ValiU

http://www.letsdoitromania.ro/

370 posts in this topic

neata

va trezirati?

Ma gandii eu bine si hotarai sa pastrez viu acest topic

Uite ca se facu o luna de la marea actiune.

Ca si rezultate, ati auzit si pe la tv in sub un minutul pe care l-au prezentat in nesimtirea lor, ca participara, nenicule, 250 000 de romani si adunara 550 000 de saci deci, un rezultat bunicel.

Cat se stransa? Ma nenicule, putin, sub 1% din mizeria care cuprinsa tarisoara noastra.

Drept urmare hotarai eu asa ca ar fi bine daca am strange oameni pentru urmatoarea etapa :)

Am putea sa ne adunam o mana de prieteni, o mana mai mare, de urias, si sa continuam noi ce am facut in defileu, sa continuam tot acolo.

Am vazut ca unii dintre noi au fost incantati ca au facut o fapta buna si recunosc, si eu am un sentiment ca fac ceva, pentru pamant si nu pentru omenire

PROPUN ca la anul pe la sfarsitul lui mai - inceputul lui iunie sa ne strangem muuult mai multi si mergem in defileu, sa campam frumos cu cortul la lainici sau poate un alt loc frumos din zona si sa ne petrecem un wee acolo in care sa facem curatenie, cat putem, iar seara sa facem un foc mare de tabara, cu care sa poluam la loc.

Ce ziceti? Facem gratare, bem cafele, povestim la foc....  iar sambata si duminica in timpul zilei sa facem curatenie....

Sincer Mi-as dori foarte tare sa vad fata doamnei de la mediu/ape cand va trebui sa vina sa stranga cateva sute de saci de gunoi de pe marginea soselei.....

La cat de plictisita era pe 25 ca a trebuit sa stranga 300 de saci..... ma intreb ce fata ar avea cand ar trebui sa stranga..... 3000 de saci.....

eeeee? ce ziceti...

voi ignora replicile rautacioase. Vreau doar sa vad, cati ati fi dispusi sa faceti si altceva in afara de faptul ca va plangeti....

Anuntati-va prietenii si haideti sa mai incercam o data dar pe cont propriu.

Astept sa vad reactia voastra, acelor care isi doresc, pe a celorlalti o stiu foooaaaaaarteeee bine.

Actiunea asta eu o promovez catre toti cei din jurul meu....

Ar fi extraordinar sa ne strangem.... multi, poate spre cateva sute de oameni harnici, poate 1000

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Cine nu are chef, sa se abtina. VA ROG!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wee asta in Gradina Botanica, let's do it continua. Eu voi face curatenie la casa la mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evident, eu vreau sa vin.

O sa vad cum pot sa atrag si alti cunoscuti, prieteni, colegi.

Totusi, nu ar trebui sa fie ceva anuntat, eventual autoritatile sa stie ca vom fi acolo ?

In alta ordine de idei, poti sa detaliezi ce e cu Gradina Botanica ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Nu stiu exact ce e in gradina Botanica

Daca vrei, poti trece pe acolo maine dimineata la 9 intrarea de la cotroceni

Acolo se strang

Eu nu pot, am zi de mers la casa.

Oficialitatile le vom anunta, avem chiar un reprezentat din administratia parcului deci or sa afle, daca nu, il sun pe d-ul Director

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu spun cu mandrie, ca avem si noi in Romania asemenea oameni,care nu trec langa un gunoi,mai ales,daca lada e asa de aproape....si nu numai. Am experienta pozitiva in asemenea cazuri, am vazut si eu romani, care au aplecat si au ridicat ceva, ce un semen de al lor au aruncat acolo. Dar din pacate sunt rare asemenea cazuri, dar SPER ca intr-o zi copii nostrii vor fi mai bine educati si doar rare oameni dintre ei vor arunca gunoiul. Dar pana atunci traim in Romania si asta ne preocupa tot timpul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate, nu vad link-ul.... cred ca s-a defectat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu s-a defectat deloc, e extraordinar, ma mir ca fata aia nu a facut infarct. Intradevar, astfel de oameni, ca ea, merita aplauzele celor din jur. Nu stiu daca a fost regizat, sau e doar de reclama, dar e chiar emotionant. Oricum e o regie acolo, caci oamenii aceia, atata asteptau, ca sa se dezlantuie. Frumos, ce sa zic !

Share this post


Link to post
Share on other sites

ieri am strins (io singur cu cateaua) toate mizeriile de linga bloc.

azi e mai rau ca ieri, a batut vintul ....

pacat de 40 min de munca. duminica ii trimit pe copii, poate ei au mai mult noroc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut si eu link-ul

La proxy de la servici era defectul

Mda... foarte frumos....

iulirx pot doar sa te felicit.

Si eu am facut de multe ori curatenie.... si o sa mai fac chiar daca de multe ori e de prisos dar.... nah.... trebuie facute si astea...

O data de doua ori de 1000 de ori... daca nu face nimeni.... o sa ajungem ca in filmul wall-e.

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

cind ies cu gunoiul (cu sacul de gunoi) iau cel putin o hirtie de pe jos, care-mi e mai la indemina.

cu timpul se vede. daca nu bate vintul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...... am tot amanat sa scriu pe acest topic pentru ca, rusions pentru mine, anul acesta nu m-am mai implicat in proiect si sincer, imi pare foarte rau

Din pacate au aparut ceva probleme care nu mi-au mai dat nici energia si nici puterea de a ma mai implica. Mai ales ca stiu cat m-am chinuit anul trecut, chiar amenintat ca imi voi pierde job-ul refuzandu-mi-se concediul pe care il cerusem pentru a ma ocupa de poriect. La anul sper, si imi doresc sa reintru in proiect si sper sa pot face asta cu mult entuziasm si energie.

