opus

Accident din vina mea !!

64 posts in this topic

Dragi prieteni iata ca dupa 16 ani de condus masinute , timp in care am reusit sa primesc medalia de "paranoic de preventiv" din partea sotiei, in data de 14 aprilie 2010 ora 9.50 am facut si eu primul meu accident. Foarte pe scurt s-a intamplat asa: urma sa virez spre stanga la o intersectie nesemnalizata, in mijlocul intersectiei era o copila cu o caruta trasa de mana, pe care se afla un sac din acela urias in care acesti sarmani colecteaza flacoane din plastic pt reciclare,eu am oprit in spatele ei dar grabit fiind am scos fata masinii sa vad daca pot vira si.... poc ! Un taxi Toyota Yaris de 3 anisori care circula regulamentar pe banda lui cu aprox. 50 km/h m-a luat din plin. Frana el nu prea a apucat sa puna....si i-am distrus masina! Mai departe voi continua povestea strict din punctul de vedere al comportamentului 850-lui meu drag . Yarisul are fata distrusa, parbriz spart, bord distus de airbaguri, usi care nu se mai deschid, cutie de viteza nefunctionala, pedala de frana disparuta(element de siguranta)...colegul care era cu mine are doua poze pe mobil, urmeaza sa le atasez. Noi aveam aprox 10 km/h si ceeace am simtit in timpul imactului a fost ceva minimal. Eu cu centura pusa nu am patit nimic , colegul fara centura la fel. Impactul a fost pe partea lui, airbagul nu s-a deschis probabil pt ca nu avea centura, desigur poate fi si impact insuficient sau nefunctionabilitate.... Motorul dupa accident functiona, toate usile se deschid ca si inainte, inclusiv capota indoita s-a deschis ca si cum nu avea nimic. Azi m-am uitat doar la masinuta mai atent si sunt surprins de cat de putine distrugeri am. Voi reveni cu detalii dupa ce demontez fata.... sunt foarte curios unde s-a disipat energia impactului ca doar Yarisul desi ne-a lovit frontal a ricosat si s-a asezat la 45 grade lateral pe partea dreapta a 850 -lui. Noi am ramas locului si mentionez din nou ca batranica s-a comportat excelent, in copilarie cand jucam lapte gros socurile au fost mai mari decat ce am simtit in urma accidentului.  Masina l-am tractat in garaj, nu am simtit nici o diferenta la condus...sper sa nici nu fie nimic. Voi reveni cu o lista de piese de care voi avea nevoie.... asa ca cei cu care am vorbit si cei cu care urmeaza sa o fac va voi ruga sa ma ajutati cu piese daca puteti pt a-mi reface 850-ul asa cum trebuie sa fie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iata si poze cu ceeace este mult mai mult decat o bucata de fier pt mine si familia mea ! :-[

post-232-12877878061998_thumb.jpg

post-232-12877878063092_thumb.jpg

post-232-12877878064243_thumb.jpg

post-232-12877878065279_thumb.jpg

post-232-12877878066305_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

In compartimentul motor nu vad nici o deplasare... grava !

post-232-12877878066957_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau pentru bijuteria ta, dar bine ca si-a facut datoria fata de voi (cum stie ea cel mai bine).

Spor la achizitii si la reparatii si sa ne-o arati si noua dupa ce o faci.

Cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau pentru tine si masinuta...

Partea din fata,o demontezi tu sau o duci la mecanic ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naspha eveniment. Bine ca nu a patit nimeni nimic si ca masina ta nu este praf. Energia impactului cred ca a preluat-o in mare parte Yaris-ul fiindca este proiectat sa se deformeze mult mai mult ca 850-ul, controlat si sa absoarba socurile. Saracul, desi din ce spui tu nu avea nici o vina, cred ca si-a blestemat zilele sa dea peste un tanculet ca al tau.

Multa bafta la reparatii si daca te putem ajuta cu ceva, nu ezita  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urat moment...

