Midnight Caller

Ce fel de ulei ?

567 posts in this topic

http://www.oilshop.ro/uleimotor/product_info.php?products_id=16374

"Este singurul ulei dezvoltat in parteneriat cu producatorul de autovehicule Volvo "

Fiecare ar trebui sa cerceteze exact ce se potriveste la masina/motorul lui.

Ce e bun pentru unul, pentru altul poate fii contraindicat.

De exemplu, in Vadis spune la motorul meu (cu warning), "Do not use 0W30 engine oil".

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu de cand am masina ii bag castrol magnatec 5-w40 c3 si a papat putin din el la 10.000 km...acum la 200000km ii bag tot 5w40..gresesc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E normal sa pape pana la 3L la 10.000km. Peste deja ai probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am trecut si eu de la castol edge 5w30 la mobil 1 5w50

cel din urma fiind mai bun la turatii ridicate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut undeva ca este recomandat sa schimbam uleiul la 7500 km.

Eu folosesc castrol 10w 40.Este bun??Voi la cati km schimbati uleiul,dar filtru' ::)????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am revenit la Castrol Edge 5W-40, am avut Mobil 1 acelasi indicativ. Motorul se aude muuult mai bine acum.

Schimbul de ulei la 15.000 Km + filtru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Aral 5w40 de cand am luat-o din Germania, asa scrie si pe etichetele de service de acolo. Totusi mi se pare cam prea fluid la temperaturi ridicate, plus ca motorul consuma cam un litru la 3000 de km. Saptamana asta ii fac schimbul, i-as baga un Castrol RS sau tot Aral 5w50. Ce parere aveti? Castrolul ala recomandat de Volvo 0w30 mi se pare mult prea subtire pt. traficul si clima din Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu tot respectul, dar pt. un T4 de 11 ani cu km aferentzi, nu crezi ca 0W30 e mult prea subtire ?! 5W-40 sau 10W-40 e minimul pe care-l poti pune ca sa nu-ti pape, ba chiar un Castrol 10W-60 !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tocmai, nu vreau sa-i bag 0w30 ca si 5w40 pe care-l am acum e prea subtire, va intrebam ce ati alege pt. benzina turbo intre 5w50 si 10w60?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma duc pe Mobil1 Rally Formula 5W50. Nu completez intre schimburi(10.000km).

Masina este din 2001, dar am pe ea doar 91.xxx km

La astea turbo daca turbina exte pe sfarsitul vietii, ai si consum de ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea are 135000 km, turbina pare inca ok, masina trage bine si nu scoate fum. Cred ca o sa bag si eu 5w50, 10w60 mi se pare prea radical.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru 1.9td, ELF 10W40-15w40 rullz. Daca rulati mai multi km pe an, in anotimpul rece puteti utiliza si 5w40 dar nu mai jos de atat. 

A... si schimb la 7000, maxim 10k pentru uleiurile mai deosebite. Filtrul de motorina, la maxim 5k = Eject.

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa imi schimb si eu uleiul la masina....am 9 mii si ceva de km de la ultimul schimb asa ca am si eu cateva nedumeriri:

1: Am vazut Castrol RS la ambalaje de 1L cu 35 de lei...doar cu 1 leu mai scump ca Magnatec 10w40 (uleiul care il am in motor acuma) asa ca m-am hotarat sa imi pun 10w60 mai ales ca vara asta trebuie sa fac ceva drumuri cu masina la temperaturi inalte si am zis ca ar fi perfect. Totusi mi se pare prea mica diferenta de pret....muult prea mica... Sa-mi dati o parere...

2: Cam cati ani poate sta un ulei din momentul "ambalarii" in bidoane pana in momentul in care il bagi intr-un motor ca sa ii faci inca 7,8,9-10 mii de km cu el.... Adica cam cat timp isi pastreaz aun ulei proprietatile in conditii optime de stocare,pentru ca de exemplu pe bidoanele de Castrol care le-am vazut acolo scrie 08.10.2006 ....adica totusi sunt 3 ani frate de cand au fost ambalate uleiurile alea.

3: Pe toate ambalajele de Castrol scrie: Manufactured in EU . Stie cineva totusi care este de fapt tara de origine a uleiurilor astea? Cineva zicea ceva ca sunt facute in Turcia....totusi Turcia inca nu e in UE....

Multumesc mult ca ati avut rabdarea sa cititi cele scrise de mine si astept pareri... Multumesc inca odata!

PS: Am uitat sa precizez totusi ca in cartea masinii scrie ca uleiul trebuie schimbat intr-adevar la 7500 de km sau 1 an...deci avea dreptate cineva de pe forum de aici cand a zis 7500km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pun Castrol Edge Sport 10W-60, consum insesizabil intre shimburi (aprox. 8000 km). Asta avea si cand am luat-o, eu sunt multumit, nu ma gandesc la alte variante. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat azi uleiul....am pus Castrol RS 10w60 in ovlov-ul meu 1.8 16v B4184S 85kw.

Ce am observat:

1: S-au redus vibratiile motorului si sunetul....foarte mult... Acum se aude ca acum 15 mii de km cand am luato...:) Chilometrajul actual: 161.250 km

2: Totusi se intampla o chestie ciudata......observ ca temperatura motorului e cam mare in medie cand merg prin oras... Adica inainte statea de obicei uleiul la cold sau 64 de grade,apa la 88 de grade (in medie prin oras) iar acuma sta uleiul pe la 74 de grade si apa pe la 92.....cam ciudat dar totusi motorul toarce mai ceva ca o pisica deci sigur ii place:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

PetroCanada 0w30  :headbang:

164k - nu a papat un gram de ulei, e la fel cum a fost cand l-am turnat.

Merge.......perfect, nu am simtit nici o diferenta, doar la buzunar..in bine, e mult mai ieftin si am mai mare incredere in PetroCanada decat in Castroale.

Uleiul precedent, Castrol 5w30 TXT avea peste 20.000, arata ca si nou cand l-am dat afara, la fel nici cu ala nu a papat nici un gram.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat ca nu mai am de unde sa aduc P-C :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treaba lui... nu ma bag peste furnizorii mei :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da mai, ti-am zis ca eu doar dinasta beau...pardon bag in masina  :D si ca si mecanicul meu e foarte incantat de el si s-ar putea sa iti faca niste comenzi dese  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treaba lui... nu ma bag peste furnizorii mei :)

Pai... daca NU iti furnizeaza marfa, daca nu iti aduc ulei, cum dreaq sunt furnizorii tai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce parere aveti de Motul ? --- si o precizare.......obtinut gratis. Merita magat in motor? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now