iulirx

Bestia

230 posts in this topic

Am calmat si eu azi un angel eyes dinacesta ! Seria 5 dar nu stiu ce motor, aflu maine ca stiu unde sta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

transfagarasean : e un vis ! facut jumatate din partea nordica sub 3 min. am apucat sa shimb a 4-a ! cred ca si-acuma inca se mai aude vuietul... ;D ;D ;D

(cam de unde vind baietii brinza si palinca pina la tunel). acele de par se pot lua si cu 70-90 km/h daca esti gol.

consum peste 70 %

am o intrebare : cei cu t5 , sau motoare asemanatoare cu al meu : simtiti o lipsa de alimentare undeva in jurul a 5000 rpm ?

e posibil sa ma insel, insa mi s-a parut ca are un gol de alimentare in zona asta...

ps. ca de obicei, dupa astea 3 min mi-a disparut pofta de mincare si tremuram tot... ;D:D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersul pe transfagarasean seamana cu saritul cu parasuta : la fiecare curba trebuie sa-ti faci curaj sa sari si sa ai incredere in masina. priceless ! alea 3 min au durat o vesnicie, deci am trait un pic mai mult !

motorul , pur si simplu, urla. ca si frica din tine. daca nu pui ambele picioare pe acceleratie , le vei pune pe amindoua pe frina !

dupa fiecare curba, renasti ! pot spune ca in acele momente iubeam motorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersul pe transfagarasean seamana cu saritul cu parasuta : la fiecare curba trebuie sa-ti faci curaj sa sari si sa ai incredere in masina. priceless ! alea 3 min au durat o vesnicie, deci am trait un pic mai mult !

motorul , pur si simplu, urla. ca si frica din tine. daca nu pui ambele picioare pe acceleratie , le vei pune pe amindoua pe frina !

dupa fiecare curba, renasti ! pot spune ca in acele momente iubeam motorul.

deci geniala descriere....;D ...eu cu v40-ul meu o mai calc si imi iubesc motorul...imi imaginez cum ar fi in o masina ca a dumnivoastre  :machinegun::love10:

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu saracul ; batrinul 244 mai il forjez citeodata cind ma enerveaza unul cu o masina mai noua gen passat diesel opel  cu baieti de bani gata care se uita la 244  cumva ;

zicind:' na nii la asta n-are bani de o alta masina";

dar numai cu cei pina in 120 cai cu restul nu ma tine (al meu are cam 116 motor schimbat  d24 tic ;cuintercooler original mare)

zilele trecute l-am tinut 10 minute pe autostrada in 180 pe mirarea unora;

ce n-as da sa am mototrul v6 benzina sa vad ce face

dar imi place deosebit de mult masinuta  si daca are 27 de ani

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu,la T5 la 5000 ture de ture in afara de lipsa tot mai acuta de benzina din rezervor nu se simte alta lipsa de alimentare...:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

da

cu ceva trebuie sa mearga ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu se simte lipsa alimentare la 5000rpm. poate la peste 6500, la 6000 inca trage  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci frumos. deci , doar mi s-a parut...

in tunel , sus, intre muntenia si ardeal, i-am dat 0-55 intr-a intiia cu geamurile deschise s-o aud si eu. la iesirea din tunel era lume ca la urs... ;D ;D ;D

trebuie neaparat sa-i scriu pe ea powered by volvo, si sa-mi pun sticker cu volvo club. neaparat !

danyx , se aude bre ?  ::):D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

frumoasa

plusuri in fata bestiei : confort , ac , sistem audio, CONSUM , se simte ca o masina completa cu care poti face aroape orice: de la ture prin europa la mers sportiv.

minusuri in fata bestiei : e o scumpete de masina (totul, cu exceptia combustibilului, daca respecti masina, e scump). asa , ca un exemplu minor : 2 buc capace spalator faruri = 496 ron.

bestia

plusuri in fata frumoasei : stabilitate iesita din comun in curbe, feeling extraordinar la condus sportiv - cu exceptia pilotatului unde nu mai e distractiva deloc, insa compensezi cu adrenalina. practic te simti ca si cum TU poti orice, spre deosebire de porsche unde simti ca masina poate orice.

minusuri in fata frumoasei : are rezervorul spart si nu se repara, trebe sa mergi cu el spart asa.... poate consuma si 15 % in oras daca mergi tractat.

de cind am venit acasa, fii-miu se trezeste mult inaintea mea si nu stiu de ce...

si, tot asa, intotdeauna mie imi ramine frumoasa in parcare...dar nu ma supar ca io ma culc mai tirziu ca el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge bine "bestia".

