andy.ro

Naughty Volvos are coming! (March 2nd)

108 posts in this topic

Tocmai am realizat ca noul S60 este mai scurt decat actualul S40...mai exact cu 170mm...sau sunt informatiile gresite pe site???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca e nicio greseala ! Am vizitat si eu dealerul local ( Primus ) si am intrat in masina...

E loc mai putin decat in S40-ul meu din 2003 ! Ca sa nu mai vorbesc de portbagaj ...

Poate pentru ca chinezii sunt mai mici de statura si mai slabi ?:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Actualul S60 inca ''poarta'' sasiul si cateva semnaturi de la FoMoColaugh.gif

O fi el cat S40 sau mai mic,dar am fost in unul si e criminal!Face toti banii dupa parerea mea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

R-design, m-ai speriat....:lol:

nu mai pacali lumea.....(n-au sasiu pentru R, si nici nu mai au de unde sa-l ia....)

singura varianta de sasiu pentru R este sasiul de pe c30. deci EVENTUALUL R va fi 30 R sau nu va mai fi.(adica 99%, nu va mai fi)

de cind visez io la motorul de pe focus rs cu injectie directa 4x4 de 450 bhp pe sasiu de lotus sub 1100 kg. doar visez.....ca volvo ar putea da lovitura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiam de ea : are doar 400 bhp, nu e sub 1100 kg, nu e injectie directa.

si, pentru un 4x4 serios, trebe sa aiba undeva in jur de 3.8-4.0 sec 0-100, iar asta e undeva la 4.5 sec. la 5.2 si 420 bhp ma duc io cu rs-ul....numai cu fata.(da' pun jos tot numai peste 130km/h, pin-acolo, dans...)

audi are 4x4 2.5 cu injectie directa. asta ma oftica....

rau ! de tt-rs mi-e frica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

audi are 4x4 2.5 cu injectie directa. asta ma oftica....

rau ! de tt-rs mi-e frica.

e slab tr rs ul.Prinde pe bord doar 297 km/h :lol:

cred ca ar fi bun Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

n-o sa crezi : am condus 4 masini d-astea....

n-am reusit niciodata sa scot sub 8 sec pe suta, se rasuceau in loc. erau masini de concurs. (fata de 4s cit scoteau profesionistii)

cele pe care le-am condus aveau (surpriza!) doar 3 viteze toate 3 inainte :lol: .(pe circuit mergeai cu a 2-a 90% din timp)

viteza 1 se folosea DOAR la frinare, niciodata la accelerare. plecarea de pe loc se facea in viteza 2.(cine stia, io foloseam viteza 1 pina ma dadeau aia afara)

ca o curiozitate : cursa ambreiaj = 1 cm cursa acceleratie =1 cm. e ceva facut parca sa te faca sa-ti dai pumni ! (zici ca esti la masinutele electrice din piata)

a fost a doua oara cind mi-a venit sa-mi rup carnetul , sa-l dau la rate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

R-design, m-ai speriat....:lol:

nu mai pacali lumea.....(n-au sasiu pentru R, si nici nu mai au de unde sa-l ia....)

...

Mda... am omis "-design" si din consideratia pe care tocmai ai expus-o. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niciodata n-o sa mai fie un R. Astia de la Volvo se ocupa acum cu masini care se tin ca oile dupa un tir si care pun frana singure.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niciodata n-o sa mai fie un R. Astia de la Volvo se ocupa acum cu masini care se tin ca oile dupa un tir si care pun frana singure.

De ce zici asa? Iei un S/V60 T6, ii bine motorul, pui frane Brembo; restul (sasiu activ) se pune din fabrica :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

T6 e un motor mare si greu. O masina sport trebuie sa fie usoara. S60 T6 are vreo 1700 de kilograme si 304 cai. Un Renault Twingo RS face cerculete in jurul lui S60 T6 pe circuit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

T6 e un motor mare si greu. O masina sport trebuie sa fie usoara. S60 T6 are vreo 1700 de kilograme si 304 cai. Un Renault Twingo RS face cerculete in jurul lui S60 T6 pe circuit.

Pai si R-ul cat are? 1600kg? Acelasi Twingo RS face cerculete si in jurul R-ului vechi :blush: dar totusi nu-i scade din valoare :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-i scade, fiindca sunt din categorii diferite. S60 este limuzina medie spre mare, Twingo este un Tico pe steroizi. Dar eu mi-as dori de la Volvo ceva agil si manevrabil care sa se bata de la egal la egal cu Focus-ul lui Iuli de exemplu. Stim ca motoare foarte bune spre exceptionale fac, le mai trebuie sasiu si o divizie serioasa de motorsport. Pe care n-o au si probabil nici n-o s-o aiba. Pe linie dreapta si eu sunt zmeu cu Carisma mea, pe un traseu virajat m-a facut in sange un Smart Roadster de 81 de cai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-i scade, fiindca sunt din categorii diferite. S60 este limuzina medie spre mare, Twingo este un Tico pe steroizi. Dar eu mi-as dori de la Volvo ceva agil si manevrabil care sa se bata de la egal la egal cu Focus-ul lui Iuli de exemplu. Stim ca motoare foarte bune spre exceptionale fac, le mai trebuie sasiu si o divizie serioasa de motorsport. Pe care n-o au si probabil nici n-o s-o aiba. Pe linie dreapta si eu sunt zmeu cu Carisma mea, pe un traseu virajat m-a facut in sange un Smart Roadster de 81 de cai.

Pai are 885 kg si e automata.

Motor de 698 cm :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai are 885 kg si e automata.

Motor de 698 cm :lol:

Atunci iti trebuie un Atom, da' pe drumurile noastre curate nu vad cum ramai cu dantura intreaga :lol: (eventual cu casca cu vizor din aluminiu transparent)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am reusit sa vad 2 s60-uri unul langa altul, modelul nou si modelul vechi, culori ~identice.

Retinerile pe care le-am avut pana acum s-au risipit, ca prin farmec: noul s60 este si mai frumos... si pare si mai mare. :):love5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragilor,desi am cautat pe forum nu am gasit nimic despre vreun concurs organizat de volvo si la care s-a castigat un s 60. Voi stiti? Stiti ceva si despre masina respectiva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina castigata la concurs s-a vandut de mult .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragilor,desi am cautat pe forum nu am gasit nimic despre vreun concurs organizat de volvo si la care s-a castigat un s 60. Voi stiti? Stiti ceva si despre masina respectiva?

Cred ca cautai, concursul nu a avut neaparat legatura cu forumul.

Acea masina(dupa cum se spune in descriere) este tot de vanzare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragii mei, multumesc pentru raspunsuri,din pacate nu am urmarit concursul,acum am citit topicurile despre el. Imi pare rau pentru cei care au participat cu sufletul la asa o balarie,dar se pare ca ati avut dreptate,ei vor vreo 3 aragaze pe roti. Draga Bogdan,masina nu s-a vandut inca, iar pentru cellalti sper sa va pot da o veste buna : se pare ca masina va ajune acolo unde ii este locul,adica aici pintre noi..... Sper sa o turam intr-o joi.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiam ca exista si un motor pe benzina de 1,6 ! Mai curios e ca scoate 150 cai putere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are turbina.... Imi pare rau ca nu ajung joia viitoare decat foarte tarziu in Bucuresti.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel...da' de motorul de 1.6 pe benzina care scoate 180 cai stiai? tot pe S60 si ala :0

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now