Midnight Caller

Ce fel de ulei ?

567 posts in this topic

Acela e 2L... B4204S2, 136HP... 1.9T4 s-a vandut in State, de-aceea ma miram ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha inseamna ca 1.9 are 103 kw

stiu ca sunt 2 motoare de 1.9 benzina pe volvo

ambele pana in 1950cmc+1.9.nu 2.0

stiu ca unu are 100kw si unu 103 kw

nu stiam si nu stiu care e diferenta in afara de putere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o intrebarica legata de uleiul din cutia de viteze.

De cand cu vremea rece, pana se incalzeste motorul un pic, se schimba greoi vitezele si ma intreb daca nu au pus aiurea uleiul din cutie. (Chiar) Nu tin minte sa fi facut asa si inainte, adica iarna trecuta cand avea uleiul ei. In primavara am schimbat ambreiajul si au schimbat si uleiul din cutie. Au pus Castrol (la reprezentanta) dar nu stiu de care...

Share this post


Link to post
Share on other sites

conteaza mult ce ulei ai pus!

daca ai pus mai gros ...la timp rece e normal sa schimbi mai greu

cu toate ca nu stiu ce ulei de la castrol ar fi mai gros

am avut o experienta de genul asta si iarna chiar daca o scoteam din viteza ..la prima cheie

tindea sa plece de pe loc

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu cred ca uleiul castrol 5w-40 este cel mai bun, eu am un v40 2.0t t3 din 2002 si l-am luat cu mobil 10w-40 si nu-mi placea cum merge fapt pentru care am schimbat uleiul cu castrol edge 5w-40 si e  mai fasneata

Share this post


Link to post
Share on other sites

@adidan82 eu cred ca este doar o impresie ca este mai fasneata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc 5w40 de la castrol ,magnatec(parca :D) asta fiind recomandat ca cel mai bun.Apropo de uleiul de la cutie(scuze de offtopic)cam la cate zeci(sute)de mii se schimba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

incerc saptamana asta sa trag in poza  bidonul de ulei Castrol 0W40 recomandat ptr.volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu scuzele de rigoare 0w30 professional longtec - dupa cate scrie in prospect- recomandat motoare volvo in 5, atat benzina cat si diesel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

totusi am si eu o intrebare, pt. motoarele turbo pe benzina care e cel mai recomandat ulei ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La masina i-am pus ca si fostul proprietar Mobil Synt 5W40 si mi se pare ca tachetii sunt cam zgomotosi iar pe esapament se observa ceva funingine.

Am citit cateva pareri pe diverse forumuri dar n-am reusit sa-mi fac o idee parerile fiind impartite.

Foloseste careva dintre voi uleiul asta,voi ce parere aveti, e k pentru 1,8i(B4184s2)? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce ulei ai folosit inainte , dar sincer aceeasi parere proasta despre acest ulei eu la fel la ultimul schimb am bagat 5w40 super synt si ma confrunt cu aceeasi problema , zgomotos motorul ! eu tot b4184s2 ...am sincer tot la castrol voi ajunge , o sa caut made in germany ....Mobil 1 , am ramas masca , e facut la turci ..... parerea mea , cred ca tot castrol e ok sau valvoline care nu se face la noi sau prin zona ....din tot ce aud castrolul se 'mananca' .... dar macar e bun ! Oricum motorul meu , ca de altfel si toata gama e consumatoare de ulei ....daca citesti ...pe tot forumul asta ....clar ajungi la concluzia ca aceste motoare sunt facute sa consume , sau consumul de ulei e normal la ele . Din ce am vazut si testat eu , clar modul de conducere influenteaza in mod direct pe langa cosumul ridicat de carburant si un consum de ulei ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

castrol 10w60 edge un ulei super bun.il recomand cu incredere la tot ce inseamna turbo benzina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mobil 1 10w40.Nu consuma si nu bate ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

idem ca si mihaiulian :Mobil 1  - 10w40. Daca va bate ceva din "cauza" uleiului, sigur sint probleme interne ale motorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va cred pe cuvant, dar eu am in motor Mobil Synt nu Mobil 1 si e 5W40.De la urmatoarea revizie o sa trec si eu pe Mobil 1 10w40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Ma scuzati daca intervin ca musca-n lapte  :tongue3:(recunosc ca n-am citit in intregime precedentele 10 pagini), dar vad ca lumea se rezuma la ulei 5-10-15W 40-60.