Lonjeronul sau cadrul motor sa nu iti fie afectat... asta ar fi nasol. Daca e asa o sa ai de lucru sa o scoti la "linie", chiar numai pentru cativa milimetri.

Incearca sa gasesti piese de caroserie in culoarea masinii. Vopsitul nu prea merita, e si costisitor si de proasta calitate (ca ala din fabrica in nici un caz nu e).

De asta prefer eu seriile din 3 cifre... sunt masini .

:-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ooooo ce rău imi pare.....Bine că nu aÈ›i păÈ›it voi nimic.Baftă să găseÈ™ti SH-uri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragule, bine ca nu ai patit nimic ! Stiu cit de mult tii la ea si trebuie sa-ti fie tare greu sa o vezi asa, insa o poti repara, fii sigur.  O prima impresie:

1) s-ar putea sa fi lovit putin compresorul/dryer-ul de AC (uscatorul) si sa verifici daca nu ai zgomote suspecte (care nu le aveai inainte) provenite de la distributie/traseul de auxiliara. Eventuale pierderi mici de freon in timp, lichid servo...

2) Urc-o pe rampa, asa o sa vezi mai bine pe dedesubt: tamponul de motor de pe partea dreapta (pasager), elemente de directie...

3) Mufa ECU-ului s-ar putea sa se fi deplasat putin. Ar fi super daca ai avea cum sa vezi concret ce e pe-acolo (scos ECU din pini si verificat cu atentie inclusiv fire, izolatii, legare la masa...Sa nu te trezesti cu coduri aiurea "aruncate" de sarmanul ECU din aceasta cauza -si trebuie sa-ti faci montajul ala cu LED e care ti-am vorbit (il gasesti pe forum la sectiunea noastra de 850-uri, tu avind ca si mine mufa de OBD...ca sa-ti citesti eventualele coduri reale dupa ce o aranjezi estetic. Ia-o incet, metodic, verifica tot ce poti, fara graba. Un contact imperfect iti poate strica linistea...si sa cauti in cu totul alta parte.

Neaparat directia pusa la punct cind termini.

Multa putere de munca si liniste in suflet - cu rabdarea ta o sa o faci din nou frumoasa !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@alex... intentionez sa demontez eu cu un prieten mecanic tot ce e rupt, spart la 850- ul meu drag, fac o lista cu piesele de care am nevoie, le procur, dupa care duc masina la un service specializat in care am incredere pentru a face montarea acestor piese, precum si sa verifice absolut tot, pt ca intentionez sa fac totul ca la carte, chiar daca bugetul e limitat de criza financiara. Nu voi grabi nimic, chiar daca va dura reparatia voi astepta asa cum a spus Matrixxx.....cu rabdare !!!  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-am intrebat pentru ca te-as putea ajuta la demontare,daca e nevoie.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

        Si mie imi pare rau pentru ce ai patit si sunt alaturi de tine. Toti mai gresim, sunt o multime de factori si cauze care concureaza la asta.

        De retinut (nu ca nu ai/ati sti): virajele la stanga in intersectiile semaforizate sunt cele mai periculoase pentru ca pe langa prioritatea ce trebuie acordata pietonilor, trebuie acordata prioritate si masinilor care circula din sens opus pe directia inainte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ohhhh FUCK !!!  :( Imi pare rau pentru cele patite !! Si nu trebuie sa fii suparat , se repara !!  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau de cele intamplate,opus  :(

Bine ca nu s-a intamplat ceva mai grav.  La cat de mult o iubesti sunt sigura ca o faci la loc, la fel de frumoasa. Iti tin pumnii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Urata situatie!

  Cel mai important este ca toata lumea este OK.Fierul se repara,se schimba,dar cu omul ....mai greu.

