iulirx

Bestia

230 posts in this topic

DA, DA, ce vise frumoase, pai se pare ca nu stii neste chestii, 335i xdrive se bate cu M3ul pe circuit fara mari probleme, cu soft insa ii rupe capu` la M3 si sunt destule 335i xdrive modificate in Bucuresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

10-15 sec. nu e mare lucru, dar decit nimic...

e mp4, facut cu un telefon. merge vazut cu orice.

(a inebunuit: se da cu motociclete...)

din cite m-a (sau nu m-a) mintit, a luat-o de la 2 bentley continental si a facut un ferrari california.

sa vezi cind 'oi veni io, ce 335-uri intristez...

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cite m-a (sau nu m-a) mintit, a luat-o de la 2 bentley continental si a facut un ferrari california.

doar daca ferrari california ala era condus de bianca dragusanu sau simona sensual...

Share this post


Link to post
Share on other sites

iuli, sper ca bestia ta sa "rupa" multe bmw-uri si alte bazdaganii pe care vrei sa le dai na-na la fund. Insa, mai mult ca sigur, conteaza foarte mult si soferul, altfel nu-mi explic cum, din in clipul de mai jos (pe  Nurburgring) un focus rs nu a reusit sa se distanteze de un 850 T5R...cind acesta din urma a ajuns linga el.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai normal, nu ? depinde de abilitatea fiecaruia sa-si puna in valoare masina.

pe orice portiune de drum fiecare masina are avantaje si dezavantaje. tine de sofer sa le cunoasca si sa stie sa le puna in valoare. degeaba ai masina daca tu nu stii ce poate, sau n-ai indeminare s-o pui in valoare. (asta e valabil pentru cei corora le place condusul sportiv. daca iei un ferrari sa-ti aranjezi parul in oglinda si sa faci ture cu el pe bulevard, asta e.)

diferenta intre copii si adulti e doar pretul jucariilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@matrixx  1. Pai se vedea din avion ca singurul avantaj al Fordului era demarajul pe liniile drepte..in curbe era mult mai lent...2. Ma intreb ce cutie de viteze avea T5-ul..prea le schimba dintr-o zvacnire a mainii..3. Mama,mama,ce bine statea in curbe Volvanul la vitezele alea...si aici ma gandesc la curbele in care intra cu un pic de frana..la ale noastre eram de mult prin parapeti...ne trebuie si noua sistemul ala ... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai...tot ce tine de suspensii sport +cauciucuri mul mai late... dar iti iei adio de la confortul din traficul bucurestean... :D

La cutie avea in primul rand Short Shift Gear, cum imi fac si eu (si daca vrei si tu, bineinteles). Apoi un diferential...un boost de vreo 1,9 bari  :D

Fa-ti masinutza sa mearga din nou si mai vedem noi apoi  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oooo,daaaaa...si pe urma mergem la Nurburgring sa ne dam cu ele pe circiut.... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hungaroring Track Days !

E 35 de euro biletul pt 7 runde parca ( este si cu mai multe runde ), si mai sunt 2 zile dedicate, una in 8 august si in octombrie parca  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe ce site ?

zi, ca sa stiu cind vin in tara !

poate, daca ne stringem mai multi,si daca voi putea ajunge acasa, fac io cinste cu 500 eurasi pentru ce-o fi nevoie p-acolo: ture, cazare,benzina, etc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e asa

Traseul e Open To Public 3 zile pe an, zile in care poti sa mergi cu ce masina vrei sa te dai.

Biletul e pe ture, 7800 forinti e biletul de 3 ture, ( am gresit eu sus ) si o tura tine aprox 20 de minute, cate ture poti face in 20 de minute tine de masina si de tine :D.

Baietii de pe 4tuning merg des, am si eu un amic care a mers si mi-a povestit, e foarte misto si pretul e chiar ok

http://forum.4tuning.ro/367-inferno-motorsport/177161-hungaroring-track-day-5-aprilie-2010-a.html

Site-ul oficial e asta http://www.hungaroring.hu/en/open-days-for-cars

Deci e pe 5 aprilie, 9 august si mai e pe 10 octombrie

Share this post


Link to post
Share on other sites

tommy, o sa-ti traga mai bine masina pe 10 octombrie, aerul e mai rece atunci  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu mai spunem ca se racesc muuult mai repede discurile alea inrosite de la etrierii blocati  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

am alti etrieri...dar tot calitatea aia...si e adevarat,in octombrie e mai funny,o ploicica,ceva...in august Hungaroring e plin de praf..de altfel,echipele de Formula 1 au reclamat mereu treaba asta la Marele Premiu al Ungariei care se tine in jur de 15 august ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu in octombrie pot merge sigur  :iroc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am plecat in Bulgaria m-am intalnit cu Bestia pe centra Bucurestiului. 

Fain specimen!!! M-am prins ca e ea dupa nr de inmatriculare. Sa o fugaresti cat mai repede FERICITULE  ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot cu CAI are nr de inmatriculare ? Eu mi-as fii pus B 305 BHP :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

volvo = ph 25 CAI

rs = ph 77 C(cristina si catalina - sotia si fiica)A(alexandru - fiul)I(adica io)

logan = ph 07 CAI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bre da-ti faceai mutatie la capitala si aveai si tu nr calumea B-305-CAI :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da bre da-ti faceai mutatie la capitala si aveai si tu nr calumea B-305-CAI :smile:

pai rs-ul trebe sa aiba caii multiplu de 77. acu are aprox 77x4 (308), dupa ce voi veni acasa va avea 77x5 (385)

:D;D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now