 1 5w40 recomandat de reprezenanta Volvo din Romania, dupa parerea mea 5w40 de la Mobil e un ulei slab calitativ asa ca il schimbasem pe 10w40 tot de la Mobil care a fost ceva mai bun.De ceva timp am bagat numai Castrol Magnatec 10w40 si masina merge extrem de bine si se comporta ok motorul pe acest ulei.

Ca si sfat recomand 10w40 de la Castol dupa propriia experienta, precizez ca s40-u meu face cam 25.000-30.000km pe an si cu ascest ulei s-a comportat formidabil si nici nu a mancat un gram de ulei.

Masina despre care vorbim este un S40 din 2001 1948CC 100kw

aaaa si app stiu ca sunt offtopic putin dar ce stiti despre Duralube?ma tot gandesc sa ii bag la urmatorul schimb....pareri ceva?

Edited by AndreiCristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anumite reprezentante auto nu mai folosesc Castrol,ci Mobil 1 si Divinol.

Dupa 4 ani de folosire am ajuns sa recomand orice alt ulei in afara de Castrol(cel putin pentru dieselu de la reno)!

Andrei despre aditivi gasesti

Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diselul de la Renault din cate stiu eu vine recomandat cu ELF.Daca nu ma insel.Am un prieten cu o Laguna care mereu baga ELF

Multumesc frumos pentru site-ul cu aditivi

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar voi va faceti singuri schimbul sau mergeti la service? si apropo cat mai costa un schimb? cati L trebuie la un volvo v40 si cat costa? (ulei+manopera)? schimbul trebuie facut exact la 10000 de km?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc 10w40 Castrol diesel motor 1.9 D, nu am avut probleme, am circulat cu masina 120000 km, parerea mea.....uleiurile nu sunt toate la fel? Chiar conteaza firma?...nu ma refer la firme fantome.... astept un raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o oarecare diferenta de calitate intre ele.Mi-e unu masina imi merge foarte bine cu 5w40 de la Castrol.Am folosit si Mobil1 dar nu am fost asa multumit de el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar voi va faceti singuri schimbul sau mergeti la service? si apropo cat mai costa un schimb? cati L trebuie la un volvo v40 si cat costa? (ulei+manopera)? schimbul trebuie facut exact la 10000 de km?

Nu trebuie fix la 10.000 de km. Merge o mie in sus sau in jos.

Cât despre service, evident ca acolo se face schimbul de ulei. Pentru o ora de manopera nu merita sa te murdaresti, plus ca uleiul uzat nu ai voie sa-l arunci la gunoi sau in natura.

Stiu ca unii il dau pe gardul de la tara, dar suntem totusi in anul 2012...

Evident, poti sa mergi cu uleiul si filtrul gata cumparate de tine si e posibil sa iesi mai ieftin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ulei si filtru adus de mine ma costa 25 lei schimbu...

Q.E.D. !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva o sursa onorabila de ulei de motor mobil 1 10w 40, nemtesc sau ma rog care e mai bun?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare...ma poate ajuta cineva cu un raspuns? pret de catalog la un volvo V40 , fab 08.2000, motor 1800 benzina GDi, 92 cp - dotare 90% full...Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce legatura are cu topicul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Tudor uleiul e bun,dar trebuie sa aiba norma pentru motorul tau!Altfel te trezesti cu un consum de ulei destul de maricel sau mai rau ..incepe sa "bata motorul".

Shell Hx7

  • API SM/CF
  • ACEA A3/B4
  • JASO SG+
  • Mercedes Benz MB 229.1
  • VW 502.00 / VW 505.00
  • Fiat: meets the requirements of Fiat 9.55535 G2
  • Renault RN 0700

De un timp folosesc produse de la Ravenol si pot sa spun ca sunt multumit.Data viitoare as vrea sa incerc Rheinol(recomandat foarte mult pe vag-forum).

Nu recomand Castrol care (dupa auzite) ar fi produs in Turcia!

In rest orice ulei este bun,atat timp cat are normele cerute de producator. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tocmai asta e, ca, spre surprinderea mea, consuma mai putin ulei decat inainte sa-l folosesc. Inainte trebuia sa completez dupa 5-6000 km dupa revizie, acum am deja 6000 si nu e nivelul sub jumatate, pe joja. Diferente la cum merge motorul nu am simtit, cel putin nu inca.

Edited by tudor75

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now