  Cu putina rabdare si munca sunt sigur ca la cat de mult ti la Ea o sa reusesti sa-ti repari Bijuteria care a avut grija de tine atatia ani si va avea in continuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum au spus si cei de sus,bine ca nu a fost altceva mai rau,asa spun si eu las-o ca se repara si dupa cite am vazut in poze cred ca ieftin.nu stiu ce o mai fi pe interior,dar te scap ieftin de unele piese.doar sa imi dai o lista pe care sa o analizez sa vad ce mai am.anul asta am vazut 2 bmw 320 lovite.unul in neam cu ceva emotii(saptamini de spital)altul in prieteni doar cu avaria masinii.fierul chiar daca nu se mai repara se aduna banutii si creste una noua,omul daca se duce sau ramine cu traume nu face placere nimanui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deoarece inca nu am avut puterea sa i-mi privesc in fata 850-ul care nu m-a tradat niciodata...inca nu am lista cu tot ce i-mi trebuie. Totusi astept mesaje personale de la cei care au ceva de vandut din urmatoarele piese : far(cu stergator ) si semnalizare dreapta, capota motor, aripa fata dreapta, radiator de apa, plasticul de sub far, in care este gaura de la stergator,aparatoarea din plastic a aripii interioare, grila din fibra de sticla in care se gasesc cele doua faruri, eventual bara fata cu spoiler cu tot.........si voi continua. Astept mesaje cu preturile cerute de voi . Va multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Salut!Imi pare rau pt. cele intamplate...de donat eu as avea un far ciupit de pietricica(trebuie sa caut ca nu mai stiu daca e stg. sau dreapta???) un semnal care nu se vede dar ii lipseste un coltisor si o aripa care am inceput sa o repar sub ornament deoarece avea ceva rugina pe partea de jos sub bandou iar apoi am renuntat gasind una intacta.Daca te ajuta,le caut iti pun poze si ti le trimit la Tg.Mures doar sa ma anunti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Capi.... inca nu am gasit far !! :-*..... Iata ca am demontat masina, capatul lonjeronului este deplasat dar cei de la service mi-au spus ca nu e grav pt ca nu pare nimic afectat...vedem cand verifica acasa la ei. Consider ca stricaciunile nu sunt foarte grave , 850 ul a trecut cu bine acest test, de care mai bine ma lipseam. Astept sa finalizez cu @criss si @ Florinvlad discutiile.....si sper ca pozele urmatoare sa arate muuult mai bine. Va multumesc pt sustinere !! :occasion14:...Astept sa ciocnim la nationala !  :-*

post-232-12877878562237_thumb.jpg

post-232-12877878564896_thumb.jpg

post-232-12877878565633_thumb.jpg

post-232-1287787856648_thumb.jpg

post-232-12877878567235_thumb.jpg

post-232-12877878567907_thumb.jpg

post-232-12877878568644_thumb.jpg

post-232-12877878571005_thumb.jpg

post-232-12877878571889_thumb.jpg

post-232-12877878572459_thumb.jpg

post-232-12877878573136_thumb.jpg

post-232-12877878575513_thumb.jpg

post-232-12877878576407_thumb.jpg

post-232-12877878577333_thumb.jpg

post-232-12877878578163_thumb.jpg

post-232-12877878578847_thumb.jpg

post-232-12877878579756_thumb.jpg

post-232-1287787858195_thumb.jpg

post-232-12877878582507_thumb.jpg

post-232-12877878583142_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

opus bine ca nu ai patit nimica, masinuta o repari fii linistit!!! poate ai noroc sa gasesti un 850 la dezmembrat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opus, uite unul de pe forumul meu cineva  a pus la dezmembrare un 850 nu chiar complet, dar poate gasesti cate ceva.... Iti las datele aici:

"uitasem sa afisez nr de telefon:0767671303

masina a fost functionala,dar a picat motorul.in afara de motor,cutie,caroserie,roti,servo(caseta +pompa)sunt multe piese de vinzare la preturi fff mici comparativ cu bursa de sh"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca e vorba de @criss... care a dat de muuuuuult caroseria la fier vechi ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

doar caroseria goala,bloc motor si puntile(in afara de maruntisuri pe care nu le iau in calcul)

da despre mine este vorba si am schimbat ceva vorbe cu opus si se pare ca am cazut de acord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now