Midnight Caller

Ce fel de ulei ?

567 posts in this topic

3 litri la 10.000 km?

pai practic este jumatate din uleiul din baie?

nici nu m-am gindit sa verific uleiul pina acum !

Din manualul tehnic VADIS :

Consumul de ulei dupa rodaj este intre 0.25L/1000km si 0.5L/1000km, in functie de regimul de mers (autostrada - munte).

3L in 10.000km inseamna 0.3L/1000km, ceea ce e absolut normal. Nu-ti fa griji.

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.uleidemotor.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1_3_36&products_id=10

Parca rontaie mai fericit tractorasu' de cand am pus uleiu' asta...

E bun si asta ,am auzit numa de bine pana acum.Ia incearca oleaca Castrol / Petro-Canada si dupa aia sa ne zici daca mai consuam ulei.Aici depinde si ce ulei a folosit fostu proprietar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu a-s fi primit cadou sase litri de ulei Pentosin, nu a-s fi pus urmatoarea intrebare: este uleiul  Castrol comercializat la noi in tara, fabricat stiu eu unde, mai de incredere decat acest ulei, care este fabricat in Germania ? In 850-ul meu s-a pus intodeauna Castrol 5w40, probabil nici nu voi schimba acest lucru decat daca cineva este mai documentat ca mine si a-r putea spune ceva bun despre acest ulei Pentosin. http://www.bizoo.ro/firma/MotorTuning/vanzare/10282/Ulei-pentru-motor-Pentosin---Pentolub-Performance-10W40

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Salutare!As vrea sa rectific ce am scris cu o pagina in urma,cum ca motorul meu de 850 mananca 1.5 L de ulei Castrol in 10.000 Km,am mintit  :Dcred ca mai mult de 1 L il pierdea pe la un simering de axa cu came care tocmai l-am schimbat iar acum abia astept sa vad daca mai "pisca" ceva. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista motor care sa nu consume ulei. La motoarele turbo consumul este mai mare.Cei care afirma ca motorul lor nu consuma ulei ar trebui sa invete principiul de functionare al unei masini termice.Sistemul de ungere are corespondenta cu cilindrul deoarece o cantitate mica de ulei se va pierde prin ardere.Deci e poveste domne ca dupa 10000 km nu a papat nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

II poveste doar pentru cel care stie (cu ce anume se mananca un motor),dar pentru ceilalti ii adevaru pur :rolleyes2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

la motoarele nu vezi pe nici unul

nu am vazut io

sunt mecanic

sa nu aiba ulei in galeria de admisie

motorul ori cum rasufla un pic poate sa fie nou

am lucrat si la masini cu 10000 km reali luate cu 0 km

si acesta avea un pic

orice producator de motoare specifica maximul de consum de ulei la 10000km

deci accepta si ei

un motor care merge normal ca consuma un pic de ulei

cele forjate un pic mai  mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

In alta ordine de idei :

Ulei motor Petro Canada se poate comanda pe www.prahovainvest.net; pt 6 L cum am eu nevoie, de ex, trebuie comandat separat un bidon de 4 L + 1 bid 1 L + 1 bid 1 L, altfel preia numai prima cantitate, asa functioneaza site-ul lor !

azi am comandat, sunt in asteptare  :bounce:

Share this post


Link to post
Share on other sites

In legatura cu uleiul,trebuie sa fim atenti ce anume recomanda producatorul.Am vazut acum intr o revista.Cica alt ulei adica alt cod decat cel recomandat de producator poate duce la defectiuni,pana la motor "mort".Pentru motoarele se recomanda in special ceva din clasa Sae (adica clasa vascozitatii) 0w-30,0w-40,5w-30,10w-40 / 15w-40.Este important ca atunci cand se doreste schimbarea uleiului sa fie cald.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Cum as putea sa fiu sigur ca uleiul pe care il folosesc nu este contrafacut?

Eu folosesc Castrol 10w40 pe care il cumpar de la un magazin de piese auto, dar am vazut acelasi ulei intr-un hypermarket si ambalajul este identic pe care scrie manufactured in UE si nu prea sun asa increzator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe  toate sticlutele de Castrol scrie Made in Eu ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, sunt si eu un proaspat membru al acestui forum si am cateva nelamuriri printre care si asta, uleiul ... La volvo-ul meu S40 T4 din 98. I-a fost facut schimbul cu Valvoline 10W40 si as vrea sa stiu daca e bun. Pe data viitoare as vrea sa-i pun un Mobil1 Super 2000. Ce pareri aveti ? ??? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, sunt si eu un proaspat membru al acestui forum si am cateva nelamuriri printre care si asta, uleiul ... La volvo-ul meu S40 T4 din 98. I-a fost facut schimbul cu Valvoline 10W40 si as vrea sa stiu daca e bun. Pe data viitoare as vrea sa-i pun un Mobil1 Super 2000. Ce pareri aveti ? ??? 

Mobilu' nu i asa de stralucit,asta di auzite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A folosit cineva ulei de bmw 10w40 A3/B3 ? Oare dupa utilizare toarce ca un bemeweu ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A folosit cineva ulei de bmw 10w40 A3/B3 ? Oare dupa utilizare toarce ca un bemeweu ;D

Inca ceva  care i diferenta intre Castrol Magnatec si Castrol Turbo Diesel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in functie de vascozitate, Magnatec este numai 5W30 ACEA A1, 10W40 ACEA A3/B3, 5W30 ACEA A3/B3 iar Castrol EDGE Turbo Diesel este numai 5W40 ACEA A3/B3, A3/B4, C3 si este bun si pt motoarele PD .

Pt tine este bun Magnatec 10W40 este si ceea ce recomanda Volvo/Reno .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in functie de vascozitate, Magnatec este numai 5W30 ACEA A1, 10W40 ACEA A3/B3, 5W30 ACEA A3/B3 iar Castrol EDGE Turbo Diesel este numai 5W40 ACEA A3/B3, A3/B4, C3 si este bun si pt motoarele PD .

Pt tine este bun Magnatec 10W40 este si ceea ce recomanda Volvo/Reno .

Si daca pun de aala de bemweu ce are?Pica vreun piston? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si in cazul meu ce este recomandat sa bag.Eu pana acum am folosit Castrol EDGE 5W30,nu mai stiu exact ce ACEA avea.Exista si pentru mine o alta recomandare? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lika ala de BMW este SAE W30 si ala nu merge la tine, nu cred ca-ti pica doar un piston, cred ca o sa bata motorul dupa care o sa pice un piston, al doilea, al treilea si in final ultimul :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai, cite probleme au oamenii pe aici...Citesc si ma ingrozesc  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lika ala de BMW este SAE W30 si ala nu merge la tine, nu cred ca-ti pica doar un piston, cred ca o sa bata motorul dupa care o sa pice un piston, al doilea, al treilea si in final ultimul :smile:

Pai acolo scrie

Spezifikationen / Freigaben:

    * ACEA A3 / B3

    * SAE 10W-40

post-1795-12877883260896_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca scria Castrol...era bun  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ce trebuie sa scrie Castrol din moment ce in bidon este Castrol ?

Atat BMW cat si Volvo folosesc ulei Castrol .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now