Midnight Caller

Ce fel de ulei ?

567 posts in this topic

ia vro 7l in plus ... ca vreau si eu :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am discutat cu un prieten si mi-a zis ca mi-ar scoate de la firma unde lucreaza ceva ulei pe NV. O sa-l intreb daca poate scoate mai mult.... si normal ....la ce pret, dupa care te anunt ;). Probabil in vreo zi sau doua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la urmatoarea revizie voi pune Mobil 1 50W-50- Peacklive.

Ce ziceti de el?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am pus Castrol rs 10w60, motorul are 175000km.Cand am luat masina  vvt facea CLAR galagie,daca-si aduce aminte @MC, l-am sunat din Germania si l-am intrebat ce zgomot e. Ce e interesant, la al 2-lea schimb....nu mai aud clantanitul de va variator.E posibil sa aiba influenta? sau s-a blocat variatorul?Motorul merge f bine, doar ca a crescut un pic consumul, dar asta o pun pe seama benzinei , si a drumurilor scurte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io ....am ramas fidel petro-canada ... am ajuns chiar in ploiesti ca sa il pot cumpara  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde luati castrol rs 10w60, astia de la mine din oras n-au decat uleiuri de dacia si de pumpe-duse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am pus tot Castrol 10w40 dar din Germania cumparat si am fost tare multumit de el.AM MERS 17000 KM FARA PROBLEME SI NU A MANCAT ULEI MOTORUL.Eu am un v40 1.9 di 85 kw 2001 cu 230 000 km rulati.Deja sunt la al doilea schimb de ulei.Castrol magnetec diesel 10w40.Succes!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde pot cumpara ulei petro-canada fiindca as vrea sa il incerc si eu ? MC am inteles ca nu mai livreaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In alta parte decat AICI nu o sa gasesti .

Eu m-am dus personal (aveam si treaba in zona) , dar am uitat sa intreb daca trimite si prin curier .

6 l de 5w40 au costat 204 lei  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult Danyx. Nu stiam ca au si 5w-40 chiar am cautat la ei pe site si nu am gasit specificatiile. Oscilez intre 0w-30 si 5W-40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu tot la Petro Canada raman. Eu am 0W-30, tot 0W-30 a fost in masina mea de cand e deci tot pe 0W-30 raman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda eu sunt putin bagat in ceata in ceea ce priveste vascozitatea. In manualul masinii spune clar 5w-30 sau 0w-30 in conditiile in care temperaturile sunt foarte scazute. In conditii de temperaturi de peste 30C se recomanda 10w-30. Eu am facturile cu reviziile facute la masina la reprezentanta in Spania si acolo au pus inca de la inceput Castrol TXT 5w-40 (de ce 5w-40 si nu 10w-30 si eu ma intreb) si ma gandesc ca nu ar fi bine sa trec pe 0w-30 sau 10w-30 dupa ce masina a mers cu 5w-40 pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

POate sa imi spuna si mie cineva cati l de ulei intra la tdi (ala de 95 cp) si cel de 116 cp?Multumesc mult :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda eu sunt putin bagat in ceata in ceea ce priveste vascozitatea. In manualul masinii spune clar 5w-30 sau 0w-30 in conditiile in care temperaturile sunt foarte scazute. In conditii de temperaturi de peste 30C se recomanda 10w-30. Eu am facturile cu reviziile facute la masina la reprezentanta in Spania si acolo au pus inca de la inceput Castrol TXT 5w-40 (de ce 5w-40 si nu 10w-30 si eu ma intreb) si ma gandesc ca nu ar fi bine sa trec pe 0w-30 sau 10w-30 dupa ce masina a mers cu 5w-40 pana acum.

Pt ca 5w-40 e MAI IEFTIN, si e si foarte raspandit si in stocurile a ff multor service-uri, etc.

0W-30 si 5w-30 acopera cele mai bune plaje de temperaturi DAR sunt si mai scumpe, in special 0w-30-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare: trebuie sa schimb uleiu daca masina are multi km la bord? Acum folosesc castrol 5w40....sa bag 10w40? sau ce imi recomandati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde acu cati km a fost schimbat ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt ca 5w-40 e MAI IEFTIN, si e si foarte raspandit si in stocurile a ff multor service-uri, etc.

0W-30 si 5w-30 acopera cele mai bune plaje de temperaturi DAR sunt si mai scumpe, in special 0w-30-ul.

0w30 si 5w30 protejeaza eficient motorul doar pana la o temp. a mediului ambiant de +30 grade Celsius. Sunt uleiuri "valoroase" doar pentru regimul long-life fiind mult mai stabile.

0W40, 5w40 - sunt cele mai recomandate pentru un interval de schimb intre 10-15k km la clima din Romania.

Pentru motoarele mai performante si implicit mai solicitate, 10W60 sau 5W50.

Share this post


Link to post
Share on other sites

            Salutare!Eu merg pe Castrol 10W40 magnatec luat din Real germania ca zic colegii mei ar fi mai bun decat asta de aici produs pt. piata est-europeana ???.Ca si consum pot spune ca la 10.000km am pus 1.5 litri(mentionez ca motorul este reparat curand si schimb la turatii cam mari ;D).Motor benzina aspirat 1984 cmc 10 valve. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu schimb uleiu la 15000, castrol 5w40...masina are 175000 km...ce ulei sa bag?

Share this post


Link to post
Share on other sites

orice ulei,cu indicativ de calitate A3/B3,B4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot folosi mai - septembrie Castrol 15w40 ,in rest 10w40?

La cati km imi recomandati sa schimb filtru de aer,cel de ulei si cel de motorina?

Masina volvo v40 1.9 DI 95 cp an '99   Multumesc :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am s40 diesel 2002 si ii bag liqui moly 5w40 pompe diuze si nu consuma nici ulei asa cum se povesteste de la schimb la schimb daca mananca  200ml ,si apoi asta se face doar in germania ,nu cum se faca altele gen mobil si prin turcia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now