Multumesc de demonstratie.  ;)

Sper la o demonstratie si dupa ce ii mai faci modificarile de care vorbeai.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

azi a fost fii-miu cu rs-ul la dyno. rezultate :

cp la roata 245

nm la roata 390

curbele au acelasi "shape" ca cele de fabrica.

nu ma asteptam la rezultate asa mici dupa cum se comporta masina. ma asteptam la 260cp la roata si 410 nm tot la roata.

sa vedem dupa resoftare si celelalte cit va avea la roata.

probabil m-a limitat intercoolerul pentru ca era foarte cald. admisia avea 65 grd si normal trebuie sa fie undeva sub 50. noroc ca schimb panarama aia de intercooler cu unul cu volum de 18 ori mai mare si suprafata de 6-7 ori mai mare...

benzina a fost omv 100.

se schimba : intercooler, furtune, filtru aer, evacuare completa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Is curios ce iasa ;D

Macar 320 -350 cp? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mult 275Cp daca nu schimba IC, turbo, injectoare si evacuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

softul va duce motorul la aprox 375 cp (de la 289 cit are din fabrica) , iar cu "respiratia " imbunatatita probabil va ajunge la 390.

asta inseamna aprox 390x0.85= 325 cp la roata.

la cuplu , avind in vedere ca inca nu schimb turbina, injectoarele si pompa de benzina (masina e prea noua si motorul inca nu si-a spus ultimul cuvint),  probabil voi avea undeva la 480nm la roata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate la 35.000 -45.000 km am s-o fac masina .

soft, ecu stand-alone, discuri frina, suspensie reglabila, turbina, pompa benzina, bujii si injectoare.

si uite-asa o fac de 50000 euro. potentialul masinii e mare. motorul si ambreiajul duc foarte mult (mersi volvo !).

si poate, daca nu orbesc pina atunci, poate ma inscriu si io la un asfalt doua...si sper sa nu ies ultimul la clasa mea.

am uitat sa spun : se schimba si cauciucurile si jentile cu materiale profesionale.(asta acum la prima modificare)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tu speri doar din soft un plus de ~60CP iti pot spune doar ca esti naiv .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tu speri doar din soft un plus de ~60CP iti pot spune doar ca esti naiv .

soft +intercooler+furtune+filtru aer+evacuare completa pe 72, inclusiv catalizator profesional, racing.

citeste si tu ce scriu...

cred ca producatorul a obtinut 289 cp la motor la temperatura standard . ce timpenie...si vara ce fac ? ar trebui sa se prezinte cum variaza puterea cu temperatura. oricum tot rs imi luam, dar nu prea e cuser sa te lauzi cu 305 ps (289cp) si, de fapt sa nu-i ai....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai spus cu respiratie imbunatatita 390CP, aia inseamna doar filtru sport nu ai spus cu turbo marit, IC, injectoare, pompa benzina . Mai citeste si tu ce ai scris mai sus .

Deci bagand inca ~10.oooE speri sa obti inca 90CP motor asta e alta mancare de peste, mai vii de acasa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa cum sint acu' bat rau 335d-ul , si sint putin peste 335i, dar totusi , peste.

ma intreb ce au bmw-urile alea la roata, ca pe hirtie sint foooarte tari. doar meganul rs are ce scrie pe hirtie (din ce spun proprietarii si multi altii), in rest publicitate...

nasol ! io as obliga firmele producatoare sa dea puterea si cuplul la roata la 40 grd . sa vezi atunci cifre ! dau 32 k euro pe masina si mai bag 15-20 k sa o aduc acolo unde vreau. mai bine o vindeau cu 50k si aveau 350cp si 530nm la roata. asa nici nu mai stii ce sa iei....(tare sint curios sa probez un rs500)

singurul lucru de care intr-adevar sint multumit este comportamentul pe curbe. in rest trebuie sa bag o gramada de bani.

nu degeaba o masina de raliu costa peste 300k.

asa ca chestie : crosetez mai bine cu cuplul de la s60 (480nm) decit cu rs-ul...nasol, nu ? da' nu ma las pina n-aduc rs-ul la , macar, 550nm pe 2500-5500, chit ca-i sparg motorul !

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa cum sint acu' bat rau 335d-ul , si sint putin peste 335i, dar totusi , peste.

O secunda in plus pe circuit comparativ cu 335xi

http://www.fastestlaps.com/comparisons/486e32318475a-vs-_BMW_335_xi.html

doar 4 zecimi mai putin  pe circuit comparativ cu 335i, insa RS-ul era echipat cu toyo r888

http://www.fastestlaps.com/comparisons/486e32318475a-vs-_BMW_335i_e90.html

eu nu vad RS-ul peste 335(x)i.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tu nu-l vezi, e parea ta.

io l-am vazut in oglida dupa ce l-am depasit cu acceleratia la fund cam pe la 180 km/h plecind de la 90-100 km/h. probabil avea bezina proasta....ca la 240 km /h era la 1km in urma (probabil, nu se vedea prea bine).

si , dupa ce-am terminat cafeaua,ca mi-era frica sa n-o vars pe mine, l-am mai luat inca o data. de data asta de la 240 la 250. nu vrei sa stii cum arata omul ala.

sa mergi paralel cu el si sa o iei frumos inainte, cum e ? e rau, mai ales cind dai 60k pe o masina care e luata de una de 35k. si asta , asa lent, sa simti cum te ia....

amindoi aveam ciini in masina. asta e, al lui era mai mare !

Share this post


Link to post
Share on other sites

pot spune , fara nici o indoiala, ca , la crosetat, un 335d ma face de nu ma vad (nu 335i, care n-are nici o sansa nici la crosetat nici altundeva, desi e mai bun ca 335d-ul). (desi , inca , n-am avut "placerea"). la drum intins , sau pe curbe e la juniori mici care se joaca cu pistoale cu apa.

da' se rezolva si asta, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now