Eu am ulei Castrol SLX 0W30 cu o calduroasa recomandare a mecanicului meu volvist... Am ~166 mii km

Imi spuneti si mie cum se traduce asta?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare

am citit si eu parerile voastre aici:)

am un s40 1.9diesel din 2002 si am 245000km

si i-am pus numai 5w40mobil1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Ma scuzati daca intervin ca musca-n lapte  :tongue3:(recunosc ca n-am citit in intregime precedentele 10 pagini), dar vad ca lumea se rezuma la ulei 5-10-15W 40-60.

Eu am ulei Castrol SLX 0W30 cu o calduroasa recomandare a mecanicului meu volvist... Am ~166 mii km

Imi spuneti si mie cum se traduce asta?

Multumesc!

din cate stiu eu , 0w30 se pune la masinile de generatie noua.....si NOI.

la motoarele noastre cu uzura cat de cat, uleiul ala e prea subtire,si efectul este ca "il mananca" mult mai repede ca pe un 10w40

intreaba-l pe mecanicul respectiv daca am dreptate sau nu. dar eu asa am citit peste tot(asta nu inseamna ca sustin sus si tare ca nu poate avea omu dreptate)

Share this post


Link to post
Share on other sites

este si referitor la 5w40

voi atasa 2 imagini scanate din cartea mea de intretinere a volvo s40 (gasiti va rog imaginile la baza mesajului)

remarcati va rog 3 lucruri:

1. cantitatea necesara de ulei pentru un schimb;

2. important este ca uleiul sa fie in caliatea ACEA A1 sau A3 pentru motoare pe benzina si ACEA B3 sau B4 pentru motoare diesel -- citeste asta inainte de a cumpara (decide) uleiul;

3. domeniul de temperaturi ale ambientului pentru care viscozitatea este in parametrii si uleiul isi pastreaza caracteristicile de ungere...

reiese din imagine ca 5w40 isi pastreaza caracteristicile (viscozitatea) intr-un domeniu mai larg de temperatura (-25oC  pana la +40oC)

eu mi-am luat 10w40 (-20oC  pana la +40oC) - iarna asta n-a fost sub -20oC... :)

cu bine tuturor,

musi

eu va spun sa tineti seama de aceste lucruri intai,si dupa aia ganditi-va la marca de ulei pe care vreti sa o luati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu unul i-am pus numai 5w40 magnatec de la castrol..nu consuma deloc si merge f bine..si vara si iarna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam asa mi-a spus si el... Insa fiind mai putin vascos, ajunge mai usor in parametri, deci uzura motorului se reduce, asta mai ales iarna cand motorul se incalzeste mai greu. Ce mi s-a parut ciudat aici insa era faptul ca nimeni nu specifica nimic de acest tip...

Initial folosisem tot 10W40, dar am renuntat prin iulie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat dilema! E exact ce-mi trebuie... Scrie clar ca e pt Volvo-uri care au trecut de prima tinerete, nu mai zic ca e special pt aceste masini... De-aia nici nu se gaseste pe toate tarabele...

post-0-12877859009278_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o nelamurire ???

Masina mea are 217000km si ma gandeam sa-i pun un ulei ''high mileage''

Atat pe pagina ''Castrol'' cat si pe pagina ''Mobil 1'', ambii producatori recomanda ...5w30 ::)

E adevarat ca mai spuneau si HIGH MILEAGE, dar chiar asa subtire, la un motor atat de ''onorabil''?

Pana acum am folosit Elf 10w40 si am observat ca il cam pierd

Oricum o sa fac si compresia inainte dar totusi ...LAMURITI-MA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now