opus

Accident din vina mea !!

64 posts in this topic

Iata ca azi am primit aproximativ jumatate din piesele necesare de la @criss, totul ambalat ok si de pret nu mai vorbesc..... in sensul foarte ieftin desigur. Recomand 100% atat ca sursa piese volvo 850 second hand cat si ca Om ! Farul si bidonul le procur de la o dezmembrare...... mai ramane sa inchei azi discutiile cu @Florinvlad si se pare ca voi avea toate piesele necesare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poze pt @Florinvlad !!

post-232-12877879011005_thumb.jpg

post-232-12877879012065_thumb.jpg

post-232-12877879012984_thumb.jpg

post-232-12877879013664_thumb.jpg

post-232-12877879014448_thumb.jpg

post-232-12877879015155_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

opus cit a fost transportul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Transportul a fost 85 RONI. Multumit si de asta ! :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi au sosit si restul pieselor, de la @Florinvlad si de la o dezmembrare din Ialomita...... cei de la FanCourier nu au spart decat sticla de la far si au indoit aripa in vreo doua locuri...asta e , totul va fi vopsit la un atelier profesionist asa ca se va remedia acolo, sticla de la far o voi comanda probabil noua. @Florinvlad i-ti multumesc si aici pentru reducerea de pret cat si pentru bonusuri si multumesc acestei comunitati care face ca problemele legate de Volvo sa se rezolve mai usor.  :-*:-* :-*   Piesele si transportul pana in prezent se ridica la suma de 1585 RONI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu uitati ! Deasupra norilor e intodeauna soare !!! Tocmai m-a sunat @capi_1977 sa ma anunte ca voi primi un mic cadou de la el.... un far pe dreapta. Aici raman fara cuvinte pentru ca un multumesc e prea putin, dar mai mult nu accepta ! (Eu dadusem 200 RON pe farul care nu a avut norocul sa ajunga intreg la mine).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consider utile aceste informatii deci iata-le: la schimbarea radiatorului am observat ca radiatorul meu are intrarile pentru furtunurile de la servo pe partea stanga, iar radiatorul trimis de @Florinvlad le are pe dreapta. Nu e o problema mare dar ramane sa vedem daca are cumva el furtune mai lungi sau trebuie sa caut o firma unde sa i-mi pun mufele pe furtune mai lungi. Deasemenea difera diametrul filetului interior de la senzorul compresorului AC. O rezolv si pe asta ,ideea e ca iata asfel de lucruri aduna norii pe cer !! :D

post-232-12877879073062_thumb.jpg

post-232-12877879074973_thumb.jpg

post-232-12877879075967_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit si mufa rupta, al meu e cel cu trei picioare..... daca aveti asa ceva in plus il vreau ! :77:

post-232-12877879082233_thumb.jpg

post-232-12877879083535_thumb.jpg

post-232-1287787908487_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

"radiatorul meu are intrarile pentru furtunurile de la servo pe partea stanga, iar radiatorul trimis de @Florinvlad le are pe dreapta."

Pentru ca radiatorul lui florin este de la T5 (turbo) - tu avind GLT. Radiatorul contine si traseul (interior) de Oil Cooler, care la tine nu este.

iar senzorul ala cu 3 picioare e asta, dar poate gasesti mai ieftin in tara (sau SH)

http://www.fcpgroton.com/product-exec/product_id/13896/nm/1995_1997_Volvo_850_A_C_Pressure_Switch/category_id/66

Incet, incet, frumoasa se trezeste la viata ! Bravo si nu te lasa !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ai cutie automata nu ??? Intrarile de pe radiatorul tau sunt pentru cutia automata , cele de pe radiatorul de la florinvlad sunt pentru uleiul din motor , pentru T5 . Din pacate trebuie sa cauti un radiator pentru cutia automata .

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc  pentru informatii si astept indicatii in continuare .....  Deci caut radiator pentru cutie automata si am unul de vanzare pentru 850 - uri cu cutie manuala. Ca laic ma gandesc daca nu e tot acelas sistem, doar ca raceste alt ulei..... daca stie cumva cineva daca prelungind furtunul pot adapta radiatorul sa i-mi spuna !  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

o reincarcare de 5 euro pe cosmote pe nr meu.atit costa sonda de a/c la mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

opus, nu cred ca gasesti mai jos ca pret - asa ca pune-i repede lui Criss 5 euro pe cartela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu inteleg o chestie.

De ce nu poate sa foloseasca radiatorul care il are acum? Nu foloseste acel traseu "Oil Cooler" si gata...

@oups: Crede-ma nu fac misto... dar .. nu cumva merge sa pui invers radiatorul? Astfel incat sa vina pe stanga ?

Go for the A/C probe!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx... faptul ca mai ieftin nu gasesc dovedeste si faptul ca azi a si ajuns senzorul, frumos ambalat in polistiren expandat. Ca la carte ! Si spre norocul meu piesele luate de la @criss se potrivesc toate pe 850-ul meu. Azi ma duc sa caut o firma care face sudura in plastic...poate reusesc sa repar radiatorul meu . @AdrianWeb... invers nu se poate monta din cauza inaltimii suportilor radiatorului, acestea nefiind la mijlocul radiatorului..... insa acceasi intrebare o pun si eu, daca prelungesc furtunurile nu se poate adapta.?????????????????????  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ma asteptam sa ajunga asa de repede.

la pachetul asta cit a fost transportul?

si mie mi-a placut politica ta de a face afaceri si multumesc de reclama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Transportul a fost 17 RON.  Multumesc inca o data !!  :-*:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi mi-a trimis  @capi_1977 farul, multumesc din nou !!! :occasion14:..... si am reusit sa rezolv si problema radiatorului. Am gasit o firma care face sudura in plastic si cu 180 RON radiatorul e perfect functional, lipsea o bucata din plasticul lateral si desi gaura era de aprox 10x2 cm plus unul din suporturi era rupt...acum e totul ok. Acum ca am toate piesele duc 850-ul la service sa mi-l faca repejor ....ca uite mi-am dat si demisia de la locul de munca si am nevoie de masinuta sa ma duca sa respir aer curat din nou !! O0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa iti ramane mai mult timp sa te ocupi de masinuta  ;D

Multa bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare drepate ai dragul meu Victor, uite azi 850-ul a si intrat in service...... si cica se va indrepta lonjeronul, se va vopsi capota, spoilerul, aripa fata si alte maruntisuri ,montat totul la loc cu aprox 2000 RON..........  O0

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am sudat radiatorul cu 15 ron

roaga-l pe cel care trage lonjeronul sa o facA CIT MAI APROAPE DE NOU,ALTFEL STRICA CITE  CEVA P'ACOLO.SPOR LA TREABA SI BAFTA IN CONTINUARE

Share this post


Link to post
Share on other sites

STIU DE LA UN TINICHIGIU BUN CA, DACA AI O MASINA LA FEL PTR A MASURA COTE SI DISTANTE IESE APROAPE LA FEL CA LA DIN FABRICA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca va fi nevoie am de unde sa le duc model dupa care sa lucreze !! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se adauga la piese o traversa pentru radiator , de la o dezmembrare din Manasia, jud. Ialomita. Nu este singura piesa comandata de la ei, intodeauna au fost promti si corecti la preturi, daca este cineva interesat am datele lor de contact.

post-232-12877879697782_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se adauga la piese o traversa pentru radiator , de la o dezmembrare din Manasia, jud. Ialomita. Nu este singura piesa comandata de la ei, intodeauna au fost promti si corecti la preturi, daca este cineva interesat am datele lor de contact.

m-ar interesa pe mine niste nimicuri, poate au la super pret :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now