Desi o sa sune sec.... am rugamintea la voi sa nu uitati de proiect, iar cei care doriti, chiar va rog sa va implicati si sa participati pe ziua de 24 septembrie la o zi de curatenie.

Nu vreau sa para ca stiu sa comand altora, chiar credeti-ma ca mi-as dori sa particip alaturi de voi dar, din pacate pe 24 am parestasul (pomana) tatalui meu de 3 ani.

M-as bucura sa vad ca va strangeti si mergeti toti pe undeva pe langa Bucuresti si chiar sa vedem poze de acolo cu multi multi saci.

Sa nu uitam cat a fost de frumos!

Multumesc si doresc multa bafta celor care mai vor sa participe.

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ti face griji, Vali. Evenimentele din familie sunt intotdeauna prioritare. Cat de spre tatal tau, acolo unde este, sunt sigur ca este tare mandru de fiul lui...

Eu vreau sa particip din nou. Am sa intru pe site zilele urmatoare si voi vedea cum si unde pot sa merg. Lista e deschisa, asadar, eu am spart gheata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si iata ca am continuat cu actiunile mele nebune si de neinteles pentru unii.

Wee asta am fost la plantat de copacei:) Vreo 50 am pus doar eu. Sa dea

d-zeu sa se prinda toti.

Draganesti Vlasca

Foarte frumoasa actiunea, foarte bine organizata

Felicitari celor de la viitorplus.

Am muncit eficient. S-au pus 2000 de puieti in doar 6 ore.

Ei ne-au rasplatit cu ceai, cafea, aperitiv, mamaliguta cu smantana,

fasole cu carnati si nu in ultimul rand...... ceapa....

Fasolea cu carnati si ceapa rosie.... o delicatesa....

Incepi cu o mica groapa;

post-135-0-62096900-1322506587_thumb.jpg

Si sapi;

post-135-0-30174300-1322506634_thumb.jpg

Apoi infunzi groapa ce tocmai ai sapat-o, dar sa nu uiti sa pui si copacelul acolo;

post-135-0-31607000-1322506736_thumb.jpg

Un zambet la aparatul foto, mandru de isprava ta;

post-135-0-47531400-1322506823_thumb.jpg

Rezultatul a 6 ore de munca. Da aceia sunt copaceii plantati de aproximativ 70 de oameni;

post-135-0-63035900-1322506922_thumb.jpg

Siiiiii........ rasplata.... Fooarte buna. Fasole cu carnati si ceapa. O minunatie dupa o zi destul de grea de munca.

post-135-0-53051400-1322507048_thumb.jpg

Edited by ValiU
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte bine

acum- ca sa fiti sigur ca pomii aceia se vor prinde--ar trebuii sa merge-ti in fiecare saptamina sa-i UDATI

la ce seceta este ...........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa speram ca o sa ii ude dumnezeu cu ceva zapada si o primavara ploioasa.

E greu sa udam 2000 de pomi si mai ales ca sunt departe de bucuresti.

Oricum, am constatat ca e foarte greu sa refaci o padure.

2000 de puieti pusi de 60 - 70 de oameni intr-o zi.... credeti-ma, e o palma de loc 2000-3000 de metri patrati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neata

Si uite ca vine si primavara cu plantare de copaci.

Pentru cei dispusi sa faca si altceva decat rutina orasului, va pun la dispozitie un link

http://www.viitorplus.ro/Vino-la-plantari-236.

Avantaje:

Socializare, miscare si o frumoasa experienta plus o fapta buna.

Asta din plictiseala cum spun unii.... dar e problema lor.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Pentru plantat de copaci, în fiecare primăvară se organizează sesiuni de voluntariat cu cei de la Pădurea Copiilor (desprins din ONG-ul Viitor Plus) și dedicat doar reîmpăduririi României:

https://www.padureacopiilor.ro/implica-te-3/

Ce implică:

- plantare de puieți;

- plantare de arbuști sau rugi de zmeură/mure/etc.;

- completare de arbori (cei care au fost plantați și nu s-au prins sunt scoși și se plantează puieți noi).

Am mers de 4 ori în ultimii 5 ani de zile cu cei din cadrul companiei în care lucrez, și o să merg în continuare ori de câte ori o să pot.

Recomand cu căldură oricui - este un bun exercițiu fizic, faci un bine pentru tine și generațiile viitoare și este un alt mod de a (te) educa din punct de vedere civic.

Dacă sunteți interesați, e o modalitate nemaipomenită de a ne cunoaște și de a pune umărul la ceva bun în țară.

Schimbarea începe cu noi.

Numai bine!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca un update la ceea ce vă ziceam mai sus.

În sâmbăta lui 1 Aprilie am fost la plantat de pomi în zona Ploiești, mai exact în satul Ariceștii Rahtivani.

Am fost aproximativ 130 de oameni de la diverse companii + voluntarii Pădurea Copiilor (desprinsă din Viitor Plus) --> am plantat cu toții 3500 de puieți (în mare parte stejar).

Concluzia: suntem capabili să ne unim, să punem mâna și capul la treabă. Suntem capabili să ajutăm comunități fără să cerem ceva la schimb. Se poate și altfel. Schimbarea începe întotdeauna cu noi.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai fost acasa la Lidl...:P

Oricum, felicitari! Oricând as merge cu placere la o astfel de actiune.

Sa faci un copil, sa cladesti o casa, sa sadesti un pom...

Edited by mariusdaniel
mici chestii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now